Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Ergonomický král cílí na profesionály. Testujeme monitor Dell P2722HE

Ergonomický král cílí na profesionály. Testujeme monitor Dell P2722HE

Recenze
Dell P2722HE Professional - LED monitor 27"_976572722
Dell P2722HE Professional - LED monitor 27"
4 870 Kč 5 893 Kč

Cílí na profesionály, kteří tráví před obrazovkou dlouhé hodiny každý den. Právě proto nalezneme v jeho označení písmenko P. Řeč je o monitoru Dell P2722HE, který si dnes důkladně proklepneme.

V prodejích monitorů je společnost Dell světovou jedničkou, a to už několik let po sobě. Díky svým přednostem, jako je například garance nulového počtu vad typu jasný pixel či pokročilé technologie ComfortView a Flicker-free, jsou totiž monitory tohoto výrobce hojně vyhledávané například ve firemním prostředí. Nezaleknou se ani náročnějších pracovních podmínek, jako je v podstatě i nonstop provoz. Právě díky tomu ale mohou dlouhé roky sloužit i v domácích podmínkách. Co všechno umí profesionální řada si ukážeme u monitoru Dell P2722HE, který vyniká mimo jiné i špičkovou ergonomií.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Monitor Dell P2722HE

Technické parametry

Testovaný model: Dell P2722HE Professional - LED monitor 27"

Typ displeje: IPS

Úhlopříčka displeje: 27“

Rozlišení: 1920 x 1080 (FullHD)

Poměr stran: 16:9

Frekvence: 60 Hz

Doba odezvy: 5 ms

Jas: 300 cd/m2

Rozteč bodů: 0,311 mm

Statický kontrast: 1000 :1

Barevná škála: sRGB (99%)

Povrch displeje: Matný

Blue light reduction: Ano

Flicker reduction: Ano

Rovná obrazovka: Ano

Výškově nastavitelný: Ano

Pivot: Ano

Montáž na zeď: Ano (VESA 100 x 100)

Konektory: USB-C 3.1 hub, 4x USB 3.2, DP 1.2, RJ45, HDMI 1.4

Rozměry: 609,9 x 534,2 x 190,1 mm

Hmotnost samotného monitoru: 4,92 kg

Představení série P od Dellu

Sestaveno raz, dva

Ještě než si hlavního hrdinu dnešní recenze detailně prohlédneme, musíme po sestavit. Stojan je totiž dodáván v rozloženém stavu. Prvního sestavení se nicméně nemusí nikdo obávat, nepotřebujete k tomu ani žádné náčiní. V podstatě stačí nohu zacvaknout do připravených otvorů na zadní straně monitoru a k ní pak přišroubovat samotný podstavec. Ten se připevňuje pomocí jediného šroubu, který je opatřen speciální úchytkou, abyste ho mohli dotáhnou klidně jen holou rukou.

Samotné balení mimochodem čítá kromě monitoru ještě 1x riser a základna stojanu, 1x napájecí kabel, 1x kabel DisplayPort na DisplayPort (1,8 m), 1x kabel USB Type-C (1,8 m), 1x řemínek na kabely, 1x průvodce rychlým nastavením a 1x bezpečnostní informace a předpisy a informace o vlivu na životní prostředí.

01.JPG
DSC07816.JPG
DSC07822.JPG

Montáž monitoru je velmi snadná a intuitivní

Vzhled a kvalita zpracování

Když už je monitor postavený, můžeme si jej důkladně prohlédnout. Výrobce se vyvaroval jakýchkoliv designových výstřelků, které by zbytečně odváděly uživatele od práce. Prakticky všechny plasty jsou tak matné a jsou vyvedeny ve stříbrné barvě. Výjimkou je pouze lem obrazovky, který je černý.

Díky tomu, že se výrobce vyvaroval lesklých plastů, neulpívají na monitoru zbytečně otisky prstů a po dvou týdnech používání můžeme konstatovat, že na něm příliš nejde vidět ani usazující se prach, což bývá velmi často nevýhoda lesklých modelů. Na druhou stranu pro některé jedince může vzhled působit až nudně, obzvláště když tento panel budeme porovnávat s moderními herními monitory.

Ke kvalitě použitých materiálů ani k jejich zpracování nemůžeme mít nicméně žádné výhrady. Slícování jednotlivých částí, stejně jako kvalita použitých plastů, se drží na velmi vysoké úrovni. Na druhou stranu u monitoru s cenovkou pohybující se okolo šesti tisíc korun se to tak nějak již očekává.

DSC07864.JPG
DSC07870.JPG
DSC07877.JPG

Testovaný kousek v celé své kráse

Konektivita

Konektivita testovaného kousku je poměrně bohatá, k dispozici jsou čtyři porty USB 3.0 – dva na zadní straně a dva na spodním okraji monitoru, aby byly lépe přístupné. Nechybí ani port USB-C, který kromě vysokorychlostního přenosu videa a dat umožňuje napájení připojeného zařízení do 65 W. Výhodou je také ethernetový RJ-45 port, v podstatě tak monitor můžete používat jako jednoduchou dokovací stanici, kdy k notebooku vše připojíte jen pomocí USB-C kabelu.

Z klasických obrazových technologií se zde nachází HDMI 1.4 a dvakrát DisplayPort, přičemž jde o vstup (DP 1.2) a výstup s technologií MST (HDCP 1.4). Díky technologii Daisy Chain lze jednoduše propojit více monitorů a připojit je k počítači jediným kabelem, což je velká výhoda.

Šikovný je také organizátor kabelů, který je umístěn přímo v noze testovaného panelu.

DSC07849.JPG
DSC07852.JPG
DSC07853.JPG

Konektorová výbava

Široké možnosti ergonomie

U kancelářských monitorů si výrobci zpravidla dávají velký pozor na ergonomii, testovaný model Dell P2722HE je toho jasným důkazem. S trochou nadsázky se tak dá říct, že s ním jde dělat prakticky cokoliv, co vás napadne.

V první řadě je možné panel na zeď pomocí standardu VESA. Dále je možné panel nastavovat do výšky až o 150 mm. Výšku je přitom možné plynule nastavovat doslova po milimetrech, přičemž monitor i přes své větší rozměry pevně drží pozici.

Nechybí ani možnost monitor otáčet do stran o cca 45°, to platí pro pravou i levou stranu. Naklápět jej je mimochodem možné také směrem vzhůru o cca 21° a směrem dolů o zhruba -5°. Možnosti náklonů a otáčení jsou tedy daleko širší než u celé řady konkurentů.

Nechybí ani funkce pivot, tedy možnost přetočení panelu o 90°, kdy užší strana bude v podstatě vespod. To přijde vhod například pro editování dlouhých letákových nabídek, webových stránek a v neposlední řadě pro čtení dlouhých textů, ale stejně tak může být pivot potřebný při hraní na více monitorech najednou.

DSC07932.JPG
DSC07937.JPG
DSC07944.JPG

Ergonomie je na výbornou

Kvalita zobrazení

Dell P2722HE je 27" LED monitor s rozlišením Full HD, tedy tradičních 1920 x 1080 obrazových bodů. Někteří uživatelé by mohli namítat, že výkon současné generace počítačů je již tak velký, že používat Full HD panely nedává smysl. Opak je ale pravdou, Full HD obrazovky se těší stále velké popularitě a například v kancelářském segmentu jsou jednoznačně nejprodávanější. Panel staví na technologii IPS, odezva je tradičních 5 ms. Kontrast dosahuje hodnoty 1000:1.  

Příjemným překvapením je v praxi kvalita zobrazení. I přes použití matného panelu jsou zobrazované barvy poměrně živé, a přitom působí přirozeným dojmem. Pokud na něm zobrazíte kvalitní fotografii, všechny odstíny jsou zkrátka zobrazeny přesně tak, jak mají. Tomu přispívá také kvalitní rovnoměrné podsvícení po celé obrazové ploše monitoru.

Výtky nemůžeme mít ani ke kvalitě pozorovacích úhlů, jsou totiž nadprůměrné. Výrobce udává hodnoty 178°/178°, v praxi nicméně obraz nijak nesvětlá ani nepřechází do inverze, jak bývá u některých konkurentů s TN panely zvykem, ať se na něj podíváte prakticky z jakékoliv strany.

Dell P2722HE samozřejmě nedosahuje takových výsledků jako panely určené pro fotografy, případně herní monitory. O to se ale ani nesnaží, do kancelářského prostředí jde o premianta třídy, spokojeni s ním budou jistě také domácí uživatelé při práci i konzumaci multimédií.

DSC07990.JPG
DSC07996.JPG
DSC08001.JPG

Přímý pohled na displej

DSC08101.JPG
DSC08104.JPG
DSC08088.JPG

Pohled zprava

DSC08053.JPG
DSC08063.JPG
DSC08067.JPG

Pohled zleva

DSC08126.JPG
DSC08131.JPG
DSC08117.JPG

Pohled seshora

DSC08152.JPG
DSC08157.JPG
DSC08168.JPG

Pohled zespodu

Pokročilé funkce a obrazové režimy

Monitor nabízí celou řadu pokročilých funkcí, vyzdvihnout si zaslouží například technologie ComfortView. Ta omezuje vyzařování škodlivého modrého světla a také blikání monitoru. Při delším sledování tím pádem snižuje únavu zraku.

Uživatel může u monitoru využít kromě individuální konfigurace celou řadu přednastavených obrazových režimů. Dohromady jich je k dispozici 6: Standardní, Movie, Game,Warm, Cool a Custom Color. Jak již samotné názvy napovídají, každý přednastavený profil se hodí pro jinou činnost.

Některé režimy jsme se pokusili zachytit pomocí fotoaparátu. Rozdíly mezi nimi však nejsou tak výrazné, jako když máte panel skutečně před sebou. Ukázkové snímky tak berte s rezervou.

DSC08012.JPG
DSC08014.JPG
DSC08021.JPG

Ukázka různých obrazových režimů

Další zkušenosti z praxe

K pohybu v jednotlivých nabídkách – a mimochodem také k přepínání jednotlivých obrazových režimů – slouží kurzor na zadní straně panelu, který se nachází hned vedle tlačítka on/off. Hned po prvním stisku kurzoru se zobrazí na obrazovce popis ovládání, díky kterému se v jednotlivých nabídkách lépe zorientujete.

Nastavení monitoru se nemusí obávat ani méně zkušení uživatelé. OSD menu je totiž velmi přehledné a intuitivní.

Co se spotřeby elektrické energie týče, zabudovaný zdroj si ze zásuvky při běžném používání vezme 20 W. Tuto hodnotu je možné ještě snížit, pokud začnete ubírat jas. V úsporném režimu si pak panel vezme ze zásuvky 0,3 W. Pokud však prostřednictvím monitoru budete napájet i připojený laptop, spotřeba může stoupnout až nad 130 wattů.

Za celou dobu testování se monitor nijak nepřehříval, ani nejevil žádné další neduhy.

Zapomenout nesmíme ani na kompatibilitu s nástrojem Dell Display Manager, který ve firmách usnadňuje správu majetku na dálku.

DSC07856.JPG
DSC07967.JPG
DSC07971.JPG

Ovládací prvky monitoru

Klady a zápory

+ barevné podání displeje

+ široké možnosti ergonomie

+ funkce šetřící oči

+ široká škála přednastavených obrazových režimů

+ Power Delivery pro připojená USB-C zařízení až do 65 W

+ síťový konektor (monitor funguje jako dokovací stanice)

 

- design může přijít některým uživatelům příliš nudný

- pro jedince požadující vyšší rozlišení se hodí jiné monitory

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Monitor Dell P2722HE

 

Závěrečné hodnocení

Profesionální řada monitorů od Dellu používá písmenko P v názvu vcelku oprávněně, jak jsme se přesvědčili při podrobných testech monitoru Dell P2722HE. Panel nabízí brilantní obraz a vyvážené parametry, aby se neztratil ani v náročném kancelářském prostředí, parádu udělá ale i na domácím stole. Mezi jeho nejsilnější stránky patří špičková ergonomie, která by měla uspokojit i ty nejnáročnější uživatele. Lákadel má ale testovaný kousek daleko více.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru