Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Návod: Upravte si fotografie z dovolené pomocí zdarma dostupných nástrojů

Návod: Upravte si fotografie z dovolené pomocí zdarma dostupných nástrojů

Návody

Z dovolených si většina lidí přiváží nepřeberná kvanta fotografií. Ne všechny ale musí vypadat tak, jak jste při mačkání spouště zamýšleli. Poradíme vám, jak si své fotografické vzpomínky na dovolenou vylepšit. Jde to totiž i zadarmo.

Ne každá pořízená fotka, která vznikne po stisknutí spouště, vypadá ve výsledku tak, jak její autor zamýšlel. A to se stává nejen u amatérů, ale také u profesionálů. I tak ale může být na momentce zachycena neopakovatelná událost – zkrátka může být tak důležitá, že do koše ji jednoduše vyhodit nelze.

V takových případech mohou pomoci různé grafické editory a další programy, které cílí na fotografy. A právě těm bude věnován dnešní návod. Zaměřen přitom bude na ty, které jsou zadarmo.

 

XnView: Prohlížení a drobné úpravy  

Aplikace XnView patří k nejpopulárnějším programům pro prohlížení fotografií. Oblibu mezi uživateli si vysloužila hned z několika důvodů – je nabízena zdarma, instalace je k dispozici na Windows i Linuxové systémy, a to ve 44 jazycích včetně češtiny. Navíc dokáže přečíst více než 400 obrazových formátů – dokonce i audio a video – a do dalších pěti desítek formátů pak umí data zapisovat. V podstatě nikdy by se tak uživatel neměl setkat s tím, že narazí na nepodporovaný formát. Možné je to snad jen v případě těch velmi exotických.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka aplikace XnView

 

XnView primárně sice slouží k organizaci momentek, ale využít jej je možné i na řadu dalších činností. V první řadě se díky široké škále podporovaných formátů nabízí možnost konverze, snadno je tedy možné převádět momentky na formáty, které uživateli vyhovují nejvíce. Řeč je například o grafických standardech PNG, JPEG, Targa, Alias, Softimage, Tdi, Gif, Rgb, Photo CD či Photoshop.

Po rozkliknutí každého snímku je ale možné provádět také drobné úpravy. Například snímek převrátit nebo obrátit, upravovat jas/kontrast/gama/vyvážení, nebo klidně jen redukovat červené oči. Momentky je samozřejmě možné také ořezávat, případně je vylepšovat pomocí různých filtrů a efektů. Kromě Gaussovského rozmazání, které jde vidět na snímku níže, se nabízí například převedení barevného snímku do černobílého, k dispozici je přitom až 256 odstínů šedi.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Efekty vytvářené prostřednictvím aplikace XnView

 

Je tedy zřejmé, že program toho umí daleko více, než je pouhé procházení fotek. Na druhou stranu od něj nemůžete očekávat pokročilejší možnosti, jako je například práce s vrstvami, apod. I tak má ale XnView běžným uživatelům co nabídnout.

 

GIMP: Plnokrevný grafický editor

Pro uživatele, kterým funkce programu XnView nedostačují, je určen profesionální grafický editor GIMP (GNU Manipulation Program). Jde v podstatě o slavný linuxový bitmapový editor, který se však nabízí zdarma také pro Windows. GIMP je bezplatnou alternativou pro velmi populární balík Adobe Photoshop.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Úprava snímku pomocí aplikace Gimp

 

Jen vypsání všech funkcí tohoto bezplatného grafického editoru by vystačilo na několik samostatných návodů. Přeci jen tento program vznikal už od roku 1995 a tak není příliš velkým překvapením, že rok od roku se učil stále nové funkce – dnes už jich je pořádná řádka. Mezi hlavní přednosti patří široká škála nástrojů (štětec, pero, tužka, rozprašovač, guma, razítko a další), práce s kanály, vrstvami a cestami, grafické filtry, dodatečné zásuvné moduly a skripty, práce s grafikou v prostoru RGB(a), stupních šedi nebo indexované paletě, plná podpora vlastního nativního formátu XCF a částečná podpora nativního formátu Adobe Photoshopu (PSD), import vektorových obrázků ve formátu SVG nebo dokumentů v PDF.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

S ohledem na to, že se GIMP nabízí zadarmo, disponuje opravdu bohatou nabídkou nástrojů.

 

Stejně jako placený Photoshop je možné Gimp používat v režimu s jedním oknem, nebo se samostatnými okny pro jednotlivé dialogy a otevřené obrázky, což ocení především majitelé více monitorů. Ovládání Gimpu je velmi přehledné a intuitivní. Ceněn je především pro svou nízkou hardwarovou náročnost, díky které funguje i na velmi pomalých strojích. Naopak profesionální grafický editor od Adobe potřebuje k bezproblémovému chodu výkonnější železo.

Přesto v řadách profesionálních grafiků Adobe Photoshop jednoznačně vede. Důvod? Gimpu chybí některé pokročilé funkce pro práci s vrstvami (efekty), zároveň postrádá také podporu barevných hloubek vyšších než 8 bitů na kanál. Na druhou stranu, to všechno jsou funkce, které nejspíše běžný uživatel při úpravě snímků z dovolené potřebovat nebude a právě pro ty je GIMP ideální volbou.

 

Movie Maker: nejen na video

V rámci balíku aplikací Windows Essentials 2012 nabízí společnost Microsoft pro majitele Windows zdarma ke stažení také šikovnou aplikaci Movie Maker. Jak již samotný název napovídá, ta nabízí v první řadě možnost editace videa. Vytvořit krátké video je ale možné také pomocí fotografií.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Movie Maker je obsažen v balíku aplikací Windows Essentials 2012

 

Všechny fotografie (a potažmo také videa) je do programu možné dostat pomocí jediného tlačítka. Snímky pak můžete různě řadit a zároveň vybírat motivy automatického filmu, tedy to jak mají být vytvořeny přechody mezi jednotlivými snímky. Samozřejmě nechybí možnost přidat komentář, nebo titulky.

Dokončený film je možné dotáhnout k dokonalosti přiřazením zvukového doprovodu. Pomocí editačních nástrojů Movie Makeru jde samozřejmě upravit hlasitost hudby, případně ji doplnit dalšími efekty. Vše opět na jedno kliknutí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tvorba jednoduchého filmu z fotografií prostřednictvím programu Movie Maker 

 

Program tedy jednoznačně vyniká svojí snadnou obsluhou. Krátký film, či chcete-li prezentaci z fotografií, můžete vytvořit doslova na pár kliků. Hotový snímek je možné buď uložit na pevný disk počítače, nebo jej rovnou sdílet z prostředí Movie Makeru prostřednictvím cloudových úložišť nebo sociálních sítí.

 

On-line nástroje: Photosynth, HD View a další

K tomu, aby snímky z dovolené působily co nejlépe, je možné využít také celou řadu on-line nástrojů. Společnost Microsoft například nabízí zajímavý nástroj zvaný Photosynth. Ten dokáže vytvořit 3D obraz, který je možné prohlížet v okruhu 360° ve všech směrech. Programu k tomu stačí pouze několik snímků, jež byly pořízeny z různých úhlů z jednoho místa.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka z tvorby 3D snímků prostřednictvím on-line aplikace Photosynth

 

Nahrané fotografie aplikace analyzuje a vytvoří z nich virtuální 3D prostředí. Takto vytvořené trojrozměrné snímky vypadají skutečně působivě. On-line aplikace navíc umožňuje snadné sdílení výsledných děl s přáteli na internetu. O tom, jak je tento nástroj užitečný, svědčí i fakt, že jej ke své práci využívá také americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a National Geographic.

 

Pokud místo 3D snímků upřednostňujete krásu panoramat, můžete vyzkoušet také on-line aplikaci HD View, kterou americký softwarový gigant nabízí také zdarma. Ta je schopna z několika snímků, jež byly pořízeny z jednoho místa, poskládat obrovskou panoramatickou digitální fotografii v tak vysokém rozlišení, o kterém se běžným kompaktům ani nezdá.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Domovská stránka programu HD View 

 

HD View stojí za zmínku také pro svou bohatou galerii. Přímo na stránkách programu je možné dohledat působivé snímky nejkrásnějších koutů naší planety.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

HD View obsahuje bohatou galerii již pořízených snímků 

 

Nevýhodou aplikace HD View je, že pro pořízení takto detailního panoramatu je zapotřebí velké množství fotografií. V galerii je například možné dohledat detailní snímek Vídně složený z více než dvou stovek jednotlivých fotografií.

 

Posledním užitečným on-line nástrojem, který si dnes představíme, je Exif Viewer. Digitální fotoaparáty do každého pořízeného snímku vkládají vlastní metadata. Z nich je možné vyčíst nejen to, jakým přístrojem byla daná momentka pořízena, ale také jaké bylo jeho konkrétní nastavení – případně i použitý objektiv. Samozřejmě nechybí ani informace o datu a času pořízení momentky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

HD View obsahuje bohatou galerii již pořízených snímků 

 

To se může hodit především v případech, kdy se vám zalíbí nějaká konkrétní fotografie, a chcete si ověřit, čím a jakým způsobem byla focena. Je sice pravdou, že řada programů dokáže exif smazat, ale na druhou stranu profesionální fotografové to prakticky nikdy nedělají. Prohlížet detailní informace o snímku je možné přímo v grafických editorech – výše zmíněných utilitách GIMP a XnView. Pokud ale ani jedna není k dispozici, poslouží právě nástroj Exif Viewer. Do něj stačí nahrát požadovaný snímek a následně zobrazí všechny důležité informace, jak je vidět na snímku níže.

 

Moudro na závěr

Nelze očekávat, že přečtení jednoho návodu udělá z člověka profesionálního grafika. Výše určené programy jsou určeny skutečně pro začátečníky, kteří chtějí od svých snímků trochu více. Měly by jim pomoci s jednoduchými úpravami, a pokud je to bude bavit, snadno se skrze jednodušší aplikace posunou k profesionálnějším programům.

Možná ještě více času než případné postprodukci je vhodné se věnovat samotnému pořízení snímků. Je úplně jedno, jakým přístrojem fotíte – zda digitální zrcadlovkou, levným kompaktem, ultrazoomem či chytrým telefonem. Focení má určitá pravidla, která platí pro všechny zmiňované přístroje. Pokud s digitální fotografií právě začínáte, vřele doporučujeme přečíst následující články:

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru