Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Slováci vyvinuli procesor za miliardy. Chtějí ho i armády

Slováci vyvinuli procesor za miliardy. Chtějí ho i armády

Události

Když se bavíme o procesorech, většinou se diskuze točí okolo společností AMD a Intel. Případně můžeme zabrousit i na čipy z mobilního světa a novinku Apple M1. Zajímavé kousky se nicméně rodí i v sousedním Slovensku, kde vyrobili procesor za miliardy.

A není to žádné sci-fi, jak by se mohlo na první pohled zdát. Společnost Tachyum se chystá novinku zvanou Prodigy uvést již v letošním roce na trh. Finální návrh by se do továren TSMC, kde se bude nový procesor vyrábět, měl dostat již ve druhém čtvrtletí letošního roku.

„Od jejich výrobního cyklu pak bude záviset dodání na trh. Záleží, kolik tomuto výrobci zaplatíte za zrychlenou výrobu, pod čtyři měsíce se ale nejde dostat,“ uvedl pro server Lupa.cz zakladatel a šéf Tachya Radoslav Danilák.

Demo nového čipu (anglicky)

 

Vyšší výkon než Intel Xeon

S jistotou tak Danilák nedokáže říci, kdy přesně se bude novinka prodávat, ale pro běžné uživatele to vlastně zase tak velkou roli nehraje. Prodigy totiž nebude tepat ve stolních počítačích, noteboocích ani našich mobilních miláčcích. Jde o univerzální procesor pro prvky umělé inteligence, který by měl v praxi výrazně překonávat výpočty klasických procesorů (CPU), grafických čipů (GPU) a tensor jednotek od Googlu (TPU).

Prodigy tak slibuje na jedno vlákno vyšší výkon než poslední generace Intel Xeonu. Přitom si zachovává i velmi nízkou spotřebu a rozměry o velikosti ARM v mobilech. Jeden čip má nabídnout až 64 jader při taktu 4 GHz, počítá se přitom s 7nm výrobním procesem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rado Danilak

 

Zájem je obrovský

Danilák se netají tím, že o novinku je obrovský zájem. O koupi čipu pro umělou inteligenci mají údajně zájem armády i tajné služby. I kvůli tomu Slováci založili ve Spojených státech samostatnou společnost Tachyum Government, jejíž členové prochází přísnými bezpečnostními prověrkami. Zaměstnáni jsou dokonce i bývalí pracovníci NSA.

Je tedy zřejmé, že o slovenské společnosti Tachyum ještě uslyšíme. Bude rozhodně zajímavé sledovat, jak naši sousedé udělají se svým čipem Prodigy díru do světa. Anglicky zdatnější čtenáři se mohou podívat i na server ZDNet, kde se technické stránce celého projektu věnuje Tiernan Ray z více techničtějšího pohledu.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru