Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
TikTok dostal v Česku stopku. Je bezpečnostní hrozba, burcuje NÚKIB

TikTok dostal v Česku stopku. Je bezpečnostní hrozba, burcuje NÚKIB

Události
Norton 360 Mobile - 1 uživatel, 1 zařízení, 1 rok_823779078
Norton 360 Mobile - 1 uživatel, 1 zařízení, 1 rok
Produkt není určen k prodeji.
ESET Mobile Security 2 pro 1 zařízení na 3 roky, prodloužení licence_39617791
ESET Mobile Security 2 pro 1 zařízení na 3 roky, prodloužení licence
Produkt není určen k prodeji.

TikTok patří mezi nejpopulárnější aplikace pro sledování videí, a to překvapivě nejen mezi mladými. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) však ve středu varoval, že aplikace představuje po tuzemské uživatele hrozbu.

Hned na úvod se sluší zmínit, že Češi nejsou v tažení proti čínskému TikToku sami. Jako první varovali nedávno před programem Američané, kteří rovnou zakázali používání TikToku na přístrojích využívaných na státní a federální úrovni. Podle USA je velké riziko, že čínská vláda může program využít ke sběru dat uživatelů nebo k prosazování svých zájmů.

Čínská společnost ByteDance, která za TikTokem stojí, sice napojení na vládu opakovaně popřela, přesto se zákazy množí jak houby po dešti. Na černou listinu čínskou aplikaci připsala už Kanada, Dánsko a řada orgánů Evropské unie. Zákazy se přitom netýkají pouze služebních zařízení, ale také těch soukromých, které státní pracovníci a úředníci využívají k přístupu k firemním účtům, jako jsou například i e-maily.

a.jpg
b.jpg
c.jpg

Aplikace TikTok

Pokyny úřadu jsou povinné

Nyní vytáhl do boje proti čínské aplikaci také český kyberbezpečnostní úřad. „K vydání varování jsem přistoupil na základě komplexní analýzy informací o aplikaci TikTok, které jsme získali jak z veřejných zdrojů, tak od našich spojenců,“ vysvětlil své nejnovější rozhodnutí ředitel NÚKIB Lukáš Kintr.

„Množství sbíraných dat a nakládání s nimi, v kombinaci s právním prostředím v Číně a rostoucím počtem uživatelů v České republice, nám nedává jinou možnost, než označit TikTok za bezpečnostní hrozbu,“ doplnil Kintr.

Nenechte se zmást označením „varování“. Dle zákona o kybernetické bezpečnosti se pokyny úřadu musí tzv. povinné osoby skutečně řídit. Vedle státního aparátu jde například i o soukromé společnosti, které zařizují kritickou infrastrukturu státu – typicky jde například o energetické firmy a operátory.

Jak omezit rizika?

Jak omezí rizika spojená s únikem dat, nechává úřad už na jednotlivých subjektech. Sám jim ale radí aplikaci zablokovat. „Hrozba je hodnocena na úrovni „Vysoká“, tedy jako pravděpodobná až velmi pravděpodobná. NÚKIB doporučuje zakázat instalaci a používání aplikace TikTok na zařízeních, jež mají přístup do regulovaného systému (pracovní i soukromá zařízení využívaná k pracovním účelům) jako nejsnadnější způsob, jak co nejvíce eliminovat uvedenou hrozbu,“ stojí ve varování.

Apel směřoval NÚKIB také k běžným uživatelům, kteří TikTok používají na svých soukromých zařízeních. „Varování nerozlišuje mezi uživateli ze státního a soukromého sektoru. Stěžejní je pro mě to, zda by ohrožení konkrétního systému mohlo mít negativní dopad na fungování České republiky a bezpečí každého z nás,“ uzavřel Kintr.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru