Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Belkin ScreenCast: na obraz i zvuk bezdrátově

Belkin ScreenCast: na obraz i zvuk bezdrátově

Recenze

Intel v současnosti nabízí již druhou generaci technologie WiDi, která umožňuje přenášet bezdrátově obraz i zvuk z notebooku do televizoru. Jak tato technologie funguje v praxi, se podíváme v dnešním testu zařízení Belkin ScreenCast.

Technologii Intel WiDi, se kterou jednoduše připojíte bezdrátově monitor či televizi k vašemu přenosnému počítači, v dnešní době nabízí již pěkná řádka notebooků.

V budoucnu ji plánují využít i výrobci televizorů, současná nabídka TV přijímačů ji však nenabízí. Právě proto vyrábí společnost Belkin zařízení ScreenCast, která libovolný televizor o přednosti technologie WiDi obohatí. Podporován je bezdrátový přenos videa až do rozlišení 1080p a prostorového zvuku Dolby 5.1. Ale abychom začali pěkně popořadě…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bezdrátová technologie WiDi s adaptérem Belkin ScreenCast

Vzhled a kvalita zpracování

Belkin ScreenCast je malá plastová krabička, která na první pohled vypadá jako obyčejný set-top-box. Je vyvedena v odstínech černé barvy, přičemž se kombinují lesklé a matné části, což dodává přístroji jistý punc elegance. Kvalita zpracování není u přístroje zas tak podstatná, protože poté, co jej jednou připojíte, už s ním nebudete muset nikdy nic dělat – maximálně tak otírat prach. Přesto potěší, že dílenské zpracování i kvalita použitých materiálů je na velice vysoké úrovni. Nikde se nic neprohýbá ani nevrže a jednotlivé spoje na sebe korektně doléhají.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Belkin ScreenCast v celé své kráse

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Všechny hrany a rohy přístroje jsou elegantně zaobleny

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zařízení se od zadní k přední části mírně svažuje

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana přístroje ukrývá kompletní konektorovou výbavu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kromě konektorů pro připojení k TV a napájení je na zadní straně ukryto také pohotovostní tlačítko

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravý bok přístroje

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana je ro větší stabilitu opatřena čtveřicí gumových nožiček

Instalace i nastavení je hračka

Připojení televizoru k adaptéru Belkin ScreenCast zvládne dozajista i méně zkušený uživatel. V podstatě stačí tuto malou krabičku propojit s TV prostřednictvím dodávaného HDMI kabelu a připojit napájecí adaptér do zásuvky. Pokud váš televizor není vybaven HDMI portem můžete využít také RCA konektorů, které samozřejmě podporují jak video tak audio. Pokud TV ani těmito konektory nedisponuje, stačí dokoupit redukci ze SCART na CINCH za několik desítek korun.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Správnost připojení indikuje modrá obrazovka

Správnost připojení je možné ověřit přímo na televizoru. Pokud přepnete TV přímo na výstup, ke kterému jste adaptér od Belkina připojili (v našem případě HDMI 1), zobrazí se vám modrá obrazovka se jménem adaptéru i jeho ID. Tím máme vyřešen bezdrátový příjem obrazu i videa.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Adaptér Belkin ScreenCast s ultrabookem Toshiba Portege Z830-11G

Důležitý je ale samozřejmě i vysílač, konkrétně je tedy nutné vlastnit notebook postavený na platformě Intel, který technologii WiDi podporuje. Pro test jsme zvolili nový ultrabook společnosti Toshiba, konkrétně model Portege Z830-11G, jehož recenzi vám brzy také přineseme.

Ultrabook Toshiba Portege již v sobě obsahoval předinstalovaný software pro obsluhu technologie Intel WiDi. Tak by tomu mělo být i u konkurenčních přístrojů, které tyto bezdrátové přenosy podporují. Případně je možné obslužný software pro PC stáhnout přímo ze stránek společnosti Intel (zde).

Pokud máte již software pro obsluhu WiDi nainstalovaný, stačí již pouze notebook spárovat s adaptérem společnosti Belkin. Ta automaticky rozpozná zapnutý adaptér a po zadání PIN kódu jej ve čtyřech krocích jednoduše nastavíte. Pro jistotu se společně nyní podíváme, jak nastavení probíhá.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V prvním kroku je nutné adaptér najít. Stačí kliknout na tlačítko „Scan for available adapters“ a po chvilce by se měl objevit váš adaptér, který kromě názvu snadno rozeznáte již podle výše zmiňovaného ID. Na této obrazovce je i vidět, jak kvalitní je signál pro bezdrátový přenos

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V druhém kroku se Vás přístroj zeptá na PIN kód, který chrání bezdrátový přenos. PIN se vygeneruje automaticky po prvním kroku a zobrazí se na televizoru. Čtyřmístný kód je pak nutné opsat i do konfiguračního programu notebooku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V třetím kroku si můžete zvolit, jak se má Váš adaptér jmenovat. Defaultně je přednastaven název Belkin WiDi

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ve čtvrtém kroku již vidíte samotný adaptér, a to včetně intenzity signálu a možností nastavení. Nechybí ani tlačítko pro případné odpojení přístroje

Po konfiguraci, kterou jsme probrali na obrázcích výše, se nastavení bezdrátového adaptéru automaticky uloží na pevný disk přenosného počítače. Obraz se pak začne přenášet ve chvíli, kdy v notebooku zapnete program Intel WiDi. K jednomu adaptéru je možné připojit libovolné množství přenosných počítačů, což přijde vhod především na prezentacích ve firmách. Samozřejmě v jednu chvíli může být bezdrátově obraz i zvuk přenášen pouze z jednoho notebooku.

Praktické zkušenosti

Jak nainstalovat adaptér Belkin ScreenCast již víme, jak ale funguje v praxi? V podstatě funguje jako druhý monitor, který duplikuje obrazovku notebooku. Na televizoru tedy vidíte přesně to, co se zobrazuje na displeji notebooku. Technologie WiDi navíc dokáže bezdrátově přenášet i zvuk a to dokonce i prostorově.  Využít tak můžete vestavěné reproduktory televizoru nebo připojenou audio 5.1 soustavu.

Jak je tedy z řádků výše zřejmé přístroj je jak dělaný pro přehrávání filmů a seriálů, a to klidně i ve Full HD rozlišení. Kvalita přehrávání úzce souvisí s dostupností bezdrátového signálu. Ve vzdálenosti cca 10 metrů od přijímače byl obraz stále plynulý bez jakékoliv deformace a sekání. To samé platí i o zvuku. Přenos byl bezproblémový dokonce i v případě, že jsme s notebookem byli „schovaní“ v druhém pokoji za jednou bytovou příčkou. Adaptér v nastavení ukazoval dostupnost signálu tři z pěti čárek.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bezdrátově přenášení obraz z ultrabooku Toshiba

Jako nedostupný se Belkin hlásil až za druhou příčkou v dalším pokoji. Signál v takovém případě nešel vůbec vysílat. V praxi se nám tedy během testů nikdy nestalo, že by byl zvuk nebo obraz nějak nekvalitní, pouze v případě opravdu nízkého signálu přestal zcela vysílat. Vzhledem k výbornému dosahu bezdrátového signálu ale podobné problémy nebude řešit snad nikdo.

Zařízení signál vysílá i přijímá v pásmu 2,4 GHz. Výsledky testů, respektive dosah bezdrátového signálu se může lišit v závislosti na konkrétním umístění přístroje. My jsme přístroj testovali v Praze v místě, kde se naráz střetává více než 50 různých WiFi sítí – znečištění pásma 2,4 GHz tak bylo během testů poměrně vysoké. Je tedy více než pravděpodobné, že za standardních podmínek bude dosah bezdrátového signálu ještě lepší.

Přehrávání videí, poslech hudby a prohlížení fotek není to jediné, co Belkin ScreenCast umí. Uplatnění najde také v kancelářích, kde mohou na poradách manažeři jednoduše zobrazovat všem ostatním na televizoru prezentace ze svého notebooku a přitom se nemusí omezovat žádnými kabely. Navíc investice do bezdrátového adaptéru je výrazně nižší, než náklady na pořízení kvalitního projektoru a plátna. A to i v případě, že k adaptéru připočítáme pořizovací náklady na TV.

Bezdrátový přenos obrazu i pro stolní PC

Již výše jsem uvedl, že technologie Intel WiDi ej aktuálně dostupná výhradně u notebooků postavených na platformě Intel. Stolní počítač s  WiDi se aktuálně nenabízí. Bezdrátově přenášet obraz i zvuk u libovolného notebooku (například s platformou AMD) i stolního PC dokáže konkurenční přístroj ASUS WAVI. Ten také podporuje zobrazení i ve Full HD rozlišení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konkurenční ASUS WAVI

Na rozdíl od zařízení Belkin ScreenCast se přístroj od Asusu skládá ze dvou adaptérů. Jeden se připojí k televizoru a druhý k PC. Navíc umožňuje pomocí dvojice USB rozhraní dálkové ovládání PC prostřednictvím bezdrátové klávesnice a myši. Bezdrátový přenos všech dat však funguje prakticky stejně. Především kvůli použití dvou adaptérů se ale cena u ASUS WAVI vyšplhala na 4500, což je ve srovnání s adaptérem Belkin ScreenCast (2800 Kč) přeci jen o dost víc. Navíc nutnost připojení dvou adaptérů není tak pohodlná, jako v případě řešení od Intelu, kdy k notebooku ji nemusíte vůbec nic připojovat.

Klady a zápory

+ snadná instalace i obsluha
+ elegantní vzhled
+ výborný dosah bezdrátového signálu

- funguje pouze s notebooky
- kvůli vyšší ceně není pro každého

Závěrečné hodnocení

Zařízení Belkin ScreenCast má řadu předností. V době, kdy se domácnosti snaží zbavit všech kabelů a stále častěji si pořizují notebooky místo stolních PC, technologie WiDi jistě najde své uplatnění.

Přesto si přístroj Belkin ScreenCast nepořídí asi každý majitel notebooku s touto technologií, protože především kvůli pořizovací ceně (2800 Kč) přístroj cílí spíše na geeky a opravdové fajnšmekry, kteří mají rádi doma všechny nové technologie – obzvláště pak ty povedené, což můžeme o WiDi rozhodně prohlásit. Uplatnění Belkin ScreenCast najde jistě také mezi manažery, kteří ocení jeho snadnou instalaci i obsluhu.

Chytrou krabičku pro bezdrátový přenos obrazu a zvuku Belkin ScreenCast najdete v našem e-shopu zde.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (5)

Full HD

Mám tento Belkin doma již pár měsíců a nejsem s ním plně spokojen. Pořídil jsem si ho na přehrávání filmů ve full HD. Nicméně při konfiguraci mého ntb i7-2630QM/ 8G/ 1,5T7/ BluRay/ GT540M se obraz při full HD občas trhá i při vzdálenosti cca 4 metry bez překážek. Docela pomohl upgrade firmware (před ním byl obraz hodně trhaný), ale stále to není stoprocentně ono.

Rusicka...

Presne kvuli takovymto zarizenim je pak WiFi pekna zarusena a na normalni data uz nezbudou volne kanaly :-(

@strazhce: prosim jak moc to rusi zejmena sirka kanalu a dosah

@strazhce: omyl, pardon.

Ruseni wifi

Nemate nekdo screen ze inssider nebo jineho "spektraku" aby to ukazalo jak moc se to (ne)rusi s ostatnimi pristroji v tomto pasmu a jakou sirku kanalu to zabere?

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru