Recenze: Google Chromecast – levná krabička netušených možností

Jakýkoliv televizor dokáže proměnit na chytrý. Tak by se dal ve zkratce charakterizovat Google Chromecast. Tato malá černá krabička toho ale umí daleko více...

Když Google v loňském roce Chromecast představil, rozpoutal tím malou revoluci. Dal lidem do rukou možnost, jak jednoduše sledovat on-line videa a poslouchat hudbu na televizi. A to vše pouze pomocí chytrého telefonu, tabletu nebo obyčejného počítače. Když k tomu americký internetový gigant přidal příslib rozvoje dalších služeb a navíc velice atraktivní cenovku, měl jasně zaděláno na úspěch. Má ale tento přístroj co nabídnout i v České republice?

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Google Chromecast

Obsah balení

Google Chromecast se dodává v malé bílé kartonové krabičce nevelkých rozměrů. Uvnitř kromě samotného přístroje naleznete ještě USB kabel, HDMI prodlužovačku, nabíječku (standardně s americkým konektorem) a jednoduchý návod k prvnímu zapojení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení Chromecastu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

Vzhled a kvalita zpracování

Na první pohled Chromecast připomíná baculatější flashdisk, akorát na jeho konci je místo USB konektoru umístěno rozhraní HDMI. I pře své skromné rozměry působí TV adaptér velice robustním dojmem. To je dáno nejen bytelnou konstrukcí, ale i velice dobrým zpracováním. Zkrátka a dobře, když si vezmete Chromecast do ruky, máte pocit, že skutečně držíte kus „železa".

Přestože adaptér bude v drtivé většině případů schovaný za televizorem a nepůjde vůbec vidět, výrobce si dal poměrně záležet i na jeho designu. Matné plastové plochy tak prostupují lesklé. Zařízení je vyvedeno v černé barvě, což je zpravidla i barva televizorů, alespoň tedy co se zadní strany týče. Krásně se tak schová.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešního testu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zařízení je poměrně tenké

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na HDMI konektor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Všechny hrany přístroje jsou příjemně zaobleny

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájecí USB konektor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na informační LED diodu na vrchní straně přístroje

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana adaptéru

První zapojení

Instalace Chromecastu je velice jednoduchá a zvládne ji opravdu každý. Adaptér stačí připojit do HDMI konektoru televizoru a prostřednictvím dodávaného USB kabelu jej propojit s napájením, jak je vidět na obrázku níže. Většina televizorů již v dnešní době USB konektorem disponuje, takže nic víc není potřeba.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zapojení Chromecastu

Pro případ, kdy není na televizoru k dispozici USB konektor, nebo je již obsazen nějakým jiným zařízením, je Chromecast možné jednoduše připojit do elektrické zásuvky. Dodávaný adaptér s americkým rozhraním je možné nahradit prakticky libovolnou USB zástrčkou, které se dají zakoupit už za méně než sto korun (viz zde). Google počítal i s variantou, kdy by se Chromecast do prostoru televizních konektorů nevešel. Proto je součástí balení krátká HDMI prodlužovačka, díky níž je možné adaptér jednoduše připojit i na hůře dostupných místech.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Praktická HDMI prodlužovačka je součástí balení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prodlužovačka umožňuje připojit Chromecast i na hůře dostupných místech

Po správném připojení stačí spustit televizor a přepnout jej na výstup, na který jsme Chromecast připojili. Pokud jsme postupovali správně, na obrazovce se objeví nápis „Set me up" (Nastav mě). V případě, že jste již někdy adaptér zapojovali a jen jej potřebujete připojit k jiné síti, může se zobrazit také nápis „Reconnect me" (Přepoj mě). To ale neznamená, že byste měli Chromecast špatně zapojený, pouze je nutné jej nastavit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nápis „Reconnect me" informuje o nutnosti nastavit zařízení

Nastavení softwaru

Když už je Chromecast správně zapojený, je nutné jej připojit k síti. Není potřeba k němu připojovat žádnou klávesnici nebo nějaké další periferie, vše zvládneme z notebooku nebo počítače (případně chytrého telefonu či tabletu), který je připojený do stejné sítě, v jaké bude Chromecast pracovat.

Konfigurační aplikaci je možné stáhnout na stránkách google.com/chromecast/setup. Po stažení stačí program Chromecast App nainstalovat a spustit. Software automaticky vyhledá všechny TV adaptéry v okolí. Pak se vás zeptá, který je ten váš - k tomu stačí opsat z pravého spodního rohu obrazovky čtyřmístný kód a zadat heslo k vaší internetové síti. Tím je celá instalace u konce, což poznáte mimo jiné i podle obrazovky televizoru, kde se zobrazí nápis „Ready to cast" (Připraven k použití).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikaci je možné stáhnout přímo z internetových stránek společnosti Google

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chromecast App vyhledává TV adaptéry v dosahu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chromecast byl úspěšně nainstalován

Co to vlastně umí?

Když už jsme Chromecast připojili, je na čase si s ním začít hrát. Ovládat tuto malou černou krabičku dokáže počítač, tablet i počítač připojený ve stejné síti jako Chromecast, jedinou podmínkou je nutnost nainstalovat na zařízení aplikaci Chromecast App. Podporovány přitom nejsou pouze přístroje s operačním systémem Android od Googlu, ale také stroje s Windows, iPady, iPhony a v neposlední řadě i platforma Mac OS X.

Přímo z výše uvedených zařízení je možné na televizory streamovat bezdrátově videa z YouTube nebo poslouchat hudbu prostřednictvím Google Play - samozřejmě také bez kabelů. Například při přehrávání videa na YouTube stačí kliknout na tlačítko s logem Cast (obdélník, který má v levém spodním rohu symbol bezdrátového připojení).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Logo Cast, prostřednictvím kterého se streamuje obsah

Kromě toho umí Chromecast přistupovat i k řadě webových služeb, jako jsou například Netflix, Hulu či Pandora. Řada z nich ale bohužel zatím v Česku není podporována. To ale neznamená, že tím by možnosti tohoto TV adaptéru končily.

Google totiž začátkem února uvolnil vývojářskou sadu pro Chromecast. To znamená, že díky tomu budou moci softwaroví tvůrci z celého světa vytvářet pro toto zařízení své vlastní aplikace. Je více než pravděpodobné, že v dohledné době tak učiní nejrůznější videoarchivy, jako je například iVysílání České televize, ve kterém jsou archivovány všechny odvysílané pořady.

Podporu pro Chromecast již chystá například také populární mobilní grafický editor Zoner Photo Studio - opět jediným tlačítkem bude možné fotografie prohlížet skrze prostornou obrazovku televizoru. To přijde vhod například v případech, kdy se o momentky uložené v paměti telefonu chcete podělit s celou rodinou na prostorné obrazovce. Bude velmi zajímavé sledovat, co dalšího softwaroví tvůrci pro Chromecast vymyslí - možnosti jsou prakticky neomezené.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Video přehrávané z notebooku na televizoru za pomoci Chromecastu

Tichý a nenáročný provoz

Chromecast jsme měli možnost testovat po dobu několika týdnů. Za tu dobu se ani jednou nezasekl a nejevil ani žádné další neduhy. I při několikahodinovém zatížení se nepřehříval a díky zcela pasivnímu chlazení nevydával žádný hluk. To je koneckonců jedna z jeho dalších velkých předností oproti nejrůznějším multimediálním centrům a DVD přehrávačům.

TV adaptér jsem spároval se třemi zařízeními. Chytrým telefonem HTC One X, počítačovým tabletem Apple iPad 2 a notebookem Lenovo Yoga, který disponoval procesorem Intel Core i5. Jak je tedy patrné, nejednalo se o žádné hi-tech přístroje oplývající tím nejvyšším výkonem. Přesto bylo streamovaní obsahu vždy plynulé a obraz se nijak nesekal. Ani hardware zdrojových přístrojů nebyl výrazně vytížen.

Příjemným překvapením byl i dosah bezdrátového signálu. Chromecast zvládl pracovat ob dvě panelákové příčky od bezdrátového Wi-Fi routeru (VDSL modem Huawei EchoLife HG622u), kde i notebook indikoval cca 70% intenzitu signálu. I v takovém prostředí pracovalo zařízení bez jakýchkoliv problémů. Výborný výsledek!

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chromecast s telefonem HTC One X

Klady a zápory

+ výborný poměr cena / výkon

+ dosah bezdrátového signálu

+ jednoduchá instalace a intuitivní ovládání

+ další funkce a služby budou neustále přibývat

- nedodává se s českým síťovým adaptérem

Závěrečné hodnocení

Google Chromecast je velice schopné zařízení, obzvláště když přihlédneme k jeho pořizovací ceně, která se pohybuje pár stokorun nad hranicí 1000 Kč. Nad konkurencí vyniká především svou jednoduchostí, díky které se přístroj hodí nejen pro počítačové fajnšmekry, ale také pro technicky méně zdatné jedince. Chromecast je navíc velmi atraktivní pro softwarové tvůrce a tak bude velmi zajímavé sledovat, co všechno si pro nás ještě připraví.

Zakoupit Google Chromecast můžete v našem obchodě (zde).

Ohodnoť článek:

Diskuze k článku (3)

Máte otázky k tomuto článku?
Zeptejte se v diskuzi.

Neaktuální článek

JAROSLAV.URBAN 3. 1. 2021 13:19

Na konci článku se praví "Zakoupit chromecast můžete v našem obchodě (zde)", po kliknutí na odkaz se dozvíme, že "Produkt není určen k prodeji." Nemohl b…

Dotaz

p.34 27. 12. 2019 5:05

Dobrý den, Jde Chromecast napojit na tv, když nemá vstup USB? Jde o TV Panasonic Viera... Předem díky za odpověď, Lenka

Příjem o2 tv

střelec9 8. 1. 2019 16:45

Zdravím, chci se zeptat, jestli mi bude přes tuto zázračnou krabičku fungovat i o2tv. Děkuji. Zbyněk


Nečekaně velký výprodej Uklízíme sklady