Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
NVIDIA G-Sync: souhra grafiky a monitoru pro plynulé hraní

NVIDIA G-Sync: souhra grafiky a monitoru pro plynulé hraní

Návody

Nejmodernější grafické karty mají výkonu na rozdávání, což ale nutně ještě neznamená, že obraz bude při hraní skutečně plynulý. Právě proto existuje technologie NVIDIA G-Sync, která se stará o souhru grafiky a monitoru.

Psal se rok 2013, kdy společnost NVIDIA uvedla na trh technologii G-Sync. Bez nadsázky se dá říci, že do té doby trpěly herní monitory nemalými problémy. Už tehdy totiž měly grafické karty dostatek výkonu, že nebyl problém hrát v hojně rozšířeném rozlišení Full HD při vysokých detailech. Dokonce i grafiky střední třídy zvládaly reprodukovat obraz při více než 60 fps, což odpovídalo standardní obnovovací frekvenci tehdejších LCD panelů. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Monitor s technologií G-Sync

 

Hráčům se dělalo špatně

Problém však nastal ve chvíli, kdy počet snímků za sekundu klesl pod tuto hodnotu. V takovém případě se objevovalo při hraní roztrhávání části obrazu – obvykle uprostřed obrazovky. I když je hodnota například 50 fps stále ještě dobrá, obraz byl zkrátka při rychlých změnách deformovaný.

Výrobci se to snažili vyřešit pomocí technologie V-Snyc, neboli vertikální synchronizace obrazu. Ta však pouze jeden problém nahradila jiným. Standard V-Snyc se skutečně staral o synchronizaci mezi grafickou kartou a monitorem, ale zjednodušeně řečeno grafika v takovém případě musela vždy čekat na obnovovací frekvenci monitoru. Ve chvíli, kdy výkon nestačil na 60 snímků za sekundu, došlo v praxi k propadu na polovinu, tedy na 30 fps.

Tento jev způsoboval problém s odezvou při hraní, vykreslení obrazu totiž po reakci bylo citelně zpožděné. V podstatě hráč tedy kliknul na klávesnici nebo pohnul s myší, ale na obrazovce se to projevilo až o několik milisekund později. Velmi nároční a samozřejmě také profesionální hráči to skutečně postřehli. V praxi to navíc bylo pro běžného člověka tak nepříjemné, že kvůli tomu mohl trpět dokonce nevolností a bolestmi hlavy. Řešením nebyla ani technologie Adaptive Sync, která sice řešila problém s trháním obrazu, ale také trpěla zpožděním.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Plynulý obraz je důležitý, a to nejen pro profesionální hráče

 

G-Sync jako spása pro náročné

Jak je z řádků výše nejspíše již patrné, trhání obrazu způsobuje pevně daný frame rate monitoru, zatímco hry nemají fixní frekvenci. Řešením tohoto zapeklitého problému se ukázala být technologie G-Sync, která se v praxi stará o plynulou souhru monitoru a grafické karty. Tato funkce totiž určuje frekvenci monitoru podle grafické karty, díky tomu je obraz vždy naprosto čistý a plynulý.

Jak je vidět i v ukázkovém videu níže, tento nesoulad dovede standard G-Sync v praxi vyřešit na 100 %. Sluší se také podotknout, že v průběhu let se vyvíjely nejen grafické karty, ale také samotné monitory. S technologií G-Sync je tak možné dosáhnout plynulého hraní klidně až při obnovovací frekvenci 240 Hz.

Abyste mohli G-Sync používat, je nutné vlastnit kompatibilní grafickou kartu. Sluší se také nicméně podotknout, že tento standard zvládají prakticky všechny moderní herní grafiky s jádrem od společnosti NVIDIA. Platí to dokonce i o levných modelech s cenovkou okolo tří tisíc korun. Samozřejmě platí, že pro dosažení plynulého obrazu ve vyšším rozlišení je potřeba ještě výkonnější grafika. Zkrátka s kartou za pár tisíc korun hrát plynule ve 4K možné nebude, ani když budete mít zapnutý G-Sync.

Jak funguje G-Sync v praxi?

 

Tři různé verze G-Sync

Potřeba je pochopitelně také monitor, který umí s technologií G-Sync pracovat. V současnosti existují tři různé verze G-Syncu, které se od sebe liší kvalitou a testováním. Základ nabídky tvoří G-Sync Compatible monitory, které nepoužívají procesory od společnosti NVIDIA, ale byly tímto výrobcem prověřené a jsou schopny poskytnout variabilní obnovovací frekvencí (VRR) bez trhání obrazu a záseků. Tedy i u základní verze mohou lidé počítat s plynulým hraním.

Sázku na jistotu nicméně představují panely s označením G-Sync, po kterých pravděpodobně sáhnou náročnější a často i profesionální hráči. Ty již staví na čipech od společnosti NVIDIA a prošly více než třemi stovkami náročných testů. Hráčům nabízí plný rozsah variabilní obnovovací frekvence (VRR) a variabilní zrychlení (overdrive), tyto technologie eliminují vizuální artefakty a zajišťují tak čistý obraz a vynikající zážitek z hraní.

Vrchol nabídky pak tvoří verze G-Sync Ultimate, která je určena pro jedince toužící po HDR obrazu bez trhání. Takové panely jsou vybaveny všemi pokročilými funkcemi, a navíc zvládají jas až 1000 cd/m2. To v praxi znamená, že reprodukují realistický obraz, který se podobá tomu, co skutečně dokáže vidět lidské oko. Rozsah barev je samozřejmě výrazně vyšší než u tradičních monitorů. Ultranízká odezva tak není jedinou předností tohoto standardu, jak je z řádků výše patrné.

Pro správnou funkčnost všech verzí G-Sync se doporučuje mít nainstalované nejnovější drivery grafické karty. Ty můžete stáhnout přímo na stránkách společnosti NVIDIA.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Co nabízí jednotlivé verze standardu G-Sync

 

Notebooky a BFGD

Z řádků výše by se mohlo zdát, že standard G-Sync přináší vylepšení především pro hraní u stolního PC. Technologii plynulé synchronizace mezi grafickou kartou a monitorem nicméně v dnešní době přináší také celá řada notebooků. Konkrétně je možné zakoupit na čtyři desítky laptopů ve více než 100 konfiguracích, z nichž celá řada podporuje standard G-Sync. Typicky jde o výkonné modely s grafickými kartami NVIDIA GeForce RTX.

Standardem G-Sync se chlubí také velké obrazovky BFGD, které nabízí 65palcovou úhlopříčku – hrát je tedy možné na stejně velké ploše jako u moderních televizorů, avšak s citelně vyšší kvalitou. Jde o 4K panely podporující G-SYNC HDR, které nabízí jas HDR 1 000 nitů, dynamické podsvícení 384 zón a barvu DCI-P3. Bez nadsázky tak přináší všechny moderní obrazové technologie v jednom balení.

Notebooky s grafickou kartou GeForce RTX

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

BFGD v podání společnosti HP

 

Hlavní přednosti technologie G-Sync

VŠECHNY HRY PLYNULE: Zahrajte si libovolnou hru bez trhání, škubání, blikání nebo artefaktů. G-Sync dynamicky vyrovnává obnovovací frekvenci monitoru se snímkovou frekvencí grafického procesoru. Na rozdíl od jiných řešení nabízí tento standard neomezený rozsah obnovovací frekvence a variabilní zrychlení (overdrive), v praxi je tedy možné zobrazit vše – od nulového počtu hertzů až po maximum podporované LCD monitorem.

ŽÁDNÉ ARTEGFATKY V OBRAZU: Variabilní zrychlení (overdrive) technologie G-Sync také odstraňuje artefakty duchů předvídáním dalšího snímku a úpravou parametrů zrychlení LCD. Monitory G-SYNC ULTIMATE mají široký barevný gamut a intenzivní jas a zajišťují věrné zobrazení barev i ve velmi náročných scénách.

VYSOKÝ VÝKON: Ty nejpokročilejší monitory v dnešní době nabízí obnovovací frekvenci až 240 Hz. A i takto vysoké hodnoty je možné s technologií G-Sync skutečně v praxi využít. Nejrychlejší odezva se hodí pro hraní s mimořádnou citlivostí, například pro nejrůznější e-sporty, kde milisekunda může rozhodovat o prohře či výhře.

MAXIMÁLNĚ REALISTICKÝ OBRAZ: HDR monitory nabízí realistický jas podobný tomu, co dokáže vidět lidské oko, a mnohem širší barevný gamut, než jaký mají tradiční monitory. To všechno nabízí také monitory s certifikací G-Sync Ultimate, u kterých si navíc hráči mohou vychutnat jas až 1000 cd/m2, kompletní přímé podsvícení a barevný gamut DCI-P3. V současnosti jsou k dispozici modely s úhlopříčkou 27 a 65 palců.

CERTIFIKOVÁNO SPOLEČNOSTÍ NVIDIA: Všechny monitory chlubící se standardem G-Sync prošly testováním společností NVIDIA. Hráči díky tomu nekupují žádného zajíce v pytli – naopak dík jednotlivým kategoriím přesně vědí, co mohou od daného panelu čekat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čip G-Sync

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (21)

Blikání u G-sync

Hezký článek o tom jak je G-sync super. Já mám, ale https://www.czc.cz/acer-predator-xb271hkbmiprz-led-monitor-27/181328/produkt a k tomu Geforce 1080 Ti a u hodně her mi G-sync způsobuje blikání zejména v hodní části obrazovky nebo i jinde. Nejprve sem myslel že to je chyba monitoru (ten sem zaslal i do opravny) popř jiného komponentu. Ale odpověd byla jednoduchá , vypnout G-sync. Uniká mi tady něco?

Ověřený GEEK - level 3

@Basrutten19: Nejspíš ano, protože to fungovat má a bez problémů.

@BERNADIC: A g-sync se zapíná a vypiní na ovladacím panelu NVIDIA s tím že je Zapnout G-Sync, G-sync kompatibilní a je tam moznost bud norlam nebo i v okně. Která odpověd je správně.

@Basrutten19: Něco je určitě špatně, zkusil bych jiný kabel, nejlépe DP. Sám mám obyčejný HP 25x, který je jen G-SYNC Compatible a na RTX 2070 žádný problém s obrazem..

@J.HERY: Kabel sem taky vyměnil monitor dal do opravny (bez zjištěných zavad), ale blikanice jede pořád. Vypnu G-sync a vše v poho. Není to tim že to mám ve 4k ?

@Basrutten19: to je na reklamaci
problem je v tom, ze kazdy panel se pri ruznych frekvencich chova jinak, vyrobce je typcky testuje jen na ty rezimy ktere umoznuje v nastaveni (a casto ani ne na vsechny), nastavuji se tak aby to melo nejlepsi vlastnosti na doporuceny rezim (vetsinou nejvyssi rozliseni a jeho nejvyssi mozna obnovovaci frekvence), kam se to pripadne i kalibruje...
sranda je v tom ze u Gsync se ta frekvence porad meni (stejne jako u freesync), vyhoda G-sync ma byt v tom, ze nvidia by mela kazdy typ monitoru co ma tuhle nalepku otestovat (v pripade ze to ma nvidia modul tak je to jasne) ze se tan monitor bude chovat tak nejak v mezich normy... problem je v tom ze nikdo nevi jestli ty monitory fakt nvidia testuje vsechny jak tvrdi a dalsi problem je ze se testuje jen par kusu z linky, ne vsechny (to by ty monitory staly daleko vic)... a u panelu je to jako u pretaktovani procesoru, kazdej je trosku jinej...
takze to ze nejaky monitor jede paradne treba na 144Hz jeste neznamena ze da stejny vysledek na 140Hz, nebo na 135Hz, nebo na 80Hz...
ale kdyz uz to ma to logo g-sync, mel by vyrobce garantovat to ze si to nechal schvalit nvidii ze to bude fungovat

@ves70: Na reklamaci už sem to daval 2x jednou vyměnili zakladní desku ( to se to ani nepustilo). 2. konstatovali že se uvedená zavada neprojevila. Problém sem jim přesně popsal i natočil i specifikoval. Když jim to dám po 3. taky mi to pošlou že nic nenašli a bude to dělat furt.

@Basrutten19: U me taky zadny problem pane.Mam AOC AG271QG - LED monitor 27" k tomu gtx 1080 a vse slape jak po masle.Zkusil bych k vasemu pc pripojit jiny monitor s g sync a vyloucit kde je problem.A toto bych zkusil jeste https://www.nvidia.com/en-us/drivers/nv-uefi-update-x64/

@martin170: 1. bohužel nechci investovat další tisíce za další g-sync monitor na vyzkoušení, to by měli udělat kluci z acer opravny. Zkusil jsem to s monitorem bez G-syncu a ten to samozřejmě nedělal.
2. díky za tip zkusil jsem : you have already updatet firmware je výsledek

@Basrutten19: těžko říct kde je problém ale rozhodně né v technologii g-sync... nikdy sem nic takového nezažil s aoc ag271qg a 2080ti... potřetí poslat na reklamaci a poté požadovat vrácení peněz a koupit něco jiného... některé panely se opravdu nepovedli, ale byli to převážně 1440p, jestli je to stejný i u 4K netuším....

@corpse_despy_: To je odvážné tvrzení. Pokud tvrdí "že se vada neprojevila" jak z nich je možné dostat vrácení peněz. To že chyba je na monitoru je jasné, to už sem dokázal při streamingu přímo obrazu z GPU který je naprosto bez chyb. To samé jsem jim povidal i při 2. reklamaci, nicméně odpověd byla stejná. To už je pak snad jen na posudek nějakého nezávislého opraváře a soudní spor.

@Basrutten19: A děje se ti to jen při loadingu nebo i při hraní? Některé monitor blikají při loadingu, protože se strašně rychle mění FPS a tím pádem i Hz. Taková chyba je kombinací monitoru a špatně optimalizované hry / ovladačů. Na druhou stranu, když výrobce GSync oficiálně podporuje, měl by se k tomu postavit. Sežeň si dobrou kameru a zkus to natočit.

@Basrutten19: A děje se ti to jen při loadingu nebo i při hraní? Některé monitor blikají při loadingu, protože se strašně rychle mění FPS a tím pádem i Hz. Taková chyba je kombinací monitoru a špatně optimalizované hry / ovladačů. Na druhou stranu, když výrobce GSync oficiálně podporuje, měl by se k tomu postavit. Sežeň si dobrou kameru a zkus to natočit.

@zmf: Teď je to na 100% potvrzené zapnul jsem G-sync a vrchní panel se rozblikal jak diskotéka skupiny Epileptik. Smutné je že jsem to už na kameru natočil a ukázal, vše s nimi do detailu probral, ale poslali mě do ... "chyba se neprojevila" . Konec vyšetřování. A nechci zase hrát na starym Sync masterovi 3 tydny az mě s tim pošlou zase někam. Ještě teoreticky by mohli vinit grafiku. Ale vzhledem k čistému stramu který jsem natočil jako obraz z grafiky to neni moc logické. Prostě to vrátíme zakazníkovi napul rozbitý a 90% lidí se nesoudí ani nepodá žalobu = zisk. Vždycky ACER!

@Basrutten19: Dobrý den, já mám https://www.czc.cz/aoc-c24g1-led-monitor-24/248672/produkt a problém bude nejspíše podobný. Mám jen Gsync kompatibilní ale jakmile to zapnu tak se mi ve hrách nebo to dělá ráda apka WhatsApp problikává monitor. Jak kdyby se mi furt měnil jas. A samozřejmě jakmile vypnu gsync tak to přestane. Nějak jsem to googlil a došel k tomu že to prostě tyhle monitory občas dělají a že je to na reklamaci. Já osobně to nějak řešit nebudu, akorát to dávat na reklamaci a měsíc čekat že mi řeknou že se nic neděje nebo tak to mi za to nestojí.

@muhiii: Já to tam hodim příští tyden, teď "když vědí že to je G-syncem tak to je specifická informace, kterou dřív neměli" . Takže když se to vrátí "bez závad" dám referenci a následné hodnocení produktu.

G-Sync Ultimate

Dobrý den. Chtěl by jsem se zeptat, chtěl by jsem koupit nový monitor a chtěl bych G-Sync Ultimate. Mám rád elektroniku a chtěl by jsem něco pořádného jestli chápete 😀. Chtěl by jsem minimálně 144 hz, 4K, nejlépe prohnutý monitor (nemusí být) a aby byl kompatibilní s grafickou kartou Geforce GTX 1650 Super, Procesor Intel Core i5 4670 S.
Předem děkuji za odpověď..
EDIT: Děkuji za pomoc

Děkuji za pomoc...

Dobrý den. Psal jsem tady komentář, a už jste mi 5 měsíců neodpověděli. Jste moc ochotní... Děkuji za pomoc...

@malůšek: 144Hz,4K a GTX 1650? To opravdu nejde. 1650 nezvládne 4K.

@liryt52: https://www.youtube.com/watch?v=Yxi786PI3gw&t=78s
Proč by nemělo?

@liryt52: https://www.youtube.com/watch?v=Yxi786PI3gw&t=78s
Proč by nemělo?

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru