Nový Android prodlouží výdrž až dvojnásobně. Google láká i na virtuální realitu

V americkém San Francisku se v noci ze čtvrtka na pátek konala vývojářská konference Google I/O. A opravdu se bylo na co koukat – kromě nového Androidu se americký počítačový gigant zaměřil i na virtuální realitu, nositelnou elektroniku a internet věcí.

Více než tříhodinový maraton je u konce a doslova každé slovo jsme mlčky hltali i my. Google se na letošním ročníku I/O opravdu vytáhl, alespoň tedy co se týče počtu představených novinek. Hned úvodního slova se ujal produktový viceprezident Sundar Pichai.

„Google Mapy, G-mail, Android, Chrome… To jsou produkty, které zná každý. Využívá je více než miliarda uživatelů po celém světě,“ prohlásil Pichai a hned stočil řeč na rozvoj mobilní platformy společnosti Google: „Jenže Android, to nejsou pouze chytré telefony. Naše platforma aktuálně běží na více než 4000 různých zařízení. Android například podporuje 35 automobilek.“

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Produktový viceprezident Sundar Pichai na tiskovce Googlu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pichai se pochlubil, že Android podporuje 35 automobilek

 

Po pár dalších statistických datech se Pichai pustil k té nejdůležitější části večera – nové verzi operačního systému Android. Ten dostal prozatím kódové označení Android M a nabízí celou řadu vylepšení.

 

Delší výdrž, nové funkce

Žádné grafické výstřelky ani zásadně inovované uživatelské prostředí nás nejspíše nečeká. Google se u nástupce aktuálně nabízeného Androidu Lollipop zaměřil především na funkční stránku systému (anebo si nový design zatím schovává pro sebe). Tvůrci například velmi zapracovali na výdrži, která by měla být na stejném smartphonu až dvojnásobná. Platí to především v případech, kdy telefon nebude používán. Jednoduše totiž bude vypínat všechny nepotřebné funkce.

Představen byl také zcela nový systém oprávnění pro instalaci aplikací v Google Play. Díky němu si uživatel bude moci nastavit oprávnění instalované aplikace ještě dříve, než se spustí. Měnit nastavení přitom bude možné v detailním seznamu i později. Tím by se mělo minimalizovat riziko, že aplikace bude mít přístup k datům, ke kterým uživatel nebude chtít.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zájem o tiskovku Googlu byl již tradičně obrovský 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka funkce Android Pay

 

Počítá se také s tím, že s příchodem verze M bude drtivá většina chytrých telefonů obsahovat zabudovanou čtečku otisků prstů. Na to zareagovali i tvůrci Androidu a chtějí nabízet pro všechny přístroje jednotný ovládací systém. Lze předpokládat, že ten bude spolupracovat i s novou službou Android Pay, která bude fungovat jako sofistikovanější mobilní peněženka.

Nástupce aktuálně nabízeného Androidu Lollipop ale nepřijde na trh hned. Google použil stejnou taktiku jako dříve. Novinku nabídne nejdříve vývojářům, aby mohl během půlročního testování doladit všechny mouchy. První přístroje s finální verzí Androidu M by se tak na pultech obchodů měly objevit už na podzim, tedy ještě dříve, než zcela vypukne vánoční horečka.

 

Nositelná elektronika a internet věcí

Lepší výdrže by se měla dočkat také nositelná elektronika využívající systém Android Wear, a to i v případě, že bude displej neustále zapnutý. To ale není jediné vylepšení této mobilní platformy. Zároveň dostane nové možnosti ovládání, kromě dotykového displeje tak bude některé funkce možné ovládat také pohyby zápěstí.

Odhalen byl v San Francisku také dlouho očekávaný operační systém zvaný Brillo. I když pojem operační systém bychom měli nejspíše brát v uvozovkách. Jde totiž o velmi odlehčenou platformu, která je určena pro chytré spotřebiče a podobná zařízení. Jak již zběhlejší čtenáři nejspíše tuší, jde tedy o platformu, která by měla přispět k rozvoji tzv. internetu věcí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Systém Brillo bude podporovat více platforem 

 

Výrobci díky systému Brillo dostanou univerzální nástroj, kterým budou moci svou elektroniku vybavit. Novinka je tak nenáročná, že může klidně fungovat i v chytrých žárovkách, které je možné ovládat smartphonem nebo tabletem.

Systém Brillo je postaven na platformě Android. Kromě nenáročnosti na výpočetní výkon elektroniky je jeho velkou předností také komunikační rozhraní Weave. Právě díky němu budou schopné jednotlivé přístroje mezi sebou komunikovat, a to nejen zařízení s platformou Brillo, ale i s dalšími operačními systémy. Obsluhovat zmiňovanou chytrou žárovku, stejně jako další domácí elektroniku, by tak mělo být klidně možné i z chytrých hodinek.

 

Levná virtuální realita

Poslední třetina tiskovky byla věnována technologiím. Google se zaměřil především na projekt Cardboard. Ten by měl přinést cenově dostupné řešení, které uživatelům dovolí využívat systém virtuální reality. Lidem v podstatě bude stačit speciální nástavec z kartonu a jejich chytrý telefon.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Projekt Cardboard má přinést levný systém virtuální reality

 

Google se tak vydá zcela odlišnou cestou než konkurenční Microsoft. Ten totiž se svým projektem holografických brýlí HoloLens sází na rozšířenou realitu. Pojmy virtuální a rozšířená realita bývají často zaměňovány, přitom ale obě technologie pracují na zcela odlišných principech.

Brýle pro virtuální realitu se snaží uživatele vtáhnout do simulovaného světa a jeho smysly zcela odříznout od skutečného světa. Oči tak zpravidla zakrývá displej a na uších jsou umístěna sluchátka, která jsou velmi často součástí jednoho celku.

Oproti tomu systémy rozšířené reality většinou vypadají jako obyčejné brýle, přes které může uživatel vidět vše, co se děje okolo něj. Speciální displeje nebo kamery pak jen dokreslují virtuální předměty do skutečného prostoru. Vlastně tedy propojují virtuální svět s tím skutečným.

V dohledné době se Google hodlá věnovat ještě dvěma futuristickým projektům. V první řadě jde o rozvoj systému automatického řízení aut, při kterém se řidič promění v podstatě na běžného cestujícího.

Tím druhým je pak projekt Loon. Za tajemným názvem se ukrývá soustava balónů, prostřednictvím nichž by americký počítačový gigant rád šířil bezdrátový internet po světě. Balóny Googlu mohou plout vzduchem přes sto dní, přičemž nabídnou rychlost 10 Mb/s na vzdálenost až půl kilometru. Na celém systému Google pracuje s předními světovými operátory. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Část večera byla věnována projektu samořiditelných automobilů…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…a také projektu Loon, vrámci kterého by měl být internet šířen pomocí balónů 

Ohodnoť článek:

Diskuze k článku

Máte otázky k tomuto článku?
Zeptejte se v diskuzi.

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze, !

Nečekaně velký výprodej Uklízíme sklady