Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Je rychlé, malé a odolné. Vyplatí se externí SSD?

Je rychlé, malé a odolné. Vyplatí se externí SSD?

Produktové tipy
Samsung T5, USB 3.1 - 500GB_1071615492
Samsung T5, USB 3.1 - 500GB
Produkt není určen k prodeji.
Samsung X5, 500GB_1731120129
Samsung X5, 500GB
Produkt není určen k prodeji.
Samsung T7 - 500GB, červená_308536813
Samsung T7 - 500GB, červená
Produkt není určen k prodeji.
Samsung T7 Touch - 500GB, stříbrná_69671022
Samsung T7 Touch - 500GB, stříbrná
Produkt není určen k prodeji.
Samsung SSD 980, M.2 - 500GB_2001018941
Samsung SSD 980, M.2 - 500GB
1 156 Kč 1 399 Kč

Není žádným tajemstvím, že pevné disky jsou zpravidla nejpomalejšími součástkami v našich počítačích. Řada uživatelů proto spoléhá na modernější SSD jednotky. Ty se stále častěji prosazují i v externím provedení. Co od nich můžeme čekat?

Pokud se bavíme o klasických počítačích a noteboocích, mají SSD jednotky své nepopiratelné přednosti. Neobsahují žádné pohyblivé součástky, díky čemuž jsou proti klasickým diskům daleko rychlejší. To je v praxi znát při otevírání souborů i při spouštění počítače.

Jednou z dalších předností je také absolutní ticho. SSD jednotky tedy při práci zbytečně nezvyšují hluk uvnitř skříně či notebooku, což se o klasických pevných discích rozhodně říci nedá. Ty totiž v některých případech bývají nejhlučnější součástkou počítače či notebooku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SSD jednotky jsou v klasických počítačích a noteboocích dnes již samozřejmostí. Na snímku je rychlý model Samsung SSD 980 s formátem M.2.

 

Limity externích pevných disků

A prakticky to samé v bledě modrém platí také o externích modelech. V minulých letech jsme se totiž naučili v hojné míře používat externí pevné disky, které představovaly zajímavý způsob, jak přenášet či zálohovat velké množství dat. Za relativně rozumnou cenu totiž nabízely velký úložný prostor.

Datová náročnost jednotlivých uživatelů se však neustále zvyšuje, na externí disky jsou tak kladeny stále větší nároky. Je to dáno především tím, že pořizujeme stále větší množství fotografií a videí ve vysokém rozlišení. Právě zde naráží externí pevní disky na své limity. I když mají úctyhodnou kapacitu, kopírování velkých dat se může protáhnout klidně i na několik hodin.

Externí SSD jednotky na CZC.cz

 

Přednosti externích SSD

V případě externích SSD to neplatí, přenos dat je ve srovnání s plotnovými disky klidně i desetkrát rychlejší, což je v praxi opravdu poznat. SSD jednotkám navíc nevadí žádné otřesy, což se opět o klasických plotnových discích říci nedá. Další velkou výhodou SSD disků jsou jejich kompaktní proporce, snadno se vejdou do každé kapsy.

Zběhlejší uživatelé by mohli namítat, že ještě kompaktnější jsou USB flashky. Ty však nabízejí zajímavý poměr cena/výkon pouze v těch nejmenších kapacitách, navíc přenosové rychlosti jsou zpravidla také nižší než v případě moderních externích SSD jednotek.

Dříve masovému rozšíření externích SSD jednotek bránila především vyšší cena, což se pochopitelně dalo říci také o interních modelech. Celý trh se však v posledních letech značně změnil, SSD jednotky jsou tak v drtivé většině stolních sestav a notebooků dnes již samozřejmostí, neboť jednotlivé modely citelně zlevnily. A to samé platí také o externích SSD – jejich ceny jsou nyní výrazně nižší než před lety, a pořídit se dají i ve velmi zajímavých kapacitách.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přednosti externích SSD jsou nepopiratelné. Na snímku je extrémně rychlý model Samsung X5.

 

Rozumí si s mobily i konzolemi

Externí SSD jednotky navíc zpravidla neslouží jen pro připojení k počítačům či notebookům. Celou řadu modelů je možné propojit také s chytrými telefony, tablety či herními konzolemi. Zatímco u poslední zmiňované kategorie rychlá externí SSD jednotka slouží především pro rozšíření kapacity, u mobilních zařízení se zpravidla využívá k přenosu či záloze nejrůznějších dat.

Na pultech obchodů narazíte také na modely, které se chlubí celou řadou pokročilých technologií. Některé externí SSD jednotky nabízejí například hardwarové šifrování pro větší zabezpečení uložených dat. Vítaným doplňkem v takovém případě může být integrovaná čtečka otisků prstů, díky níž zpřístupníte všechny soubory jen načtením otisku.

Vyzdvihnout si zaslouží také extrémně odolné modely, kterým nevadí voda či prach. Ty si kladou za cíl ochránit data prakticky v jakékoliv situaci. U takových modelů se nemusíte obávat dokonce ani pádů z větších výšek.

Co můžete očekávat od externích jednotek v praxi, se můžete přesvědčit v naší dřívější recenzi.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Některé modely se chlubí dokonce i integrovanou čtečkou otisků prstů. Na snímku je model Samsung T7 Touch.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru