Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: ASUS Z97-DELUXE – podvozek pro nejnáročnější

Recenze: ASUS Z97-DELUXE – podvozek pro nejnáročnější

Recenze
ASUS Z97-DELUXE (NFC&WLC) - Intel Z97_1653751249
ASUS Z97-DELUXE (NFC&WLC) - Intel Z97
Produkt není určen k prodeji.

Základní deska Z97-DELUXE od společnosti ASUS patří papírově k tomu nejlepšímu, co je v dnešní době možné pro procesory Intel zakoupit. Jak tento prémiový produkt obstál v redakčních testech?

Společnost ASUS není na trhu s počítačovými komponentami žádným nováčkem. Přestože tohoto výrobce většina lidí zná především díky produkci notebooků a tabletů, mezi náročnějšími uživateli je často vyhledáván i kvůli přednostem svých grafických karet či základních desek. A právě na druhou zmiňovanou kategorii se dnes zaměříme – hlavním hrdinou dnešního testu bude základní deska ASUS Z97-DELUXE (NFC&WLC).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ASUS Z97-DELUXE

 

Technické parametry

Testovaný model: ASUS Z97-DELUXE (NFC&WLC) - Intel Z97

Patice: 1150 socket

Čipová sada: Intel Z97

Formát základní desky: ATX

Počet konektorů LAN: 2

Počet SATA/eSATA konektorů: 10

HDMI: Ano

DisplayPort: Ano

Integrované technologie: NVIDIA SLI, AMD CrossFireX, WLAN (Wi-Fi), podpora NFC a WLC

Počet slotů PCI-Express 16x: 3

Počet slotů PCI-Express 1x: 4

Paměti: DDR3 (4x), až 32 GB

Rozměry: 30,5 x 24,4 cm

 

Obsah balení

Už samotné balení testované základní desky překvapí. Podvozek je totiž dodáván v poměrně velké kartónové krabici, do které by se klidně vešel menší notebook i s kompletní výbavou. Uvnitř balení přitom není ani kousek místa nazbyt, vše zaplňuje dodávané příslušenství. Napočítali jsme více než dvě desítky položek. Kromě nejrůznějších kabelů v krabici naleznete samozřejmě také návody k použití a instalační nosiče. Chybět nebude ani stolní Wi-Fi anténa.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Krabice rozhodně není kompaktní

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství je opravdu bohaté

 

Vzhled a kvalita zpracování

Základní deska ASUS Z97-DELUXE zachovává tradiční standard ATX, čemuž odpovídají rozměry 30,5 x 24,4 cm. Samotná deska cílí na ty nejnáročnější uživatele, není proto překvapením, že výrobce zapracoval i na jejím vzhledu. Kromě masivních zlatých chladičů je tak celý podvozek vyveden v elegantních odstínech černé barvy.

Socket 1150 si poradí s procesory Intel Core i7, Core i5, Core i3, Pentium a Celeron (i 5. generace), podporovány jsou také modely s integrovanými grafickými jádry. Kromě toho samozřejmě mohou uživatelé využít i tradiční dedikované grafické karty v zapojení až NVIDIA Quad-GPU SLI a AMD 3-Way CrossFireX. K dispozici je celkem sedm PCI-Express slotů.

Až čtyři sloty mohou být osazeny paměťovými moduly typu DDR3 s celkovou kapacitou maximálně 32 GB. Zajímavé prvky jsou patrné i ve spodní části desky, na jejím dolním okraji naleznete velká tlačítka pro spuštění a reset sestavy či samotného BIOSu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešního testu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Socket 1150 pro procesory Intel

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

K dispozici jsou čtyři paměťové sloty

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na sedm slotů PCI-Express

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájení obstarává tradičně 24pinový molex, konektor pro připojení šestipinové napájecí větve je umístěn vlevo nahoře

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vpravo dole jsou piny pro připojení čelního panelu, větráku i USB. Za povšimnutí stojí také tlačítka umístěná hned vedle, která slouží pro spuštění i nastavení některých funkcí desky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana desky

 

Konektorová výbava

Už v předchozích odstavcích jsme zmínili, že deska podporuje procesory s integrovaným grafickým jádrem. Není tedy překvapením, že konektorová výbava čítá mimo jiné DisplayPort, Mini DisplayPort i HDMI. Mezi konektory se dále nachází až 8 USB 2.0 portů (4x zadní panel), až 10 USB 3.0 (6x zadní panel) a dvojice gigabitových síťových karet (2x Intel).

Nechybí samozřejmě ani konektory zvukové karty včetně optického S/PDIF. Ty spolupracují s čipem Crystal Sound 2. Součástí balení je také karta ASUS ThunderboltEX II s rozhraním Thunderbolt 2.

Pro pevné disky a optické mechaniky se na desce nachází 6x SATA 6 Gb/s s podporou RAID 0, 1, 5, 10 a 2x SATA Express port a 1x M.2 Socket 3. Zajímavé jsou konektory pro připojení bezdrátové antény. ASUS Z97-DELUXE totiž podporuje Wi-Fi standardy 802.11a/b/g/n/ac pro pásma 2,4 a 5 GHz i Bluetooth 4.0.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konektorová výbava desky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čip Crystal Sound 2

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na konektory pro připojení antény

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samotná anténa jako součástí balení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Anténu je možné pro dosažení co nejlepšího signálu i natočit

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SATA konektory pro pevné disky a optické mechaniky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Součástí balení je také karta ASUS ThunderboltEX II s rozhraním Thunderbolt 2

 

Prémiové funkce NFC a WLC

Prémiovými funkcemi se to u desky ASUS Z97-DELUXE jen hemží. Nejvíce nás však během testů zaujaly dvě malé černé krabičky, které se neschovávají nikde uvnitř počítače, ale jednoduše se umístí na stůl. Řeč je o adaptérech pro WLC a NFC Express 2.

První jmenovaný standard slouží pro bezdrátové nabíjení mobilních přístrojů. V podstatě stačí telefon nebo tablet podporující toto rozhraní položit na speciální podložku a přístroj se začne ihned nabíjet, propojovat žádné kabely není potřeba. Aby bylo napájení dostatečné, součástí balení je i samostatná síťová USB nabíječka, která se k adaptéru jednoduše připojí. 

Adaptér pro NFC Express 2 slouží zase pro bezdrátový přenos dat mezi mobilními přístroji a počítačem. Vše funguje na podobném principu jako WLC, stačí jen položit zařízení na podložku. Adaptér navíc funguje jako USB rozbočovač, což se při umístění na stůl může rozhodně hodit.

Mezi prémiové funkce patří také ASUS HomeCloud, která umožňuje přístup k počítači na dálku. Pomocí vestavěné funkce Wake on WAN můžete vzdáleně probudit a ovládat svůj počítač z jiného zařízení. Umožní dokonce změnit pevný disk na soukromé cloud úložiště.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Adaptér pro NFC Express 2

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kromě bezdrátového přenosu dat dokáže stanice posloužit také jako USB rozbočovač

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Podložka pro bezdrátové dobíjení mobilních přístrojů

 

Testovací sestava

Ještě než se podíváme na konkrétní testy základní desky, sluší se zmínit testovací sestavu. Konkrétní komponenty naleznete v přehledu níže, přičemž u každé položky se můžete prokliknout na podrobnější hardwarovou specifikaci produktu.

 

Procesor: Intel Core i7-4770K

Chladič procesoru: AKASA Venom Voodoo

Operační paměť: Patriot Viper 3 Venom Red 8 GB (2x 4 GB) DDR3 2133

Grafická karta: ASUS ROG POSEIDON-GTX780-P-3GD5

Úložná jednotka: Kingston HyperX 3K - 240 GB

Napájecí zdroj: Corsair CX Series CX750 V2 750 W

Operační systém: Microsoft Windows 8.1 Pro CZ 32/64bit

 

Výkon, výkon a zase výkon…

Deska zaujme mimo jiné také svou univerzálností. Grafický UEFI BIOS díky solidní přehlednosti zvládnou obsluhovat naprostí začátečníci stejně jako zkušení overclockeři. Díky režimu ASUS 5-Way Optimization s Dual Intelligent Processors 5 totiž jedním kliknutím získáte například vyšší výkon, ale také efektivitu, ovládání digitálního systému, nízkou hlučnost či mimořádný chladící výkon.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Grafický UEFI BIOS

 

Co se přetaktování týče, podle ohlasů na zahraničních serverech dosáhnete ještě lepších výsledků, pokud místo automatiky použijete manuální nastavení. To potvrdily i naše testy. S automatickým nastavením dosáhl procesor taktu 4,1 GHz. Při manuálním nastavení pak tento křemíkový čip dokázal pracovat stabilně až při frekvenci 4,4 GHz. Některým recenzentům se ale z podobné sestavy s vodním chlazením podařilo vyždímat i 4,7 GHz.

Základní deska ASUS Z97-DELUXE však není primárně určena pro oveclockery. K tomu slouží modely z rodiny ROG, jako je například ASUS RAMPAGE IV BLACK EDITION s čipovou sadou Intel X79. Edice DELUXE se snaží nabídnout především co nejvyšší výbavu, což se jí i podle řádků výše rozhodně daří.

V běžném provozu s deskou nebyl žádný problém, vše běhalo spolehlivě a bez chybičky. Výkon plně naplnil naše očekávání. Výsledky několika benchmarkových testů jsou uvedeny níže. Pro porovnání přidáváme i hodnoty, které jsme se stejnými komponentami naměřili na základní desce ASUS Z87-DELUXE. Nutno podotknout, že i ta patří v současnosti ke špičce, výsledky testů se tedy žádným výrazným způsobem neliší.

 

ASUS Z97-DELUXE

ASUS Z87-DELUXE

Cinebench R11.5

8,26 bodů

8,18 bodů

3D Mark 06 CPU

7598 bodů

7428 bodů

3D Mark Vantage CPU

27 316 bodů

27 002 bodů

FryBench x64

4,37 minuty (méně je lépe)

4,41 minuty (méně je lépe)

3D Mark 2013

9970 bodů

9935 bodů

BioShock Infinite (Medium, 1080p)

122 fps

120 fps

Tomb Raider (Medium, 1080p)

91 fps

91 fps

 

Spotřeba a provozní teploty

Během testů jsme se u desky ASUS Z97-DELUXE samozřejmě zaměřili také na otázky spotřeby a provozních teplot. V plné zátěži si sestava s procesorem Intel Core i7-4770K vzala z elektrické zásuvky 295 W. V klidovém režimu pak spotřeba činila 67 W. Nutno podotknout, že velký podíl na naměřených hodnotách měla kromě procesoru i použitá grafická karta ASUS ROG POSEIDON-GTX780-P-3GD5. S méně výkonnou grafikou by byly naměřené hodnoty diametrálně odlišné.

V otázce provozních teplot si sestava vedla velmi slušně. U CPU jsme naměřili v zátěži hodnoty okolo 55 °C. V klidovém stavu se pak hodnoty pohybovaly okolo třicítky. To byla zásluha především systému ASUS Fan Xpert 3, který poskytuje individuální nastavení rychlosti každého připojeného ventilátoru s automatickou detekcí pro dosažení co možná nejlepšího poměru mezi chladicím výkonem a hlučností.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Základní deska ASUS Z97-DELUXE

 

Klady a zápory

+ bohatá výbava

+ prémiové funkce NFC a WLC

+ účinný systém chlazení

+ díky jednoduchému obslužnému softwaru vhodné i pro začátečníky

 

- vysoká cena

 

Závěrečné hodnocení

ASUS Z97-DELUXE (NFC&WLC) je aktuálně jednou z nejvybavenějších základních desek na trhu. Nejen svými dovednostmi, ale i bohatou výbavou čítající prémiové funkce NFC a WLC cílí především na náročnější uživatele. Vyzdvihnout si zaslouží také účinný systém chlazení. Za všechny tyto nadstandardy si samozřejmě nechá výrobce zaplatit, proti základnímu modelu řady DELUXE s čipovou sadou Intel Z97 tak cena poskočila o tři tisíce směrem vzhůru. Pokud tedy prémiovou výbavu nevyužijete, nabízí se zajímavá možnost, jak ušetřit.

Základní desku ASUS Z97-DELUXE (NFC&WLC) naleznete v našem obchodě (zde). K dispozici je i levnější verze bez prémiové výbavy (zde).

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Deluxe

Jj, dobrá to deska, známí už pokukují pod verzi bez NFC zařízení

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru