Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
IT bastlírna: Jednoduché domácí datové úložiště

IT bastlírna: Jednoduché domácí datové úložiště

Návody

Chcete mít svoji hudbu, fotky a další data stále při ruce? Už vás nebaví všude nosit disky a přepojovat USB? Nemusíte rovnou pořizovat NAS server; někdy stačí propojit router s pevným diskem.

Připravili jsme pro vás pilotní díl nové rubriky IT bastlírna. Rádi bychom v ní zveřejňovali návody, tipy a méně obvyklé způsoby využití počítačů a elektroniky v domácnosti nebo ve firmě. A rádi do ní zapojíme i vás!  

Máme totiž takový nápad: Určitě je mezi mezi vámi spousta těch, pro které jsou podobné zlepšováky rutinou. Oceníme, když se s námi o návody, postupy nebo ukázky z praxe podělíte. Pro začátek své tipy vkládejte do komentářů pod článek.

Pokud budete mít chuť, můžeme podobné články zveřejňovat pravidelně a pro jejich autory vést dlouhodobou soutěž o nejlepší “bastlírnu”. Nebo cokoliv jiného - je to na vás (a na nás :-).

Propojujeme router a externí disk

V prvním díle nám bastlíř Jirka připravil návod, jak si vyrobit jednoduché domácí síťové úložiště z běžných komponent. Potřeboval k němu jen dva produkty:

  • router, v tomto případě velmi oblíbený TP-LINK TL-WR1043ND s WiFi přístupovým bodem, čtyřmi LAN porty, DHCP serverem a především rozhraním USB.
Omlouváme se, popis obrázku chybí.
  • externí disk, taktéž populární kousek Transcend StoreJet 25M3 v kompaktním formátu 2.5”, s rozhraním USB 3.0, vyšši odolností vůči otřesům a kapacitou 1 TB
Omlouváme se, popis obrázku chybí.

A dál už necháme pracovat Jirku.

Kde je toto řešení vhodné?

  • běžné domácí použití
  • zálohování fotografií, hudebních souborů a dalších médií
  • vzájemné sdílení souborů
  • jednoduché nastavení přístupu na platformě Windows

Pojďme vše nakonfigurovat

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

USB port na zadní straně routeru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


disk a router propojíme přes USB

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

propojený router a disk = jednoduché síťové úložiště

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

uživatelské prostředí routeru

  • propojíme síťovým UTP kabelem (součást balení) PC s routerem přes libovolný konektor LAN
  • propojíme router a externí disk přes USB rozhraní
  • dále postupujeme dle návodu výrobce routeru
  • v našem případě spustíme prohlížeč, zadáme "tpliniklogin.net" a do přihlašovacích políček napíšeme "admin", "admin"
  • v levém menu zvolíme "USB Settings"
  • postup práce usnadňuje nápověda v pravém sloupci  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

administrace routeru

  • v menu Storage Sharing zapneme sdílení disku tlačítkem "Start"

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

nastavení přístupových práv

  • V sekci "User access" ještě můžeme dle potřeby upravit přístupová práva

Připojení síťového disku ve Windows 7

Router máme nastaven, teď je čas připojit disk k počítači:

  • klikneme na nabídku start a napíšeme "spustit", případně "run" u anglické verze
  • do políčka "otevřít" napíšeme "\\tplinklogin.net" (obrácené lomítko píšeme alt+Q)
  • budeme dotázáni na jméno a heslo
  • vyskočí nám adresář, ve kterém vidíme vzdálený disk jako "sdílenou složku"
  • složku s názvem disku přetáhneme myší na plochu - tímto si zajistíme pohodlný přístup ke sdíleným souborům
Omlouváme se, popis obrázku chybí.přetažení sdílené složky na disku na plochu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

obsah disku

Někdy se může stát, že Windows disk nevidí. To opraví volba v pokročilém nastavení sdílení - viz následující obrázek:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konfiguraci úložiště připravil Jirka i jako video:

Jak automaticky zálohovat data?

Router s diskem využijeme i pro automatické zálohování dat. Využijeme k tomu jednu z mnoha freewarových utilit, například Cobian Backup 11 (ke stažení zde).

  • jednoduše zde vytvoříme novou úlohu
  • zvolíme, kam se který adresář má zálohovat
  • určíme, jak často se bude záloha provádět
  • je zde i možnost spustit zálohy ihned příslušným tlačítkem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


prostředí zálohovací aplikace

Nastavení zálohování Jirka opět natočil i jako videonávod:

Jak to celé fungovalo v praxi?

  • rychlost nahrávání a stahování souborů byla průměrně 10 Mbit/s
  • po vypnutí a opětovném zapnutí routeru fungoval zástupce vytvořený na ploše (nebylo nutné jej znovu vytvářet)
  • v případě dlouhodobého nevyužití disku byl automaticky přepnut do úsporného STAND-BY režimu
  • externí pevný disk s rozhraním USB 3.0. bezchybně komunikoval s USB 2.0 na routeru

Co říci na závěr?

Externí disk v kombinaci s routerem je jednoduché a finančně nenáročné řešení pro domácí datové úložiště. Dobře poslouží pro zálohování a sdílení digitálních fotografií, hudby a videa.

Nelze jej ale srovnávat například s NAS serverem, který je obecně vhodnější ke skladování dat a nabízí pokročilé možnosti práce se soubory i multimédii.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (31)

Pripojit jako disk

Mozna bych doplnil, ze takto pripojenemu disku lze pod Win7 priradit pismeno (obvykle se pouzivaji pismena od konce abecedy), cimz se zjednodussi pristup k souborum v ruznych aplikacich. Tusim, ze je to schovane pod pravym tlacitkem nebo v Centru sitovych pripojeni (hledana polozka je "Pripojit sitovy disk").
Omlouvam se za nekonkretnost, ale nemam vsechna nastaveni v hlave a nemam tu ted win...

@Hamiltonian: Toto je samozřejmě možné, ale windows mají zabuvanou kontrolu síťových disků při startu, takže je to zpravidla znatelne zpomalí.

@veigy: já měl takto v routeru v usb nastrčen usb hub a v něm 3 flash po 8GB a připojeno jako síťový disky, nikdy systém nebyl zpomalený, nikdy se nestalo, že by nebyl některý takovýto disk vidět
jediné co fungovalo náhodně bylo zobrazování přesného zaplnění flash disků, někdy bylo vidět hned po zapnutí pc, někdy bylo vidět až při vstupu do složky na síťovém svazku..to bylo o náhodě a o tom kolik aktualizací se pustí při startu, zda je na to čas,pač to nemá žádnou prioritu dle mnějediné co se mohlo stát, že některé nekvalitní flash se zahřívaly i bez provozu na ní (většinou gumové neznačkové sráče s poloviční cenou v té době)často pak ztratily teplotou kontakt a muselo se pohnout celou flash v usb a restartovat router ,aby se načetly, kvalitnější a kovové flash byly naprosto nepřekonatelné a bezúdržbové

TV

A uvidí takhle tento disk i Samsung TV a pujdou z nej prehravat filmy?

@montystbk: ahoj, právě zkouším doma podobnou kombinaci, kdy mám stejný router V2 a k němu jsem teď na zkoušku připojil jen flash disk a zkoušel jsem jestli mi smart TV Samsung tuším, že nějaký typ 5500 uvidí a načte film, protože jsem na internetu v diskuzích četl, že mají smartky Samsung problém v komunikaci s TP linkem. Nahrál jsem tam dva filvi v avi a televize flash viděla a filmi šli i přehrát. Jen co nešlo tak je přetáčení, pauzování a podobně, jinak to filmy normálně přehrálo. MP3 a fotky také bez problémů. Až budu mít čas, tak tam zkusím připojit ext. disk Samsung 1T.

@montystbk: Samsung Smart TV neumí síťové disky (Samba protokol). Vidí jen disky připojené přímo přes USB.Pokud ale má router/PC zapnutý DLNA server, pak může vidět Smart TV část jejího obsahu (dle nastavení).To jsou dvě velice rozdílné věci.

Myšlenka krásná, jenže bacha na háčky... :(

Tohle řešení jsem původně plánoval také. Mám router Asus wl500gpv2 s dvěmi usb porty (pravda není to nejnovější kousek hw, ale pozor, aby následujícími neduhy netrpělo i vámi případně plánované zařízení). K němu jsem pořídil kolíbku na 3,5" hdd a 2TB disk. Plánované využití bylo prakticky jako datové úložiště pro dokumenty, filmy a hudbu přístupné ze všech zařízení s wifi (wifi ale nyní neřeším, následující popis je co se kabelu týče). Až sem dobrý. Po připojení disku se ale ukázalo, že disk musí být naformátován do fat32, aby se sním dalo přes routr pracovat. NTFS sice také vidí, ale neumí do něj zapisovat - což vzhledem k tomu, že jsem s částí dat na disku potřeboval hýbat celkem často, bylo na prd. Takže FAT32, kde je ale zase velikostní omezení (polovina videa měla být v hd o velikosti i více než 8 GB...). Že je u toho routru takovýhle háček, jsem se předtím nikde nikdy nedočetl:( Poté, co mi přehazování disku z routru přímo do kompu kvůli zápisu dat v ntfs a pak zase zpátky do routru udělalo neskutečný bordel v oprávměních u různých adresářů a souborů a o pár jsem tak i přišel, jsem se na to celé vybodnul.A ještě další věc - můj routr má pomalý procesor (jo také jsem se divil, ale fakt tam nějaký procesor je) a nezvládá po usb pouštět z disku video více než nějakých 1,5MB/s +-. Na divx ok, ale na HD video můžu ve většině případů zapomenout. Další věc, co se v žádných recenzích a testech nedočtete.
V tom bastlícím článku se píše o rychlosti cca 10Mbit/s - předpokládám, že to je rychlost pouze zapisovaných/čtených dat. Zajímalo by mě, jakou rychlost by to hodilo při přehrávání různých druhů videa z toho disku (HD/FullHD/divx)V routru mám nyní píchnutou jen tiskárnu a malý 80GB disk s pár nedůležitými daty (routr si to neumí ošéfovat, takže disk se točí pořád), ale v zásadě řešení routr+disk jako náhradu za NAS jsem zcela zavrhnul. Je možné, že s jiným hw má někdo lepší zkušenost, ale za sebe jedině NAS nebo nic.

@TOMAS.LIZNER: mam doma disk http://www.czc.cz/transcend-storejet-25m2-500gb/98858/produkt?q-category-id=65redaok62hfvb8rj15fvj9vqe&q-c-0-producer=sdpboth7k26cgmbt7tq3eq241m7 a router http://www.czc.cz/tp-link-tl-wr1043nd/68414/produkt disc zformatovanej v NTFS a funguje jak čtení tak zápis, zatím tedy jen po drátě ale wifi v blízké budoucnosti též odskouším

@TOMAS.LIZNER: Co se filesystému týče, tak lze použít EXT2/EXT3 (nevím přesně který je podporován, ale záleží i na FW routeru), což odstraní limity dat. Zrovna s tímto routerem mám velmi podobné zkušenosti a HW je prostě nic moc. Nicméně zde je i otázka použití úložiště - pokud se bude jednat o share fotek a dokumentů, tak to bude asi v pohodě (nikoli jejich zálohu!!!). Velké FullHD filmy s h.264 40Mbps profilem asi nepřehraje (o transkódování routerem přes DLNA ani nemluvě). Na filmy bych volil asi nějakou NAS v cenové relaci od 10-25tis kč (bez disků) nebo pokud chce člověk ušetřit, tak bych do staršího PC například s FreeNAS narval 4xHDD v parity (RAID5).

@dr.zubr: ty vl, NAS za cenu 3 kusů 2TB síťovej hddisků s Gigaethernetem si koupí opravdu jen jelito jako ty

@pvokr: No oni tyhle bastly a levne NAS maji tak malej vykon, ze se da rict, ze ma pravdu. Kdo nevyzkousel tak pochopitelne nechape.

@VodrazkaV: ano, za tu cenu mohu přeci udělat rovnou server pouze s disky, stejně se to uspí a rychlost a opravitelnost bude taky někde jinde, já namítal nesmyslnou cenu, ale pokud někdo vyžaduje profi řešení tak to pochopím

@TOMAS.LIZNER: Zdar a silu. Clanek neni spatny a ve finale dostanete to co si zaplatite. Nemuzete preci cekat ze si zaplatite za fabii a dostanete superba :-) Smyslem clanku nejspis bylo ukazat nekterym zakaznikum i ostatni moznosti vyuziti takoveho routeru s usb.
Ja osobne pouzivam wl500g+ uz leta s openwrt. Pripojil jsem k tomu 32GB flesku (pro prenosovou rychlost 2MB/s az az) a pouzivam to na odkladani a zalohovani dat z telefonu sem tam nejaky film fotky nebo cokoli co je potreba. Ale porad je to router a da se od nej ocekavat jen routovani (od nekterych poradne ani to ne :) ) vsechno ostatni je bonus.
Jinak podobne claky ktere by popisovali prodavany HW a moznosti jak ho "potunit". Kuprikladu ktere prodavane routery maji jake vykony s QoSem i bez nebo podporuji Openwrt (mozna proti pravidlum o instalaci neoficialniho FW a ztrata zaruky ale je to bastlirna ne ? ) nebo popis dobrych aplikaci do android TVboxu a podobne veci by byly myslim docela prinosem.
Mel bych pro redakci navrh na dalsi clanek aby se uspokojila poptavka po NASech a samozrejme budget friendly.
vyberte vhodnou zakladni desku a procesor s nizkou spotrebou, tichy zdroj , uspornou case vhodnou pro NAS a par disku. vyber SW jako FreeNAS a podobne a jejich konfigurace. Na zaver clanku shrnuti spotreba v klidu a pri zatezi, vykon, cena a porovnani s NAS v nabidce. Kdyby se pridal i rychloodkaz na pridani vsech komponent do kosiku

@WARPDAVE: Dnes jsem zjistil, že můj komp mi v idle žere cca 200 Watů a v maximu přes půl kW + monitor dalších 100 :) (Core2duo, GTX 460 + 5x HDD) A zježily se mi vlasy, když jsem zahlédl, že třeba u Lenova G710 je idle 6-10 Watů a max cca 60. Takže začínám řešit výměnu a kromě zatím nedořešeného připojení 3 externích monitorů k jednomu hdmi portu na noťasu :-) řeším (zde právě aktuální) přístup k 3-4 3,5" HDD, co mi zbydou z hlavního kompu. Prozatím to mám vymyšlené tak, že jelikož noťas nebude až na výjimečné případy přenášen, bude prakticky sloužit jako desktop a hlavní multimediální centrum a s tak nízkou spotřebou v idle bude moci běžet stále. K němu budou přes USB 3.0 připojeny dvě kolíbky http://www.czc.cz/akasa-duodock-x-dual-bila/137120/produkt nebo podobné, každá na dva HDD. Případně wifi verzi, pokud to bude dostatečné na wifi přenos HD videa. Ideálně aby ty kolíbky byly alespoň malinko inteligentní a uměly poslat disk v nečinnosti do sleep modu - tady se nechám rád inspirovat, víte-li o něčem.
V zásadě předpokládám, že s usb 3.0 bude přístup k diskům i práce s nimi rychlá, noťas bude fungovat víceméně i jako server, takže k diskům bude rychlý přístup ze sítě a jelikož bude kabelem připojen na wifi routr, základní přístup k nim půjde i bezdrátově (s wifi verzí kolíbek předpokládám i jisté zrychlení bezdrátového přístupu a menší závislost na notebooku). To je zatím ale jen moje představa, pokud v tom někdo vidíte nějaký zásadní problém, sem s ním prosím :)

@TOMAS.LIZNER: Se snížením spotřeby el. a vytvoření domácího úložiště je skvělá myšlenka. Uvažoval jsem že bych si koupil Raspberry PI (http://www.czc.cz/raspberry-pi-model-b-512mb-ram/133305/produkt?q-category-id=av9js05l1ehf7a515831osusjb) s linuxem a nasdílet disk. Ale nemám tušení o rychlosti datového toku disk je připojen USB 2.0. Procesor je u Raspberry 700MHz.

@Alik*: lidi existuje taky pevnej disk určenej pro provoz v síťi tj. má LAN konektor

@TOMAS.LIZNER: Vase sestava v IDLE nemuze mit 200W, tech 200W odpovida spis plne zatezi.

Takhle ne

Omlouvam se, ale tohle by melo byt v sekci odstrasujici pripady a jak se to nema delat. Ano, je to hodne levne, ale ma tak snad vsechny spatne vlastnosti co se u fileserveru daji vymyslet. Tenhle navod je asi tak na urovni "Postavte si elektromobil ze dvou karek a motoru z pracky".

@remet: naprosto souhlasim.
Zkousel jsem kdysi davno kombinaci stejneho routery s jinym diskem (usb2.0). Sprovozneni bylo zhruba stejne jednoduche jako tady predvedli panove z CZC, ale stejne to muselo pryc. Disk se nevypinal tak jak tady reklamuji (to by mohlo byt starsim firmwarem samotneho routeru) ale co byl hlavni problem datova propustnost byla ~1.5MB/1MB, coz povazuji za pomale i na prace s fotkami natozpak jako uloziste filmu. Rychleji jsem byl schnopny stahnout si film z internetu nez z disku. Co jsem se dival na monitoring routeru, tak s datovou propustnosti bojoval procesor routeru, ktery pravdepodobne neni na tyhle zalezitosti vubec staveny.

@Arakasi: nesouhlasím, pokud daná zařízení máte nebo dostanete někde "levně", tak jako Vám nikdo neřekne, zapoj si do USB zdířky od routeru usb hub a můžeš tam mít klidně 3 disky 3 flasky, nebo klidně více tiskáren, propustnost je na tomto modelu 7-10MB všemi směry(nejčastěji 5-7MB), není problém upravit i formátování a ulehčit práci filesystému většími bloky -ale opravdu více jak cca 10MB nikdy nedostanete-správně píšete , že to cpu nestíhá, dále pak já třeba mohu říci, že jsem ušetřil cca 800Kč za laserovou multifunkci, pač jsem ji koupil pouze usb k pc a ne LAN verzi , která je nesmyslně dražší o těch 800Kč, zabil jsem tím 2 mouchy jednou ranou, neteř nemůže jen tak tisknout-protože tu utilitu nemá v pc a omylem zničit toner v řádu set korun, a zároveň pomocí utility tp linku mohu z jakéhokoliv pc v síti tisknout i skenovat, pokud někdo chce uložiště nepiště nesmysly s NAS, ať si koupí kvalitní síťovej disk, na GB síťi budete kopírovat nejčastěji 35-40MB víc jsou většinou jen teorie, popřípadě rychlejší bývá čtení

@pvokr: No to jste silne na omylu. 35-40MB/s je velice ubohe a je to tak na urovni podprumernych NAS krabicek. Slusne NAS krabicky zvladnou mozna 60-80MB/s. Po GbE siti neni vubec zadny problem 90-105MB/s. Nesmite vsechno kupovat od pofidernich znacek typu Acer, Tenda, TPlink, Realtek,...

@remet: za ty prachy se postavi osmijádro s ssd :o) a xTerra pro data, kam se hrabe NAS

Cena

Když sečtu cenu obou komponent, vychází mi nějakých 3.350Kč. NAS (síťové úložiště), např. Zyxel NSA310S vyjde i s 1TB diskem o cca 150Kč méně. A to nemluvím o všech výhodách NASu.
Samozřejmě, pokud už router s USB a externí disk doma mám - jako nouzové řešení - určitě ano.

@Jazzie6908: :o) úsměvné, co zkusit i jiný produkt http://www.czc.cz/wd-my-cloud-2tb/140400/produktproč řešit vše NASvždy je účel a prostředek a občas se naskytne více variant, ta má stojí cca stejně , ale má 2TB, tj jednou tolik

TP-LINK TL-WR1043ND

V clanku mate screeny nejakeho jineho modelu, viz.odkaz do store, a to mozna souvisi i s obsahem clanku. Protoze pokud by jste zkouseli opravdu TP-LINK TL-WR1043ND, bylo by vase resume nejspis jine. Varuju kazdeho, kdo by si chtel koupit tento model za ucelem sdileni dat, nebude to fungovat. Mam ho doma jiz nejakou chvili a porizoval jsem ho krome jine i pro jednoduche sdileni dat. Bohuzel sdileni souboru nefungovalo vubec. Pozdeji vysel update firmware, ktery konecne umoznil nasdileni USB zarizeni jako disku. Zkusil jsem to s nekolika obycejnymi fleskami, abych overil funkcnost. Disk sice ve Windows pripojite, ale po chvili se zacne odpojovat nebo tvrdit, ze z disku nelze cist a zapisovat... potom to vetsinou sebou vezme do hrobu i ostani funkcionalitu a je nutny restart. Pripojeni disku zkouseno na Win XP, Win 7 a Ubuntu 11.4.Ackoliv mi neustale bylo ze vsech stran vtloukano do hlavy, ze TP-LINK je dobra znacka, mam presne opacne zkusenosti, nejen s timto konkretnim vyrobkem. V zhledem k cene tohoto modelu bych cekal nejakou kvalitu, ale tu budete hledat marne.

Síťová tiskárnaa slibný začátek rubriky

Pro autora : mně se článek líbí (sám jsem léta používal, než jsem přešel na čistě GigaLAN disk-otázka čekání na zlevnění ceny a přechod ze 3 usb flash disků po 8GB přes HUB v jednom usb routeru) a navrhuji panu autorovi udělat rozšíření této části o nový článek a stejným způsobem ukázat lidem, jak si udělat z usb tiskárny síťovou tiskárnu, když máte doma věci , které to třeba umožní a nevíte ani o tom , že nemusíte mít nutně LAN tiskárnu, též ,kdo má malé děti,neteře atd.. ocení síťovou tiskárnu bez automatického LAN stavu, nejednou se stalo na návštěvě, že si dítko máčkne tisk na webu a ouhla vedle vyleze 20 listů vytištěných k ničemu :o), ono je to podmíněné utilitou od TP-linku a tu si naistalujete jen, kam chcete.. To samé nebát se použít USB HUB zapojený do routeru, většina kvalitných Vám povolí více zařízení bez problému

Průměrná rychlost 10 Mbit/s?

Opravdu to zvládá jen 10 Mbit/s? To mi vychází na 1,25 MB/s... to je dost nepoužitelné... Nebo jde o překlep - bity/bajty?V případě, že jde o překlep a rychlost je 10 MB/s, tak pak by to možná i stálo za zvážení... umí to stahovat soubory z odkazu, torrentu, atd?Na zálohování dat v místní síti mi to přijde jako ztráta času, při rychlosti byť 10 MB/s... ale na stahování velkých objemů dat z internetu, kdy člověk stejně nedisponuje velkou rychlostí downloadu, mi to přijde jako dobrá volba... mohlo by to stahovat i přes noc s nízkou spotřebou...

@jeffry-jordan: Ne tohle reseni neumi nic nez jen share a to jeste nepouzitelne pomalej pro cokoliv.

@jeffry-jordan: Ano je to blbě! Je to 10MB/s! Ale ani tak to není žádná hitparáda!

Bezva

Právě přemýšlím o nějakém zařízení možná několika HD normálně připojených k pc ke kterým by se dalo přistupovat pouze v rámci domácnosti . Hlavně žádný internet a připojení přes síť , kabel a když bezdrát tak s malým dosahem jen v rámci domácnosti aby se to nedalo nabourat a když tak s obtížemi vzdálenosti od zdroje. Něco jako vylepšený USB HDD připojený kabelem k pc / ntb .

Mac

je možné to udělat i v mac ??

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru