Asus P4P800 SE - Intel 865PE

20.6.2006 | 17 komentářů | hodnotilo 47 uživatelů:   (4,26)
Anotace: Produkty společnosti DFI jsou proslulé skvělými parametry, podrobným Biosem a především výkonem a stabilitou. K 25. výročí , vydala firma speciální revizi desky DFI LanParty UT nF4 SLI-DR Venus, která je určena pro AMD platformu (Socket 939) s čipsetem nVidia nForce4.

Společnost DFI není nutné podrobněji představovat. Nejen na českém trhu si získaly její produkty velkou oblibu. Před několika lety nároční uživatelé vybírali především mezi značkami EpoX a Abit. Nyní jsou synonymem kvality především produkty s logem DFI.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Při letmém pohledu na specializované weby narazíte na množství kladných hodnocení desek DFI a skvělých výsledků v přetaktování. Proto jsou spolu s DFI často skloňovány pojmy jako výkon a stabilita. Před nedávnem oslavila společnost pětadvacáté výročí působení na trhu. Jako malý dárek pro zákazníky a příznivce proto uvedla „sběratelskou“, chcete-li výroční, verzi motherboardu DFI LanParty UT nF4 SLI-DR s přídomkem Venus.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nová základní deska vychází z oblíbené řady DFI LanParty UT, která je postavena kolem čipsetu nForce 4 SLI. Motherboard je určen pro 64-bitové procesory řady Athlon 64 (Opteron, Athlon 64 FX, Athlon 64 X2, Sempron) v patici Socket 939. Popisovaná deska verze Venus patří k limitované edici a typově vychází z předchozí desky LANParty UT nF4 SLI-DR Expert. Obě revize desek jsou v zásadě shodné, liší se pouze v několika detailech. Výrobce uvádí, že řada Venus obsahuje hliníkové Low ESR kondenzátory (Low ESR Aluminium Solid Capacitors). Speciální kondenzátory zlepšují schopnost filtrovaní napájení a zároveň snižují odporové ztráty. Zesílené hliníkové zapouzdření kondenzátorů ovlivňuje také životnost a nepřímo i stabilitu základní desky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nejviditelnější změnou oproti verzi Expert je však speciální, již zmíněné „sběratelské“ balení. Motherboard je dodáván ve speciální krabici z tvrzeného papíru, která svým vzhledem připomíná „babiččinu“ starodávnou šperkovnici nebo velkou hrací skříňku. Než se však podíváme na vlastní design desky, výkon a testy, provedeme malou odbočku k její výbavě.

Specifikace

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vybavení

Jak jsme již zmínili, základní desku dostanete ve speciálním balení, které se snaží vyvolat zdání exklusivity a jedinečnosti produktu. DFI dodává k desce poměrně pestrou výbavu. Za zmínku stojí dva stíněné “kulaté” IDE kabely, které pod UV světlem září. Mezi další marketingové „blbůstky“ patří několik samolepek s motivem LANParty (včetně polepek na zadní konektory a skříň).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nesmíme zapomenout na osm SATA kabelů, kulatý kabel pro připojení disketové mechaniky, vše opět UV reaktivní :-). Veškerá kabeláž barevně ladí s boardem, kterému dominuje žlutá barva, podobná firemním barvám Českého Telecomu. Nechybí CD s ovladači, disketa s Raid a objemný manuál v několika světových jazycích. Klasickou součástí SLI desky je propojovací můstek pro grafické karty. Velmi přínosné jsou čtyři redukce pro napájení pevných disků SATA, které rozšiřují molex konektory na dvě SATA větve.

Výbava

 • 8x SATA kabel (+8x SATA power kabely)
 • 2x ATA133 kabely
 • kabel pro disketovou mechaniku
 • samolepky
 • uživatelský manuál
 • CD s ovladači
 • SLI propojka

Design boardu

Deska je standardních rozměrů formátu ATX. Její povrch je sytě žlutý, stejně jako PCI sloty, konektory atd. Rozmístění jednotlivých komponentů je poměrně přehledné, přesto na první pohled odlišné od konkurenčních řešení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

DFI Lanparty je vybavena několika napájecími vstupy. Klasickým 24-pinovým ATX a 8-pinovým konektorem, který se dosud objevoval především u serverových řešení. Uvedené 8-pinové konektory nejsou zatím běžnou součástí napájecích zdrojů. Je však možné použít standardní 4-pinový konektor. Nemusíte se obávat nesprávného zapojení, konektor je speciálně zabezpečen. Podobně jako u předchůdce revize Expert je napájení procesoru 4-fázové. Oproti nejstrarším verzím desky zmizel jeden z napájecích vstupů v podobě molex konektoru. Nedaleko prvního PCI-E x16 slotu je umístěn napájecí “floppy” konektor, který výrobce doporučuje zapojit pouze v případě zapojení dvou grafických karet (SLI).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodatečně zmíníme rozmístění PCI-E x16 slotů, které bylo u starších verzí LAN party desek předmětem kritiky. Modely Expert a Venus mají PCI-E x16 sloty odděleny jedním PCI-E x4 a jedním PCI-E x1 slotem. Díky vzniklému prostoru lze proto nainstalovat i rozměrnější gtrafické karty s masivními chladiči (viz ATI Radeon X1600 s pasivem). Vzhledem k dostupnosti zařízení pro “slabší” PCI-E sloty, nebude jejich blokování rozměrnějšími grafikami příliš vadit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dobrou výbavu desky podtrhují tři PCI sloty. Chladič čipsetu je dostatečně masivní a jeho aktivní chlazení poměrně tiché. Ćipset je však poměrně blízko slotům pro grafické karty. Proto může nastat situace, kdy grafická karta překryje prostor čipsetu. Zvláště při osazení obou grafických slotů, v kombinaci s velkým chladičem CPU (např. AC Freezer 64 Pro) může být značně omezeno proudění vzduchu v toweru a tím i chlazení celého systému.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Další výhrady směřují vůči vzájemné poloze CPU socketu a paměťových slotů. Z uvedených obrázků je patrné, že ventilátor bude v toweru nasávat teplý vzduch, který produkují např. disky, mechaniky nebo výměnné rámečky. Problém představují i datové a napájecí kabely disků, které budou zasahovat do prostoru chladiče.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Druhý příklad ukazuje situaci, kdy bude nasávaní studeného vzduchu ovlivněno teplem, které produkují paměti (nemluvě o jisté stísněnosti tohoto řešení). Volbu polohy chladiče a ventilátoru je prototo nutno podřídit podmínkám v toweru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Serial-ATA vs PATA

DFI LanParty UT nF4 SLI-DR Venus nabízí velké možnosti v připojení pevných disků a optických mechanik. Čipset podporuje dva klasické IDE kanály pro připojení čtyř Ultra ATA/133 a čtyř Serial ATA2 zařízení. Přídavný řadič Silicon Image Sil3512R umožňuje připojit další čtyři Serial ATA1 zařízení s podporou RAID. Motherboard tak může pracovat až s dvanácti zařízeními. Disky lze spojovat do RAID polí - RAID 0 (striping), RAID 1 (mirroring) a RAID 1+0 (mirrored stripe).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Specialitou motherboardů DFI jsou tlačítka EZ-On / EZ Touch, která jsou umístěná přímo na základní desce mající funkci Power a Reset (vpravo od SATA konktorů).

Konektory a rozhraní

Motherboar nabízí standardní sadu portů a rozhraní. Nikoho zrejmě nepřekvapí absence portů COM, LPT nebo gameportu. Nepřítomnost uvedených portů kompenzuje šest USB 2.0 konektorů. Samozřejmostí je rozhraní IEEE1394. Deska dále nabízí dvojici gigabitových LAN adaptérů, sadu klasických PS/2 konektorů a audio konektory pro SPDIF vstup/výstup.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Poměrně nezvykle je vyřešen zvukový výstup, který není integrován přímo na desku, ale je vyveden v tzv. karajan modulu. Odnímatelný modul obsahuje šest klasických 3,5 mm konektorů. Samostatný způsob zapojení a nezávislost na vlastní desce snižuje rušení a zvyšuje kvalitu zvuku, který je realizován přes čip Realtek ALC850 AC97 7.1.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

BIOS a overclocking

Jak již bylo řečeno úvodem, desky DFI jsou velmi oblíbené pro své možnosti při přetaktování. Pro prověření desky jsme vybrali neboxovanou verzi procesoru Opteron 144. Phoenix AwardBIOS nabízí velmi přehledná a především podrobná nastavení parametrů boardu. Za standardní lze u desek DFI považovat velmi podrobná nastavení parametrů CPU, čipsetu, HT, PCI-E, atd. Před poškozením je hardware chráněn podrobným monitoringem napětí, teploty a otáček větráčků. Na jednotlivá nastavení se nyní podrobně podíváme.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Specifickou vlastností desek DFI je CMOS Reloaded.. Jedná se v podstatě o možnost ukládat jednotlivé konfigurace Biosu do profilů. Celkem lze uložit a při startu počítače “nahrát” až čtyři profily. Význam této funkce spočívá v jednodušším nastavování parametrů boardu např. při různých režimech provozu počítače, přetaktování, atd.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bios – CPU

Parametry pro přetaktování procesoru najdeme v menu Genie Bios Setting. FSB Bus frekvenci lze nastavovat v rozmezí 200 až 550 MHz po 1 MHz krocích. CPU voltáž lze ovlivňovat po 0,25V krocích od 0,8V do 1,55V.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájení procesoru lze dále zvyšovat v položce CPU VID Special Control o dalších cca 36%. Nezbývá než dodat, že předpokladem pro zvyšování napětí je kvalitní chlazení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bios – paměti

Velmi rozsáhle možností nabízí Bios při nastavování pamětí. CAS latence je možno (teoreticky) nastavit až na hodnotu 1,0. Při overclockingu lze díky podrobně nastavitelnému děliteli DRAM/FSB měnit frekvence pamětí. Všechny položky, které ovlivňují parametry pamětí lze nechat nastavit automaticky podle SPD (Serial Presence Detect).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájení pamětí lze ovlivňovat v rozsahu 2,5 až 4,03V po 0,02 krocích.

Bios - ostatní

Menu PC Health umožňuje nastavit chování ventilátoru v závislosti na teplotě procesoru. Bios tak zapíná a vypíná ventilátor v mezních teplotách. Z dalších parametrů, které ovlivňují výsledek přetaktování zmíníme možnost zvýšení napájení čipové sady. Dále lze nastavovat napájení HyperTransport sběrnice a měnit frekvenci PCI-E v rozsahu 100-145MHz.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přetaktování …

Z předchozí kapitoly je jasné, že DFI LanParty Venus má velký potenciál pro přetaktování. Díky Biosu lze výkon systému optimalizovat do nejmenších detailů. Pro testování jsme použili oblíbený 64-bitový procesor AMD Opteron 144 se základní frekvencí 1,8 GHz (jádro Venus, napětí 1,4V). Možnosti přetaktování ovlivňuje výrobcem kalibrovaná maximální teplota, tzv. TcaseMax. S pomocí programu AMD 64 TcaseMax jsme zjistili hodnotu 57°C. Podrobněji je problematika TcaseMax rozebrána v článku p. Orla.

http://www.svethardware.cz/art_doc-31B480EAEEF144A5C125705600807DBF.html?lotus=1&Highlight=0,TcaseMax

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Cpu-Z 200

Opteron jsme taktovali po krátkých “skocích” z nominální frekvence FSB 200MHz. Postupným zvyšováním jsme se dostali až na stabilních 310 MHz. Při dalším zvyšování začaly být některé diagnostické programy nestabilní (Everest, Sandra). Mezní hodnota, při které nabootoval systém a proběhly alespoň některé testy, se ustálila na 315 MHz, tedy @2835 MHz. Tím jsme dosáhli zvýšení frekvence CPU o celý jeden gigaherz.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Cpu-Z 315

Jak vidíte na přiložených obrázcích z CPU-Z, zvedli jsme napájení procesoru z 1,4 na 1,55V, čipset voltage control na 1,56. Hodnota HTT byla snížena z původních 5x na nejbližší násobitel 3x, tedy HTT 1000MHz / FSB 310MHz.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Cpu-Z 300

Další zvyšování frekvencí a úpravy napájení vedly pouze k nestabilitě a pádům systému. Mimochodem při tomto taktu občas nefungovala USB klávesnice. V testech výkonu jsme proto pracovali s FSB na 310 MHz a CPU taktem na @2792 MHz (násobitel 9x). Jen připomínáme, že přetaktovaný CPU byl osazen chladičem AC Freezer 64 Pro.

http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=33865

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Speciální kapitolou při přetaktování jsou paměti. Desky LAN Party jsou na jejich výběr velmi “citlivé” a nefungují s každým modulem. Přesto nás překvapilo, že ani po několikerém nastavování DFI LanParty Venus nefungovala se značkovými paměťmi Corsair CMX512-4000PRO. Po dalších pokusech s paměťmi Kingmax, Kingston atd., kdy deska pro změnu odmítala pracovat v dual channel modu, jsme konečně našli dva funkční moduly Samsung ECC/Registered DDR-400 s časováním 2,5-3-3-5 1T. Při pokusu o optimalizaci nastavení pamětí deska odmítala nabootovat . Podrobnější zamyšlení nad možnostmi přetaktování procesoru Opteron 144 najdete v tomto článku.

Testy

Testovaný motherboard byl osazen proslulým procesorem AMD Opteron 144, který narozdíl od klasických Athlonů 64 disponuje 1MB L2 cache. Výbavu testovací sestavy doplňovala pasivně chlazená grafická karta Gigabyte X1600 a dvě 512MB DDR 400 paměti Samsung ECC/Registered. Motherboardy zvolené pro srovnání reprezentují ostatní konkurenčních řešení pro Socket 939. Následující test lze proto považovat nejen za srovnání základních desek různých firem, ale i jako konkurenční boj čipsetů nForce4 s VIA K8T890. Pro zajímavost jsme do testů zařadili výsledky Asusu A7J, který jako jediný reprezentuje výkon dvoujádrového řešení.

Testovací konfigurace :

 • Windows XP Professional, Service Pack 2
 • AMD Opteron 144 (Venus)
 • 2x512MB RAM DDR 400 (PC 3200) Samsung ECC/Registered
 • WD JS 200GB (SATA 7200ot./min, 8MB Cache)
 • GigaByte MAYA GV-RX16P256D-RH 256MB (X1600)
 • ATI Catalyst 6,3

Testy – výkon CPU

V celkovém hodnocení PCMark05 se podle předpokladu nejlépe umístila deska DFI LanParty UT nF4 SLI-DR Venus. Dlužno dodat, že žádná z desek nenabízí tak pokročilé možnosti taktování jako product společnosti DFI. Pro srovnání nepřetaktovaných systémů přineslo poměrně vyrovnané výsledky. Velmi dobré však byly i výsledky nejstarší desky Soltek s čipsetem K890Pro, který v konkurenci nForce4 boardů obstál velmi dobře.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Test výkonu procesoru v Sandra 2005 náleží do kategorie tzv. syntetických benchmarků. Nejlépe si vedla recenzovaná deska společnosti DFI. Pozornosti neujde zvláště dramatický nárůst výkonu u přetaktovaného systému. Výsledky dvoujádrové platofrmy (ASUS A7J) považujte za ilustrační (viz poměr výsledků PCMark vs Sandra).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rovněž druhý test v Sandře nepřinesl větší rozdíly. Pomineme-li extrémní nárůst výkonu u přetaktované desky, není mezi testovanými „značkovými“ deskami větší rozdíl. Výběr desky je proto dnes ovlivněn především marketingem, nabízenou výbavou a s tím související cenou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přetaktovaný systém v některých ohledech přináší 30-40% navýšení výkonu. Velmi výmluvné jsou i výsledky v testu Cinemabench 2003, který je postaven na oblíbeném 3D programu Cinema 4D společnosti Maxon. Za povšimnutí stojí (mimo soutěž) výsledky dvoujádrového procesoru. Renderovací program na rozdíl od syntetický benchmarků velmi dobře demonstruje výkon vícejádrových CPU v reálných aplikacích.

Testy – grafická karta

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rozdíl mezi nominální frekvencí a procesorem taktovaným na 2800MHz je patrný. Přetaktovaný Opteron přináší přibližně 25-35% nárůst výkonu

Testy – pamětí

Další část testů je věnována výkonu paměťového subsystému. Recenzovaný board DFI LanParty UT nF4 SLI-DR Venus byl osazen dvěma Samsung ECC/Registered DDR-400.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V testech výkonu paměťového subsystému jsou rozdíly mezi deskami a čipsety velmi malé.

Testy – HDD

Jen pro úplnost přidáváme testy pevného disku WD Caviar SE WD2000JS na jednotlivých deskách a čipsetech.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Závěr

Model DFI LanParty UT nF4 SLI-DR Venus je velmi zajímavým produktem. Značku DFI lze směle zařadit do pomyslného triumvirátu mezi společnosti Abit a Epox. Desku Venus lze doporučit především skalním “přetaktovávačům” a uživatelům, kterým přináší uspokojení nastavování a plná kontrola nad vlastním hardware. DFI LanParty Venus se vyznačuje výbornými parametry a zpracováním, za připonenutí stojí pasivní chladiče na napájecích mosfetech.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Naopak design desky a rozvržení komponentů je přinejmenším netradiční. Při použití rozměrnějších chladičů může nastat problem s nedostatkem místa mezi komponenty, což je u desky určené hlavně k přetaktování poměrně zásadní nedostatek. Proto je nutné při výběru chladiče postupovat s rozvahou. Rovněž pamětové sloty jsou blízko procesoru, což znesnadňuje umístění a manipulaci s masivnějšími pamětmi. Na druhou stranu je nutno vyzdvihnout výborné uspořádaní PCI-E slotů. Diskutabilní je rovněž cena. Přestože se jedná o speciální sběratelský produkt, 7500 Kč za nForce4 board není právě málo.

Co tedy říci závěrem? DFI LanParty UT nF4 SLI-DR Venus je bezesporu jednou z nejvýkonnějších desek na trhu, která zaujme především propracovaným Biosem a bohatou výbavou. Přes určité nedostatky, lze nejnovější produkt společnosti DFI vřele doporučit.

Komentáře

Poslední aktivní témata

téma jméno autora poslední
optimalni grafika Petrzet 1 12.02.2011
Asus P4P800 Deluxe - Intel 865PE SOCKET 478 djdavid. 3 16.03.2010
Add. kočky alialadin 3 02.01.2010
Problémy s USB Lee67 1 05.12.2009
hm howno_2006-broulik 1 13.12.2007

Celkem témat:8
Celkem komentářů:17
Poslední komentář: 12.02.2011
Počítače
ASUS P4P800 SE - Intel 865PE
  ASUS P4P800 SE - Intel 865PE
Čipset: Intel 865PE (+ ICH5R), Socket 478, Pentium 4, Celeron, 400/533/800MHz FSB, podpora Prescott, 4x DIMM, max. 4GB DDR, DDR400/333/266, dual channel, 2x IDE Ultra ATA/100, 2x S-ATA, 1x floppy, Integrovaná síťová karta: Marvell 88E8001, gigabit.
27057
Produkt již neprodáváme.