Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Logitech Anywhere 2 – dokonalý společník na cesty

Recenze: Logitech Anywhere 2 – dokonalý společník na cesty

Recenze
Logitech MX Anywhere 2 Mobile Wireless Mouse_506511056
Logitech MX Anywhere 2 Mobile Wireless Mouse
Produkt není určen k prodeji.

Anywhere 2 je v současnosti tou nejlepší myší na cesty v nabídce společnosti Logitech. Jaké jsou její přednosti? To zjistíme v dnešní recenzi. 

Společnost Logitech je známým výrobcem počítačových periférií. Vedle zajímavých kousků pro hráče se samozřejmě tento podnik soustředí také na produkty pro „běžné smrtelníky“. To nejlepší pro kancelářskou práci a běžné multimediální vyžití ze světa počítačových myší mají v současnosti představovat dvě myši – Logitech MX Master a Logitech Anywhere 2.

I když se to podle názvů nedá úplně snadno rozšifrovat, oba hlodavci jsou ze stejného vrhu. Pouze první zmiňovaný kousek je určen pro domácí použití, jak jsme se přesvědčili na vlastní kůži v dřívější recenzi. Naopak model Logitech Anywhere 2 má přijít uživatelům vhod na cestách. Jak se mu tato práce daří, si nyní ukážeme.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešního testu - Logitech Anywhere 2

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Větší Logitech MX Master jsme testovali již dříve

 

Technické parametry

Testovaný model: Logitech Anywhere 2

Snímač pohybu: Laserový (Logitech Darkfield Laser Tracking)

Provedení: pro praváky

Rozhraní: bezdrátová

Bezdrátová technologie: Bluetooth, 2,4 GHz

Citlivost snímače: až 1600 DPI

Rozměry: 61,6 mm x 100,3 mm x 34,4 mm

Hmotnost: 106 g

 

Obsah balení

Stejně jako větší bratříček je také Logitech Anywhere 2 dodáván v černé kartónové krabici s odklopným čelním víkem. Samotná myš je pak umístěna pod plastovým krytem, který věrně kopíruje její proporce. Uživatelé si tak mohou ergonomii hlodavce vyzkoušet ještě dříve, než si periferii zakoupí. Kromě myšky se v balení ukrývá USB kabel, miniaturní bezdrátový přijímač a samozřejmě také návod k použití.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení myši

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

 

Vzhled a kvalita zpracování

Počítačové myši dnes můžete koupit za pár stovek, ale klidně i za několik tisíc. Rozdíl je u zmiňovaných modelů velmi často v použitých součástkách, ale také v kvalitě zpracování a výrobních materiálech. A to je přesně ta věc, kterou si uvědomíte, když vezmete poprvé do ruky myš Anywhere 2. Jak si můžete prohlédnout na snímcích níže, zpracování je bez sebemenší chybičky – všechny plastové spoje na sebe korektně doléhají, nikde se nic neprohýbá, ani nevrže.

Zařazení do prémiové třídy hlavní hrdina dnešní recenze potvrzuje i při pohledu na použité materiály. Velká část myši je vyrobena z tvrzeného plastu černé a bronzové barvy. Plastové části jsou matné, díky čemuž nevypadají ani při intenzivním používání nijak ohmataně a soudě podle dlouhodobých zkušenostní s větším modelem MX Master, jehož šasi je prakticky stejné, myš vypadá jako nová i po několika měsících používání (pravidelně 12 hodin denně, 7 dní v týdnu). Opět se vraťme k levnějším modelům: zkrátka není plast, jako plast.

Na vrchní straně má  Anywhere 2 tradičně pravé i levé tlačítko a rolovací kolečko. K tomu je dále k dispozici pětice programovatelných tlačítek. Dvě se nacházejí zboku pro palec, dvě v rolovacím kolečku (naklápění do stran) a jedno nad ním.

Zbylá tlačítka se pak nacházejí na spodní straně myšky. Množné číslo je v tomto případě skutečně na místě, neboť tlačítka jsou zde dohromady tři. Konkrétně je řeč o tlačítku pro spárování (connect), pohotovostní tlačítko on/off a v neposlední řadě o tajemné tlačítko s čísly 1, 2 a 3. To budete potřebovat v případě, že budete s myškou pracovat na více počítačích najednou, díky přepínači jednoduše zvolíte konkrétní spárovanou sestavu. Na spodní straně se ukrývá samozřejmě také senzor Logitech Darkfield Laser Tracking, tomu se však podrobně budeme věnovat až dále v článku.

Pozornější čtenáři si na fotografiích níže patrně všimnou toho, že na spodní straně nejsou umístěna žádná dvířka, přes která by bylo možné do myši vložit baterii. Akumulátor je totiž napevno integrovaný a nabíjení probíhá prostřednictvím USB konektoru, který je umístěný v přední části myši.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Myš Anywhere 2 v celé své kráse

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na rolovací kolečko, které se tradičně nachází uprostřed

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Profil testovaného hlodavce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na přesné slícování jednotlivých částí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přední strana myši ukrývá USB konektor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravá bočnice myšky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na tlačítka na pravé straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní část myšky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V zadních partiích se pyšní logo Logitech

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana testovaného hlodavce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na senzor a tlačítka na spodní straně

 

Ergonomie hraje prim

Ošemetnou věcí u myšek na cesty je skoro vždy ergonomie. Musí být totiž kompaktnější než jejich bratříčci určení na kancelářské stoly a zároveň nesmí být uživateli při používání nepříjemné. V přímém srovnání s větším modelem Logitech MX Master je samozřejmě Anywhere 2 menší, ale on to v praxi překvapivě není vůbec žádný problém

Je pravdou, že větší bratříček od Logitechu je citelně vyšší a ruka je při používání v přirozenější pozici, ale úchop modelu Anywhere 2 je v praxi také velmi příjemný. Dlaň sice není tak vysoko, ale ani po několika dnech intenzivního používání ruka nijak nebolí. A to má autor tohoto článku poměrně velké „lopaty“, běžnější uživatelé, případně zástupkyně něžnějšího pohlaví, nebudou rozměry patrně řešit vůbec.

Rozměrům 61,6 mm x 100,3 mm x 34,4 mm víceméně odpovídá i hmotnost 106 g. Na cestách je nižší hmotnost rozhodně přínosem, zároveň ale není stogramová cifra kdovíjak malá, aby vám hlodavec splašeně skákal po stole při sebemenším pohybu. Je to zkrátka na mobilní myš tak akorát.

Příjemnému pocitu z používání dopomáhají také materiály, ze kterých je myška vyrobena. Kromě matných plastů, které jsme zmiňovali již výše, jsou totiž bočnice jemně vzorované a pogumované. Díky tomu myška nevyklouzne z ruky ani v případě, že budete mít při práci zpocené ruce.

Podle společnosti Logitech je myš určena pro praváky. Z fotografií výše je ale zřejmé, že tělo testovaného kousku je naprosto symetrické, bez problémů jej tedy mohou používat i leváci. Ti se však budou muset smířit s tím, že nebudou mít po straně s palcem dvě programovatelná tlačítka. Logicky budou umístěna nalevo u malíčku. Právě proto označuje výrobce myšku jako vhodnou pro praváky.

Na snímcích níže naleznete porovnání testovaného kousku Anywhere 2 s větším bratříčkem MX Master, abyste si udělali lepší představu o reálných proporcích hlodavce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Oba vrcholné modely od Logitechu vedle sebe

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled zepředu odhaluje odlišnou výšku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Levá bočnice hlodavců

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

MX Master je daleko více ergonomicky tvarován

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tlačítka zboku mají oba modely

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pro úplnost přidáváme i spodní stranu obou myší

 

První zapojení a ovládací software

Anywhere 2 je možné spárovat s počítačem prostřednictvím dvou bezdrátových standardů. Především pro laptopy, ale například také počítačové tablety, je k dispozici bezdrátová technologie bluetooth. Kromě ní je pak k dispozici standard pracující v pásmu 2,4 GHz.

Právě pro druhou zmiňovanou možnost dodává Logitech k myši miniaturní USB reciever zvaný Unifying. Ten po zapojení přesahuje USB port jen o pár milimetrů. Například u notebooků tak není potřeba jej při přenášení vůbec vyndávat, což je i jeden z důvodů, proč na těle samotné myšky není žádný otvor pro uložení recieveru. Výrobce zkrátka počítá s tím, že jej zapojíte do počítače a dále se už o něj nebudete starat.

Sluší se také připomenout tlačítko s číselným označením 1, 2 a 3, které se nachází na spodní straně myšky. Tím přepínáte uložené počítače. Myšku si tak snadno můžete brát s sebou na cesty a pracovat s ní například prostřednictvím bluetooth, doma pak pomocí USB recieveru u stolního počítače. Není přitom potřeba nic přepojovat, stačí stisknout tlačítko connect. Podobným způsobem je hlodavce možné spárovat až se třemi různými počítači.

Dosah bezdrátového signálu se v obou případech pohybuje okolo deseti metrů, pak již může docházet k výpadkům. To je nicméně hodnota, která by bohatě měla stačit snad každému.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bezdrátový adaptér Logitech Unifying

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Adaptér přesahuje USB port počítače jen o pár milimetrů

 

Ať už spárujete myš s počítačem prostřednictvím technologie bluetooth, či díky dodávanému USB adaptéru, začne okamžitě pracovat. Nastavovat funkce jednotlivých tlačítek i další dovednosti hlodavce je však možné pouze prostřednictvím ovládacího softwaru Logitech Options. Ten je samozřejmě k dispozici pro celou řadu operačních systémů: Windows 7, 8, 10 či Mac OS X 10.8 nebo novější. Software je nutné stáhnout ze stránek výrobce, kde vyberete i konkrétní platformu, na které jej budete používat.

Instalace programu Logitech Options zabere jen pár sekund a je to otázka doslova pár kliků. Stejně jednoduchá a intuitivní je potom také jeho následná obsluha. Upravovat je možné citlivost senzoru, funkce jednotlivých tlačítek, případně kontrolovat aktuálnost firmwaru a ovládacího softwaru myšky.

S obsluhou i díky přehlednému grafickému zpracování nebude mít problém snad nikdo. Majitelům především herních hlodavců, kteří jsou zvyklí na vytváření různých profilů a možnosti ukládání klidně hned několika individuálních nastavení, přijde patrně ovládací software příliš jednoduchý. Ale je potřeba si uvědomit, že nároky v kanceláři a pro běžné uživatele jsou zkrátka jiné.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ovládací software Logitech Options

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jednotlivým tlačítkům je možné přiřadit různé funkce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokročilé možnosti nastavení

 

Praktické zkušenosti

Jedním z lákadel testovaného hlodavce je použitý snímač Darkfield Laser Tracking, který se objevuje v různých obměnách ve vrcholných periferiích od Logitechu několik posledních let. Právě díky němu dokáže myška pracovat prakticky na jakémkoliv povrchu, a to klidně i na skle. Senzor dokáže pracovat při citlivosti až 1600 DPI. V ovládacím softwaru Logitech Options je tuto hodnotu možné nastavovat už od 400 DPI, a to v krocích po 200 DPI.

K tomu, aby senzor skutečně dokázala pracovat na jakémkoliv povrchu, dopomáhají také padsurfery. Na spodní straně myšky jsou celkem čtyři a všechny jsou stejně velké. V praxi nabízejí příjemnou kluzkost na stole, podložce, koberci, džínách i zmiňované skleněné desce. Samozřejmě nejpřesnější je senzor na kvalitní podložce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na snímač Darkfield Laser Tracking

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Padsurfery dobře kloužou prakticky na jakémkoliv povrchu

 

O tom, že ergonomie myši je i přes kompaktnější rozměry příjemná, jsme psali již výše. Dopomáhají tomu také jednotlivá tlačítka. Jejich stisk je totiž přesný a lehký. A to platí prakticky o všech tlačítkách. Zajímavě se pak výrobce vypořádal s rolovacím kolečkem. To má dva režimy – buď se volně protáčí, nebo jej pro posouváte krok po kroku pomocí zoubků na kolečku. Mezi jednotlivými režimy přepínáte stiskem kolečka.

Zoufat nemusí ani uživatelé, kteří jsou zvyklí kolečko používat jako tlačítko – například pro zavírání jednotlivých stránek v internetovém prohlížeči. To tady sice možné není (stiskem se přepínají režimy otáčení), ale hned nad kolečkem je programovatelné tlačítko, kterému můžete tuto funkci přiřadit. První nám v redakci toto řešení přišlo trochu neohrabané, protože většina kolegů je zvyklá používat kolečko jako tlačítko, ale už po pár hodinách používání si zvyknul každý. Evidentně je to tedy jen otázka zvyku.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stisk tlačítek je velmi příjemný

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rolovací kolečko má dva režimy

 

Výdrž baterie

Zabudovaný akumulátor s kapacitou 500 mAh udrží myš v provozu podle údajů výrobce až dva měsíce. Počítá přitom s tím, že pro dosažení dvouměsíční hodnoty bude využívána v kanceláři šest hodin denně. My jsme měli možnost testovat model Anywhere 2 po dobu třech týdnů a vše ani po této době se nám nepodařilo hlodavce vybít, ovládací software Logitech Options stále udával více než 2/3 výdrž.

Na rozdíl od celé řady konkurenčních myší, které jsou určeny na cesty, se uživatelé nemusí obávat toho, že by hlodavec vypověděl službu v tu nejméně vhodnou dobu. Stačí jej totiž pomocí dodávaného microUSB kabelu připojit k notebooku a vesele můžete pracovat dál. Díky funkci rychlonabíjení navíc stačí pouhá minuta připojení pro to, aby myš byla schopna pracovat celou další hodinu bez jakýchkoliv problémů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Indikační dioda informuje o stavu baterie

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabíjení probíhá prostřednictvím portu microUSB

 

Klady a zápory

+ kvalita zpracování, použité materiály

+ citlivý senzor, funguje na jakémkoliv povrchu

+ příjemná ergonomie i přes kompaktnější rozměry

+ pět programovatelných tlačítek

 

- vysoká cena

- rolovací kolečko nefunguje zároveň jako tlačítko

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Logitech Anywhere 2

 

Závěrečné hodnocení

Logitech Anywhere 2 je stejně povedená myš, jako její větší bratříček MX Master. I přes kompaktnější rozměry nabízí příjemnou ergonomii a dokáže pracovat prakticky na jakémkoliv povrchu. Nechybí ani pět programovatelných tlačítek či dva režimy rolovacího kolečka. Naopak neduhy se hledají jen velmi těžko. Cena blížící se hranici dvou tisíc korun sice není nejnižší, na druhou stranu ale případní zájemci získají jednu z nejlepších mobilních myší na aktuálním trhu.

Myš Logitech Anywhere 2 můžete zakoupit v našem obchodě

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru