Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Nejnebezpečnější notebook na světě se prodal za 31 milionů korun

Nejnebezpečnější notebook na světě se prodal za 31 milionů korun

Události

V USA se tento týden dražil bez nadsázky nejnebezpečnější notebook na světě. Bylo v něm totiž předinstalováno šest počítačových virů, které se podle bezpečnostních expertů řadí k těm nejobávanějším na světě. Neznámý zájemce za něj zaplatil 1,34 milionu dolarů, tedy v přepočtu více než 31 milionů korun.

Velmi netradiční aukce probíhala na serveru thepersistenceofchaos.com. Na první pohled obyčejný notebook z roku 2008 byl zajímavý snad jen tím, že v něm byly předinstalované zmiňované hrozby. Šlo mimochodem o viry ILOVEYOU, MyDoom, SoBig, WannaCry, DarkTequila a BlackEnergy. Ty způsobily v technologickém sektoru škody za 95 miliard dolarů, což je zhruba 2,2 bilionu korun.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadala dražba notebooku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dnes však byl nejnebezpečnější stroj na světě prodán

 

Umělec Guo O Dong bral celý projekt jako uměleckou instalaci – lidé tak mohli laptop Samsung NC10 sledovat prostřednictvím živého vysílání na streamovací službě Twitch. Dnes po poledni se však na obrazovce objevil nápis „prodáno“.

Patrně ani samotný autor netušil, že by se mohl tento letitý netbook vydražit. V nadsázce totiž dal vyvolávací cenu na 1 200 750 dolarů, tedy zhruba 27,7 milionů korun. Případní zájemci mohli přihazovat prostřednictvím formuláře přímo na zmiňovaných webových stránkách.

 

Oplétačky se zákonem?

Nakonec byl ale evidentně zájem tak vysoký, že požadovaná částka byla ještě překonána. Podle informací na serveru thepersistenceofchaos.com totiž neznámý dražitel zaplatil za svým způsobem unikátní stroj již zmiňovaných 1,34 milionu dolarů. A to není za 11 let starý netbook s operačním systémem Windows XP vůbec špatné, co říkáte?

Všechny detaily o dražbě však drží umělec pod pokličkou a v tuto chvíli není jasné, zda identitu dražitele někdy prozradí. Sám totiž podotkl, že celá transakce není tak úplně legální. „Prodej škodlivého softwaru pro provozní účely je ve Spojených státech nezákonný. Jako kupující si uvědomujete, že tato transakce představuje potenciální bezpečnostní riziko. Odesláním nabídky souhlasíte a berete na vědomí, že tento notebook kupujete jako umělecké dílo,“ varoval Dong.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dražený laptop Samsung NC10

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru