Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Digitální televizní vysílání letos v Česku skončí. Jak se na DVB-T2 připravit?

Digitální televizní vysílání letos v Česku skončí. Jak se na DVB-T2 připravit?

Návody
Samsung UE50RU7092 - 123cm_2058246181
Samsung UE50RU7092 - 123cm
Produkt není určen k prodeji.
LG 55UM7100PLB - 139cm_1893616762
LG 55UM7100PLB - 139cm
Produkt není určen k prodeji.
Sony KD-55XF7596 - 139cm_810256035
Sony KD-55XF7596 - 139cm
Produkt není určen k prodeji.
Samsung UE65RU7092 - 163cm_1845462873
Samsung UE65RU7092 - 163cm
Produkt není určen k prodeji.
Samsung QE65Q70R - 163cm_905610840
Samsung QE65Q70R - 163cm
Produkt není určen k prodeji.

Českou republiku čeká přechod na nový televizní standard DVB-T2, první generace pozemního digitálního vysílání tedy přestane fungovat. Poradíme, jak se na novou éru televizního vysílání připravit.

Češi si podobné kolečko už jednou zažili. V roce 2011 se totiž přecházelo napříč celou republikou ze staršího analogového rozhraní na digitální. Kdo neměl moderní televizor, nebo alespoň svůj starší přístroj neopatřil set-top-boxem, jednoduše už nemohl přijímat volně dostupné televizní vysílání prostřednictvím antény.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

A úplně stejný scénář čeká tuzemské uživatele nyní. Z nařízení vlády totiž bude pozemní digitální vysílání DVB-T na území naší republiky vypnuto a nahradí jej druhá generace zvaná DVB-T2. Kdo nebude na nový standard připraven, o televizní vysílání přijde. Výjimkou jsou pouze uživatelé, kteří přijímají televizní signál prostřednictvím kabelu, satelitu nebo internetu – těch se změna nedotkne. Zmiňované služby jsou nicméně placené, alternativu k nim představuje v Česku právě bezplatné pozemní digitální televizní vysílání.

 

Způsoby příjmu televizního signálu v Česku

DVB-T

Pozemní digitální vysílání

DVB-S

Digitální satelitní vysílání

DVB-C

Digitální vysílání prostřednictvím kabelu

IPTV

Příjem digitálního vysílání prostřednictvím internetu

 

Praha se vypne už letos v listopadu

Signál DVB-T2 mohou již nyní využívat prakticky všichni diváci napříč Českem. Po celé republice jsou totiž již několik měsíců v provozu přechodové sítě, prostřednictvím kterých je druhou generaci pozemního digitálního televizního vysílání přijímat. V podstatě tak lidé, kteří mají odpovídající přijímač, mohou naladit staré i nové vysílání – nové stanice poznáte zpravidla podle zkratky T2 v názvu.

V tomto stavu mělo být televizní vysílání podle původních plánů až do roku 2021, uživatelé tak měli mít na přechod více než dva roky. S ohledem na to, že celá řada uživatelů má již DVB-T2 přijímač doma a že se podařilo pokrýt naše územní novým standardem velmi rychle, byl termín vypnutí první generace digitálního vysílání posunut.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Žižkovský vysílač v Praze (Thomas Ledl, Wikimedia Commons)

 

Už nyní tak není například možné ve starším standardu DVB-T naladit v HD rozlišení kanály České televize, v Česku se dají naladit pouze v rámci DVB-T2. Během letošního podzimu – konkrétně 27. 11. 2019 – se nicméně odmlčí některé kanály České televize úplně, v Praze již budou dostupné pouze v rámci standardu DVB-T2. Zbytek republiky nicméně bude velmi záhy následovat.

Standard DVB-T se bude vypínat postupně po tzv. Multiplexech. Právě podle nich můžete poznat, kdy přesně o jaký kanál přijdete. V rámci Multiplexu 1 vysílá například Česká televize; Multiplex 2 využívá Nova, Prima či Barandov; v Multiplexu 3 naladíte Óčko, Nova Cinema, Kino Barandov, Prima Love a další; Multiplex 4 obsahuje Nova Gold, Relax, Nova 2, Prima Comedy Central a další.

Přehled vypínání jednotlivých multiplexů naleznete v tabulce na konci tohoto článku.

 

Televizory s DVB-T2

Set-top-boxy s DVB-T2

 

Proč se přechod na DVB-T2 nezbytný?

Z řádků výše by se mohlo zdát, že přechod na nový standard je jen nějaký vrtoch vlády a způsob, jak vytáhnout z kapes daňových poplatníků další peníze. Ale není to samozřejmě pravda. Důvodů pro přechod na DVB-T2 je hned několik, kromě vyšší obrazové kvality je to například i příchod vysokorychlostního mobilního internetu.

Bezdrátová pásma totiž nejsou nafukovací a Český telekomunikační úřad jasně určuje, kdo smí v konkrétním frekvenčním pásmu operovat a co může dělat. Jak jsme již naznačili v řádcích výše, přechod na druhou generaci dovolí uvolnit důležitá pásma pro vysokorychlostní mobilní internet. Tuzemští operátoři tak budou moci vystavět nové sítě, které zajistí vyšší přenosové rychlosti pro naše mobilní miláčky.

O oblíbené programy přitom lidé rozhodně nepřijdou, právě naopak. Standard DVB-T2 je totiž navržen tak, aby zvládl přenášet více informací v menším množství dat. Zjednodušeně řečeno se tak do frekvenčního rozsahu televizního vysílání vejde více programů, a to často i v lepší obrazové kvalitě. Standard DVB-T2 tedy bez nadsázky představuje budoucnost, a právě proto se k němu uchyluje nejen Česká republika, ale také postupně většina evropských zemí.

 Omlouváme se, popis obrázku chybí.

DVB-T2 přinese více programů v lepší kvalitě. 

 

Jaké jsou hlavní výhody DVB-T2?

V řádcích výše jsme si nastínili pár předností, které přechod na druhou generaci pozemního digitálního vysílání přinese. Kladů přímo souvisejících s DVB-T2 je ale pochopitelně daleko více. Pojďme si tedy v přehledných bodech ukázat, co nás čeká:

  • Už nyní dosahuje DVB-T2 lepšího pokrytí než starší standard DVB-T. To jinými slovy znamená, že přijímat bezplatné televizní vysílání může daleko více Čechů. A to i v místech, kde to dříve možné nebylo.
  • DVB-T2 neklade takové nároky na datové přenosy jako starší standard DVB-T. Díky tomu by mělo být v praxi stabilnější a nemělo by docházet k výpadkům a fragmentacím obrazů.
  • Díky nižší datové náročnosti bude v sítích DVB-T2 k dispozici více televizních programů.
  • Některé televizní stanice budou vysílat ve vysokém rozlišení, těžit z toho v konečném důsledku budou samotní uživatelé, kteří si budou moci užívat lepší obrazovkou kvalitu. Už nyní potvrdila HD vysílání Česká televize, u ostatních se zatím čeká. 
  • Rozšířit by se měla také nabídka a obsah standardu HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV). Jde v podstatě o technologii hybridního vysílání, které propojuje klasické televizní vysílání s internetovým připojením. Technologie HbbTV je dostupná často prostřednictvím červeného tlačítka na dálkových ovladačích a dovoluje přistupovat s archívům televizních stanic, nejrůznějším videotékám a internetovému televiznímu zpravodajství.

 

Není DVB-T2 jako DVB-T2

Z řádků výše je patrné, že pro příjem druhé generace pozemního digitálního vysílání je nutné zařízení, které umí se standardem DVB-T2 pracovat. A je úplně jedno, zda se bavíme o televizorech nebo set-top-boxech. Samozřejmě použití televizoru je pohodlnější, neboť v případě set-top-boxu se často musíte smířit s dvěma ovladači, řešit také musíte umístění tohoto speciálního převodníku na viditelné místo vedle televizoru a pochopitelně i jeho zapojení. Na druhou stranu DVB-T2 set-top-boxy vyjdou daleko levněji než pořízení nového televizoru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ty nejlevnější set-top bosy se dají pořídit už za pár stovek

 

V obou případech je nicméně nutné dávat pozor na to, aby přístroj dokázal dešifrovat kodek HEVC (H.265). Stovky takových televizorů naleznete v naší nabídce, nicméně existují také modely, které to neumí. Přitom pokud tento standard nezvládne přijímač dešifrovat, nebude prostřednictvím něj druhou generaci pozemního digitálního vysílání přijímat. Pro Česko byl zvolen právě tento kodek, zatímco v některých zahraničních státech se používají jiné. Podporu kodeku HEVC (H.265) je tedy vhodné před nákupem ověřit, je pro provoz v Česku nezbytný.

Sluší se také podotknout, že v Česku se některé televizory chlubí zlatým certifikátem „DVB-T2 ověřeno“. Jde o označení Českých Radiokomunikací, které mají šíření televizního signálu na starosti. V Radiokomunikacích prošly některé televizory testy, načež testovaným přístrojům byl udělován tento certifikát. Certifikát nicméně není podmínkou pro fungování. To, že televizor nemá certifikát „DVB-T2 ověřeno“ tedy nutně neznamená, že není na novou éru televizního vysílání připraven. Důležité je opravdu sledovat podporu kodeku HEVC (H.265).

 

Televizory s DVB-T2

Set-top-boxy s DVB-T2

 

Plán přechodu na DVB-T2

V tabulce níže naleznete přesná data vypínání staršího standardu DVB-T v jednotlivých Multiplexech a tedy zároveň data přechodu na druhou generaci digitálního pozemního vysílání:

 

Vysílač / termín vypnutí

Multiplex 1

Multiplex 2

Multiplex 3

Multiplex 4

Listopad 2019

Praha-Žižkov

27. 11. 2019

8. 1. 2020

8. 1. 2020

Praha-Cukrák

27. 11. 2019

15. 1. 2020

15. 1. 2020

Leden 2020

Votice-Mezivrata 

7. 1.

22. 1.

22. 1.

Trutnov – Černá hora

7. 1.

12. 2.

28. 4.

Ústí nad Labem – Buková hora

30. 1.

23. 3.

20. 4.

Chomutov-Jedlák

30. 1.

23. 3.

20. 4.

Praha-Ládví

během ledna

Praha-Novodvorská

během ledna

Praha-Olšanská

během ledna

Benešov-Kozmice

během ledna

Rakovník-Louštín

během ledna

Únor 2020

Plzeň-Krašov

4. 2.

2. 3.

1. 4.

Plzeň-Vodárna

během února

Domažlice – Vraní vrch

4. 2.

2. 3.

5. 4.

během února

Domažlice-Čerchov

během února

Cheb – Zelená hora

12. 2.

16. 3.

Jáchymov-Klínovec

12. 2. 

16. 3.

během února

České Budějovice – Kleť

19. 3.

13. 2.

19. 2.

během února

Vimperk – Mařský vrch

19. 3.

13. 2.

19. 2.

Sušice-Svatobor

26. 2.

30. 3.

5. 4.

během února

Liberec-Ještěd

26. 2.

30. 3.

26. 4.

Česká Lípa – Špičák

během února

Děčín – Chlum

během února

Jablonec nad Nisou – Černá Studnice

během února

Mariánské Lázně –  Dyleň

během února

Teplice-Vodárna

během února

Ústí nad Labem – Krušnohorská

během února

Březen 2020

Brno-Kojál

31. 3.

4. 5.

4. 5.

Brno-Hády

31. 3.

6. 5.

6. 5.

Brno-Barvičova

31. 3.

11. 5.

11. 5.

během května

Mikulov-Děvín

31. 3.

18. 5.

4. 5.

Duben 2020

Pardubice-Krásné

30. 4.

25. 5.

25. 5.

Pardubice-Slatiňany

během dubna

Jihlava-Javořice

30. 4.

25. 5.

25. 5.

Jeseník-Praděd

30. 4.

1. 6.

4. 6.

Ostrava-Hošťálkovice

30. 4.

1. 6.

8. 6.

Ostrava-Hladnov

30. 4.

1. 6.

8. 6.

Frýdek-Místek – Lysá hora

30. 4.

1. 6.

8. 6.

Hradec Králové – Chlum

během dubna

Svitavy-Hřebečov

během dubna

Ústí nad Orlicí – Andrlův Chlum

během dubna

Květen 2020

Zlín – Tlustá hora

31. 5.

23. 6.

23. 6.

Zlín-Segment

během května

Valašské Klobouky – Ploštiny 

31. 5.

23. 6.

28. 6.

Brno-Jihlavská

během května

Frenštát pod Radhoštěm

během května

Hlubočec-Hůrka

během května

Hodonín-Kapánsko

během května

Jihlava-Jeníkov

během května

Olomouc-Slavonín

během května

Ostrava-Lanová

během května

Třebíč-Vartemberk

během května

Uherské Hradiště – Rovnina

během května

Znojmo – Deblínek

během května

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (7)

Nadpis Digitální televizní vysílání letos v Česku skončí. Jak se na DVB-T2 připravit?

To jako DVB-T2 není digitální tv vysílání?

@JARDAH: Je to digitální vysílání 2. generace

Díky

Super, díky, přesně takovou tabulku s datumama jsem potřeboval :)

@Hoskin55: Podstatně podrobnější informace jsou třeba zde www.televizniweb.cz/

DVBT-T2

Je zapotřebí pozorně a hlavně pomalu číst.Hlavně pro ty starší ročníky => DOPORUČUJI přečíst 2x

Jo mám na srdci *****

DVB/T3, DVB/T4 atd

Prosím kdo sdělí ubohým televizním divákům, kdy opět přejdeme na nějaký jiný standard, abychom se mohli potěšit nákupem opět z nových TV ?

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru