Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Logitech MX Anywhere 3 – dokonalost sbalená na cesty

Recenze: Logitech MX Anywhere 3 – dokonalost sbalená na cesty

Recenze
Logitech MX Anywhere 3, grafitová_536552596
Logitech MX Anywhere 3, grafitová
Produkt není určen k prodeji.
Logitech MX Anywhere 3 pro Mac, šedá_1504569288
Logitech MX Anywhere 3 pro Mac, šedá
Produkt není určen k prodeji.
Logitech MX Anywhere 3, růžová_554933047
Logitech MX Anywhere 3, růžová
1 487 Kč 1 799 Kč
Logitech MX Anywhere 3, šedá_1493370739
Logitech MX Anywhere 3, šedá
Produkt není určen k prodeji.

Je ideální pro pokročilé tvůrce, vývojáře a analytiky, kteří hledají výkon, praktický design, flexibilitu a pohodlí v jednom kompaktním přístroji. Tak popisuje myšku MX Anywhere 3 přímo Logitech. Pravdou nicméně je, že jde o nejlepší myš na cesty v nabídce tohoto podniku.

Logitech MX Anywhere 3 vypadá na první pohled – tedy podle technických specifikací – jako dokonalost sbalená na cesty. Právě proto jsme se rozhodli tuto vlajkovou loď jednoho z nejznámějších výrobců periferií na světě podrobit důkladným testům.

Hned na úvod se ale sluší zmínit, že hlavní hrdina dnešní recenze se nabízí ve dvou různých provedeních. Vedle multiplatformní myšky je k mání také speciální edice určená výhradně pro zařízení od Applu. Tato myška byla na míru ušita pro platformy macOS a iPadOS. Majitelům počítačů s logem nakousnutého jablka by tedy tento model rozhodně neměl ujít. Dnes nicméně bude hrát prim multiplatformní varianta…

Hlavní přednosti testovaného modelu:

  • Magnetické posouvání MagSpeed
  • Vysoce přesné sledování na jakémkoli povrchu
  • Ergonomické provedení
  • Rychlé USB-C nabíjení
  • Spolehlivé bezdrátové připojení až do vzdálenosti 10 metrů
  • Multi-OS – propojení až se 3 zařízeními

 

Představení myšky Logitech MX Anywhere 3

 

Technické parametry

Testovaný model: Logitech MX Anywhere 3, grafitová

Snímač pohybu: Darkfield

Rozlišení snímače: 200 až 4000 dpi

Bezdrátová technologie: Bluetooth, Radio Frequency

Počet tlačítek: 6

Kolečko: Mechanické

Baterie: integrovaná, nabíjení prostřednictvím USB-C

Podporované platformy: Windows, MacOS, iPadOS, ChormeOS a Linux

Rozměry: 100,5 x 65 x 34,4 mm

Hmotnost: 99 g

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Logitech MX Anywhere 3

 

Obsah balení

Myška Logitech MX Anywhere 3 dorazila do redakce v černé kartónové krabičce, na jejíž čelní straně je vyobrazen přímo hlavní hrdina dnešní recenze. Samotná myška je zabalena velmi pečlivě, takže ani při nešetrném transportu nehrozí její poničení. Kromě myšky se v balení ukrývá USB kabel, miniaturní bezdrátový přijímač a samozřejmě také návod k použití. Mimochodem první pokyny k připojení naleznete i na spodní části myšky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Krabice, ve které je myš dodávána

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaný model je zabalen velmi pečlivě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chcete stručný návod? Podívejte se na spodní část myšky

 

Vzhled a kvalita zpracování

Počítačové myši dnes můžete koupit za pár stovek, ale klidně i za několik tisíc. Rozdíl je u zmiňovaných modelů velmi často v použitých součástkách, ale také v kvalitě zpracování a výrobních materiálech. A to je přesně ta věc, kterou si uvědomíte, když vezmete poprvé do ruky myš MX Anywhere 3. Jak si můžete prohlédnout na snímcích níže, zpracování je bez sebemenší chybičky – všechny plastové spoje na sebe korektně doléhají, nikde se nic neprohýbá, ani nevrže.

Zařazení do prémiové třídy hlavní hrdina dnešní recenze potvrzuje i při pohledu na použité materiály. Velká část myši je vyrobena z tvrzeného plastu. Samotný výrobce tvrdí, že celá konstrukce je odolná vůči nárazům a pádům. Sluší se ještě zmínit, že testovaný model MX Anywhere 3 je možné zakoupit v grafitové, růžové a šedé barvě. My jsme měli možnost testovat první zmiňovanou variantu.

Ve všech případech jsou plastové části matné, díky čemuž nevypadají ani při intenzivním používání nijak ohmataně a soudě podle dlouhodobých zkušenostní s větším modelem MX Master, jehož šasi je prakticky ze stejného materiálu, myš vypadá jako nová i po několika měsících používání (pravidelně 8 až 12 hodin denně, 7 dní v týdnu). Opět se vraťme k levnějším modelům: zkrátka není plast, jako plast.

Na vrchní straně má MX Anywhere 3 tradičně pravé i levé tlačítko a rolovací kolečko. K tomu je dále k dispozici trojice programovatelných tlačítek. Dvě se nacházejí zboku pro palec, jedno nad kolečkem. Zbylá tlačítka se pak nacházejí na spodní straně myšky. Množné číslo je v tomto případě skutečně na místě, neboť tlačítka jsou zde hned dvě. Konkrétně je řeč o tlačítku pro spárování a přepínání mezi připojenými klienty a o pohotovostním tlačítku on/off.

Pozornější čtenáři si na fotografiích níže patrně všimnou toho, že na spodní straně nejsou umístěna žádná dvířka, přes která by bylo možné do myši vložit baterii. Akumulátor je totiž napevno integrovaný a nabíjení probíhá prostřednictvím USB–C konektoru, který je umístěný v přední části myši.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Myš MX Anywhere 3 v celé své kráse

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na rolovací kolečko, které se tradičně nachází uprostřed

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Profil testovaného hlodavce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nahoře je programovatelné tlačítko

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana testované myšky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na přesné slícování jednotlivých částí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravá bočnice myšky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na tlačítka na pravé straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přední strana myši ukrývá USB–C konektor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na konektor napájení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana testovaného hlodavce

 

Ergonomie hraje prim

Ošemetnou věcí u myšek na cesty je skoro vždy ergonomie. Musí být totiž kompaktnější než jejich bratříčci určení na kancelářské stoly a zároveň nesmí být uživateli při používání nepříjemné. V přímém srovnání s větším modelem Logitech MX Master 3 je samozřejmě MX Anywhere 3 menší, ale on to v praxi překvapivě není vůbec žádný problém…

Je pravdou, že větší bratříček od Logitechu je citelně vyšší a ruka je při používání v přirozenější pozici, ale úchop modelu MX Anywhere 3 je v praxi také velmi příjemný. Dlaň sice není tak vysoko, ale ani po několika dnech intenzivního používání ruka nijak nebolí. A to má autor tohoto článku poměrně velké „lopaty“, běžnější uživatelé, případně zástupkyně něžnějšího pohlaví, nebudou rozměry patrně řešit vůbec.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

MX Anywhere 3 padne dobře do ruky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na poměry mobilních myší je podpěra ruky velmi dobrá

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Myš má poměrně symetrický design

 

Rozměrům 100,5 x 65 x 34,4 mm víceméně odpovídá i hmotnost 99 g. Na cestách je nižší hmotnost rozhodně přínosem, zároveň ale není stogramová cifra kdovíjak malá, aby vám hlodavec splašeně skákal po stole při sebemenším pohybu. Je to zkrátka na mobilní myš tak akorát.

Příjemnému pocitu z používání dopomáhají také materiály, ze kterých je myška vyrobena. Kromě matných plastů, které jsme zmiňovali již výše, jsou totiž bočnice jemně vzorované a pogumované. Díky tomu myška nevyklouzne z ruky ani v případě, že budete mít při práci zpocené ruce.

Podle společnosti Logitech je myš určena pro praváky. Z fotografií výše je ale zřejmé, že tělo testovaného kousku je poměrně symetrické, bez problémů jej tedy mohou používat i leváci. Ti se však budou muset smířit s tím, že nebudou mít po straně s palcem dvě programovatelná tlačítka. Logicky budou umístěna nalevo u malíčku. Právě proto označuje výrobce myšku jako vhodnou pro praváky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaný kousek působí elegantním dojmem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bočnice jsou pogumované

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na protilehlé straně jsou dvě tlačítka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na pravé a levé tlačítko

 

Bezdrátový adaptér a bluetooth

MX Anywhere 3 je možné spárovat s počítačem prostřednictvím dvou bezdrátových standardů. Především pro laptopy, ale například také počítačové tablety, je k dispozici bezdrátová technologie bluetooth. Kromě ní je pak k dispozici standard pracující v pásmu 2,4 GHz.

Právě pro druhou zmiňovanou možnost dodává Logitech k myši miniaturní USB reciever zvaný Unifying. Ten po zapojení přesahuje USB port jen o pár milimetrů. Například u notebooků tak není potřeba jej při přenášení vůbec vyndávat, což je i jeden z důvodů, proč na těle samotné myšky není žádný otvor pro uložení recieveru. Výrobce zkrátka počítá s tím, že jej zapojíte do počítače a dále se už o něj nebudete starat.

Sluší se také připomenout tlačítko s číselným označením 1, 2 a 3, které se nachází na spodní straně myšky. Tím přepínáte uložené počítače. Myšku si tak snadno můžete brát s sebou na cesty a pracovat s ní například prostřednictvím bluetooth, doma pak pomocí USB recieveru u stolního počítače. Není přitom potřeba nic přepojovat, stačí stisknout tlačítko connect. Podobným způsobem je hlodavce možné spárovat až se třemi různými zařízeními.

Dosah bezdrátového signálu se v obou případech pohybuje okolo deseti metrů, pak již může docházet k výpadkům. To je nicméně hodnota, která by bohatě měla stačit snad každému.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

USB adaptér je velmi kompaktní

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na Unifying přijímač

 

Ovládací software

Myš je funkční prakticky ihned po připojení bezdrátového adaptéru do počítače (případně po spárování s PC prostřednictvím technologie bluetooth). Ke kompletnímu nastavení modelu MX Anywhere 3 se však dostanete až po instalaci softwaru Logitech Options. Ten je možné zdarma stáhnout přímo ze stránek výrobce.

Pomocí zmiňované aplikace je například možné přiřazovat jednotlivým tlačítkům různé funkce, dále pak upracovat rychlost kurzoru nebo citlivost senzoru. Ovládací software Logitech Options je velmi přehledný a jeho ovládání je intuitivní. S obsluhou by tak neměli mít problém ani méně zkušení uživatel, a to i přesto, že není lokalizován do češtiny.

Nechybí ani pokročilé možnosti nastavení, v rámci nichž je možné namapovat funkce jednotlivých tlačítek odlišně podle typu aplikace. Jinak se tedy hlodavec může chovat jinak v prostředí Wordu, Chromu či Photoshopu. Možností je pochopitelně daleko více, nakonfigurovat je možné v obslužném softwaru například Logitech Flow, tedy práci na více počítačích najednou. Bez námahy přenášejte text, obrázky a soubory mezi počítači – stačí kliknout na kopírovat na jednom a vložit na druhém. Podporovány jsou u této vychytávky dokonce i různé platformy, tedy kromě Windows také macOS.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Logitech Options

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mapování jednotlivých tlačítek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokročilé možnosti nastavení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konfigurace Logitech Flow

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení myšky podle konkrétních aplikací

 

Praktické zkušenosti

MX Anywhere 3 využívá léty ověřenou technologie snímání povrchu Darkfield. Abychom pochopili, co vlastně umožňuje, nejprve si rozebereme běžný laserový snímač. Ten pracuje tak, že detekuje miniaturní texturu povrchu, na němž pracuje. Čím více nepravidelností na povrchu je, tím je pro senzor jednodušší určit orientační body k přesnému zaměření pohybu.

To ale neplatí na vysoce lesklém povrchu, který je prakticky úplně plochý a nenabídne tedy mnoho detailů k zachycení. Technologie Darkfield proto vychází z osvětlení se zástinem, které je používáno v laboratořích po celém světě k detekci nejobtížněji viditelných částic pod mikroskopem. Senzor s touto technologií vnímá sklo a lesklý povrch jako tmavou plochu. Poté se snaží zaměřit na miniaturní škrábance a mikroskopické zbytky prachových částic, podle kterých následně přesně určí pohyb kurzoru.

Právě díky senzoru Darkfield Laser Tracking je tak hlodavec schopný pracovat prakticky na libovolném povrchu. Kromě skleněných stolů například také na surovém dřevě, džínech apod. Citlivost až 4000 DPI je pro kancelářské nasazení více než dostačující, i když hráčům může připadat příliš nízká. Je však potřeba si uvědomit, že hlodavec svým zaměřením na programingové radovánky rozhodně necílí. Nastavovat citlivost lze v krocích po 50 dpi, a to již od 200 DPI.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana myšky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na použité padsurfery

 

Jak jsme zmínili již výše, myš je vybavena celkem šesti tlačítky – konkrétně se jedná o levé/pravé kliknutí, zpět/vpřed, vrchní tlačítko a rolovací kolečko, které slouží v podstatě také jako prostřední tlačítko. Stisk jednotlivých tlačítek je velmi přesný, ale zároveň také příjemně lehký.

Nejvíce nadšeni jsme ale během testů byli z hlavního rolovacího kolečka, které se nachází mezi pravým a levým tlačítkem, a to především díky adaptaci rychlosti. Jde o funkci MagSpeed. Díky této funkci, respektive díky elektromagnetickému posuvu, je kolečko schopné zastavit s přesností na pixel, ale zároveň a dostatečně rychlá pro procházení až 1000 řádků za sekundu. Proti dvojkové generaci je navíc kolečko o poznání tišší. Obrobená ocel kolečka mu propůjčuje velmi dobrou hmatovou odezvu a dostatečnou hmotnost pro dynamickou setrvačnost, kterou cítíte – avšak neslyšíte.

Pro úplnost dodejme, že padsurfery nabízejí velice příjemnou kluzkost na stole i podložce. K dispozici jsou celkem čtyři – jeden je v každém rohu myšky.

Logitech MX Anywhere 3 má zabudovanou 500mAh baterii. To je dostatečná hodnota, aby se myška obešla bez elektrické zásuvky po dobu až 70 dní. Pokud se náhodou vybije, můžete s ní pracovat klidně i ve chvíli, kdy je připojená kabelem. Velkou předností je extrémně rychlé nabíjení, už po jedné minutě nabíjení můžete s myší pracovat až 3 hodiny. Po třech minutách s připojeným USB kabelem tedy testovaný model můžete používat celý pracovní den.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešní recenze

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na rolovací kolečko

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stisk tlačítek je přesný, ale zároveň také lehký

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na dvě tlačítka na boku

 

Klady a zápory

+ kompaktní rozměry

+ prémiový design

+ ovládá až tři zařízení najednou

+ rolovací kolečko s funkcí MagSpeed

+ přesný snímač (na poměry kancelářských modelů)

+ široké možnosti přizpůsobení

+ solidní výdrž baterie

 

- menší velikost nemusí vyhovovat jedincům s větší rukou

- USB přijímač nelze uložit do útrob myši

- vyšší pořizovací cenovka

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Logitech MX Anywhere 3

 

Závěrečné hodnocení

Logitech MX Anywhere 3 je stejně povedená myš, jako její větší bratříček MX Master 3. I přes kompaktnější rozměry nabízí příjemnou ergonomii a dokáže pracovat prakticky na jakémkoliv povrchu. Nechybí ani programovatelná tlačítka či rolovací kolečko s funkcí MagSpeed. Naopak neduhy se hledají jen velmi těžko. Cena pohybující se nad hranicí dvou tisíc korun sice není nejnižší, ale na druhou stranu případní zájemci získají jednu z nejlepších mobilních myší v aktuální nabídce.

To chci

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru