Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Seagate Laptop SSHD – disk, který se umí učit

Recenze: Seagate Laptop SSHD – disk, který se umí učit

Recenze
Seagate Laptop SSHD - 1TB_172325407
Seagate Laptop SSHD - 1TB
Produkt není určen k prodeji.

Hybridní disk Laptop SSHD od společnosti Seagate se chlubí úctyhodnou kapacitou 1 TB. Vedle toho ale nabízí zajímavou technologii Adaptive Memory Technology, díky které se dokáže naučit preference uživatele a zvyšuje tak svoji rychlost.

SSD jednotky jsou fenoménem dnešní doby. Nabízí špičkový výkon a nízkou spotřebu energie. Přestože jsou na trhu již několik let, stále se nedočkaly masivního rozšíření. Důvod je jednoduchý – cena. V některých případech jsou až pětkrát dražší než klasické plotnové pevné disky. A nic bohužel nenasvědčuje tomu, že by se cenová politika výrobců měla v dohledné době nějak výrazně změnit.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Technologie SSHD spojuje to nejlepší z klasických pevných disků a moderních SSD jednotek

 

Nijak oslnivá zatím není ani kapacita SSD a řada uživatelů zjišťuje, že dnes nejprodávanějších 128 GB je přeci jen trochu málo. Stačí nahrát několik rodinných fotek a pár videí ve vysokém rozlišení a pro uložení dalších dat už zkrátka není místo. Není sice problém koupit SSD s kapacitou třeba 960 GB, cena se pak vyšplhá ale klidně i na více než deset tisíc korun.

Vyzrát na oba problémy se snaží společnost Seagate s takzvanými hybridními SSHD jednotkami. Tato technologie vychází z klasického plotnového disku doplněného flashovou pamětí. Díky tomu by měla jednotka při práci nabídnout velice slušnou přenosovou rychlost (podle údajů výrobce je výkon ve srovnání s klasickým HDD nejméně o 95 procent vyšší), a zároveň dostatečnou kapacitu. Pořizovací cena je přitom výrazně nižší než v případě klasického SSD disku. Příkladem takové jednotky je model Seagate Laptop SSHD - 1 TB, kterému se dnes podíváme na kobylku.

 

Technické parametry:

Testovaný model: Seagate Laptop SSHD - 1 TB

Rozhraní: SATA 6 Gb/s

Druh pevného disku: interní

Formát disku: 2,5 palce

Kapacita: 1 000 GB

Rychlost otáčení ploten: 5 400 rpm

Flash paměť: 32 GB

Technologie: NCQ, MLC

 

Vzhled a kvalita zpracování

Jak již samotný název napovídá, testovaný SSHD disk je určen především pro notebooky, jejichž majitelé nejsou spokojeni s výkonem klasického pevného disku. Zkušenější uživatelé totiž nyní správně podotknou, že největší brzdou přenosných počítačů bývají právě pomalé disky, což nedokáže kompenzovat ani dostatek operační paměti nebo výkonný procesor.

Nainstalovat SSHD do klasického stolního počítače ale také není žádný problém. Stačí dokoupit speciální redukci, která umožní vložit 2,5palcový disk do 3,5palcové pozice. Na první pohled si testovaný model snadno spletete s obyčejným pevným diskem. Popravdě nebýt nalepeného štítku s popisem, poznat rozdíl je téměř nemožné.

Svým vzhledem se tedy testovaná novinka nijak výrazně neliší od běžných pevných disků. Jednotka má klasický formát 2,5 palce a kovové tělo se stříbrným horním krytem. Pro přidělání jsou připraveny otvory pro šroubky po stranách i na spodní straně disku. Celkem jich je na těle zařízení deset. Díky tomu není problém jej připevnit prakticky do jakékoliv skříně či notebooku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešního testu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nízký profil napovídá, že SSHD jednotka je primárně určena do notebooků

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výška je pouhých 9,5 milimetru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na boku samozřejmě nechybí závity pro uchycení šroubků

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konektory k připojení datového a napájecího kabelu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana disku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na závity na boční...

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

...a spodní straně

 

Testovací sestava

Ještě než se pustíme do samotných testů, které nám odhalí skutečný výkon SSHD disku, podíváme se na testovací sestavu. Většina uživatelů bude patrně novinku používat v notebooku, my jsme přesto zvolili klasickou počítačovou sestavu. Pracovní tempo udával šestijádrový procesor Intel Core i7-5820K při frekvenci 3,3 GHz, respektive 3,6 GHz v Turbo režimu. Tento čip byl vyroben 22nm procesem a disponoval 15MB vyrovnávací pamětí. Samozřejmě šlo o architekturu Haswell-E určenou pro socket LGA 2011-V3.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Základní deska ASUS X99-DELUXE

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Grafická karta ASUS STRIX GTX970-DC2OC

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výkonný a tichý chladič Noctua NH-D15

 

O chlazení procesoru se staral výkonný chladič Noctua NH-D15, který ale díky dvojici 140mm aktivních ventilátorů a masivnímu pasivu patří k nejtišším na trhu. Sestava byla dále osazena základní deskou ASUS X99-DELUXE, která je určena především pro herní počítačové sestavy. Jak již samotný název napovídá, je postavena na čipové sadě Intel X99, kterou jsme již dříve důkladně otestovali

Sestava byla dále doplněna grafickou kartou ASUS STRIX GTX970-DC2OC, která vyniká kromě slušného výkonu také ve většině případů nulovým provozním hlukem. Do určité teploty si totiž tato grafika vystačí s pasivním chlazením, jak jsme detailně popsali v jedné z dřívějších recenzí. Z operačních pamětí jsme vybrali kit 4x4 GB od společnosti ADATA. Konkrétně se jednalo o DDR4 moduly XPG Z1 s celkovou kapacitou 16 GB, které pracují při taktu 2133 MHz (odpovídá PC4-17000) a časování CL15-15-15.

Celou sestavu poháněl napájecí zdroj CORSAIR RM Series RM850 850W, který disponuje certifikací 80Plus Gold a výkonem 850 W. Jeho hlavní výhodou je technologie Zero RPM Fan Mode. Tento režim zajišťuje, že se ventilátor netočí, dokud není dosaženo vysokého zatížení. Navíc je ventilátor navržen na míru pro nízkou hlučnost provozu, i když se točí. Pro úplnost dodejme, že testy probíhaly pod operačním systémem Windows 10.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Operační paměti ADATA XPG Z1

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájecí zdroj CORSAIR RM Series RM850 850W

 

Samozřejmě jsme netestovali pouze SSHD, ale také další dva disky. Konkrétně zástupce klasiky WD Caviar Blue EX s kapacitou 1 TB (64 MB vyrovnávací paměť, 7200 rpm, rozhraní SATA 6 Gb/s) a SSD jednotku A-DATA Premier Pro SP600 s kapacitou 128 GB. U té výrobce slibuje rychlost čtení až 360 MB/s a zápisu až 130 MB/s.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mezi konkurenty testovaného disku jsme zařadili také SSD jednotku A-DATA Premier Pro SP600

 

Výsledky testů

Co možná nejlepších výsledků se Seagate u své SSHD jednotky nesnaží dosáhnout pouze integrací paměti typu MLC NAND, ale také moderními technologiemi. Vedle již notoricky známé NCQ umožňující zvolit optimální pořadí, ve kterém bude přistupováno k požadovaným informacím na médiu, je řeč především o Adaptive Memory. Ta dokáže na flash paměť automaticky zrcadlit sektory, ke kterým systém přistupuje nejčastěji. Kapacita 32 GB není pro tyto účely malá, jak by se na první pohled možná mohlo zdát.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na SATA konektory SSHD jednotky společnosti Seagate

 

Především proto naleznete v grafech níže dva výsledky testů SSHD jednotky. První test je po čisté instalaci Windows a druhý je po dni používání. Na výsledcích je krásně vidět, jak se disk během pouhých 24 hodin naučil, jaké činnosti jsou nejpoužívanější a technologie Adaptive Memory jim automaticky přiřadila vysokou prioritu. Nárůst výkonu je díky tomu značný.

 

Seagate Laptop SSHD

(první test)

Seagate Laptop SSHD

(druhý test)
WD Caviar Blue EX

A-DATA

Premier Pro SP600

PC Mark Vantage

(více je lépe)
4862 bodů 17613 bodů 4970 bodů 23 485 bodů

4GB soubor - čtení

(více je lépe)
94 MB/s 136 MB/s 116 MB/s 157 MB/s

4GB soubor - zápis

(více je lépe)
82 MB/s 119 MB/s 87 MB/s 126 MB/s

Balík malých souborů - čtení

(více je lépe)
29 MB/s 58 MB/s 37 MB/s 57 MB/s

Balík malých souborů - zápis

(více je lépe)
25 MB/s 41 MB/s 35 MB/s 39 MB/s
BootRacer (rychlost spuštění systému Windows 10; méně je lépe) 58 s 18 s 52 s 21 s

 

Z testů výše je možné vyčíst, že při práci s nejpoužívanějšími programy se výkonem SSHD od společnosti Seagate může směle měřit s testovanou SSD jednotkou bez pohyblivých částic. V některých ohledech je dokonce ještě nepatrně rychlejší, například start systému byl o vteřinu lepší než v případě SSD.

Sluší se samozřejmě zmínit, že na trhu jsou ještě citelně rychlejší SSD jednotky, než je model A-DATA Premier Pro SP600. Ty nabízejí papírovou rychlost čtení a zápisu klidně i okolo 500 MB/s, a i když je v reálu výkon o něco nižší, testovaný SSHD disk by byl na tyto modely krátký. 

Příjemným překvapením je fakt, že testovaný model není ani bez plné podpory technologie Adaptive Memory (první test) nijak výrazně pomalejší než klasický plotnový disk. A to i přesto, že ten disponoval rychlostí 7200 otáček za minutu, zatímco SSHD dosahuje rychlosti 5400 otáček za minutu. Právě díky nižším otáčkám je přitom jednotka od společnosti Seagate subjektivně citelně tišší. Samozřejmě v tomto ohledu má ještě navíc SSD, které není slyšet vůbec.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SSHD jednotka v testech příjemně překvapila

 

Klady a zápory

+ výborný poměr cena/výkon

+ vysoká rychlost při využití technologie Adaptive Memory

+ tichý chod

 

- klasická SSD jednotka je logicky ještě tišší 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Seagate Laptop SSHD - 1TB

 

Závěrečné hodnocení

Seagate Laptop SSHD je možné pořídit za něco málo přes tři tisíce korun. Klasické 2,5palcové disky s kapacitou 1 TB jsou sice levnější, ale testy ale prokázaly, že tato investice se vyplatí, protože nárůst výkonu je velice výrazný. Dokonce se hybridní SSHD při běžné práci může směle měřit s některými SSD jednotkami bez pohyblivých částic. Ty si ale mohou nechat zdát o takové kapacitě a ceně. Disk s lepším poměrem cena/výkon budete hledat na trhu jen velice těžko.

Disk Seagate Laptop SSHD zakoupíte v našem obchodě.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (4)

Heh :)

"Seagate Laptop SSHD je možné pořídit za něco málo přes tři tisíce korun. To je o několik stokorun více než v případě obyčejného plotnového 2,5palcového disku s kapacitou 1 TB. "Divné. Na vašem webu vidím, že obyčejný 2.5" 1 TB disk začíná s cenou na 1500 Kč :D To není rozdíl pár stokorun, ale DVOJNASOBEK!

@Niky: Pravda, za 2400 člověk dneska koupí Samsung SSD 850 EVO 240GB s 500MB/s :D Kdo si koupí ten seagate, neumí uvažovat...

@Niky: To jo ale do notebooku většinou nenarveš jen 1 disk a ještě SSD to by moc nešlo Jinka ano do pc je lepší jsi to koupit od sebe.

@Niky: Dobrý den, zmiňovaná nabídka za 1500 Kč je ale doprodej staršího a pomalejšího modelu s rozhraním SATA 3Gb/s. Modely se SATA 6Gb/s jsou dražší. Přesto souhlasím, že vyčíslení formou „pár stovek“ může být v textu matoucí, obzvlášť když je to v konečném důsledku klidně i tisícovka. Proto děkujeme za připomínku, v textu to poupravíme.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru