Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Asus PRO5DIP - extra levný, ale kvalitní 15,6" notebook

Asus PRO5DIP - extra levný, ale kvalitní 15,6" notebook

Recenze

ASUS PRO5DIP je notebook postavený na dvoujádrovém procesoru Intel Pentium T4500. Nabízí skvělý poměr cena/výkon a v porovnání s konkurencí je mnohem levnější než ostatní podobné notebooky na trhu. Může i výrobek za nižší cenu přinést kvalitu? I na to se dnes podíváme podrobněji.

Od společnosti ASUS jsme v oblasti notebooků zvyklí na velmi dobré a kvalitní kusy, které se však často nepohybují o oblasti nejlevnějších modelů daného segmentu. ASUS PRO5DIP je ale jiný. Jedná se o notebook velikosti 15,6 palce, který se řadí k nejlevnějším a zároveň nejlépe vybaveným modelům ve svém tržním okolí. Je určen pro nenáročné uživatele, kteří si chtějí dopřát výhody přenosného počítače s velkým displejem a plnohodnotnou klávesnicí, ale nechtějí za něj utratit moc a chtějí, aby nevypadal jako levná plastová hračka.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aby bylo vyhověno co nejlepší ceně a volnému softwarovému výběru zákazníka, je notebook prodáván bez operačního systému. Je tak pouze na vás, zda si na něj nainstalujete některý z operačních systémů Linux, jejichž distribuce bývají zdarma, či některý z operačních systémů Windows. Vzhledem k osazení 4GB operační paměti doporučujeme 64-bitový systém, který takto velkou paměť dokáže na rozdíl od 32-bit OS zpracovat.

ASUS PRO5DIP - balení a příslušenství

U levného notebooku nelze od balení či příslušenství čekat mnoho. Krabice je kartonová s nápisy Asus, se sériovými a informačními štítky. Uvnitř najdeme bezpečně uchycený notebook, baterii a napájecí adaptér. Ovladače jsou na přibaleném instalačním CD, podporují samozřejmě i nejnovější Windows 7. Na druhém CD jsou přídavné aplikace, například ASUS DVD, Power2Go či LabelPrint. Nechybí ani uživatelská příručka v češtině a záruční list.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Z obrázku vidíme, že ač notebook vypadá standardně, baterie rozhodně ne. Ano, koukáte správně do levého dolního rohu. Baterie není podlouhlá, ale má kvádrový tvar, a proto se nezasouvá ze zadní strany notebooku, kde je výfuk teplého vzduchu. Není to rozhodně jediný rozdíl oproti běžně používané šasi notebooku. O dalších si povíme hned teď.

ASUS PRO5DIP - představení šasi

Psát o standardním či nestandardním rozložení je možná moc obecné, neb každý notebook není stejný, ale jakýsi standard rozložení u notebooků najít můžeme. Že se nejedná o nezměnitelnou věc, uvidíme na dnes testovaném modelu. Asi záleží na každém uživateli zvlášť, zda mu dané rozložení vyhovuje, ale tak nějak jsme si už zvykli, že se baterie umísťuje po délce zadní části u kloubů displeje, že mechanika bývá na pravém boku a výfuky z vnitřních ventilátorů taktéž na boku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Všechny jmenované záležitosti jsou ale u ASUS PRO5DIP jinak. O baterii jsme si už povídali a na její osazení se podíváme ve videu. DVD mechanika pak není na pravém, ale na levém boku. A protože není baterie na zadní straně, je místo ní výfuk pro teplý vzduch. Toť hlavní rozdíly oproti běžným modelům. Zda je to rozložení správné asi posoudíme každý sám, osobně mi nijak nevadí. Na jiné názory je diskuze pod článkem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Celá vrchní část šasi je černá a lesklá. Důležitou informací je, že notebook vypadá jinak při různém nasvícení, mimo jiné v závislosti na jeho intenzitě. Z prvního obrázku vidíme zcela černý vrchní kryt, v detailním nasvíceném pohledu je ale vidět modré přerušované čárkování proložené méně výraznými tečkami. To, že je barva tohoto zvýraznění modrá poznáme až z detailu, z dálky se zdá spíše šedivou. Na horní straně je vyveden také nápis společnosti Asus. Na první pohled rozhodně nevypadá notebook z nejlevnějších, spíše připomíná dražší edice od Asusu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Použity nejsou žádné ostře vypadající hrany, všechny jsou zaobleny. Díky chytrému zaoblení po stranách se zdá notebook užším, než doopravdy je. Klouby pro otevírání jsou pevné. Oba mají u sebe připraveny dírky pro zamykání typu Kensington. Celá šasi je z pevného plastu. Vše k sobě perfektně sedí, lícuje. Nikde nic nevrže, což u takto levných typů častější. Celkové zpracování zvenku je prostě velmi dobré.

ASUS PRO5DIP - vnitřní část, konektory

Po otevření notebooku zjistíme, že i vnitřní část je designově povedená. Můžeme ji nazvat strohou, anebo lépe a také pravdivě decentní. Zpracování nepůsobí na oko vůbec špatně. Samozřejmě se nedočkáme multimediálních tlačítek pod displejem či komfortních reproduktorů, ale to od takového notebooku ani nečekáme.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hned na první pohled nás upoutá touchpad s velkými tlačítky a také nechybějící numerická část klávesnice. Všimneme si také jednoduchosti zpracování, která je oproti přeplácanosti některých vyšších modelů příjemná.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na pohled je vše hezké. Celé šasi okolo klávesnice i displeje je lesklé, což dotváří jednoduchou eleganci. Zajímavostí od výrobce je opěrná část na ruce při psaní. Na samolepce nalevo od touchpadu vidíme nápis "Feel the Cool Comfort", česky "Pociťte studený komfort". Celá spodní část okolo toupadu by totiž měla být za každých okolností přibližně o 25 procent studenější než teplota lidského těla, tedy okolo 28°C. V praxi je tomu opravdu tak, notebook se v této části nezahřívá. Komfort pro psaní to je, neb když tato část hřeje, vaše ruce se potí. Vypadá to nenápadně, ale pro takový model se jedná o výbornou věc.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ač můžeme být překvapeni kvalitním vzezřením notebooku, nemůžeme být zmlsaní a čekat rozsáhlou konektorovou výbavu. Ta se u modelu PRO5DIP skládá z levého boku ze dvou USB 2.0 portů. Nad nimi je už zmiňovaná optická DVD-RW mechanika, tedy netradičně na levé straně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na pravé straně pak od shora (zprava) vidíme napájecí konektor, dále síťový LAN, obrazový D-SUB (VGA) a další dva USB 2.0 konektory. Jako poslední najdeme dva zvukové jack porty. Nechybí tedy nic důležitého. Na předním boku uprostřed pak najdeme také čtečku paměťových SD karet, které se používají u fotoaparátů či kamer a my si tak můžeme fotky či videa i bez propojení kabelem přehrát či stáhnout. Nyní se podívejme na videopředstavení:

Ve videopředstavení notebooku jsme si ukázali všechno popisované názorně, ale ještě to shrneme i obrázky s textovým představením, kde můžeme uvést více faktů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Klávesnice je použita klasická notebooková bez jakýchkoliv vylepšení, ovšem s velmi dobrou funkčností. Při psaní je lehce hlučnější než speciální verze dražších modelů, ale píše se na ní velmi dobře, klávesu stačí pro napsání znaku zmáčknout kdekoli, což občas bývá problém některých klávesnic. Bonusem je i numerická část, která se u notebooku určeného převážně pro domácí či kancelářské využití hodí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Z obrázků si možná řeknete, zda se jedna o ten samý notebook, neb na jedné vypadá úplně černý a na druhé spíše do hněda. Je to podle typu nasvícení a nastavení světelnosti na fotoaparátu. Na přímém světle je notebook více černý, při menší světelnosti se zbarvuje do černo-hněda. I klávesnice je označena jako Chocolate Keyboard, tedy čokoládová. Na obrázku vidíme pravý horní roh notebooku, kde se nachází zapínací tlačítko a tři informační diody.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Touchpad je jednoduchý, dobře ovladatelný. Dvě hlavní tlačítka jsou větších rozměrů a zmáčknutí berou v každé části. Od okolního krytu je oddělen pouze lehkým prohloubením.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Již na videu jsme si představili místo, kam se ukládá nezvyklá baterie. Je v pravém dolním rohu jako na místě specifikační nálepky, tedy napravo od touchpadu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Celkově je tak notebook velmi hezký, designově povedený. Na šasi vládne elegantní střídmost, která ale nepůsobí dojmem levnosti.

Specifikace

Notebook využívá pro svůj chod procesor Intel Pentium Dual-Core T4500 o základní frekvenci 2,3GHz a výrobní technologii 45nm. Při stavu bez zátěže se automaticky podtaktovává na 1,2GHz, aby se ušetřila energie. Operační paměti jsou ve specifikace 2x2GB DDR2 800MHz CL6 od společnosti A-Data. Pevný disk je použit 2,5" Western Digital Scorpio Blue 320GB s rozhraním SATA II, rychlostí otáčení ploten 5400 otáček za minutu a vyrovnávací pamětí 8MB.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tenká optická DVD-RW mechanika je značky Optiarc. Čipová sada MCP79 je od společnosti Nvidia. Její součástí je i grafická karta Nvidia G 205M s vlastní 512MB pamětí. Její výkon je však tak akorát na zobrazování plochy displeje a nejjednodušší hry, o čemž se přesvědčíme v testech. Pro využití pro práci je však ideální.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Displej má rozlišení 1366 x 768 bodů. Pro připojení je možno využít buď síťového LAN konektoru, nebo také integrované Wi-Fi nebo Bluetooth technologie.

Testy

Ač nečekáme od výkonu notebooku žádné zázraky, podívejme se, jak si vede v porovnání s výkonnějšími modely, které jsme již testovali.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Už v celkovém skóre benchmarku 3DMark 2006 notebook zaostává. Až v dalších testech zjistíme, co je důvodem tak nízkého výsledku. Počítáme, že to bude asi málo výkonná grafická karta.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V testu CPU Score 3DMarku 2006 si procesor Intel Pentium Dual-Core T4500 vede nečekaně výborně a dokonce poráží a něco níže taktovaný Core 2 Duo T6600. Nečekané, ale potěšující u tak levného notebooku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Při renderování obrázku v programu Cinebench R10 si jedno jádro Pentia DC vede o něco hůře, dvě zapojená jádra mají naopak opět větší výpočetní výkon než Core 2 Duo osazené v notebooku Acer 5738DG. Po stránce procesoru tak můžeme být velmi spokojeni, jeho výkon předčil naše očekávání.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rychlost operačních pamětí v přenosu dat při čtení i zápisu není u starších a níže taktovaných DDR2 modulů tak vysoká, jako u novějších DDR3. I proto jsou výsledky nižší. Operační paměti ale mají velkou návaznost na výkon procesoru a ten je dle měření velmi dobrý, takže nám ani nižší výsledky testu pamětí nevadí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Skoro se zdá, že výrobci montují do námi testovaných notebooků pouze pevné disky Western Digital. Ani i zde je to disk tohoto výrobce. Oproti dříve testovaným se jedná o starší verzi Scorpio s velikostí 320GB. I tak jsou ale výsledky i proti novějším 500GB modelům výborné, ne o moc menší. Jsou velmi blízko 70MB/s pro čtení i pro zápis a to jsou u notebooků velmi dobré hodnoty.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jelikož nám celkový test 3DMarku 2006 ukázal poměrně nízkou výsledkovou hodnotu a testy procesoru dopadli neočekávaně dobře, je za snížením celkového výsledku grafická karta. Ano, Nvidia G205M je opravdu to nejnižší, co můžeme do notebooku osadit. Vzhledem k tomu, že v tomto případě se nejedná o herní notebook, to nevadí. Pokud si ale chcete občas i na notebooku něco zahrát, tak to chce hledat o něco dražší modely s lepší grafikou. Z porovnání vidíme, že i nová a na aktuálním trhu málo výkonná ATI HD5470 je oproti Nvidia G205M herní grafikou.

Provozní vlastnosti - spotřeba, teploty, hluk

Baterie notebooku ASUS PRO5DIP není z nejsilnějších. 4400 mAh stačí v tomto případě na maximálně tři a půl běžné pracovní zátěže. Vydrží také dvě hodiny přehrávání filmu, ale o moc více ne. Spotřebu porovnáme s modelem Acer 4820TG, který má také automatické řízení výkonu procesoru, které mění frekvence dle zátěže.

Spotřeba

Acer Aspire 4820TG

spotřeba v klidu - 20W

spotřeba v zátěži - 48W

spotřeba v extra zátěži - 60W

ASUS PRO5DIP

spotřeba v klidu - 18W

spotřeba v zátěži - 41W

spotřeba v extra zátěži - 52W

Spotřeba obou systémů je podobná, u dnešního modelu vzhledem k méně výkonným komponentám lehce nižší. Spotřeba v klidu byla měřena v systému Windows po plném nabootování a ponechání notebooku v klidu se zapnutým displejem. Spotřeba v zátěži je testována po zapnutí renderovacího programu Cinebench R10. U ASUS PRO5DIP byla spotřeba stejných 41W i po zapnutí programu Furmark, který místo procesoru zatěžuje maximálně grafickou kartu. Extra zátěž je pak spojení maximální zátěže pro procesor i grafiku.

Teploty

Stručně si také představíme naměřené teploty komponent v klidu a v zátěži. Opět použiji prostý výpis hodnot, který je přehledný. Porovnáváme opět s Acer Aspire 4820TG. 

Acer Aspire 4820TG

procesor v klidu - 37°C

procesor v zátěži - 71°C

pevný disk v klidu - 35°C

pevný disk v zátěži - 40°C

grafická karta v klidu (HD5470) - 46°C

grafická karta v zátěži (HD5470) - 71°C

ASUS PRO5DIP

procesor v klidu - 46°C

procesor v zátěži - 68°C

pevný disk v klidu - 31°C

pevný disk v zátěži - 37°C

grafická karta v klidu (G205M) - 49°C

grafická karta v zátěži (G205M) - 79°C

Teploty jsou v pořádku. Malé grafické jádro se umí při zátěži pěkně zahřát, ale ani při maximálním zatížení nedosáhne na pořád dobrých 80°C. Procesor se nedostane přes 70°C, což je taktéž velmi dobrý výsledek. Překvapením jsou nízké teploty pevného disku. Ten musí být uložen mimo dosah odpadního tepla z ostatních komponent, neb jeho teploty jsou opravdu nízké.

Důležité je, že ani při maximálním zatížení komponent není hlučnost notebooku nijak vysoká. Rychle točící se ventilátor slyšet je, ale jeho hluk není nepříjemný. Je to spíše takové lehké hučení.

Hodnocení a závěr

V dnešním testu jsme si představili zajímavý levný notebook ASUS PRO5DIP. Jedná se o notebook, který najde své využití hlavně v domácnosti pro kancelářskou činnost. Ač jsme si ještě před rozbalením nedělali iluze, že by nás mohl zaujmout, opak se stal pravdou. ASUS PRO5DIP je totiž na svou nízkou cenu kvalitním přenosným počítačem, který má velmi dobré decentní, ale elegantní zpracování spolu s neobvyklým návrhem rozložení jeho částí. Mechanika je na levém boku, baterie zespodu vepředu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Notebook je prostě hezký. Výkon jeho procesoru je velmi dobrý a i aktuálním dražším modelům konkurenceschopný. Grafická karta Nvidia G205M je pouze nutný základ, který na hry určen není. Notebook je bez operačního systému a je tedy jen na vás, jaký budete používat. ASUS PRODIP můžeme po otestování doporučit zákazníkům, kteří nechtějí utratit moc, a přesto chtějí plnohodnotný přenosný počítač pro práci, který má své kvality hlavně ve zpracování a provozních vlastnostech.

Notebook ASUS PRO5DIP naleznete v našem obchodě (zde).

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru