Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Státu chybí desítky milionů. Finanční správa se zajímá o YouTube a Twitch

Státu chybí desítky milionů. Finanční správa se zajímá o YouTube a Twitch

Události
AVerMedia Live Gamer Mini (GC311)_44529106
AVerMedia Live Gamer Mini (GC311)
1 900 Kč 2 299 Kč

Tvořit videa na internetu může představovat zajímavý způsob, jak si přivydělat – v případě větších úspěchů pak můžeme klidně hovořit o plnohodnotné práci se zajímavým ohodnocením. Toho si je ale vědoma také Finanční správa, která se nyní na internetové tvůrce zaměřila.

Tak trochu to připomíná hon na uživatele internetových tržišť, kteří si na bazarech snaží přivydělat. Pokud uskutečníte na portálech Aukro, Vinted či Facebook Marketplace více než 30 obchodů v celkově hodnotě přesahující 2000 eur (49 000 Kč), budou muset tyto platformy informovat místní finanční úřad. Nařizuje jim to nová evropská směrnice DAC7. To samé v bleděmodrém platí mimochodem i pro AirBnB.

Kontroly nedopadly dobře

O tom, že internet stále častěji přitahuje pozornost správce daní, se na vlastní kůži přesvědčili tvůrci videí v Moravskoslezském kraji. Právě na jedince, kteří takto vydělávají na platformách YouTube a Twitch, se zaměřily kontroly Finanční správy. A výsledky bohužel nejsou příliš pozitivní, ve státní kase chybí desítky miliony korun.

„Rozdíl mezi zjištěnými příjmy a údaji tvrzenými daňovými subjekty v přiznáních k dani z příjmů fyzických či právnických osob, případně k dani z přidané hodnoty těchto subjektů činil jen v dosud ukončených případech řešených Finančním úřadem pro Moravskoslezský kraj v souhrnu desítky milionů korun, které nebyly odvedeny do veřejných rozpočtů,“ uvedl v tiskové zprávě zástupce generálního ředitele Finanční správy Jan Ronovský.

Dojde i na další platformy

Šlo přitom jen o subjekty, které publikují videa nebo živé přenosy na těchto dvou zmiňovaných internetových platformách, a dosahují zdanitelných příjmů. V praxi tak šlo o jedince, kteří si vydělávají například prodejem vlastních produktů s logem nebo mají příjmy ze sponzorských darů.

Právě kvůli nelichotivým výsledkům se ale Finanční správa zaměří na tvůrce videí i v budoucnu. Kontrolní akce je naplánována na první pololetí roku 2023, při ní se kontroloři zaměří i na jiné internetové platformy. I proto Finanční správa nyní vyzvala tvůrce internetového obsahu, kteří mají zisky z videí, aby podali dodatečné daňové přiznání za zisky, které dosud nevykázali. Díky tomu se mohou vyhnout případným pokutám při chystaných kontrolách.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru