Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: TP-LINK Archer AX73 – prvotřídní bezpečí pod taktovkou WiFi 6

Recenze: TP-LINK Archer AX73 – prvotřídní bezpečí pod taktovkou WiFi 6

Recenze
TP-LINK Archer AX73_784223927
TP-LINK Archer AX73
2 784 Kč 3 369 Kč

Router Archer AX73 od společnosti TP-LINK je doslova napěchovaný moderními technologiemi až po okraj. Samozřejmostí je tak podpora WiFi 6, Beamforming, OneMesh či možnost streamování až v 8K rozlišení. Velký důraz byl kladen také na zabezpečení, systém HomeShield totiž může chránit celou vaši domácí síť.

Jak je z řádků výše patrné, TP-LINK Archer AX73 není pouze obyčejný router, který by se staral pouze o rozvod internetu napříč bytem či domem. Jde o velmi robustní systém, jenž toho umí daleko více. Připojit je k němu možné více než 200 zařízení současně, takže by měl bohatě stačit i velmi náročným uživatelům. Jedním z největších lákadel je přitom již zmiňovaný systém HomeShield, který si dnes proklepneme trochu detailněji.

Klíčové vlastnosti modelu Archer AX73:

  • Gigabitová Wi-Fi síť pro streamování v rozlišení 8K – 5400Mbit/s Wi-Fi síť s podporou 4×4 HT160 pro rychlejší prohlížení webových stránek, streamování a stahování, a to vše současně.
  • Připojte více zařízení při zachování vysoké rychlosti – router podporuje technologie MU-MIMO a OFDMA, které snižují zahlcení sítě a čtyřnásobně zvyšují průměrnou propustnost.
  • Široké pokrytí – 6 antén a technologie Beamforming zajišťují rozsáhlé pokrytí signálem.
  • Vysoký výkon – 1,5GHz tří-jádrový procesor zaručuje spolehlivý a vysoký výkon.
  • HomeShield – prémiové služby zabezpečení společnosti TP-Link chrání vaši domácí síť díky vyspělým funkcím na ochranu sítě, včetně zařízení IoT.
  • Lepší odvětrávání, méně tepla – díky vylepšeným ventilačním otvorům může celý router pracovat na plný výkon.
  • Port USB pro sdílení – 1 port USB 3.0 umožňuje snadné sdílení médií a vytvoření privátního cloudu.
  • Snadné nastavení – s aplikací Tether v češtině nastavíte router za pár minut.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

TP-LINK Archer AX73

 

Technické parametry

Testovaný model: TP-LINK Archer AX73

Frekvenční rozsah: 2.4, 5 GHz

Přenosové rychlosti pro WLAN (Wifi): 4804 + 574 Mb/s

Přenosové rychlosti pro HUB/Switch: 1000 Mb/s

Podpora IPv6: Ano

Firewall: Ano

Rozhraní: RJ-45, USB 3.0, WiFi

Počet portů HUB/Switche: 4

Typ routeru: Access point, MU-MIMO, Wifi Router

WLAN (Wifi) standardy: 802.11a, 802.11ac, 802.11ax, 802.11b, 802.11g, 802.11n

Typ antény: Fixní

Podpora Mesh: Ano

Rodičovská kontrola: Ano

Rozměry: 272,5 x 147,2 x 49,2 mm

 

Představení WiFi 6

 

Obsah balení

Stejně jako další síťové prvky od společnosti TP-LINK je i hlavní hrdina dnešní recenze dodáván v kartónové krabici zelené barvy. Uvnitř je vše pečlivě uloženo pomocí kartónového pořadače, aby se během transportu nic neponičilo. Kromě samotného routeru se v balení nachází ještě návod k použití, napájecí adaptér a jeden síťový kabel.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení routeru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vše je zabaleno velmi pečlivě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

 

Funkční design se povedl

Archer AX73 krásně ukazuje, jak může být design funkční a přitom líbivý. Celá konstrukce totiž byla navržena tak, aby za jakýchkoliv okolností bránila přehřívání. Na vrchní i spodní straně tak nalezneme vzor lichoběžníku, který může připomínat brnění. Ve skutečnosti jsou ale v těchto částech pravidelné otvory, které slouží k odvodu tepla od všech vnitřních součástek.

Aby zařízení nepůsobilo příliš jednotvárně, nachází se na vrchní straně ještě malý ostrůvek, na kterém se pyšní logo výrobce. Ten je stejně jako zbytek zařízení vyroben z plastu, místo matného povrchu ale výrobce vsadil v této části na lesklé plasty. V přední části pak nalezneme indikační diody, na boku se pak nachází USB port. Všechny zbylé konektory jsou pak vzadu.

Promyšlený design také vcelku dobře maskuje celkové proporce zařízení. Hlavní hrdina dnešní recenze totiž není žádný drobeček, i když se to nemusí na první pohled zdát. Je o něco baculatější, než bývá u síťových prvků zvykem. Je to pochopitelně dáno tím, že uvnitř se ukrývá takové množství sofistikovaného hardwaru. Opticky působí nicméně zařízení tenčím dojmem díky zkoseným bočnicím a jakoby oddělené vrchní části – teprve pod tenkým horním panelem se postupně začíná klubat základna zařízení. Krásně je to vidět hned na několika ukázkových snímcích níže.

Kvalita zpracování se drží na velmi vysoké úrovni a nemáme jí co vytknout. To samé platí také o použitých materiálech, zařízení se nikde neprohýbá, nevrže a jednotlivé díly na sebe korektně doléhají. Na spodní straně mimochodem stojí za pozornost otvory, díky kterým je možné pověsit router na zeď.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešní recenze

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na logo výrobce na vrchní straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Design se opravu povedl

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní strana zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V levé části nalezneme indikační diody

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Levá bočnice zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Slícování jednotlivých částí je bez chybičky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Protilehlá strana ukrývá USB port

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na USB port

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zbylá konektorová výbava se nachází na zadní straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájecí zdířka a WAN port

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Síťové konektory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ovládací tlačítka jednotlivých funkcí routeru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana routeru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kromě protiskluzových podložek…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…nalezneme na spodní straně také otvory k zavěšení na zeď

 

Přehledné administrační rozhraní

Velkou výhodou síťových prvků od společnosti TP-Link je přehledné administrační rozhraní, díky tomu je správa routeru velmi snadná. Platí to samozřejmě také v případě modelu Archer AX73, který komunikuje s uživatelem plynně česky. Nenechte se zmást přiloženými screenshoty, které jsou v angličtině. Během testů jsem pouze zapomněl jazyk přepnout, čeština je skutečně podporována.

Přistupovat do nastavení routeru je možné prostřednictvím webové adresy tplinkwifi.net. Následně je nutné vyplnit správné přihlašovací údaje – buď ty defaultní, nebo ty, které jste nastavili během prvotní konfigurace.

Celé administrační rozhraní je rozděleno do několika přehledných záložek. Na jedno kliknutí si tak můžete prohlédnout všechna připojená zařízení, spravovat bezdrátové sítě či internetové připojení. Je zde také umístěna záložka systému HomeShield, ve které jste však odkázáni na stažení mobilní aplikace Tether. S ní je obsluha ještě jednodušší než s administračním rozhraním, detailně se ji budeme věnovat ještě v samostatné části článku.

Poslední položkou ve stromové nabídce jsou pokročilé možnosti nastavení. Zde se nachází konfigurace různých režimů routeru, tvorba sítě pro hosty či VPN. Nastavovat můžete i takové detaily, jako například v jakém vymezeném časovém úseku nesmí svítit indikační diody, aby vás nerušily při práci. Možnosti konfigurace jsou zkrátka velmi široké.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mapa sítě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení internetové připojení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Správa WiFi

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokročilé možnosti nastavení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Režimy routeru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kontrola aktualizací firmwaru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení LED diod

 

Aplikace Tether a systém HomeShield

Jak je z řádků výše patrné, některé funkce routeru je možné obsluhovat pouze prostřednictvím mobilní aplikace Tether. To není rozhodně nevýhoda, ale naopak spíš plus. Aplikace Tether je velmi přehledná a pro pohodlnou správu všech funkcí se hodí možná ještě více než administrační rozhraní.

V kombinaci s vlastním TP-LINK ID dokonce můžete svou síť snadno spravovat klidně z druhého konce planety. Díky tomu například i při práci přesně víte, zda vaše ratolest doma nehraje zrovna hry na televizní konzoli, místo toho, aby se učila.

V aplikaci může nastavovat úplně všechno jako v administračním rozhraní, a to včetně pokročilých konfigurací. Praktická je například funkce Quality of Service (QoS), jde o jakési řízení internetového provozu, abyste mohli zvýhodnit důležitější prvky sítě před těmi méně podstatnými. Samozřejmostí je i rodičovská kontrola.

Prostřednictvím aplikace Tether můžete obsluhovat také systém HomeShield, který patří mezi největší přednosti testovaného kousku. Jde totiž o pokročilé zabezpečení pro neomezený počet klientů na úrovni sítě. HomeShield chrání všechny připojené klienty před útoky DDoS, škodlivými webovými stránkami a narušením portů, a zajišťuje tak bezpečné síťové prostředí pro vaše data a soukromí.

Je vhodné zdůraznit, že HomeShield nechrání tedy pouze připojené mobily, tablety, počítače a notebooky, ale skutečně všechna zařízení. V praxi to znamená, že se nemusíte strachovat ani útoků na zařízení internetu věcí, na ně přitom cílí počítačoví piráti stále častěji.

HomeShield je zkrátka velmi robustní bezpečnostní systém, jehož výhody jsou nepopiratelné. Vzhledem k tomu, že jej výrobce neustále aktualizuje a udržuje bezpečný i proti nově objeveným hrozbám, je podobně jako některé antivirové programy zpoplatněný. Uživatelé si mohou vybrat, zda zvolí platbu 169 Kč měsíčně, nebo levnější roční platbu za 1550 Kč. V obou případech přitom platí, že mají k dispozici 30denní bezplatnou zkušební verzi.  

Pokud nechcete platit žádné peníze navíc, nikdo vás nebude nutit. Celá řada funkcí je u systému HomeShield k dispozici zadarmo ve verzi Basic Free. Všechny možnosti bezpečnosti nicméně odemknete až u placené verze Pro. Co nabízí konkrétní licence, můžete dohledat přímo na stránkách společnosti TP-LINK.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace Tether

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Správa routeru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Připojení klienti; Konfigurace QoS

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nechybí podpora IFTTT a Alexy

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Systém HomeShield

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prohledávání sítě – kontrola zabezpečení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přehled jednotlivých zařízení; Rodičovská kontrola

 

Výkon a praktické zkušenosti

Možnosti routeru TP-LINK Archer AX73 jsou velmi široké, jak je koneckonců z řádků výše patrné. Aby zařízení zvládlo obsluhovat všechny klienty spolehlivě a bez zbytečných prodlev, je vybaveno tříjádrovým procesorem Broadcom BCM6750 s taktem 1,5 GHz a operační pamětí o velikosti 512 MB.

To jsou na poměry routerů nadprůměrné parametry. I díky tomu ale zařízení běželo v praxi velmi svižně a vůbec nikdy jsme se nesetkali s žádnou zbytečnou prodlevou. Právě kvůli nadprůměrnému výkonu byl kladen velký důraz na chlazení, funkční design zafungoval skvěle – i po dlouhodobém intenzivním zatížení bylo celé zařízení poměrně chladné, respektive vlažné.

V rámci síťové konektivity patří testovaný model k tomu nejlepšímu, co je na pultech obchodů k mání. To je v první řadě zásluha standardu WiFi 6. Nejnovější generace bezdrátových sítí snižuje latenci ve srovnání s předchozím bezdrátovým standardem až o 75 %, což je znát při hraní her i videokonferencích. Ale také v případech, kdy je připojeno více kompatibilních zařízení, které současně přenášejí i data. Archer AX73 navíc nabízí domácím sítím výrazně větší kapacitu pro připojení více zařízení. Pokročilé technologie, jako je OFDMA, zvětšují kapacitu připojení s vysokou hustotou ve srovnání se standardními routery 802.11ac. 

A přehlídkou podporovaných technologií se dostáváme k praktické stránce věci. Jak je na tom TP-LINK Archer AX73 s přenosovými rychlostmi? Výrobce slibuje rychlost až 5400 Mb/s, respektive 4804 Mb/s v pásmu 5 GHz a 574 Mb/s v pásmu 2,4 GHz. Když jsme prostřednictvím 5GHz sítě kopírovali data z jednoho počítače na druhý v rámci jedné místnosti, přenosová rychlost se pohybovala okolo 488 MB/s (3904 Mb/s). Ve vzdálenosti cca deseti metrů, a navíc za jednou bytovou příčkou, byla rychlost stále velice přijatelná (364 MB/s = 2912 Mb/s). Jde tedy zatím o suverénně nejrychlejší router, který jsme měli možnost testovat. Pro úplnost dodejme, že v pásmu 2,4 GHz jsme naměřili přenosové rychlosti okolo 70 MB/s (560 Mb/s).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešní recenze

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Antén je k dispozici hned šest

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na uchycení jedné z antén

 

Velice dobré je také pokrytí bezdrátovým signálem, testovaný kousek zvládl vykrýt ve staré cihlové zástavbě byt o velikosti 120 m2 (4+KK).  To je zásluha především šesti antén, které využívají technologii Beamforming. Ta dokáže inteligentně vyhledávat připojená zařízení a optimalizovat signál díky prostřednictvím antén jejich směrem – samozřejmě to platí pouze pro zařízení, která již byla připojena. Pro připojení je tedy někdy nutné jít k routeru kousek blíže. Antény jsou bohužel přidělány napevno a není je tedy možné vyměnit za výkonnější.

Pokud by někomu dosah bezdrátového signálu nedostačoval, může si vytvořit vlastní meshovou síť, přičemž testovaný router bude jejím základem. Router Archer AX73 totiž podporuje technologii OneMesh, která dovoluje po zakoupení dalších síťových prvků vytvořit rozsáhlé bezdrátové sítě s jedním jménem, které si automaticky předávají připojená zařízení mezi sebou tak, aby byl signál vždy co nejlepší a nedocházelo k výpadkům.

Vyzdvihnout si zaslouží také technologie OFDMA a MU-MIMO. Tradiční routery, které využívají starší standard SU-MIMO slouží v danou dobu pouze pro jednoho uživatele, zatímco ostatní uživatelé, využívající toto připojení, musí čekat, což snižuje výkonnost a celkovou kapacitu. Tento efekt je ještě výraznější, když se více než jeden uživatel pokusí získat přístup k multimediálnímu obsahu.

Technologie MU-MIMO tento problém řeší tím, že vytvoří několik současných připojení sloužící několika uživatelům zároveň. Díky vývoji technologií MU-MIMO může poskytnout více prostorových datových toků a sloužit více uživatelům současně. A je jedno zda se bavíme o on-line hrách, sledování 4K videa či posílání velkých souborů.

V otázce praktických zkušeností nesmíme zapomenout ani na podporu virtuální asistentky Amazon Alexa. Díky tomu můžete celý router ovládat hlasovými příkazy podobně jako další prvky chytré domácnosti.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Indikační diody v akci

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na zapojení jednotlivých kabelů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Za celou dobu testování nebyl s routerem žádný problém

 

Klady a zápory

+ líbivý, a přitom funkční design

+ špičkové přenosové rychlosti

+ velmi dobrý dosah bezdrátového signálu, podpora oneMesh

+ robustní bezpečnostní systém HomeShield

+ vůbec se nezahřívá

+ aplikace Tether usnadňuje použití

 

- router není žádný drobeček

- antény jsou připevněny napevno (drtivé většině uživatelů to vadit nebude)

- některé funkce systému HomeShield jsou zpoplatněny

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

TP-LINK Archer AX73

 

Závěrečné hodnocení

Archer AX73 od společnosti TP-LINK není obyčejný router, je to robustní síťový prvek, který se stane středobodem celé domácnosti. Jednou z jeho největších předností je systém HomeShield – pokročilé zabezpečení všech připojených zařízení na úrovni sítě. Vyzdvihnout si nicméně zaslouží také nadprůměrné přenosové rychlosti a velmi dobrý dosah bezdrátového signálu.

To chci  

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (2)

SW aktualizace

Peknej PR, ale co takhle napsat, jak dlouho bude TP-Link dodávat nové FW a jestli třeba jde jako u Mikrotiku provést upgrade FW bez následného udevedení do továrního nastavení a komplet nové rekonfigurace.
Myslím, že v tomhle je Mikrotik opravdu středobodem a ne jen domácnosti. Navíc i na 20 let starý Mikrotik je stále nejnovější SW včetně všech bezpečnostních aktualizací a nových funkcí.Já osobně bych do TP-Linku jako do hlavního routeru nešel. Teda pokud si nechci na základě dalšího PR článku kupovat každé 2 roky novej.

@IT guru: Proč si myslíš, že jsou všichni jako Ty a celý život chtějí doma sušit 20 let starý ojetý Mikrotik... :-)

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru