CZC.cz radí: který externí disk je ten pravý pro vás?

Ať už se rozhodnete jejich prostřednictvím rozšířit paměťovou kapacitu svého počítače nebo jen zodpovědně myslíte na zálohování, čeká vás nelehký úkol – vybrat si mezi záplavou externích disků ten správný. Které aspekty byste neměli opomenout zvážit?

Formát a technologie

S externími disky se nejčastěji setkáte v 2,5“ a 3,5“ variantách. Pokud si vystačíte s kapacitou do 2 TB, sáhněte raději po 2,5“ discích – jsou skladnější a nevyžadují externí zdroj napájení. Na druhou stranu 3,5“ harddisky se v současnosti vyznačují kapacitou až 4 TB, zaplatíte za ně však zpravidla více a neobejdou se bez externího zdroje. V případě 6TB a 8TB řešení se už jedná o kombinaci dvou disků. Spíše než na přenášení se tak hodí pro umístění na kancelářský stůl či vedle domácího multimediálního centra.

Pokud pro vás ani 2,5“ externí disk není dostatečně kompaktní, nabízí se možnost vybrat si jeden z 1,8“ SSD disků, které na rozdíl od klasických externích disků nejsou tvořeny rotujícími plotnami, ale pevnou flash pamětí bez pohybujících se částí. Rychlost čtení/zápisu u těchto disků dosahuje až 300/160 MB/s, jejich cena je však několikanásobně vyšší. Zatímco za 2,5“ externí harddisk s kapacitou 1 TB zaplatíte přibližně 1800 Kč, 1,8“ SSD disk s kapacitou 256 GB vás bude stát přes 5000 Kč.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Externí pevný disk Verbatim Store 'n' Go formátu 2,5" s podporou USB 3.0

 

Rychlost otáčení ploten

U klasických pevných disků se rychlost čtení a zápisu dat odvíjí od rychlosti otáčení ploten, přičemž je pro většinu 2,5“ disků typická rychlost 5400 otáček za minutu. Pokud disk plánujete primárně využívat jako úložiště multimediálních dat, nemá větší smysl se rychlostí otáčení zabývat. V opačném případě, kterým může být například práce se softwarem pro úpravu videa či fotografií nebo dávkové zpracování dat, se zaměřte na disky s rychlostí 7200 otáček za minutu, která je typičtější pro 3,5“ externí disky. V případě 2,5“ disků si za tuto rychlost znatelně připlatíte.

Kapacita a konstrukční zpracování

Navzdory tomu, že jsme si v předchozí části disky rozdělili do tří velikostních skupin, jsou skutečné rozměry dány až konstrukčním zpracováním šasi (nikoliv samotným průměrem magnetických ploten). Pokud plánujete disk často přenášet nebo s ním dokonce cestovat, neměly by vaší pozornosti uniknout disky se speciální úpravou, která zajistí vyšší odolnost vůči vodě a nárazům. Mějte však na paměti, že odolné disky s gumovým povrchem pořídíte pouze do kapacity 1 TB.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nárazuvzdorné a voděodolné externí disky A-DATA HD710

 

Rozhraní

Drtivá většina dnešních disků disponuje rozhraním USB 3.0, které je navíc zpětně kompatibilní se standardem USB 2.0, není tedy důvod se mu vyhýbat ani v případě, že váš počítač prozatím tímto rozhraním není vybaven.

Kromě méně rozšířených druhů rozhraní, mezi něž patří například FireWire nebo Thunderbolt, se dnes na trhu setkáte i s externími disky s podporou technologie Wi-Fi, která vám umožní bezdrátový přenos dat mezi klientským zařízením a samotným diskem.

Externí disky v naší nabídce naleznete pod tímto odkazem.

Ohodnoť článek:
Nečekaně velký výprodej Uklízíme sklady