Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Seagate Enterprise NAS – maximální kapacita, špičkový výkon

Recenze: Seagate Enterprise NAS – maximální kapacita, špičkový výkon

Recenze
Seagate Enterprise NAS - 6TB_524433986
Seagate Enterprise NAS - 6TB
Produkt není určen k prodeji.
Seagate Enterprise NAS - 3TB_968116499
Seagate Enterprise NAS - 3TB
Produkt není určen k prodeji.
Seagate Enterprise NAS - 4TB_520141193
Seagate Enterprise NAS - 4TB
Produkt není určen k prodeji.
Seagate Enterprise NAS - 2TB_1879103681
Seagate Enterprise NAS - 2TB
Produkt není určen k prodeji.
Seagate Enterprise NAS - 5TB_1190902195
Seagate Enterprise NAS - 5TB
Produkt není určen k prodeji.

Pevný disk Enterprise NAS představuje to nejlepší, co je možné od společnosti Seagate v současnosti zakoupit pro malé servery a domácí nebo firemní úložiště typu NAS. Novinku jsme otestovali v nejvyšší možné kapacitě 6 TB.

Krátce před koncem loňského roku se v naší nabídce objevila zcela nová řada pevných disků Seagate Enterprise NAS. Jak již jejich název napovídá, novinka cílí především na NAS servery, ostudu by ale vzhledem k možnosti využití 24/7 (24 hodin, 7 dní v týdnu) neudělala jistě ani v malém firemním serveru. Pojďme se podívat, jestli na to skutečně má…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Seagate Enterprise NAS

 

Technické parametry

Testovaný model: Seagate Enterprise NAS - 6TB

Rozhraní: SATA 6 Gb/s

Druh pevného disku: Interní

Formát disku: 3,5 palce

Kapacita: 6 000 GB

Rychlost otáčení ploten: 7 200 rpm

Vyrovnávací paměť: 128 MB

Provoz 24x7: Ano

 

Vzhled a kvalita zpracování

Rozeznat od sebe jednotlivé edice pevných disků společnosti Seagate se může zdát jako nadlidský úkol. Nabídka této společnosti je totiž opravdu široká a jednotlivé modely stejného formátu se i přes různá zaměření podobají jako vejce vejci. Jasno je samozřejmě hned při pohledu na štítek s přesným popisem a parametry disku.

Svým vzhledem se tedy testovaná novinka nijak výrazně neliší od běžných pevných disků. Jednotka má klasický formát 3,5 palce a kovové tělo se stříbrným horním krytem. Pro přidělání jsou připraveny otvory pro šroubky po stranách i na spodní straně disku. Celkem jich je na těle zařízení osm. Díky tomu není problém jej připevnit prakticky do jakékoliv skříně či NASu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešní recenze

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Po stranách jsou umístěny otvory pro uchycení šroubů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

K připojení slouží rozhraní SATA

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana disku

 

Na čem jsme testovali?

Pevný disk jsme testovali na futuristicky vyhlížejícím NAS serveru Lenovo Beacon, který je stejně jako Seagate Enterprise NAS na českém trhu novinkou. NAS server je vybaven výkonným procesorem Intel CE5315 podpořeným 1 GB DDR3 operační paměti.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Lenovo Beacon

 

Přestože se Lenovo Beacon prodává také s pevnými disky, my jsme testovali verzi dodávanou bez nich. Pro úplnost dodejme, že nabízí možnost instalovat dva HDD s rozhraním SATA. Pro zvýšenou bezpečnost dat nechybí ani možnost zapojit disky do pole RAID 1.

Mezi konektorovou výbavu patří dvojice USB 3.0 konektorů doplněných o HDMI výstup. K propojení do domácí nebo firemní sítě můžete využít LAN nebo WiFi (802.11ac 2x2) rozhraní. Přestože je NAS server dodáván s operačním systémem Linux, testy probíhali pod Windows 8.1 v 32bitové verzi.

Bližší informace o NAS serveru Lenovo Beacon naleznete v našem obchodě (zde).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nový NAS server od Lenova naživo

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bočnice se snižují směrem ke středu, což tvoří zajímavý efekt

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kompletní konektorová výbava NAS serveru

 

Hluk a provozní teploty

Lenovo Beacon je při práci prakticky neslyšitelný. Krásně tedy u něj vynikne, jak je který disk hlučný. V případě testovaných disků od Seagatu, které jsme pro účely testování patřičně zatížili, hlukoměr ukazoval hodnotu 25,5 dBA. Taktéž vibrace jsou velice nízké, ale to je do jisté míry zásluha serveru Lenovo Beacon, jehož rámeček pro uchycení disku odvádí prvotřídní práci.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testované disky Seagate Enterprise NAS

 

Co se naměřených teplot týče, ty se pohybovaly okolo 27 °C (měřeno digitálním teploměrem s odklopenou bočnicí). Při zatížení pak teplota stoupla na 34 °C. Nutno podotknout, že pokojová teplota se pohybovala okolo 23 °C.

Jak bylo uvedeno již výše, testovaný disk splňuje certifikaci 24/7. To v praxi znamená, že disk prošel před zahájením sériové výroby náročnými testy, v rámci nichž bylo potvrzeno, že může pracovat nepřetržitě. Samozřejmě na žádné extrémně dlouhé testy nebyl čas, abychom mohli potvrdit, že novinka bude bez problémů pracovat několik let. Během dvoutýdenního testování však nejevily disky (testovali jsme dva HDD) žádné neduhy.

Seagate navíc ke svým diskům nabízí službu Rescue & Recovery. V rámci té slibuje až s 90% úspěšností obnovu dat z poškozených jednotek. Roli přitom nehraje, zda selhal RAID řadič, zda byl disk poškozen, nebo data znehodnotil virus. Poškozený disk je nutné vždy odeslat do centrály Seagatu. Podle zkušeností uživatelů na zahraničních diskuzních fórech jsou technici této společnosti schopni data vrátit na novém disku během dvou až tří týdnů. My jsme ale naštěstí tuto placenou službu využívat nemuseli. 

 

Výkon hraje prim

Samozřejmě jsme neopomněli změřit výkon modelu Seagate Enterprise NAS. Porovnali jsme jej s pevným diskem WD Red (kapacita 2 TB), který již pár měsíců odvádí dobrou službu v našem soukromém NAS serveru. Proč tento model? Přestože se nejedná o žádnou novinku, patří k nejoblíbenějším na trhu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

WD Red

 

Pevné disky WD Red jsou taktéž určeny pro systémy typu NAS a malé servery. Vybaveny jsou navíc algoritmem IntelliPower, který se stará o vyladění rovnováhy otáček, přenosové rychlosti a ukládání do mezipaměti. Pojďme se tedy podívat, jak si oba disky vedou v praxi.

 

 

Seagate Enterprise NAS

WD Red

Čtení 100 fotografií JPEG

141,36 MB/s

137,14 MB/s

Zápis 100 fotografií JPEG

172,83 MB/s

151,16 MB/s

Čtení 4K video souboru (4 GB)

162,94 MB/s

138,11 MB/s

Zápis 4K video souboru (4 GB)

174,16 MB/s

140,83 MB/s

Přehrávání HD videa (CIFS)

105,50 MB/s

99,04 MB/s

Nahrávání HD videa (CIFS)

101,42 MB/s

89,66 MB/s

Přístupová doba čtení (méně je lépe)

14,6 ms

19,1 ms

Přístupová doba zápis (méně je lépe)

17,3 ms

21,2 ms

 

Prakticky bez rozdílu si oba disky vedly v otázce spotřeby. V klidovém stavu si Seagate Enterprise NAS od napájecího zdroje vyžádal 6 W a při vytížení 7,5 W (měřen rozdíl spotřeby na klasické počítačové sestavě s SSD a s připojenými a odpojenými disky) U modelu Seagate Surveillance byly tyto hodnoty v obou případech o 0,5 W nižší. Nutno podotknout, že při ročním zúčtování energií nebude tento rozdíl hrát prakticky žádnou roli.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Seagate Enterprise NAS

 

Klady a zápory

+ rychlost disku

+ velmi nízký provozní hluk

+ nízké provozní teploty

 

- vysoká pořizovací cena disku

 

Závěrečné hodnocení

Náročnost na úložné prostory, obzvláště s příchodem 4K videí, se neustále zvyšuje. Kapacita 6 TB bude ale bohatě stačit každému. Pokud se rozhlížíte po takto velkém disku, model Seagate Enterprise NAS rozhodně stojí za zváženou, jeho klady jsou nesporné. Řeč je nejen o výkonu, ale také tichém chodu a nízkých provozních teplotách, které by měly přispět k dlouhé životnosti této jednotky.

Na druhou stranu cena blížící se k hranici 12 000 korun je opravdu vysoká. Pokud takovouto kapacitu nepotřebuje, daleko zajímavější poměr cena/výkon nabídne Seagate Enterprise NAS s kapacitou 4 TB. Má stejné výhody, ale cenu poloviční.

Zakoupit pevné disky Seagate Enterprise NAS můžete v našem obchodě (zde).

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (7)

Na NAS stačí WD

Ty testy rychlosti jsou takové varchlaté. Jako je rychlejší, ale stejně kdo má doma 10Gb síť, tak to degraduje na nějakých 120MB/s reálně.
Mimochodem co jste měli za síťové prvky a síťovky že vám to na CIFS (NFS) dalo tak málo. Já běžně jedu 120MB/s s intel CT 1000 v homemade HTPC/NAS, přes switch od netgearu (ted nevím přesně, něco 108E nebo tak, ty kovové a nastavitelné) a v notebooku atheros AR8161. Na obou stranách ubuntu server 14.04. No akorát je pravda že mám více RAM což se využije jako cache při přenosu na obou stranách.EDIT: jo a disky WD RED 3TB v SW RAID 1

@matlala: Dobrý den, ve stolním PC je čipset od Intelu, co je v NAS od Lenova se mi bohužel nepodařilo dohledat. Na obou stranách nicméně Windows. Síťovou komunikaci řídil router ASUS RT-N18U.Hezký den,Martin, CZC.cz

@Martin Rippl - CZC: Tak to je jasné, proč to tak je. 1. widle a 2. debilní broadcom co to spojuje v tom RT-N18U. Příště zkuste místo takových spojů použít třeba netgear managovatelný switch, který umí i DHCP server, jako jeden z mála to nemá čím brzdit. Ještě lepší alternativou je něco od Miktoriku, pokud jste tedy natolik zdatní a zvládnete ho slušně nakonfigurovat (poslední dobou vzhledem k recenzím o tom začínám pochybovat).
Málokterý test je objektivní, tenhle se tím pádem vzhledem k použitému spoji a windows řadí mezi to kvantum běžných neobjektivních.

@matlala: Dobrý den,díky za podnět. Vždycky jsme se snažili testy co nejvíce přiblížit realitě, právě aby byly co nejobjektivnější - používali jsme tedy co možná nejrozšířenější platformy/hardware, abychom neprezentovali „laboratorní podmínky“, ale skutečnou přenosovou rychlost, které dosáhne většina domácností.
I z toho důvodu probíhaly testy pod Windows, jenž je přeci jen rozšířenější než Linux. MikroTik je skvělé „železo“, ale stejně jako Linux není tak hojně rozšířen. Příště se nicméně pokusíme do testů kromě rozšířených platforem/hardwaru zařadit i další. Ještě jednou díky za podnět.Hezký den,Martin, CZC.cz

@matlala: .

Chabé srovnání

Chápu, že je to PR článek. Chybí mi ale informace o dostupnosti recovery disku při katastrofě v ČR. Seagate toto nabízí a je to obrovská výhoda (pokud vezmete v potaz úspěšnost, pak není co řešit)Chybí validní srovnání mezi disky, testovat nové zařízení v novém zařízení, abych v jedné recenzi ukázal obě je nesmysl, i když přidáte jeden kus WD RED. Když domácí NAS, pak asi Synology a když profi, tak možná i QNAP, nebo zase Synology.
Bohužel postrádám i spotřebua disku. Proč se před psaním "recenze" nepodíváte jak na to.
A pro mě nejdůležitější je věc, kterou sjet zatím otestovat nemohl a to spolehlivost. V NASu je mi jedno co mám, ale musí to být spolehlivé a pokud možno málo žrát. (NAS mám už dlouhých 6let, teď 4.rok 1010+ od Syno)

@vychodilp: Dobrý den,informace o spotřebě jsme doplnili. V klidovém stavu si HDD od Seagatu od napájecího zdroje vyžádal 5,5 W a při vytížení 7 W (měřen rozdíl spotřeby na klasické počítačové sestavě s SSD a s připojenými a odpojenými disky).
Co se obnovy ztracených dat týče, chystáme v redakci ro vás velký článek, kde budou jednotlivá řešení popsána. Nicméně i nyní jsme doplnili do recenze stať o informacích o službě Rescue & Recovery. Hezký den,Martin, CZC.cz

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru