Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Lenovo Iomega ix2 – bezstarostný život a data v bezpečí

Recenze: Lenovo Iomega ix2 – bezstarostný život a data v bezpečí

Recenze
Lenovo Iomega ix2 (bez HDD)_620904760
Lenovo Iomega ix2 (bez HDD)
Produkt není určen k prodeji.
Lenovo Iomega ix2, 6TB (2HD X 3TB)_1217707314
Lenovo Iomega ix2, 6TB (2HD X 3TB)
Produkt není určen k prodeji.
Lenovo Iomega ix2, 2TB (2HD X 1TB)_1350678515
Lenovo Iomega ix2, 2TB (2HD X 1TB)
Produkt není určen k prodeji.
Lenovo Iomega ix2, 4TB (2HD X 2TB)_385717235
Lenovo Iomega ix2, 4TB (2HD X 2TB)
Produkt není určen k prodeji.
Lenovo Iomega ix2, 2TB (1HD X 2TB)_689573580
Lenovo Iomega ix2, 2TB (1HD X 2TB)
Produkt není určen k prodeji.

Hlavním hrdinou dnešní recenze bude NAS server Lenovo Iomega ix2. Přestože se jedná o stroj z cenově příznivější kategorie, jeho možnosti jsou velmi bohaté.

Pořídit si NAS server není v dnešní době tak drahé jako před lety. Slušně vybavený model, který dokáže pojmout dva pevné disky, je možné koupit už za pár tisíc korun, což dokládá i testovaný model Lenovo Iomega ix2, jehož cenovka startuje pod hranicí čtyř tisíc korun. Výrobce jej navíc nabízí také ve verzi s předinstalovanými pevnými disky, uživatel se tak prakticky již o nic nemusí starat. Ale abychom nepředbíhali…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Lenovo Iomega ix2

 

Technické parametry

Testovaný model: Lenovo Iomega ix2, 4 TB (2HD X 2TB)

Dle využití: Domácnosti, firemní

RAID: Ano (0-striping, 1-mirroring)

Velikost HDD: 3,5", SATA

Počet slotů pro HDD: 2

Instalované disky: 2x 2 TB

Porty: 1x RJ45 (ethernet), 1x USB 2.0

 

Obsah balení

NAS od společnosti Lenovo je dodáván v až překvapivě malé kartónové krabičce černé barvy, ta je totiž jen nepatrně větší než samotné zařízení. Kromě NAS serveru nalezneme v balení ještě návody k použití, napájecí adaptér a síťový kabel.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení NAS serveru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

 

Vzhled a kvalita zpracování

Výrobce tvrdí, že je model Iomega ix2 vhodný především pro nasazení v malých firmách a domácnostech. I proto nepřekvapí, že je si dal na jeho designu poměrně záležet. Černá krabička je vyrobena kvůli lepšímu chlazení z kovu a všechny její hrany i rohy jsou příjemně zaobleny. Díky tomu NAS nejen dobře vypadá, ale zároveň nehrozí, že se při přenášení nějak poraníte o ostrou hranu.

Plastová je pouze čelní a zadní strana zařízení. Vepředu jsou výdechy chlazení a na malém lesklém proužku po pravé straně i dvě indikační diody. Tato lesklá část je bohužel náchylná na omaky. Vzadu jsou pak průduchy aktivního ventilátoru a konektorová výbava. Zamrzí, že USB port je umístěn pouze vzadu, což v některých případech může zhoršovat jeho přístupnost.  

Na zadní straně je umístěn také Kensington Security Slot, díky kterému je možné NAS server jednoduše opatřit zámečkem proti odcizení. Vložené pevné disky však nijak chráněné tímto ani jiným mechanizmem nejsou. V domácím prostředí a malých firmách to nejspíše vadit nebude, ale do větších podniků se tento konkrétní model kvůli absenci mechanického zabezpečení disků nehodí.

Příjemným překvapením jsou také rozměry přístroje, server je totiž nebývale kompaktní. Jeho rozměry jsou jen nepatrně větší než dva na sebe položené disky. Celkové kvalitě zpracování není co vytknout. Vše je korektně slícované, nikde se nic neprohýbá ani nevrže.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešního testu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na čelní straně nechybějí indikační diody ani logo výrobce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prakticky celé šasi je vyrobeno z kovu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V zadní části nalezneme ventilátor i kompletní konektorovou výbavu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na konektorovou výbavu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kovová je také horní část testovaného zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stabilitu NAS serveru zajišťují čtyři gumové nožičky, které jsou umístěné na spodní straně zařízení

 

Instalace je hračka

Do redakce dorazil na test NAS server již osazený pevnými disky. Přesně tak jej i společnost Lenovo prodává, v kapacitách 2 TB až 6 TB. O žádnou složitou instalaci jsme se tak nemuseli starat. V podstatě stačí Iomegu ix2 připojit k elektrické zásuvce a zároveň k domácí síti, nejčastěji tedy k routeru.

Lenovo však tento konkrétní model prodává také bez pevných disků. Proto se nyní společně podíváme, jak se s nimi manipuluje – je to totiž stejně jednoduché, jako zapojit samotný NAS server. Přístup k pevným diskům získáme po odinstalování čelního panelu. Stačí jen mírně zatlačit na jeho spodní hranu směrem vzhůru. A cesta k diskům je volná.

Pevné disky jsou do NAS serveru vsazeny prostřednictvím jednoduchého rámečku s bezšroubkovým mechanismem. V podstatě stačí zatáhnout za prostředek madla rámečku a ten se sám rychle vysune. Stejným způsobem se disky vkládají zpět, opět stačí zatlačit na střed madla rámečku. Na HDD se rámeček nasazuje pouhým zacvaknutím kovových zobáčků do otvorů pro šroubky, jak je vidět na obrázcích níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přístup k diskům získáme skrze čelní stranu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přední panel je k tělu serveru připevněn pomocí jednoduchých zobáčků

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Disk se vysune jednoduše zatažením za střed madla rámečku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na rámeček disku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokud jsou disky zapojené správně, svítí horní indikační dioda na čelním panelu bíle a spodní podle práce disků problikává modře

 

Pevné disky WD Green

Ještě než se pustíme k samotným testům, je vhodné se podívat, jakými disky je NAS server Lenovo Iomega ix2 vybaven. Konkrétně se jedná o dvě jednotky modelové řady Caviar Green s označením WD20EZRX. Jsou konstruovány tak, aby zvládly provoz 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu při 100% zátěži.

Každý z disků, kterými je osazen testovaný NAS server, má kapacitu 2 TB. Velikost vyrovnávací paměti v jejich případě dosahuje velikosti 64 MB, pro připojení pak poslouží rychlé rozhraní SATA III (6 Gb/s). Za zmínku stojí také technologie IntelliPower, která se stará o pečlivé vyladění rovnováhy otáček, přenosové rychlosti a ukládání do mezipaměti.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pevné disky WD Green z testovaného serveru

 

První spuštění a uživatelské prostředí

Zatímco u většiny konkurenčních řešení se musíte při prvním spuštění probírat různými nastaveními a konfiguracemi, než můžete vůbec začít NAS používat, u modelu Iomega ix2 je první spuštění stejně bezproblémové jako samotná instalace. Server je totiž ihned po zapojení funkční, není potřeba dokonce nastavovat ani žádné zabezpečení.

Ke správě serveru se dostanete z libovolného počítače ze stejné sítě, v jaké je NAS server zapojen, a to prostřednictvím internetového prohlížeče po zadání adresy ix2.local. Ihned se tak dostanete do konzole, která nabídne díky svému povedenému grafickému provedení velice intuitivní obsluhu. Počítat je však nutné s tím, že čeština není podporována.

Přímo na úvodní obrazovce uvidíte, kolik zbývá na pevných discích místa a zároveň podle stromové nabídky vlevo můžete nastavovat všechny funkce serveru. Samozřejmě i přístupová práva jednotlivých uživatelů a zabezpečení celého systému. Nechybí ani podrobný hardwarový monitor. Snadno se tak můžete podívat na provozní teplotu NAS serveru a dokonce i na to, jakou rychlostí se otáčejí lopatky ventilátoru.

Pokud vám z nějakého důvodu webová konzole nevyhovuje, je možné z internetových stránek výrobce stáhnout obslužný program pro NAS servery LenovoEMC Storage Manager. Ten dovolí pomocí pár kliků vytvořit sdílenou složku i nastavit automatické zálohy počítačů s operačním systémem Windows. Kromě aplikace pro klasické počítače je možné stáhnout také ovládací software pro chytré telefony s operačními systémy Google Android a Apple iOS.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Úvodní obrazovka webové aplikace

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Z konzole se nastavuje i zabezpečení stanice, standardně je vypnuté

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nechybí ani hardwarový monitor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obslužná aplikace LenovoEMC Storage Manager

 

Pokročilé funkce

Lenovo Iomega ix2 má poměrně slušné hardwarové součástky. Základem je procesor Marvell 6282, který pracuje na frekvenci 1,6 GHz a který má k dispozici 256 MB operační paměti RAM. Podporováno je i zapojení RAID typu 0, 1 a JBOD. To znamená, že disky můžete nechat zrcadlit, abyste měli jistotu, že o uložená data nepřijdete.

NAS server si většina lidí pořizuje právě kvůli možnosti snadného sdílení dat v síti. Testovaný model od Lenova toho ale umí daleko více. Můžete z něj vytvořit domácí media server pro snadné přehrávání multimédií na všech připojených zařízeních. Zároveň dokáže automaticky nahrávat fotky a videa na Facebook, Flickr nebo Youtube. Problém mu nedělá vytvořit ani cloud, tedy možnost ukládat vzdáleně, například z mobilních zařízení data přímo na server. Připojit je ke stanici dokonce možné i kamerový systém, který bude záznam ukládat právě na disky v NAS serveru. Stejně tak je možné nechat automaticky zálohovat připojené počítače s Windows na NAS.

Podobných funkcí nabízí Iomega ix2 několik desítek. A všechny mají společnou jednu věc. Ať už chcete s NAS serverem dělat prakticky cokoliv, nastavení se odehrává v několika málo krocích a je velmi intuitivní. Stejně tak je možné na pár kliků vytvářet sdílené složky.   

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Možnosti NAS serveru Iomega ix2 jsou opravdu široké

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vytvořit sdílenou složku je otázka pár kliknutí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nechybí ani možnost zapojit disky v režimu RAID

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spravovat sdílené složky je možné samozřejmě také prostřednictvím aplikace LenovoEMC Storage Manager

 

Praktické zkušenosti

Jednou z nejdůležitějších informací u serveru je pochopitelně jeho rychlost. Ta je ale víceméně dána kvalitou samotné sítě, do které bude NAS zapojen – například 100Mb/s sítě budou model Iomega ix2 zbytečně brzdit. V případě gigabitového standardu však rychlost již nic nepříjemně neovlivňuje. V takových podmínkách se přenosová rychlost pohybovala okolo 128 MB/s během čtení a 112 MB/s při zápisu.

Nejednoho uživatele bude také jistě zajímat, jak je na tom NAS server s provozním hlukem. Ten je velice nízký, a to i přesto, že použitý aktivní ventilátor je velice malý. V praxi nejde tento chladící prvek, stejně jako vložené pevné disky, prakticky vůbec slyšet. Celkově můžeme říci, že je NAS server daleko tišší než drtivá většina PC sestav. Proti nim je také výrazně nižší spotřeba, která se pohybuje okolo 25 W.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výdechy chlazení na čelním panelu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájecí adaptér NAS serveru

 

Klady a zápory

+ snadná instalace

+ kompaktní konstrukce

+ široké možnosti nastavení, intuitivní ovládání

+ tichý chod

+ nízká spotřeba

 

- nemá mechanické zabezpečení pevných disků

- hůře přístupný USB port

- nemá české rozhraní

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Lenovo Iomega ix2

 

Závěrečné hodnocení

NAS server Lenovo Iomega ix2 je ideálním datovým úložištěm pro domácnosti i malé firmy. Nad konkurencí vyniká především velmi snadnou instalací a obsluhou, kterou bez nadsázky zvládne i naprostý počítačový analfabet. Přitom mu nechybí ani široké možnosti nastavení a bohatá škála funkcí.

NAS server Lenovo Iomega ix2 můžete zakoupit v našem obchodě (zde).

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Rámeček

Zdravím, koupil jsem před rokem s jedním HDD, dnes jsem chtěl vložit druhý, ale rámeček jsem nenašel, dá se někde sehnat samostatně jen ten rámeček? Bez něj to fungovat totiž nebude :(
Podpora Lenovo tvrdí, že mám koupit originál HDD, že tam je rámeček součástí, ale sehnat jej již neumí.
Děkuji

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru