Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: ASUS STRIX GTX970-DC2OC – ticho a výkon v jednom balení

Recenze: ASUS STRIX GTX970-DC2OC – ticho a výkon v jednom balení

Recenze
ASUS STRIX GTX970-DC2OC-4GD5, 4GB GDDR5_910437989
ASUS STRIX GTX970-DC2OC-4GD5, 4GB GDDR5
Produkt není určen k prodeji.

Na tuzemském trhu se postupně zabydlují grafické karty postavené na novém jádře NVIDIA GeForce GTX 970. Jedním ze zástupců této kategorie je také karta ASUS STRIX GTX970-DC2OC, na kterou se zaměříme v dnešním testu.

Nová edice grafických karet řady STRIX se zaměřuje na co nejvyšší výkon při zachování co nejtiššího provozu. Čipy jsou tak vždy přetaktované a nabízejí výkonný systém chlazení DirectCU II, díky kterému si grafika do určité teploty vystačí pouze s pasivním chlazením. Dvojice ventilátorů se roztočí až po překonání přednastavené hranice. ASUS se přitom nezaměřuje v rámci edice STRIX pouze na jediný grafický čip. Zakoupit tak můžete cenově zajímavé modely s přetaktovanými jádry NVIDIA GeForce GTX 750 Ti či AMD Radeon R9 280, stejně jako extra výkonný model NVIDIA GeForce GTX 980. Tím se však v dnešní recenzi zaobírat nebudeme, místo toho se podíváme na verzi se zajímavějším poměrem cena/výkon – na model ASUS STRIX GTX970-DC2OC.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ASUS STRIX GTX970-DC2OC

 

Technické parametry

Testovaný model: ASUS STRIX-GTX970-DC2OC-4GD5

Jádro: NVIDIA GeForce GTX 970

Rychlost grafického čipu: 1 114 MHz

Pixel Shader Engines: 1 664

Vertex Shaders: 1 664

ROPs: 56

TMUs: 104

Shader Clock: 1 114 MHz

Výrobní proces: 28 nm

Typ grafické paměti: DDR5

Velikost grafické paměti: 4 096 MB

Rychlost grafických pamětí (efektivně): 7 010 MHz

Šířka paměťové sběrnice: 256 bit

Propustnost pamětí: 224 GB/s

Doporučený výkon zdroje: cca 500 W (minimum)

Chlazení: aktivní (2-Slot)

 

Obsah balení

Grafika společnosti ASUS dorazila do redakce v doslova obří kartónové krabici, do které by se bez problémů vešel i menší notebook. Vzhledem k tomu, že se jedná druhou nejvýkonnější kartu série STRIX, se ale není čemu divit. Kromě samotné grafiky naleznete v balení ještě návody k použití, instalační CD s obslužným softwarem a řadu kabelů a redukcí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Krabice, ve které je grafika dodávána

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Všechno příslušenství je úhledně uklizeno do dalšího kartónového boxu

 

Vzhled a kvalita zpracování

Už velikost samotného balení nejspíše prozradila, že tentokráte nepůjde o žádného drobečka. Rozměry karty jsou 14 x 28 x 4 cm, ve skříni vám tedy model ASUS STRIX GTX970-DC2OC zabere hned dva sloty, a to především kvůli účinnému systému chlazení.

Je také nutné počítat s délkou 28 cm, především menší skříně by tak mohly mít s instalací karty problémy. Naštěstí napájecí piny jsou z boku, délku karty tak více neprodlužují. U klasických middletowerů a větších skříní tím pádem nebudete mít s instalací žádný problém.

Prakticky celá karta je vyvedena v odstínech černé barvy, pouze některé detaily jsou ztvárněny efektní červenou barvou. Zajímavé je, že výrobce si vyhrál i s nejmenšími detaily. Například na šasi mezi dvojicí ventilátorů tak můžete narazit na slušivé abstraktní symboly. Ty jakoby mírně vystupují nad povrch karty, ale ne příliš, aby se zde zbytečně neusazoval prach.

U karty za téměř deset tisíc korun to není zase takové překvapení, ale kvalita zpracování je výborná. Chladič i přes svou masivní konstrukci pevně drží na PCB, což je zásluha i velké kovové desky na spodní straně grafiky, za níž je uchycen. Ta se mimochodem podílí také na odvodu tepla. Všechny ostré hrany jednotlivých dílů jsou precizně zabroušeny, aby při instalaci nedošlo k poranění rukou nebo naopak poničení bužírky napájecích kabelů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešní recenze

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chybět samozřejmě nemůže logo ASUS

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na krytu chladiče můžete narazit na slušivé abstraktní symboly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ve skříni zabere grafika dva sloty

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na rozhraní PCI-Express 3.0 x16

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konektorová výbava by měla stačit snad každému

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravý bok testované karty

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Všechny ostré hrany jednotlivých dílů jsou precizně zabroušeny

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mohutná základna, ke které je přichycen celý chladič

 

Testovací sestava

Ještě než se pustíme do samotných testů, je třeba si představit celou sestavu, na které jsme grafiku ASUS STRIX GTX970-DC2OC testovali. Pracovní tempo udával šestijádrový procesor Intel Core i7-5820K při frekvenci 3,3 GHz, respektive 3,6 GHz v Turbo režimu. Tento čip byl vyroben 22nm procesem a disponoval 15 MB vyrovnávací paměti. Samozřejmě šlo o architekturu Haswell-E určenou pro socket LGA 2011-V3.

O chlazení procesoru se staral výkonný chladič Noctua NH-D15, který ale díky dvojici 140mm aktivních ventilátorů a masivnímu pasivu patří k nejtišším na trhu. Sestava byla dále osazena základní deskou ASUS X99-DELUXE, která je určena především pro herní počítačové sestavy. Jak již samotný název napovídá, je postavena na čipové sadě Intel X99. Jedincům, které tato deska zaujala, můžeme prozradit, že jí věnujeme v dohledné době samostatnou recenzi.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Základní deska ASUS X99-DELUXE

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výkonný a tichý chladič Noctua NH-D15

 

Z operačních pamětí jsme vybrali kit 4x4 GB od společnosti ADATA. Konkrétně se jednalo o DDR4 moduly XPG Z1 s celkovou kapacitou 16 GB, které pracují při taktu 2133 MHz (odpovídá PC4-17000) a časování CL15-15-15. Datové úložiště obstarala SSD jednotka Intel SSD 520 s kapacitou 240 GB. Ta disponuje rozhraním SATA III a podle údajů výrobce dosahuje rychlosti až 550 MB/s při čtení a 520 MB/s při zápisu.

Celou sestavu poháněl napájecí zdroj CORSAIR RM Series RM850 850W, který disponuje certifikací 80Plus Gold a výkonem 850 W. Jeho hlavní výhodou je technologie Zero RPM Fan Mode. Tento režim zajišťuje, že se ventilátor netočí, dokud není dosaženo vysokého zatížení. Navíc je ventilátor navržen na míru pro nízkou hlučnost provozu, i když se točí. To nám pomůže rozklíčovat, jak je na tom edice STRIX skutečně s hlučností. Pro úplnost dodejme, že testy probíhaly pod operačním systémem Windows 8.1 Pro.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Operační paměti ADATA XPG Z1

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SSD Intel SSD 520

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájecí zdroj CORSAIR RM Series RM850 850W

 

Výkon? Přetaktování bez práce…

Výkon grafického jádra NVIDIA GeForce GTX 970 stačí drtivé většině hráčů, a to i z řad těch náročnějších. Pro ty, kteří ale chtějí/potřebují ještě vyšší porci výkonu a zároveň nechtějí utrácet za dražší modely s jádrem NVIDIA GeForce GTX 980, výrobci přinášejí přetaktované edice. Samotní uživatelé se tak o nic nemusí starat a rovnou dostanou kartu, která už z výroby nabídne rychlejší chod než referenční modely.

To je případ i testovaného modelu ASUS STRIX GTX970-DC2OC. Jádro čipu NVIDIA GTX 970 je taktováno na frekvenci 1114 MHz a je vybaveno technologií, která mu umožňuje přetaktování na frekvenci až 1253 MHz. Pro srovnání, referenční jádro pracuje při taktu 1050 MHz a dokáže se v případě potřeby přetaktovat až na 1178 MHz.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Základní deska ASUS X99-DELUXE osazená procesorem Intel Core i7-5820K a grafickou kartou ASUS STRIX GTX970-DC2OC

 

Grafické jádro je u hlavního hrdiny dnešní recenze napojeno na 4 GB GDDR5 paměti, která pracuje s taktem 7010 MHz efektivně. Šířka paměťové sběrnice má celých 256 bitů. Karta je určena pro moderní rozhraní PCI-Express 3.0 x16. Podporovány jsou technologie NVIDIA 3D Vision a NVIDIA SLI, stejně jako rozhraní DirectX 12.

Jak si testovaná grafika vedla v porovnání se starší generací, referenčním modelem NVIDIA GeForce GTX 770 (2 GB), a konkurenční kartou AMD Radeon R290X (4 GB), se dozvíte z výkonnostních testů níže. Všechny testy probíhaly v rozlišení 1920 x 1080 obrazových bodů.

 

ASUS STRIX GTX970-DC2OC

NVIDIA GeForce GTX 770 (2 GB)

AMD Radeon R290X (4 GB)

Assassin’s Creed IV: Black Flag (vysoké detaily, FXAA, SSAO)

62 fps

56 fps

59 fps

Metro Last Light (normální detaily)

112 fps

76 fps

103 fps

Crysis 3 (vysoké detaily, FXAA)

89 fps

71 fps

86 fps

GRID 2 (maximální detaily, 4x AA)

122 fps

79 fps

104 fps

Battlefield 4 (ultra detaily)

87 fps

56 fps

74 fps

Total War: Shogun 2 (ultra detaily, 4x AA)

92 fps

66 fps

87 fps

Splinter Cell: Blacklist (ultra detaily)

108 fps

77 fps

95 fps

 

Ticho k nezaplacení. A co spotřeba?

Rozdíl mezi nejlevnější kartou s jádrem NVIDIA GTX 970 a přetaktovanou edicí ASUS STRIX GTX970-DC2OC činí necelých 800 Kč. Jak již někteří jedinci nejspíše tuší, příplatek to není v první řadě ani tolik za navýšení výkonu, jako spíše za zcela přepracovaný systém chlazení DirectCU II. I když se to nemusí na první pohled zdát, jde o jednu z největších předností testovaného modelu.

Chlazení totiž vždy bylo slabou stránkou herních grafik. Ve chvíli, kdy jste chtěli opravdu rychlé jádro, jste se zkrátka neobešli bez pořádného chladiče. Ten se zpravidla při překročení hranice 60 °C roztočil do takových otáček, že se o tichém provozu nedalo hovořit ani s nadsázkou. Výrobci se proto snažili neustále referenční karty zdokonalovat a přinášet tišší chladiče, koneckonců kdo by chtěl při sledování filmů nebo brouzdání po internetu poslouchat upištěný ventilátor. Někteří šli ještě dál a vytvořili zcela pasivní modely, jejich možnosti chlazení byly ale značně limitní.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dvojice chladičů testované karty

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Logo STRIX

 

ASUS proto u série STRIX obě řešení spojil. U testovaného modelu GTX970-DC2OC si tak karta až do 65 °C vystačí pouze s pasivním chlazením, hluk při práci je tak zcela nulový. Paradoxně nejhlučnějším prvkem v naší sestavě byl chladič procesoru Noctua NH-D15, který ale přitom jindy patří k nejtišším částem celého stroje. Až ve chvíli, kdy je hranice 65 °C překročena, se ventilátory spustí. Protože jsme měli možnost krátce v redakci vyzkoušet i referenční model s jádrem NVIDIA GTX 970, můžeme minimálně v otázce hluku srovnávat. I pokud se ventilátory roztočí, je vydávaný hluk stále velmi nízký a při stejné teplotě rozhodně nižší než v případě referenční karty.

Teploty při maximální dlouhodobé zátěži přitom prakticky nikdy nepřesáhly hranici 70 °C (okolní teplota 24 °C), ventilátory se tak točily vždy pomalejší rychlostí. Chlazení tak funguje na výbornou a nelze k němu mít větších výhrad. Nutno podotknout, že někteří uživatelé si na tuzemských i zahraničních diskuzních fórech stěžují, že jejich karty s jádrem NVIDIA GTX 970 od různých výrobců pískají. Každopádně u testovaného modelu jsme žádné podobné neduhy nezaznamenali. Kromě zapůjčeného modelu na testy jsme přitom měli možnost vyzkoušet ještě jeden totožný z běžné distribuce, ani u něj jsme ale žádné problémy neobjevili.  

A jak je na tom karta se spotřebou? V případě klidového režimu si celá sestava s grafikou ASUS STRIX GTX970-DC2OC z elektrické zásuvky uzmula 136 W. V případě vytížení celého systému spotřeba stoupla na 376 W. To nejsou s ohledem na výkon testovaného modelu vůbec špatné hodnoty. Pro porovnání, s konkurenční kartou AMD Radeon R290X (4GB) se spotřeba v klidovém režimu pohybovala na 157 W a při vytížení dokonce na 462 W. Pro úplnost dodejme, že u čipu NVIDIA GeForce GTX 770 (2GB) jsme na stejné sestavě naměřili 145 W v klidovém režimu a 388 W během zatížení. Příznivá spotřeba je tak rozhodně jednou ze silných stránek hlavního hrdiny dnešní recenze.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na jeden z chladičů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Masivní heatpipe a napájecí konektor karty

 

Klady a zápory

+ vysoký výkon

+ účinné a tiché chlazení

+ příznivá spotřeba

 

- kvůli svým rozměrům se karta nemusí vejít do menších skříní

- pro někoho již příliš vysoká cena

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ASUS STRIX GTX970-DC2OC

 

Závěrečné hodnocení

Grafická karta ASUS STRIX GTX970-DC2OC je velmi zajímavým hybridem. Nabízí pořádnou dávku výkonu a přitom si zachovává velmi tichý chod, ve většině případů se totiž ventilátory karty vůbec netočí – vystačí si s pasivním chlazením. Mezi další přednosti tohoto modelu patří bezesporu příznivá spotřeba, o které si mohou dokonce i levnější a citelně pomalejší grafiky nechat jenom zdát.

Zakoupit grafickou kartu ASUS STRIX GTX970-DC2OC můžete v našem obchodě (zde)

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru