Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: ASUS N551J – futuristické ovládání Intel RealSense v akci

Recenze: ASUS N551J – futuristické ovládání Intel RealSense v akci

Recenze
ASUS N551JQ-CN048H, šedá_728096756
ASUS N551JQ-CN048H, šedá
Produkt není určen k prodeji.

Dotykové displeje jsou fajn, ale nejde počítače ovládat ještě nějak pohodlněji? Řešením by mohla být technologie Intel RealSense, kterou jsme důkladně otestovali v novém notebooku ASUS N551J.

Notebook ASUS N551J se na první pohled nijak výrazně neliší od ostatních přenosných počítačů. Tedy až do chvíle, než se zadíváte na úzký rám nad obrazovkou, kde se pyšní netradiční webkamera. Model v testovaném notebooku totiž vypadá daleko sofistikovaněji, jde totiž o speciální 3D kameru s technologií Intel RealSense – vůbec první a nejmenší integrovaný 3D a 2D kamerový modul. Ale abychom nepředbíhali…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ASUS N551J

 

Technické parametry

Testovaný model: ASUS N551JQ-CN048H, šedá

Displej: matný, 15,6“, 1920 x 1080 (Full HD)

Procesoru: Intel Core i7 4710HQ (2,5/3,5 GHz)

Operační paměť: 16 GB DDR 3 (1600 MHz)

Grafická karta: NVIDIA GeForce 845M (2048 MB)

Optická mechanika: DVD vypalovačka

Úložiště: 256 GB SSD

Klávesnice: numerická, podsvícená

Konektivita: Bluetooth, WiDi, GLAN, WiFi (a, g, n)

Rozhraní: HDMI, DisplayPort, 3x USB 3.0

Operační systém: Windows 8.1

Rozměry: 382 x 255 x 32,6 mm

Hmotnost: 2,7 kg

 

Obsah balení

Notebook od společnosti ASUS jsme na testování obdrželi v kartónové krabici černé barvy. Ta je poněkud rozměrnější, než bývá zvykem. Je to dáno především tím, že dodávané příslušenství je o něco málo bohatší. Kromě samotného notebooku tak v balení naleznete ještě vyměnitelný akumulátor, nabíječku, pásek se suchým zipem na svazování kabelů, návody k použití a externí reproduktor (subwoofer).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení notebooku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

 

Vzhled a kvalita zpracování

ASUS N551J je poměrně líbivý stroj. Je vyveden v odstínech stříbrné a černé barvy, díky čemuž mimochodem celkem dobře maskuje své proporce. Když si jej vezmete do ruky, působí zkrátka daleko tenčím dojmem, než ve skutečnosti je.

Šasi testovaného notebooku je vyrobeno především z kovových slitin, pouze spodní strana notebooku je z plastu. Mimochodem právě volba výrobních materiálů napomáhá také k líbivému vzhledu. Na kovovém víku jsou totiž při pohledu zblízka vidět kruhy, které se od středu směrem ke krajům neustále zvětšují. Díky tomu zavřený počítač vrhá pod světlem zajímavé odlesky, jak je vidět na snímcích níže.

N551J je plnokrevný 15,6palcový notebook. Nečekejte tedy žádný extrémně tenký stroj, který se bude chlubit nějak zvláště nízkou hmotností. Testovaný model váží více než 2,5 kg, což je v porovnání s ultrabooky poměrně dost. Na druhou stranu se novinka od společnosti ASUS se svou hardwarovou výbavou může směle měřit s herními notebooky a v tomto světle již hmotnost nepůsobí nijak dramaticky. Je to zkrátka fakt, se kterým musíte počítat.

Díky kovové konstrukci působí testovaný notebook velmi bytelným dojmem. Rozhodně mu nijak neuškodí, když jej budete přenášet den co den v brašně a přežít by měl i méně šetrné zacházení. Slícování jednotlivých částí je bez chybičky, ale to je něco, s čím se v dané cenové hladině tak nějak už počítá.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešního testu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Slícování jednotlivých částí je bez chybičky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Barevná kombinace černé a stříbrné a zkosené rohy dobře maskují skutečné proporce notebooku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Levá bočnice notebooku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na konektorovou výbavu na levé straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní stranu zabírají kovové panty

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravá bočnice notebooku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na pravé straně se ukrývá další USB konektor a sluchátkový výstup

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Otevřený notebook

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana notebooku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na jednu z gumových nožiček, které zajišťují stabilitu notebooku

 

Displej a jeho kvality

Notebook ASUS N551J je vybaven 15,6palcovou obrazovkou s rozlišením Full HD (1920 x 1080 obrazových bodů). Příjemným překvapením je, že tento panel je matný. I když pracujete s notebookem venku, nevrhá tak obrazovka prakticky žádné odlesky.

Barvy jsou poměrně syté a nic nemůžeme vytknout ani maximální intenzitě podsvícení. Co se pozorovacích úhlů týče, ve vertikálním úhlu jsou bez chybičky. Můžete se na displej koukat prakticky z jakékoliv strany a obraz bude pořád stejný. A prakticky to samé platí také o horizontálních pozorovacích úhlech, které jsou přitom u levnějších strojů zpravidla kamenem úrazu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přímý pohled na displej

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vertikální pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vertikální pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Horizontální pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Horizontální pozorovací úhly

 

Ergonomie na druhou

V otázce ergonomie jsou samozřejmě nejdůležitější kvality klávesnice a touchpadu. Díky 15,6palovému displeji naleznete u modelu ASUS N551J plnohodnotnou klávesnici s rozlišením QWERTY, kterou doplňuje blok numerických kláves po pravé straně. Nízký zdvih kláves je dostatečně přesný. Svůj podíl na příjemné ergonomii mají i drobné rozestupy místo zkosení okrajové hrany klávesy.

Horní okraj klávesnice lemují multimediální tlačítka, která nahrazují klasické funkční klávesy F1 až F12. Ty se aktivují až po stisku klávesy fn, jež je umístěna v levém spodním rohu vedle ctrl. Indikační diody se nachází podél spodního okraje pod touchpadem. Ve chvíli, kdy na notebooku pracujete, je tedy svou rukou zpravidla zakrýváte.

Samotný touchpad je dostatečně prostorný a přesně reaguje na váš stisk. Tlačítka nahrazující pravé i levé funkční tlačítko myši jsou součástí jednolité plochy touchpadu a výrobce je odlišil jen malým proužkem uprostřed. Díky tomu jsou přechody daleko plynulejší, než když jsou tlačítka zcela oddělena.

Otázku ergonomie u notebooku ASUS N551J také velmi ovlivňuje technologie Intel RealSense. Díky ní je totiž možné notebook ovládat, aniž byste se ho dotkli. Co RealSense je a jak vlastně funguje, si detailně ukážeme dále v recenzi.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rozložení klávesnice

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na uchycení kláves

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohotovostní tlačítko je součástí klávesnice, nachází se hned nad numerickým blokem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na touchpad

 

Intel RealSense – ovládání bez dotyků

U počítačových tabletů jsme si za několik posledních let již zvykli matlat prstem po obrazovce. U notebooků a stolních počítačů to ale tak samozřejmé již není. V praxi navíc ovládání dotykem může být i poměrně nepříjemné, protože musíte být neustále nalepení na dosah monitoru. Technologie Intel RealSense ale tyto neduhy odbourává, protože notebooku se nemusíte vůbec dotýkat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na kameru s technologií Intel RealSense

 

Základem technologie Intel RealSense je vůbec první integrovaný 3D a 2D kamerový modul, který zařízením umožňuje vidět prostorově. Výrobce dokonce ve svých upoutávkách tvrdí, že „kamera vidí podobně jako lidské oči“. A překvapivě nejde o marketingový tah, už při prvním seznámením se senzorem dokáže kamera perfektně vykreslit vaši tvář i ruce.

 

Představení technologie Intel RealSense

 

Full HD kamera u modelu ASUS N551J dokáže rozeznat různá gesta a všech deset prstů. Zároveň zvládne rozeznat rysy lidské tváře a na základě těchto dat rozumí pohybu i emocím. Dokáže rozpoznat popředí od pozadí, umožňuje rozšířit realitu o virtuální interaktivní prvky, umí trojrozměrné skenování položek a další věci.

Po kliknutí nabídky Start na vás vyskočí několik předinstalovaných utilit od společnosti Intel. Ty vás v první řadě naučí RealSense ovládat a zároveň vám ukážou, kde můžete pro tuto technologii stahovat další podporované aplikace, a to samozřejmě včetně her. Většina z nich je k dispozici zadarmo, ale najdou se i placené programy. Dohromady jich je již nyní k dispozici několik desítek a další přibývají. Kompletní nabídku naleznete zde.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

S ovládáním technologie Intel RealSense vás počítač nejprve seznámí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídka aplikací se neustále rozrůstá

 

RealSense v praxi…

Tolik teorie, jak je ale technologie Intel RealSense použitelná v praxi? Popravdě až překvapivě dobře. Ovládání je totiž velmi intuitivní. V podstatě stačí, abyste si jednou pustili výukový program, kde dlaněmi plácáte do vody a potom v prostoru chytáte různotvaré objekty. Po pár minutách vám už celý systém připadá tak nějak přirozený.

Samozřejmě abyste se dostali na vyšší úroveň a byli si ovládáním skutečně jistí, je potřeba trénovat. Nejlépe se to člověk naučí na hrách. Nejde zpravidla o žádné sofistikované tituly, ale zábavné hry, které vám zaberou maximálně pár minut. Práci se senzorem RealSense tím ale vypilujete dokonale.

 

Hra Warrior Wave zdokonalí schopnosti uživatele na ovládání kamery Intel RealSense

  

Navíc si během hraní některých titulů uvědomíte, že senzor nemonitoruje pouze vaše ruce, ale pohyby celé horní části těla. Například simulátor LEGO Portal Racers vtáhne hráče do světa automobilových závodů. Jak svůj vůz ovládáte? Nakláníte se tělem před obrazovkou ze strany na stranu.

Mimochodem právě v této hře si uvědomíte, že kamera RealSense dokáže zachytit i lidské pocity. Na konci každého závodu vám totiž kamera pořídí momentku, kdy vaší náladu promítne do ústředního hrdiny hry. Pokud se tedy zrovna usmíváte, bude se usmívat i hrdina. Pokud se mračíte, uvidíte to i ve hře.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka ze hry LEGO Portal Racers

 

RealSense se samozřejmě netočí pouze okolo her, ale uplatnění nalezne i v dalších činnostech. Koneckonců jde o kameru, tak co si takhle zavolat? Perektní je pro videohovory aplikace Personify. V ní dokáže 3D kamera ovládat (a dokonce zcela odstranit) pozadí za volajícím, takže je vidět jen on. Umí také pozadí nahradit prezentací, filmem nebo sportovní událostí. Například ve firemních konferenčních hovorech je tato vychytávka více než přínosná. Samozřejmě kamerou RealSense ale musí disponovat všichni volající.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka aplikace Personify

 

Vysoký výkon a špičkový zvuk

Notebook ASUS N551J jsme měli možnost testovat v jedné z nejvýkonnějších konfigurací. Málokoho tak překvapí, že technologie Intel RealSense na tomto stroji fungovala velmi plynule a bez sebemenších problémů. Základem notebooku je čtyřjádrový procesor Intel Core i7-4710HQ, který je taktovaný na 2,5 GHz. V případě potřeby se ale dovede sám přetaktovat až na 3,5 GHz. Celkově je systém velmi svižný, za což můžeme vděčit 16 GB operační paměti a rychlé SSD jednotce s kapacitou 256 GB.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídka Start systému Windows 8.1

 

Náruživý hráči ocení dedikovanou grafickou kartu NVIDIA GeForce 845M, která disponuje 2 GB vlastní paměti. Tato grafika není vysloveně trhač asfaltu, ale většinu her z let 2013 a 2014 v HD rozlišení zvládne, například Tomb Raider nebo BioShock Infinite. Pokud si ale budete chtít zahrát náročnější tituly (Crysis 3 či Battlefield 4), půjde to jen v nižším rozlišení a s nižšími detaily.

Více vám o výkonu napoví výsledky benchmarkových testů:

 

Cinebench R15 (single): 142 bodů

Cinebench R15 (multi): 670 bodů

Geekbench 3 (single): 3316 bodů

Geekbench 3 (multi): 12 376 bodů

3DMark 2013 (Fire Strike Standard Graphics 1920 x 1080): 2371 bodů

3DMark 2013 (Fire Strike Standard Score 1920 x 1080): 2113 bodů

3DMark 2013 (Ice Storm Standard Graphics 1280 x 720): 39 574 bodů

3DMark 2013 (Fire Strike Standard Physics 1920 x 1080): 9392 bodů

3DMark 2013 (Ice Storm Extreme Physics 1920 x 1080): 43376 bodů

Battlefield Hardline (1366 x 768): 32,3 fps

Call of Duty: Advanced Warfare (1366 x 768): 30,1 fps

FIFA 2015 (1366 x 768): 64 fps

FIFA 2015 (1920 x 1080): 41,4 fps

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

A co zvuk? ASUS N551J příjemně překvapil

 

Když už jsme zabrousili ke hrám, podíváme se ještě na zvukové schopnosti testovaného stroje. ASUS se chlubí, že zvuk byl vyladěn ve spolupráci s Bang & Olufsen ICEpower. Příslušná loga koneckonců naleznete hned nad klávesnicí, kde jsou zároveň umístěny oba reproduktory.

V praxi je to skutečně znát, interní reproduktory patří k tomu nejlepšímu ve své třídě, i když samozřejmě nemůžeme hovořit o žádné věrnosti zvukové reprodukce. Jejich intenzita je dostatečně silná, abyste mohli v klidu sledovat film, i pokud bude ve vedlejší místnosti někdo velice nahlas poslouchat hudbu.

Zvukový projev však stejně jako u drtivé většiny notebooků postrádá basové linky. A toho si byli evidentně vědomi i ve společnosti ASUS. Proto model ASUS N551J vybavili externím subwooferem. Ten se připojuje prostřednictvím 3,5mm jacku na pravé straně novinky (pozor, neplést s výstupem pro sluchátka). A popravdě zvuku dodá přesně to, co mu chybí. Na kvalitu reprodukce si tak u testovaného kousku bude stěžovat jen málokdo.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Externí subwoofer od společnosti ASUS

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Subwoofer má kulatý tvar

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kabel se během cest hravě schová do základny

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na konektor pro připojení subwooferu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Subwoofer se připojuje do žluté zdířky

 

Výdrž baterie

Poslední kategorií, které jsme se zatím nevěnovali, je výdrž baterie. Přestože se šestičlánkový akumulátor pochlubí kapacitou 5000 mAh, výkonný hardware s dedikovanou grafickou kartou se samozřejmě na výdrži baterie podepsal.

S třetinovou intenzitou podsvícení a vypnutou WiFi se notebook bez elektrické zásuvky obešel 5 hodin a 13 minut. Pokud jsme WiFi zapnuli, zvýšili jas na maximum a přehrávali video z SSD jednotky, vydržel notebook pracovat 4 hodin a 28 minut. Při používání náročnějších aplikací klesne výdrž těsně pod hranici tří hodin.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Šestičlánkový akumulátor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájecí zdroj

 

Klady a zápory

+ líbivý vzhled

+ odolná konstrukce

+ futuristické ovládání Intel RealSense

+ barevné podání a pozorovací úhly displeje

+ kvalita zvukové reprodukce

 

- rozměry, hmotnost

- výdrž baterie

- při práci na touchpadu si uživatel rukou zakrývá indikační diody

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ASUS N551J

 

Závěrečné hodnocení

ASUS N551J je poměrně výkonný stroj, který je zabalen do pohledného a přitom odolného balení. To jsou ale věci, které se v prémiové cenové třídě tak nějak již očekávají. Testovaný stroj má i přesto nad konkurencí navrch, a to především díky futuristickému ovládání Intel RealSense, které je až překvapivě dobře použitelné. O jeho dalším úspěchu ale rozhodne to, jak rychle se bude rozšiřovat nabídka aplikací. Na druhou stranu, docela dost jich je k dispozici už nyní.

Zakoupit notebook ASUS N551J můžete v našem obchodě (zde).

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru