Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Zemřel tvůrce GIFu Stephen E. Wilhite

Zemřel tvůrce GIFu Stephen E. Wilhite

Události

Ve věku 74 let zemřel minulý týden Stephen E. Wilhite – člověk, který se nesmazatelně zapsal do historie internetu. Jeho výtvor totiž používají stovky milionů lidí po celém světě každý den.

Wilhite stál za zrodem obrázků Graphics Interchange Format, které jsou uživatelům internetu dobře známé pod zkratkou GIF. Světu nový formát představil v roce 1987, kdy pracoval pro společnost CompuServe. Vedl tam celý tým lidí zodpovědných za tvorbu GIFu.

Wilhite při přebírání ceny za svůj celoživotní přínos pro internet v roce 2013

„Ve skutečnosti ale vynalezl GIF úplně sám – pracoval na něm doma, když přišel z práce. Do kanceláře jej přinesl až ve chvíli, kdy měl vše dotažené k dokonalosti. Všechno vymyslel ve své hlavě, a pak prostě vyrazil do města, aby to mohl naprogramovat na počítači,“ prohlásila pro server The Verge Kathleen, manželka Wilhitea.

Právě ona tento týden médiím oznámila, že její manžel skonal. Stalo se tak už minulý týden v pondělí, kdy podlehl nemoci covid-19. Zemřel tedy pouhých 11 dní po svých 74. narozeninách. V souvislosti s jeho úmrtím byla zřízena i speciální webová stránka, na které jsou publikovány kondolence přátel a fanoušků.

Ačkoliv se Wilhite proslavil především díky formátu GIF, na podobě moderního internetu má daleko větší podíl. Za dobu své kariéry se podílel na práci různých uživatelských rozhraní či softwaru pro webový chat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Webová stránka se vzpomínkami na Wilhitea

Jeden ze dvou nejpopulárnějších formátů

Za více než tři dekády se stal GIF společně s formátem JPEG nejpoužívanějším obrázkovým formátem na světě. Z technické stránky se GIF používá pro zobrazování tzv. bitmapové grafiky složené převážně z jednoduchých čárových objektů s omezeným počtem barev.

V devadesátých letech se GIF hojně používat pro zobrazování webové grafiky, protože dovoloval postupné zobrazování obrázku už během stahování. To bylo v dobách vytáčeného připojení s velmi pomalou rychlostí naprosto geniální. Obrázek se nejprve zobrazil celý v horší kvalitě, postupně se ale zaostřoval.

V současnosti se ale GIF nejčastěji používá pro zobrazení jednoduchých animací, pohyblivé obrázky jsou velmi oblíbené v různých chatech a na sociálních sítích.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka rotace Země ve formátu GIF

Jak správně vyslovovat GIF?

Na závěr si dovolíme ještě jednu malou perličku. Wilhite se totiž do historie zapsal i jako bojovník za správnou výslovnost formátu GIF. Dnes se totiž v angličtině běžně používá výslovnost „giff“ i „džif“, tedy s měkkým g. Právě druhou možnost Wilhite prosazoval.

I když se to může zdát jako malichernost, boj o správnou výslovnost se v USA táhne prakticky od vynalezení formátu GIF, tedy více než 30 let. Někteří programátoři a uživatelé internetu totiž poukazují na fakt, že „džif“ zní jako značka arašídového másla Jif, a proto upřednostňují tvrdé g. Navíc se odkazují na první slovo zkratky Graphics, jehož první písmeno také není měkké.  

Rozseknout spor mezi uživateli se snažil v roce 2012 Oxfordský slovník, který uvedl, že přípustné jsou obě dvě výslovnosti. S tím se ale Wilhite nechtěl smířit, a tak ve svém boji pokračoval dál – například i na předávání cen Webby v roce 2013, jak se můžete přesvědčit v úvodním videu tohoto článku.

Dobová reklama na burákové máslo Jif

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru