Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Návod: Božský režim a další šikovné vychytávky ve Windows 10

Návod: Božský režim a další šikovné vychytávky ve Windows 10

Návody

Věděli jste, že operační systém Windows 10 ukrývá Božský režim? K čemu slouží a jak tuto tajnou funkci aktivovat, si ukážeme v dnešním testu. Zároveň se podíváme na další vychytávky desítek.

Operační systém Windows 10 toho umí opravdu hodně. Už v minulých návodech jsme se podívali na vylepšené aplikace, které desítky nabízejí, nebo například na zbrusu nový webový prohlížeč Microsoft Edge. V dnešním návodu se zaměříme především na nastavení, jež operační systém Windows 10 uživatelům nabízí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Finální verze Windows 10

 

Tajemný Božský režim

Božský režim není ve Windows 10 úplná novinka. Tuto utajovanou funkci nabízely i některé předchozí verze operačního systému společnosti Microsoft, dostupná byla v sedmičkách i osmičkách. Jde v podstatě o speciální složku, která obsahuje prakticky všechna myslitelná nastavení Windows a sdružuje je do přehledných nabídek.

Co je na tom tedy tak tajemného? Standardně totiž tato složka není pro uživatele dostupná, zpřístupnit je ji nutné manuálně speciálním příkazem. Americký softwarový gigant totiž tuto funkci vytvořil především pro vývojáře. Koncoví uživatelé totiž mohou některými změnami způsobit nestabilitu operačního systému.

Nicméně každému, kdo si rád přizpůsobuje Windows doslova na míru, nebo často mění nastavení systému, se může tento režim hodin. K vytvoření Božského režimu, jak si ukážeme na snímcích níže, stačí být na počítači přihlášen účtem administrátora a založit novou složku. Tu je nutné pojmenovat BožskýMód.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}. Sluší se zmínit, že text před tečkou je pouze názvem složky. Božský režim si přepsáním tohoto textu můžete pojmenovat prakticky jakkoliv chcete. Například ILoveCZCcz.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nejprve je nutné vytvořit novou složku. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Složku je nutné pojmenovat BožskýMód.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tak se vytvoří božský mód

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Božský mód sdružuje prakticky všechna myslitelná nastavení Windows

 

Windows 10 obsahuje velmi dobré vyhledávání, které dokáže zpřístupnit i nabídky nastavení operačního systému. Pokud tedy z jakéhokoliv důvodu nechcete Božský režim používat a zároveň nechcete zdlouhavě pátrat po nastavení v jednotlivých nabídkách, můžete jednoduše použít ikonku lupy, která se nachází hned vedle tlačítka Start.

Mimochodem k pohodlnému vyhledávání slouží také zmiňovaná nabídka Start. Stačí stisknout klávesu Windows a rovnou můžete operačnímu systému položit svůj dotaz. Desítky nabídku Start automaticky přepnou do režimu vyhledávání.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jednotlivá nastavení je možné i snadno vyhledávat

 

Ovládací panely a nabídka Nastavení

U možností konfigurace operačního systému Windows 10 ještě chvíli zůstaneme. Už v osmičkách zavedl Microsoft dvě samostatné nabídky, kromě Ovládacích panelů bylo možné funkce Windows konfigurovat také v nabídce Nastavení v rozhraní zvaném Metro. Tedy v nabídce Start, která v osmičkách zakrývala celou obrazovku.

Velmi podobný systém nabízí také Windows 10, i když nutno podotknout, že v daleko přehlednější a logicky tedy i použitelnější formě. V první řadě jsou k dispozici skutečně Ovládací panely ukrývající na čtyři desítky různých nastavení. Prostřednictvím nich je možné nastavovat klávesnici, myš, firewall, zálohování, obnovení a mnoho dalšího.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ovládací panely

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídka Nastavení

 

Po ovládacích panelech musí uživatele ale zapátrat, například pomocí výše popsaného systému vyhledávání. V první řadě, a to hned v nabídce Start, nabízí uživatelům nabídku Nastavení. Ta byla proti osmičkách dramaticky přepracována. V současné podobě je daleko přehlednější a na první pohled nabízí uživateli všechna důležitá nastavení. Nejspíše i proto tuto nabídku americký softwarový gigant upřednostňuje.

Nastavení se skládá z devíti různých nabídek. Na prvním místě se pyšní Systém. Zde se konfigurují oznámení a akce desítek, stejně jako pravidla multitaskingu apod. Jak už samotný název napovídá, záložka Zařízení dovoluje pracovat s připojenými periferiemi, tiskárnami či skenery.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Systém

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zařízení

 

Síť a internet je možný nastavovat ve stejnojmenné nabídce. Zde se mimochodem kromě bezdrátových sítí konfiguruje také VPN či proxy server, pokud je to potřeba. Přizpůsobení zase dovoluje upravovat pozadí a motivy obrazovky. Prostřednictvím této nabídky je například možné přidat na plochu ikonky Tento počítač, Koš a Soubory uživatele.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Síť a internet

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přizpůsobení

 

Nastavovat nové uživatelské účty a jejich oprávnění, případně provádět synchronizaci nastavení je možné v nabídce Účty. A co ukrývá nabídka Čas a jazyk? Samozřejmě konfiguraci formátů, času, data, oblasti apod. Ani v desítkách samozřejmě nechybí možnosti Usnadnění přístupu, které se ukrývají v Nastavení ve stejnojmenné nabídce. Prostřednictvím nich je možné zpřístupnit virtuální klávesnici na obrazovce, lupu, skryté titulky, apod.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Účty

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čas a jazyk

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Usnadnění přístupu

 

Nabídka Soukromí ukrývá až překvapivě široké možnosti nastavení. Upravovat je zde možné informace o účtu, řeč, rukopis, zadávání, mikrofon či kameru, ale stejně také měnit možnosti ochrany soukromí a polohy. Velmi důležitá je také záložka Aktualizace a zabezpečení. V ní se totiž ukrývá aktualizační služba Windows Update či nastavení zabudovaného antiviru Windows Defender. Stejně tak je zde možné konfigurovat zálohování a obnovení systému.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Soukromí 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aktualizace a zabezpečení

 

Když jedna plocha nestačí…

Někteří uživatelé se při své práci nedokážou obejít bez dvou monitorů. Na každém mají zobrazené jiné okno, se kterým aktuálně pracují. Tím, jak rostou nároky na mobilitu zařízení – roste popularita počítačových tabletů a notebooků, mají výsadu práce na dvou a více obrazovkách zpravidla jen majitelé stolních sestav.

Na tuto problematiku mysleli i páni inženýři v Microsoftu a proto desítky nabízejí tzv. virtuální plochy. Ty samozřejmě nenabídnou takové pohodlí, jako když pracujete na dvou skutečných monitorech, ale práci mohou skutečně zpřehlednit a usnadnit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

K ovládání virtuálních ploch slouží třetí ikona zleva

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

K přidání virtuální plochy slouží ikonka plus v pravém rohu obrazovky

 

K obsluze virtuálních ploch slouží ikonka třech oken, která se v defaultním nastavení pyšní na třetí pozici na Hlavním panelu vedle nabídky Start. Standardně nejsou virtuální plochy aktivní. Zmiňovaná ikonka tak slouží výhradně k přepínání otevřených oken. Pozornější uživatelé si ale všimnou, že v pravém dolním rohu se ukrývá znaménko plus s popisem přidat virtuální plochu. Tímto způsobem je možné přidat nesčetné množství virtuálních ploch.

Po přidání virtuální plochy se ve spodní části obrazovky ukáže pás karet, na kterém jsou zobrazeny jednotlivé aktivní plochy. V horní části obrazovky jsou pak všechny aktuální otevřené programy. Na každé virtuální ploše se ale samozřejmě zobrazují pouze programy, které jsou v tu chvíli aktivní. Až tedy začnete plašit, podobně jako autor tohoto návodu, že jste si nedopatřením zavřeli neuložený text, nejprve se podívejte na všechny virtuální plochy.

Otevřené aplikace je možné přetahovat z jedné virtuální plochy na druhou. Stačí chytnout myší požadované okno v horní části obrazovky a přetáhnout jej na požadovanou virtuální plochu ve spodní části obrazovky. Sluší se také zmínit, že kromě zmiňované ikonky třech oken na hlavním panelu je možné virtuální plochy přepínat také pomocí klávesové zkratky Win a Tab.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka přepínání virtuálních ploch

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Virtuální plocha zobrazuje vždy jen programy, které jsou na ní aktivní

 

Inteligentní práce s okny

Už osmičky uměly pracovat s otevřenými okny velmi inteligentně, dokázaly je přichytit k jednomu nebo druhému okraji obrazovky a tím prakticky suplovat funkci dvou samostatných obrazovek. I když samozřejmě výrazně užších a s nižším rozlišením, protože se stále pracovalo na jednom displeji.

Desítky inteligentní práci s okny posouvají na úplně novou úroveň. Obrazovku je možné rozdělit na několik samostatných částí. Ty mohou být až čtyři, okna tedy mohou být přichycena k rohům obrazovky, jak je vidět na obrázcích níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Inteligentní práce s okny

 

Přesunout otevřené okno do požadované části obrazovky je velmi jednoduché. Stačí u aktuálně otevřeného okna stisknout zároveň tlačítko Windows a šipku doprava nebo doleva. Okno se přesune do požadované části obrazovky. Pokud nechceme, aby zabíralo vysloveně půlku monitoru, můžeme ještě dále stisknout šipku nahoru nebo dolu, aktivní okno se pak přesune ke spodnímu nebo hornímu rohu a zabírat bude jen čtvrtinu obrazovky.

Jak je z řádků výše nejspíše již patrné, na displeji je tímto způsobem možné zobrazit buď dvě okna (každé zabírá půlku obrazovky) nebo čtyři okna (každé zabírá čtvrtinu displeje). Stejně tak je ale možné zobrazit i tři okna naráz, dvě budou zabírat čtvrtiny monitoru a jedna polovinu.

Zajímavé je především to, že při umístění okna ke kraji obrazovky systém automaticky předpokládá, že chcete pracovat s více okny najednou. Ve zbývající části obrazovky se pak zobrazí náhledy všech aktuálně otevřených aplikací a vy klikem na jednu z miniatur automaticky vyplníte zbytek pracovní plochy touto aplikací.  Když se s tímto systémem naučíte pracovat, je to doslova návykové.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zobrazit je možné dvě...

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

...tři...

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

...nebo čtyři okna

 

Kam dál? 

Návod: Windows 10 láká i na vylepšené aplikace

Návod: Office 2016 – co umí Excel a PowerPoint

Návod: Office 2016 – Word a Outlook pod drobnohledem

Návod: První pohled na Microsoft Office 2016

Návod: Microsoft Edge a další lákadla Windows 10

Návod: První seznámení s Windows 10

Návod: Jak provést instalaci či upgrade na Windows 10 krok za krokem

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (4)

Ovládací panely

Po Ovládacích panelech není třeba pátrat - stačí otevřít lokální menu ikony Start pravým tlačítkem myši a ejhle, to je tam zajímavých věcí - včetně Ovládacích panelů.

@PETRMAT: Super! Díky za osvětu a návod! Ještě že svět má takovéto genie jako PETRMAT! S nimi je svět hned lepším místem ve vesmíru a konečně ho začínáme i chápat! P.S. Celé lidstvo ti děkuje a určitě budeš vyslancem naší planety při setkání se zástupci mimozemské civilizace o několik desítek tisíc let vyspělejší, než my.

Dotaz ohledně w10

Zdravím, děkuji za moc pěkný článek. Nevíte náhodou, jak se dá (a zda to vůbec jde) nastavit rozdělení složek na spodní liště? Strašlivě mě štve to slučování. Na w7 jsem měla třeba deset složek vedle sebe a ne jednu na kteoru musím najet a pak si vybrat z miniatury. je to otravný a zpomalující. Stejně tak jsem nikde nenašla, zda se dá u praovních ploch nastavit odlišné pozadí, aby bylo jasné, na jaké ploše jste (jako u maců). Díky moc

@strachotová6: Zdravím, stačí si na pracovní lištu kliknout pravým tlačítkem myši, potom zmáčknout nastavení hlavního panelu a dále najít kolonku sloučit tlačítka na hlavním panelu

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru