Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Návod: Jak na zálohu dat doma i na cestách

Návod: Jak na zálohu dat doma i na cestách

Návody

Neštěstí nechodí po horách. O drahocenná počítačová data včetně fotografií z dovolené může uživatele připravit nehoda, stejně jako nedbalost. V dnešním návodu se společně podíváme, jak zálohovat data doma i na cestách, abyste nepřišli o jediný bajt.

Na pevné disky ukládáme rok od roku stále více dat. Koneckonců v dnešní době není problém pořídit klidně i 8TB pevné disky. Pokud ale uživatel spoléhá pouze na jeden jediný HDD, může se celkem snadno stát, že porucha ho bude stát všechna data. O uložené fotografie, videa nebo jiné důležité soubory navíc může uživatel přijít velmi snadno i tak, že si je prostě nedopatřením smaže.

V jednom z minulých dílů IT baslírny jsme si názorně ukázali, že smazaná data se dají relativně snadno obnovit. V případě havárie už ale většina uživatelů nezvládne data získat zpět svépomocí a musí se obrátit na nějaký servis, který si s tím poradí. Tento proces je ale zpravidla velmi nákladný a jistota, že se uživatel dostane zpět ke všem svým datům, není nikdy 100 %.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

O uložená data může uživatel přijít velmi snadno

 

Právě z takovýchto důvodů je velmi vhodné všechna důležitá data zálohovat. Frekvence zálohy dat by se měla odvíjet od důležitosti ukládaných souborů. Fotografie ze svatby nejspíše znovu pořizovat nebudete, zatímco nějaký recept stažený z internetu snadno dohledáte doslova za pár minut. Pro velké podniky jsou zpravidla data tak důležitá, že jejich záloha probíhá klidně i několikrát za den. To je pro běžné uživatele většinou zbytečné, alespoň jednou týdně by měl ale zálohovat každý.

 

Se zálohou pomůže Windows

Na zálohu koneckonců pamatuje i samotný operační systém Windows. Nabízí funkci zvanou Historie souborů. Ta s pomocí připojeného externího disku pravidelně zálohuje kopie souborů, které jsou v počítači uložené ve složkách Dokumenty, Hudba, Obrázky, Videa a Plocha i soubory ve službě OneDrive, které jsou ve vašem počítači dostupné offline.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka Historie souborů ve Windows 8.1

 

Pokud chce tedy uživatel zálohovat soubory nebo složky umístěné jinde, musí je přidat do jedné z těchto složek. Historie souborů je na použití velmi intuitivní – v podstatě stačí zadat do vyhledávání heslo „nastavení historie souborů“ a v nově spuštěném okně této služby vybrat jednotku, na kterou se mají data ukládat, tedy zapnout historii souborů.

Ve chvíli, kdy uživatel omylem nějaká data smaže, nebo dojde k havárii primárního pevného disku, data je možné prostřednictvím této aplikace velmi snadno obnovit. V praxi stačí vybrat, co je potřeba obnovit, tedy jaké soubory a složky, a kliknout na příslušné tlačítko. Pokud je potřeba soubory obnovit do jiného než původního umístění, je nutné stisknout a podržet tlačítko obnovit nebo na něj kliknout pravým tlačítkem, dále pak vybrat volbu obnovit do a vybrat nové umístění souborů.

Samozřejmě kromě Historie souborů existuje celá řada dalších sofistikovaných programů, které se soustředí na zálohu dat. Z těch známějších je to například Acronis True Image. Ten dokáže kromě zálohování dat také vytvořit kompletní identickou kopii disku, jak jsme si krok za krokem ukázali během výměny SSD ve starším notebooku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Záloha dat pomocí aplikace Acronis True Image Home

 

Na co zálohovat?

Prakticky všechny programy sloužící pro zálohování mají jedno společné. Neobejdou se bez dalšího média, na které by data ukládaly. Dříve se těšila popularitě nejrůznější DVD média, na která se důležitá data jednoduše vypálila a tak byla „navěky“ zálohovaná. Slovíčko navěky je v uvozovkách právem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

DVD média 

 

I když pomineme katastrofické scénáře poškrábání disku, data rozhodně nebyla na DVD nosičích zálohována dostatečně. Problém představuje především fakt, že média mohou být velmi často po několika letech nečitelná. Řešením sice může být použití DVD nosičů v archivační kvalitě, ale ty jsou velmi drahé a pro běžné uživatele nedostupné.

Daleko vhodnější je tak zálohovat data na jiná paměťová média. Cenově nejdostupnější jsou s ohledem na nízkou pořizovací cenu nejrůznější flash disky. Ty moderní, které disponují rozhraním USB 3.0, mají rychlost klidně i okolo 120 MB/s. Praktické je, že jsou na trhu také modely vybavené microUSB konektory, jež usnadňují zálohu také z chytrých telefonů a počítačových tabletů. Kapacita flash disků je ale pochopitelně v porovnání s klasickými disky citelně nižší.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

flash disky

 

Pro zálohu může samozřejmě sloužit také klasický pevný disk. Ten je možné koupit buď jako interní jednotku (nutnost odborné montáže) nebo jako externí disk. Ten se zpravidla připojuje do USB portu stejně pohodlně jako flash disk. Přenosové rychlosti jsou zpravidla u obou řešení obdobné, klasické disky ale mají jasnou výhodu v citelně vyšší kapacitě a lepším poměru cena/1 GB. Uživatel může volit mezi kompaktním 2,5palcovým formátem a velkými 3,5palcovými disky. Druhá zmiňovaná možnost se zpravidla neobejde bez externího napájení, ale nabízí vyšší kapacitu a je cenově výhodnější.

Kvůli kompaktnějším rozměrům a snadné přenositelnosti na cestách se ale stále větší oblibě těší 2,5palcové modely. Výrobci je navíc v poslední době doplňují o celou řadu užitečných funkcí. To je i příklad 2,5palcového disku WD My Passport Wireless, který jsme minulý týden důkladně otestovali. Kromě integrované čtečky paměťových karet, která automaticky dokáže zálohovat vložené médium, disponuje tento disk také bezdrátovou technologií WiFi. Kromě klasických počítačů se tak snadno připojí také k mobilním zařízením, jako jsou například chytré telefony a počítačové tablety. A to samozřejmě bez kabelů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Externí disk WD My Passport Wireless

 

Sofistikovaná řešení a internet

Uživatelé, kteří touží po sofistikovanějších systémech zálohy, nejspíše sáhnou po tzv. NAS serveru. Tyto systémy s vlastním systémem jsou v podstatě miniaturní počítače s nízkou cenou, jež dokážou automaticky zálohovat všechny počítače v síti. Zpravidla toho ale umí daleko víc – zpřístupní data všem připojeným počítačům nebo umožní streamovat filmy na chytrou televizi v obýváku.

Pokročilejší modely toho umí ještě více. Je do nich možné instalovat aplikace a tím je učit stále nové funkce. Z relativně obyčejného NAS serveru, který obsahuje jeden nebo dva pevné disky, je tak kromě centrálního datového úložiště a zálohovacího serveru možné vytvořit také stahovací centrum či vlastní server pro FTP, e-mail i web.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

NAS servery

 

Velmi dobré řešení pro zálohu dat představuje také cloud. Data jsou v takovém případě uložena na serveru, díky čemuž k nim můžete přistupovat z jakéhokoliv zařízení s připojením na internet, a to prakticky odkudkoliv. Na trhu je celá řada společnostní, které podobné služby nabízí. Někdy zadarmo, někdy za úplatu. Tak či onak ale uživatel svěřuje svá důležitá data do rukou „cizím“ společnostem.

Cloudové uložiště si ale uživatel může relativně snadno vytvořit i doma. Na trhu jsou dokonce různé externí disky, které se přesně na takovou činnost soustředí. Před časem jsme například vyzkoušeli model WD My Cloud. Jak už samotný název napovídá, jeho hlavním úkolem je vytvoření osobního cloudu. A to zvládne doslova na pár kliknutí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

WD My Cloud

 

Zálohovat, zálohovat, zálohovat…

Co říci závěrem? Snad jen zopakovat miliónkrát zopakované. Abyste problémy se ztrátou nebo smazáním dat nemuseli vůbec řešit, je nejlepším řešením všechna důležitá data zálohovat. Roli přitom nehraje, zda je budete ručně kopírovat z počítače na externí disk nebo USB flashku, případně zvolíte nějaké sofistikovanější řešení, jaké představuje například NAS server či cloudové úložiště.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (8)

Spolehlivost

Dobrý den, které z těchto možností je podle Vás nejspolehlivější?

@denny19: Spolehlivost se odvíjí hlavně a především od úložiště, na které zálohu ukládáte. A v tomto jasně vítězí klasické pevné disky. Tedy 3,5 HDD. Nejlépe ty, které jsou určeny pro práci v serveru. A jestli máte takovýto disk přímo v počítači, nebo v NAS serveru už je úplně jedno. Další rozhodování je už o ergonomii a specifických požadavcích zákazníka. Pokud máte jeden počítač, není nic jednoduššího a spolehlivějšího, než koupit jeden interní serverový HDD a ten mít pouze jako zálohu přes nějaké program. Třeba zmíněný Acronis. Jako běžný uživatel bych volil tento. http://www.czc.cz/wd-red-1tb/112470/produkt
Samozřejmě ale záleží na vaší chuti, můžete klidně sáhnout po vlajkových lodích typu http://www.czc.cz/wd-re-raid-edition-6tb/169580/produktSnad jsem trochu pomohl :)

@denny19: Fotky vytisknout a ostatní vytesat do kamene.

Ověřený GEEK - level 3

@denny19: Nejspolehlivejsi je kombinace. Napr. original v PC, zaloha na NASu a druha zaloha na externi disk, ktery je idealne na jinem miste (pozar, vykradeni bytu aj.). Ale samozrejme je to taky nakladnejsi. Jde o to, jak dulezita data potrebujete zalohovat.

@denny19: Já k zálohování používám vlastně kombinaci, disku a cloudu, používám k tomu nejdůležitějšímu, abych nepřišel o práci...mám jí na Google Drive. Myslíte, že cloud neni spolehlivý? Ani mi tak nešlo o to jaká data zálohuji(myslím objemově), ale o to, které řešení je nejspolehlivější. Já mám třeba disk od Samsungu SpinPoint 500Gb a system mi na něm jel několik let, teď už mám SSD a je bez jediné chyby, ale když čtu v diskuzích problémy s dnešními disky, tak se trochu bojím. Přece jenom jsou ty disky velikostně stejné, ale poberou 100x více dat než dříve, tim si myslim, že je asi způsobena větší poruchovost, zase tolik do toho nevidim. Nebo jaký máte na tohle názor. Já se klasických disků docela bojím právě. Koupím disk, nahraju na něj data a za týden zjistím že je to vadný kus a je to pryč. Proto jsem zvolil Google Drive. na RAID nemám zatím finance a ani tam asi neni jistota.

Zálohování

má být zálohováním. K čemu jsou data na disku v tom samém PC? K ničemu, v podstatě pomohou pouze při HW chybě jednoho disku, ale jinak jsou nepoužitelná - data může škodlivý kód smazat/zašifrovat, v případě třeba poruchy zdroje nebo povodně taky můžete přijít o všechno.
-jednodušší varianta je externí disk, který je uložený jinde
-privátní cloud v jiném umístění taky není nejhorší
-ideální mi přijdou DTD média, jedno stojí cirka 50,- Kč a snadno je uložíte kdekoli mimo bydliště. Filmy a hudbu nezálohuju, na fotky a dokumenty mi placky zatím postačují.

@venomacek: Souhlas, v současné době ideální je DVD resp.CD. Každé CD, DVD min. dvě kopie (třeba i 4x). Plus všechno na externím disku pro lepší hledání.

Záleží na velikosti

dat. Pokud se jedná o pár giga, tak DTD-data_tresor_disc, cloud na internetu, flashka. Pokud stovky giga tak několik HDD na různých místech. Snad se dočkáme před několika lety avizovaného archivačního DVD až 1TB. Když píší, že už to mají vymyšlené a funkční, tak tomu dávám podle minulých zkušeností ještě cca. 10 let.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru