Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Lenovo IdeaPad Y580: na multimédia i hry

Lenovo IdeaPad Y580: na multimédia i hry

Recenze

Koncem minulého měsíce uvedla společnost Lenovo na tuzemský trh nový 15,6palcový notebook IdeaPad Y580. Ten díky výkonnému procesoru a grafické kartě dobře poslouží na multimédia i hry.

Notebook Lenovo IdeaPad Y580 je k dispozici v různých hardwarových konfiguracích, vždy je však postaven na platformě Intel Ivy Bridge. Na testy jsme měli k dispozici základní model s procesorem Intel Core i5, 4 GB operační paměti a dedikovanou grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 660M. Jak je z výčtu komponent patrné, přestože se jedná o nejnižší model, jeho výkon by mohl závidět kdejaký konkurent.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaný model: Lenovo IdeaPad Y580, Metal Gray
Displej: 15,6“, 1366 x 768 pixelů
Procesor: Intel Core i5-3210M (2.50 GHz, TB až 3.1 GHz)
Grafická karta: NVIDIA GeForce GTX 660M (2 GB)
Operační paměť: 4 GB DDR3
Pevný disk: 1 TB HDD
Konektivita: WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth, ethernet 10/100/1000, HDMI, USB
Operační systém: Windows 7 Home Premium x64 (možný upgrade na Windows 8)
Rozměry: 255 x 385 x 35,7 mm
Hmotnost: 2,7 kg

Vzhled a kvalita zpracování

IdeaPad Y580 je už na první pohled pravý herní notebook. Nejedná se totiž o žádný titěrný stroj se zmenšenou klávesnicí, ale o pořádný kus hardwaru. To koneckonců dokládají i rozměry 255 x 385 x 35,7 mm a hmotnost 2,7 kg. Někomu mohou v době kilových ultrabooků přijít tyto proporce již prehistorické, jako hráč mám ale rád pořádně bytelné notebooky. Alespoň se při cestě na LAN party nemusím obávat, že stroj v batohu poškodím.

Novinka se prodává v metalicky šedé barvě, která laptopu velice sluší. Stroj působí robustním dojmem. Ať se podíváte na horní víko, panty, či jakékoliv kraje – všechno sedí jak má, nikde se nic neprohýbá, ani nevrže. To přitom u takto velkých notebooků není vůbec standardem, a tak si Lenovo rozhodně zaslouží za kvalitu použitých materiálů a zpracování pochvalu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ergonomie na jedničku

V otázce výběru notebooku je velice důležitá jeho ergonomie. Co se klávesnice týče, nízký stisk jednotlivých kláves je velice tichý a hlavně dostatečně jemný, a tak je psaní velice rychlé a pohodlné. Díky prostornému 15,6palcovému displeji je navíc klávesnice obohacena také o numerický blok, a to aniž by jakkoliv utrpěl rozměr všech ostatních tlačítek. Klávesnice je uspořádána v tradičním konceptu standardu QWERTY, či chcete-li počeštěného QWERTZ.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zajímavostí jsou multimediální klávesy notebooku, které nahrazují tradiční funkční klávesy F1 až F12. Zatímco u většiny konkurenčních modelů je nutné například pro ztišení hlasitosti zmáčknout kromě příslušného tlačítka zároveň klávesu fn, u Lenova pouze konkrétní klávesu. Celý systém je ale tak perfektně vyladěn, že funkční klávesy je možné také většinou používat intuitivně i bez tlačítka fn – například při klávesové kombinaci alt + f4 systém zkrátka rozpozná, že chcete skutečně ukončit některý z programů a nemusíte k tomu extra mačkat ještě další tlačítko navíc.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Touchpad testovaného modelu je prostorný, díky čemuž se na něm velice dobře pracuje i bez připojené myši. Stejně jako u konkurence fungují jeho spodní kraje jako pravé a levé tlačítko myši, kdy se touchpad jednoduše stiskne – stejně jako by tam ve skutečnosti dvě tlačítka byla. Samozřejmostí je podpora multidotykových gest, například pomocí dvou prstů vedle sebe tak můžete v dokumentech nebo na internetových stránkách scrollovat, nebo roztažením dvou prstů od sebe přibližovat obrázky nebo zvětšovat internetové stránky (opačným způsobem je zase zmenšíte).

Kvalita displeje

Stejně jako většina dnešních notebooků je i model Lenovo IdeaPad Y580 vybaven 15,6palcovým displejem s rozlišením 1366 x 768 obrazových bodů. Pro náročnější uživatele jsou nabídce ale také dvě konfigurace, kdy má laptop při stejné úhlopříčce rozlišení 1920 x 1080 bodů. Monitor je ve všech variantách lesklý. Hodnotit klady a zápory lesklých a matných displejů by bylo na delší diskuzi, přičemž ve výsledku by stejně každý uživatel zvolil to, co mu bude vyhovovat více. Proto místo hodnocení pouze vyzdvihnu zmíněné přínosy a neduhy lesklé varianty.

Díky lesklému povrchu je monitor náchylnější k odleskům světla. Na druhou stranu však nabídne o poznání věrnější a hezčí podání barev se sytějším kontrastem a ostrostí. Pro přehrávání videa, či prohlížení fotek bych tak spíše obecně doporučil lesklý povrch. Stejně jako u většiny notebooků je přímý pohled bez problémů, vrchní pozorovací úhly jsou výrazně světlejší a spodní přechází do inverze. Postranní pozorovací úhly jsou poměrně dobré, při ostřejším slunci jsou ale u nich daleko více patrné odlesky.

Co se pozorovacích úhlů týče, ty jsou velice dobré. Překvapivě ani v případě vrchních a spodních pozorovacích úhlů nedochází k žádné deformaci obrazu. Vytknout nemám ani co maximální intenzitě podsvícení, která je více než dostatečná. Ilustraci o kvalitě displeje si můžete udělat podle následujících fotografií.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výkon, výkon a zase výkon

Lenovo IdeaPad Y580 není rozhodně tím nejvýkonnějším přístrojem na trhu. Za cenu nižší než 20 tisíc korun ale nabízí poměrně vyvážený výkon, který bude bohatě stačit jak naprosté většině uživatelů, tak dokonce i hráčům. Jeho srdcem je procesor Intel Core i5-3210M, který díky technologii Turbo Boost dokáže pracovat až na frekvenci 3,1 GHz. K dispozici má 4 GB operační paměti a 1TB pevný disk. Přestože se jedná o základní konfiguraci, je stroj vybaven dedikovanou grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 660M, která disponuje 2GB vlastní paměti. Tu ocení samozřejmě nejvíce náruživí hráči.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stejně jako u displeje platí, že ti nejnáročnější uživatelé naleznou v nabídce ještě výkonnější konfigurace modelu IdeaPad Y580, které mají k dispozici jak SSD jednotku, tak procesor Intel Core i7 (více informací o jednotlivých konfiguracích naleznete v našem obchodě zde). Pod operačním systémem Windows 7 ale pracuje stroj velmi svižně a i základní konfigurace nemá problém prakticky s žádnou aplikací. Svůj podíl na tom mají jistě také optimalizační technologie Lenova, které se snaží využít potenciál notebooku na 100 %. 

Řeč je především o Enhanced Experience, která v kombinaci s technologií RapidBoot snižuje dobu spouštění operačního systému Windows 7 až o 40 %. Další zajímavou technologií je také BootShield zajišťující stále stejně rychlý start notebooku, i v případě, kdy je v operačním systému nainstalováno velké množství aplikací. Bližší představu o výkonu notebooku Lenovo IdeaPad Y580 si můžete udělat díky následujícím výsledkům testů:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testy procesoru:
3DMark 06-CPU: 3576 bodů
Super Pi 1M: 12,5 sekund
Super Pi 32M: 688 sekund
PCMark Vantage: 7656 bodů
Cinebench R10 (single 32bit): 4201 bodů
Cinebench R10 (multiple 32bit): 8997 bodů
3DMark Vantage-CPU: 14529 bodů

Testy grafické karty:
3DMark 11: 2570 bodů
3DMark Vantage: 11 275 bodů
3DMark 06: 15 981 bodů
Unigine Heaven 2.1(high, Tesselation: normal, DirectX11, 1280x1024): 33,1 fps
SPECviewperf 11 (Ensight 1920x1080): 24,24 fps

Multimediální výbava

Notebook Lenovo IdeaPad Y580 je stejně jako prakticky každý dnešní laptop vybaven vestavěnou webkamerou pro videokonference. Ta má rozlišení dva megapixely. Daleko zajímavější je ale v otázce multimediální výbavy kvalita zvuku. Vestavěné reproduktory totiž patří k tomu nejlepšímu, co se možné na tuzemském trhu zakoupit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výšky, středy i basy jsou poměrně vyvážené. A tak není problém na přístroji sledovat filmy nebo poslouchat hudbu. Samozřejmě s kvalitními reprobednami za několik tisíc se zabudované měniče měřit nemohou. Svůj podíl na velice dobré zvukové reprodukci má jistě také technologie OneKey Theater II, která stiskem jediného tlačítka dokáže optimalizovat audiovizuální výkon.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Už v úvodu jsem prozradil, že notebook je postaven na platformě Intel Ivy Bridge. Díky tomu podporuje i bezpečnostní technologie Secure Key a OS Guard, které slouží k lepšímu zabezpečení osobních dat a identity. Využít je možné také Intel WiDi, se kterou jednoduše připojíte bezdrátově monitor či televizi k vašemu počítači. Přenášet je přitom možné kromě obrazu i zvuk. Jak funguje celá technologie v praxi, jsme vyzkoušeli před pár týdny se zařízením Belkin ScreenCast.

Provozní hluk a výdrž baterie

Notebookům je často vytýkán provozní hluk a nedostatečné chlazení, o těch herních to platí dvojnásob. Model Lenovo IdeaPad Y580 si ale v testech nevedl vůbec špatně. Při extrémní zátěži jsou sice teploty poměrně vysoké (stoupají podle interních čidel až k 70°C), nicméně hlučnost je stále velice přijatelná. V zatížení vydává ventilátor bručivý hluk, který je totiž celkem snesitelný – hlubší frekvence jsou totiž pro náš sluch daleko příjemnější než pištivé otáčky malých větráčků.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Podle údajů výrobce by novinka měla i přes svůj vysoký výkon vydržet pracovat na baterii až čtyři hodiny. V našem testu běžné kancelářské práce notebook vydržel pracovat 3 hodiny a 52 minut, jen málo mu tedy scházelo k překonání hranice čtyř hodin. V dnešní době a s ohledem na danou cenovou kategorii se ale jedná spíše o průměrný výsledek. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Klady a zápory

+ poměr cena/výkon
+ příjemná ergonomie
+ kvalita reproduktorů
+ dobrý displej

- průměrná výdrž baterie
- lesklý displej nemusí vyhovovat každému

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Závěrečné hodnocení

Notebook Lenovo IdeaPad Y580 je vyvážený notebook, který ocení především milovníci multimédií a hráči počítačových her. Vhod může přijít také lidem, kteří požadují rozumný kompromis mezi cenou a výkonem, a přitom nechtějí šetřit na použitých materiálech či kvalitě displeji.

Za 20 tisíc korun se jedná o zajímavý model ke koupi, který netrpí žádnou větší chybou. Náročnější uživatelé navíc v nabídce naleznou i extrémně výkonné konfigurace modelu IdeaPad Y580 s procesorem Intel Core i7, Full HD rozlišením displeje, a moderní SSD jednotkou.

Notebook Lenovo IdeaPad Y580 můžete zakoupit v našem obchodě (zde).

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (13)

HDD

Je to dobrý NTB,ale má jeden podstatný problém a to vysoké teploty HDD.V záťeži dosahují až 70.A to je pro harddisk moc.

@roman2277: 70°C je na disk opravdu hodne, provozovat delsi dobu o to bych se uz celkem bal... Idealni reseni je tam narvat SSD disk, tak jsem to u sveho notebooku udelal taky ne ze klesla teplota sasi notebooku v miste kde je disk ulozen ale klesla i spotreba a tim padem vydrz sla celkem dost nahoru. Odezva systemu a jeho celkova rychlost to uz je pak uplne jiny kafe... Interni disk pak neni problem hodit do USB3 externiho ramecku kde dosahuje rychlost kolem 70-80MB/s coz je defakto skoro stejny vykon jako by byl disk primo v tele notebooku..

@stratos.: O tomhle řešení jsem už také několikrát přemýšlel. Zvládají USB3 napájení ext. rámečku? Mýval jsem USB-to-SATA kabel, ale bohužel jsem musel s ním využívat i externí napájení, což mobilitě zrovna nepřidalo.

@vml: ano zvlada to napajet primo z USB..

@vml: Pokud vím, tak u 2.5" USB2 a eSATA disků byl potřeba jen kabel který odebíral proud ze dvou USB, a stačilo to i pro slim vypalovačku. Externí zdroj měly jen 3.5" disky. U USB3 počítám také s tím, že 2.5" disk zvládne 1 popřípadě 2 konektory a zdroj nebude potřeba

@roman2277: Shodou okolností mám předchůdce tohoto notebooku Lenovo Y570 a disk se rozhodně tolik nehřeje. Disk nepřekročí 50 °C, většinou má ale okolo 30 °C. Co se ale dost hřeje je procesor a grafická karta. Chlazení by bylo vyřešeno dobře, kdyby notebook nedostal tak výkonný HW. Core i7 v kombinaci s kartou nVidia řady GT je skutečným topením. Teploty se nezřídka kdy pohybují i přes 80 °C.více v mé recenzi...
http://www.czc.cz/lenovo-ideapad-y570-cerna/111162/produkt/recenze?reviewId=58lkc4791mjih896g4ufgk5poc

@vml: Shodou okolností ho mám taky,ale ta konstrukce se nedá srovnat s novou Y580tkou.Tam skutečně je na HDD při hraní Metra 2033 teplota 68 stupňů.Na Y570tce je teplota HDD v pořádku.

@roman2277: Pokud teplota vazne dosahuje 68 stupnu, pak je to na reklamaci. Je fakt, ze teploty disku jsou vyssi, ale ani po extremni zatezi trvajici pres 3h jsem se nedostal pres 60stupnu a na foru Lenova nekdo zminoval, ze se mu to vysplhalo na 70 a uznali mu reklamaci, ze to vazne byla chyba chlazeni.Prvni serie techhle notebooku byla docela "chybova", coz jsem si ozkousel z vlastni zkusenosti:). Ale jinak myslim, ez je to velmi slusny stroj.

@keleen: Měl jsem stejné problémy. Koupil jsem tuhle podložku http://www.czc.cz/coolermaster-notepal-u2/68858/produkt a teploty v klidu max. 45°C při hrách 50°C (COD8) až 55°C (FIFA12) a to nemám zaplé větráčky.

Sekani

Dobrý den,chtěl bych se zeptat , koupil jsem si tento NB akorat vyšší model. než je v recenzi. Jde mi o to že jsem si ho dovezl domů a hned ten den když koukám na fim ci hraji tak se mi cca na 1s začne sekat. Děla to nahodně , mám nainstalované všechny aktualizace od windows 7 a i ovladace jsem jsem zkousel jestli je aktualizace a presto to stale děla. Kde muze byt chyba? Chtěl bych to v případě vyresit drive nez ho vratim do prodejny. Děkuji

@PanoramixCZ: ja bych to neresil proste odnes notebook zpatky a nech si ho vymenit za jinej kus. Je to nove zbozi ktere musi fungovat hned jakmile ho doma rozbalis... Za ten cas ztraceny tim co je spatne to podle me nestoji a za ty penize taky ne..

@PanoramixCZ: Tohle jsem mel shodou okolnosti take - kratky pruzkum smer Process manager mi prozradil, ze to dela antivir...proste jednou za cas, presne jak popisujete, kompletne vyzere procesor a pocitac se "na sekundu sekne". Presel jsem na jiny antivir a problemy prestaly. Takze zalezi - jestli nainstalovany antivir chcete pouzivat, muzete zkusit reklamaci, ale nic to nezaruci. Pokud ne, zmente antivir a mate po problemech;).

@keleen: Přesně tak:) Já mám stejnou zkušenost. To freečko, co je tam předinstalované stojí za prd.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru