Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Samsung Spinpoint F1 HD103UJ – velký a spolehlivý archiv

Samsung Spinpoint F1 HD103UJ – velký a spolehlivý archiv

Recenze

Je tomu skoro půl roku, co jsme testovali tři pevné disky a zjišťovali, zda se výkonově vyrovnají staršímu Raptoru. Tenkrát jsme si ukázali skvělý výkon nejnovějších Western Digital SE16 640GB AAKS a Samsung F1 750GB. Dnes nás čeká jejich ještě větší kolega, vlastně největší – Samsung F1 1TB!

Kdo by z úvodníku nevěděl, o jakém dřívějším článku mluvíme, odkaz je zde. Testovaný objekt, kterému se budeme věnovat dnes, je pro méně informované poměrně extrém. Velikost jednoho terabajtu si mnozí nedovedou ani představit. Jedná se totiž pouze o 1000GB a to už je místa habaděj. Velkost stejná jako skoro 213 běžných DVD médií bez nutnosti zvětšení schránky? Dříve nemožné, dnes běžné. Musíme si prostě zvykat, že před dvěma lety luxusně velký 320GB disk se dnes už blíží nejnutnějšímu minimu.

Úvodem

Ač jsou pevné disky velikosti 1TB na trhu skoro rok, až v posledních měsících jejich cena klesla na přijatelnou úroveň, tedy kolem třech tisíc korun i s daní. Za tak velký rozmach prostoru může jediná věc – vylepšená technologie hustoty zápisu. Model Samsung F1 1TB se může pyšnit, stejně jako někteří jeho kolegové ze série F1, hustotou zápisu 334GB na plotnu, což je zatím u 3.5“ disků nejvíce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vnitřní části disku Samsung F1 1TB

I ostatní výrobci ale nelení – Western Digital vyrábí plotny s možností zápisu až 320GB stejně jako další velký výrobce Seagate. Vylepšení nepociťují jen samotné plotny, ale také technologie hlaviček či tišících vylepšení. U nových disků tak i při zapisování v podstatě neslyšíme jejich chod.

Dnes testovaný model je z řady Spinpoint F1 společnosti Samsung. Jedná se o jeden z nejlevnějších 1TB disků, který je ale zároveň velmi výkonný s výbornými provozními vlastnostmi. Tyto shrnující informace jsme si už mohli za dobu od jeho uvedení na trh zjistit. Není ale nad to, ověřit si jeho schopnosti v praxi, a proto jsme ho zvolili do recenze na našem serveru.

Představení

Na první pohled se pevný disk neliší od ostatních. Tvar i velikost zůstávají stejné. Jakmile ho však uchopíme, zjistíme, že je celkově mohutnější. Může se jednat jen o zdání, ale pokud ho porovnám s WD SE16 640GB AAKS, tak mé tvrzení platí na 100%. Ze všeho nejdříve se ale podívejme, co dostaneme, pokud si toto velké úložiště koupíme.

Balení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pevný disk v plastovém obalu

V oblasti pevných disků se nenosí zdobené krabičky s barevnými nápisy, někdy se až divíme, zda disk nedostaneme holý, bez obalu. Ne, pokaždé je minimálně v antistatickém pytlíku, který je u disků Samsung nahrazen, a to velmi kvalitně. Plastový obal s vyfouknutými bublinami odolá hrubšímu přenášení a dobře se otevírá. S pomocí síly otevřeme a stejně zase zavřeme. Jedná se o praktické řešení, kdy obal nemusíme poškozovat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Krabička po otevření

Obal jsme lehce otevřeli. Vrchní víko je spojeno s dolním v délce jedné strany. Kuličky na obalu slouží ke zmírnění nárazů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Disk s příslušenstvím

Slovo příslušenství se zde snad ani nedá použít. Po rozbalení najdeme na dvě krabičky pouze manuál a čtyři šroubky. I to je ale stále víc, než u většiny ostatních uložišť. Manuál je vcelku podrobný a hlavně univerzální na všechny prodávané pevné disky Samsung, neb návod na zapojení molex napájení či nastavení disku na mód Master či Slave zde opravdu využít nemůžeme.

Samsung Spinpoint F1 HD103UJ 1TB

Balení jsme proběhli rychle, teď si zkontrolujeme vyhotovení produktu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samsung F1 1TB

Disk je běžného tvaru a velikosti 3.5“. Váží slušných 665 gramů, což je znát. Má tmavě stříbný, zřejmě kovový kryt, pod kterým je krusta z velmi tvrdého černého plastu. Rychlost otáčení ploten je 7200ot./min.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Horní část s popisem a kovovým krytem

Kryt je přichycen šesti hvězdicovými šroubky, dírky okolo se dle upozornění na etiketě nesmí ničím přikrývat. Dle otevřeného modelu (první obrázek recenze) si můžeme lehce představit, jak uvnitř zařízení vypadá. V horní části jsou dle vystoupnutí plotny, v dolní části magnet s hlavičkou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Možnosti připojení

Disk můžeme připojit pouze pomocí SATA kabelu, starší IDE se na nových discích neobjevuje. To samé platí i o napájení, které už je pouze SATA. Pro informaci je délka disku 14.5cm, šířka 10cm a výška 2.5cm.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Informační štítek

Na informačním štítku jsou sériová čísla, specifikační označení či označení, že disk splňuje různé předpisy a limity. Zcela dole pak vidíme, že daný kus byl vyroben v sprnu 2008.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana s PCB

Na zadní straně nalezneme zelené PCB s obvody a čipy. Při zapojení se jedná zřejmě o nejteplejší část celého disku, avšak teplotní čidlo měří spíše teploty podobné těm z vrchní strany s kovovým krytem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na PCB

Z detailnějšího pohledu vidíme, že obvody disku nejsou až tak složité. Z levé strany PCB vychází oranžová obvodová páska se čtyřmi vlákny vedoucími k čtecím hlavám.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konektory z druhé strany

Konektory napájení a zapojení vychází přímo z PCB. Na co jsou čtyři piny vedle známých konektorů, jsem nepřišel. SATA konektor je samozřejmě druhé generace 3Gbps, podporuje technologii NCQ.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled

Pyšnit se může dvěma technologiemi firmy Samsung – SilentSeek a NoiseGuard, které snižují hlučnost za běhu. Protože se jedná o opravdu velký datový objem, je přizpůsobena i vyrovnávací paměť, která má 32MB. K představení by to bylo vše, podívejme se na podrobné specifikace.

Porovnání specifikace testovaných disků

Samsung Spinpoint F1 HD103UJ – 1000GB

Samsung Spinpoint F1 HD753LJ - 750GB

Western Digital Caviar SE16 WDAAKS - 640GB

Velikost disku

1000GB

750GB

640GB

Reálná velikost disku

976,6GB

698.5GB

595.4GB

Rychlost otáčení (rpm)

7 200

7 200

7 200

Velikost cache

32MB

32MB

16MB

Rozhraní

SATA II 3.0Gb/s

SATA II 3.0Gb/s

SATA II 3.0Gb/s

Napájení

SATA

SATA

SATA

Počet ploten

3

3

2

Počet hlaviček

6

5

4

Pracovní teplota

0-60°C

0-60°C

5-60°C

Hmotnost

665g

640g

630g

Hlučnost (průměr)

27dB

28dB

27dB

Cena

2942,-

1973,-

1642,-

Ze specifikací disků vidíme, že oba bratříčci od Samsungu mají shodné parametry, jen ten menší má deaktivovanou velkou část třetí plotny. Ceny v podstatě odpovídají velikostem. V poměru cena/GB je 1TB Samsung lehce méně výhodný. Pokud by jste chtěli vědět o pevném disku více, můžete se podívat na stránky výrobce zde.

Testovací sestava

Ač jsme předešlý test prováděli na sestavě Intel s Core 2 Duo E8200, dnes si pevný disk otestujeme na aktuálně dostupné platformě AMD s procesorem Phenom. Na výkon by tato skutečnost měla mít vliv pouze malý, neb testovací benchmarky pracují přímo s diskem a jeho schopnostmi. I tak tuto skutečnost uvádím, aby nedošlo k mýlce.

Procesor

AMD Phenom X4 9950BE (2.6GHz)

Chlazení

AMD boxový chladič

Základní deska

Gigabyte MA78GPM-DS2H

Operační paměť

Patriot Viper 2x2GB DDR II 800MHz CL4

Grafická karta

HIS ATI Radeon HD3850 512MB IceQ3 Turbo, PCI-E

Pevný disk

Dle testu

Zdroj

Corsair Power Supply HX620 620W

OS

Windows Vista Home Premium 64-bit SP1

Změněn byl i operační systém, ne tedy přímo Windows Vista, ale od minulé recenze byl nastálo aplikován Service Pack 1, který by při absolutně přesném měření mohl mít také vliv na celkové výsledky. I tak si myslím, že porovnání s ostatními dříve testovanými disky je v pořádku.

Testy

K porovnávání výkonu jsem zařadil benchmarky, které většina znalejších uživatelů používá či o nich alespoň slyšela. Jedná se o veskrze praktické testy při aplikaci dané situace nebo testy maximálního výkonu. Pevné disky byly testovány prázdné, naformátované. Testy byly prováděny minimálně dvakrát každý a brán byl vždy vyšší výsledek. U rychleji zpracovaných testů HDTach a HDTune bylo měření prováděno třikrát.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

HD Tach verze 3.0.4.0 je často používaný program pro srovnání pevných disků mezi uživateli. Jeho výhodou je poměrně rychlé měření a relativní přesnost. S porovnání námi testovaných modelů si v průměrné rychlosti čtení nejlépe vede WD Caviar 640GB. Na něj se s velmi podobným výsledkem, avšak o 2.2MB/s nižším, dotahuje dnes představený model Samsung F1 1TB. Na rozdíl od průměrné rychlosti čtení neukazuje test Burst Speed praktické hodnoty. U starší verze SATA vidíme propad a novější disky mají podobné hodnoty s větší nepřesností měření.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

HD Tune 2.55 je program podobný HD Tach, jen s více možnostmi a přesnějšími měřením, neb samotný test trvá déle. Rychlosti přenosu dat se moc neliší od měření HD Tach. Z výsledků je zajímavé porovnání obou disků Samsung. Rozdíl mezi nimi je poměrně velký na to, že oba mají stejné použité plotny i technologie. Je vidět, že použití jedné plotny pouze z části (nebo každé plotny jen z části?) výrazně snižuje naměřené hodnoty a celkový výkon. Oba testy vyhrává disk WD Caviar 640GB.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V HD Tune můžeme měřit hodnot více. Po přenosových rychlostech jsou důležité i přístupové doby a jak moc disk potřebuje ke své práci procesor. Oba výsledky jsou přesně opačné. Disk, který má lepší přístupové doby, víc zaměstnává procesor a naopak. Osobně bych raději měl lepší přístupové doby, než menší zatížení procesoru, ale preference uživatelů mohou být různé. Před další sadou testů si ukážeme průběh testování v HD Tune.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Průběh benchmarku v HD Tune 2.55

Z obrázku vidíme naměřené hodnoty z jednoho testu. Průběh křivky je poměrně dobrý, s viditelně podobnými amplitudami od začátku do konce. O teplotě si povíme později.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Komplexní benchmark PCMark 2005 jistě všichni známe. Vybral jsem pár zajímavých testů, které by nám mohli dále napovědět o schopnostech testovaných disků. V celkovém hodnocení všech vyhrává celkem jasně Western Digital 640GB. Rozdíl mezi Samsung 1TB a Samsung 750GB není tak velký jak by se dalo z předchozích výsledků čekat. Zástupce starších datových uložišť Seagate Barracuda 320GB je pozadu už hodně. V simulaci startu systému Windows XP je jasně první WD 640GB, disky za ním jsou srovnány na skoro stejné hodnotě, těsně pod 10MB/s.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V testu načítání aplikací se před největšího zástupce Samsung 1TB dostal i jeho menší kolega, což rychle napravil u simulace skenování systému proti virům, kde poprvé vyhrál, stejně jako u zápisu dat (File Write). Další dílčí testy v PCMark 2005 mi tak zajímavé nepřisly, a proto se podívejme, jak vše rozuzlí nejnovější testovací nástroj od Futeremarks.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V celkovém hodnocení testu HDD v PCMark Vantage končí Samsung 1TB až třetí. Je vidět, že přenosové rychlosti nejsou vše a hlavně nejsou hlavním činitelem v tomto setu testů. Je hezké, že si můžeme otestovat práci disku se „zlepšovákem“, jakým bezpochyby Windows Defender je, ale moc reálné podklady pro koupi nedostaneme.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

I přes nedostatek zajímavých testů ve Vantage jsem nakonec dva vybral. Simulace startování systému Windows Vista i test načítání aplikací vychází velmi podobně jako v předešlých případech. A jaké pracovní teploty při testech jsme naměřili?

Teploty

Otázkou odebírání teplot jsem se zabýval poměrně dlouho. K dispozici je wireless meřič Scythe Kama Thermo nebo můžeme věřit integrovaným teplotním senzorům. Podle mého zjištění měří senzory teplotu spíše v méně zahřívané horní části disku než v dolní u PCB, kde bývají až o 10°C vyšší. Dnes testovaný disk jsem tedy měřil na povrchu horního kovového krytu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stejně jako v předchozích testech byl disk umístěn ve své pozici ve skříni ThermalTake Swing a z přední pozice na něj foukal 120mm ventilátor. Pokud tento ventilátor vypneme, stoupnou teploty až o 10°C.

Hlučnost

Hlučnost pevných disků neměřím žádným přístrojem, ale pouze slovně komentuji. Všechny tři nové pevné disky jsou v podstatě stejné. Jejich hluk nemáte šanci přes zavřenou skříň slyšet. Pokud máte skříň otevřenou, slyšíte možná jako já pouze systémové ventilátory. Až při přiblížení k disku na menší vzdálenost v desítkách centimetrů můžeme poslouchat jemné šumění při zátěži. Shrnutím je pak fakt, že nové pevné disky už Vás s hlukem trápit nebudou, jsou běžně neslyšitelné.

Cena

Ceny jsme Vám přiblížili již v úvodní tabulce specifikací. Pro pořádek si je ještě zopakujeme graficky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Je s podivem, že i nejstarší disk v testu – Seagate Barracuda 7200.10 320GB – je stále v nabídce a vyrábí se. Jeho výkon oproti novým jednoplotnovým 320GB diskům je poměrně nízký a jeho cena není nejlepší. Jak vidíte, nejlepší koupí zřejmě zůstává Western Digital Caviar SE16 640GB AAKS, který je za něco málo přes 1600,-Kč výkonově nekompromisně první. Pro přehled si uvedeme výhodnost disků v poměru cena/GB.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V poměru cena za GB jsou na stejné rovině WD 640GB a Samsung 750GB. Samsung 1TB už není tak výhodný a Seagate 320GB už vůbec ne. Je otázkou, zda je 400 korun tak velká částka, abychom nemohli mít místo 320GB hned dvojnásobek (ať už bereme v jakýkoliv 320GB disk). Aktuální ceny na trhu jsou poměrně ustálené, žádné větší výkyvy zřejmě nelze čekat.

Klady a zápory

Samsung Spinpoint F1 HD103UJ – 1TB

+

-

Výkon

Cena

Velikost disku

Teplota, hlučnost

Jedinou nevýhodou dnes testovaného pevného disku je pouze jeho stále vyšší cena. Za cenu o málo vyšší bychom mohli mít dva WD Caviar 640GB – dohromady skoro 1300GB.

Závěrečné hodnocení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samsung Spinpoint F1 HD103UJ 1TB

Samsung Spinpoint HD103UJ 1TB se při testování ukázal v nejlepším světle. Je výkonný, tichý a tepelně málo výhřevný. S velikostí jednoho terabajtu se hodí zvláště pro zálohování a archivaci dat, ale i jako systémový disk na první části třeba 50GB disku, kde je logicky nejrychlejší. Jako výhodnější spojení velkého uložiště dat se systémovou částí bych stále viděl disk Western Digital Caviar SE16 640GB AAKS.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (51)

To je divné...

Je celkem zajímavý, že v první polovině testu skoro vždy o kus vede Seagate 320GB, ale jakmile se přešlo na benchmarky tak začal vyhrávat, většinou poslední, Western Digital...Trochu zajímavý ne ?

@Anonymní uživatel: Nevim kde jsi vzal, že Seagate nekde vedl.Na začátku o dost ztrácel a jen 2x ze všech testů byl 2. v pořadí,jinak bezkonkurenčně poslední.(je dobré si přečíst i info v grafech)

@Anonymní uživatel: Tak přečetl a prohlídl jsem si recenzy 2x a nesouhlasím s tím, že byl první skus to znova pročíst a uvidíš. Ale nezlobil bych se mít tento slušný sklad v case :) v testech si vedl na výbornou.

@Anonymní uživatel: Dobrý den,nevídím, že by tomu někde bylo tak, jak píšete. Každopadně ať je lepší v testu menší či větší hodnota, nejlepší disk je vždy první v grafu (nahoře).

4 piny

spousta SATA disků má tyto 4 piny je to omezení rychlosti(přepínání) SATA/SATA2 1,5GB/s / 3GB/s. slouží pro počítače se sata1, kde vám deska nesežvejká SATA2 disk. neplatí to u všech.

@Artanis62: Dobrý den,děkuji za vysvětlení. Ve chvíli psaní recenze mě to nenapadlo. Víte také, jak je potřeba co a hlavně čím zapojit, aby disk běžel přes SATA1? V základu jsou totiž piny holé.

@Tomáš Hort: cim jinym nez jumperem :) a u tohoto disku stejne, jako u ostatnich sata2 samsung disku se spojuji prvni dva piny nad sebou zleva

@Tomáš Hort: většinou je to popsané např 1,5GB/s a 3GB/s nebo na disku. Pozor některé disky nemusí mít zpětnou kompatibilitu nebo je nemusí umět deska.

Testy...

Prijde mi velice neobjektivni porovnavat disky jinych znacek, ktere maji naprosto rozdilne kapacity. Kdyz uz to ma byt srovnani tak bud ruzne velikosti ale stejna znacka nebo ruzne znacky ale stejne velikosti.

@el.cid: Dobrý den,neobjektivní to rozhodně není. V testech jde uživatelům hlavně o výkon, rychlost v poměru ke kapacitě a ceně.Jsou dva druhy testů: srovnávací testy jedné kapacity všech výrobců (nebo alespoň, co nejvíce běžných). U těchto testů zjistíme, který disk bychom si podle výsledků měli koupit, pokud budeme o disku z dané skupiny uvažovat.Druhá skupina testů je ta, kterou děláme zde. Vezmeme zajímavý pevný disk z nabídky a otestujeme ho. Srovnáme výsledky s dříve testovanými disky, kde jasně uvidíme více faktorů, než u srovnání disků jedné kapacity.V této recenzi například zjistíme: porovnání výkonu staršího disku se staršími technologiemi oproti nejnovějším diskům, porovnání výkonu rozdílných kapacit pevných disků. Zjistění, že pokud si koupíme o 360GB větší disk, budeme mít v podstatě stejný výkon jako u menšího disku anebo pokud se rozhodneme pro 750GB disk, výkon nebude takový.Celkově si myslím, že jediné, co nemohu porovnat je výkon například základní desky a pevného disku, ale porovnávat výkon pevných disků obecně je určitě v pořádku. Z pohledu většiny zákazníků je to i zajímavější při rozhodování, zda koupit levnější větší nebo dražší menší, pokud nás zajímá výkon.

@Tomáš Hort: Tak v tom pripade, jak to pisete, by bylo treba otestovat alespon tak trojnasobek disku...Navic pisete neco o stzarsim porovnani jiz recenzovanych disku - urcite nepouzivate stejnou zakladni desku jako byla pouzita u jinych testu, takze porovnavat takove vysledky je zavadejici. Vase srovnani je mozna zajimave ale nerika vubec nic, nez to, z eruzne disky jsou ruzne vykone...

@el.cid: Dobrý den,recenze děláme po jednom pevném disku a výsledky spojujeme, porovnáváme. Vybíráme vždy zajímavé modely z nabídky. Je to náš systém, který nebudeme měnit.Reagovat na použití jiné základní desky ani nebudu, neb vše o tom máte napsáno v recenzi, tudíž je Vaše argumentace zbytečná a jen dokazuje, že jste toho moc z recenze nepřečetl...I tak ale děkuji za komentář. Nakonec koukám, že jeden test 500GB disků tu také máme, snad ten by odpovídal Vašim požadavkům.

@Tomáš Hort: Ale tady jde prave o to, ze porovnavate neporovnatelne.Kdyz uz jste reagoval na desku, tak pokud v recenzi pisete, ze jina deska ma na vliv vykonu minimalni, tak je to velice naivni. Zrejme si neuvedomujete, ze disky jsou v prvni rade pripojene pres radic a uvahy o tom, jak pracuje nejaka utilitka..ehm. Tady uz sam vidite jak zcestne vase trvrzeni je. Musim se tedy priznat, ze jsem nenahlizel do specifikaci desky ale pochybuju, ze deska pro AMD pouziva ICH9/10 (a tim padem i radic disku od Intelu) :-DPokud toto stale nevidite a nejste schopny to uznat, tak to nema cenu dale resit.

@el.cid: Dobrý den,abychom byli všichni v obraze, zvlástě ti, co nečtou recenze pravidelně a neví tudíž, jaké výsledky dosahují pevné disky na obou platformách, udělal jsem malý test a výtah hodnot z naších testů. Zde se můžeme přesvědčit, jaký je opravdu rozdíl mezi řadiči Intel a AMD. V recenzi jsem uváděl, že rozdíly jsou tak minimální, že je můžeme zanedbat v rámci přesnosti (nepřesnosti měření). Testováno bylo na stejném pevném disku Western Digital Caviar SE16 640GB AAKS.AMD 780G (Asus):
průměrná rychlost přenosu v HDTach - 95,6MB/s
počet bodů v testu HDD PCMark 2005 - 6720
AMD 790X (Gigabyte):
průměrná rychlost přenosu v HDTach - 95,8MB/s
počet bodů v testu HDD PCMark 2005 - 6624
AMD 790GX (MSI):
průměrná rychlost přenosu v HDTach - 95,9MB/s
počet bodů v testu HDD PCMark 2005 - 7190Intel X38 (Gigabyte):
průměrná rychlost přenosu v HDTach - 96,7MB/s
počet bodů v testu HDD PCMark 2005 - 6800
Intel X48 (Asus):
průměrná rychlost přenosu v HDTach - 97,1MB/s
počet bodů v testu HDD PCMark 2005 - 7130
Intel P45 (MSI):
průměrná rychlost přenosu v HDTach - 96,9MB/s
počet bodů v testu HDD PCMark 2005 - 6973Výsledky jsou jasné. Stejný disk podává na většině chipsetů podobné výsledky, ve většině případů s rozdílem chyby měření. Na platformě Intel je průměrně větší rychlost přenosu dat o 1MB/s, rozdíl v PCMarku 2005 testu HDD není. V recenzi pevného disku bych se neodvážil měřit výsledky a porovnávat, pokud by byly rozdíly větší, než by bylo únosné (např. větší než možná maximální chyba měření). Jelikož u HDTach je možná chyba okolo 1MB/s (to znamená, pokud uděláme 10 testů a vezmeme rozdíl nejnižšího a nejvyššího výsledku) a u PCMark 2005 test HDD je to 200-300bodů, což je poměrně hodně.Připomínka na rozdílnost testovací sestavy tak byla doufám vyvrácena a rozdíl v řadičích obou společností byl shodnocen na +-1%.

@el.cid: asi tak

Spolehlivost???

Jeste by me zajimalo, jak autor a dalsi lide prijdou na to, ze jsou disky od Samsungu spolehlive? Mate k dispozici nejake statistiky? Pokud ja vim, tak Samsung jako jediny nedava k diskum 5let zaruku (Western a Hitachi ji dava jen k nekolika modelum). Dalsi vec je, ze cca pred rokem Samsung prestal dodavat disky pro velkeho vyrobce pocitacu prave kvuli velke chybovosti...tak nevim...

@el.cid: Dobrý den,spolehlivé jsou dle mého názoru všechny nové pevné disky. Pokud mají poruchu (což se stát může) zjistí se to ihned po spuštění v systému. Osobně vlastním disk Samsung a nemám s ním žádný problém. Pokud se jedná o reakci na nadpis - je to jen nadpis, který bych napsal stejně i pro Western Digital disk, stejně i pro Seagate či Hitachi. Obecně jsou nové disky málo až zanedbatelně poruchové.Co se týče záruky, tak ocenění kvality tím, že je na nějaký disk záruka pět let, je minimálně zajímavé. Hlavně z toho důvodu, že u všech pevných disků je záruka 3 roky až na některé modely, které mají záruku 5let,což v kategorii desktop disků SATA2 7200ot/m. 1TB a více platí pouze pro jeden nově přidaný Western Digital z patnácti pevných disků v nabídce. Z toho vyplývá, že více než 93% procent disků má záruku 3 roky.Nemám informaci, že by Samsung přestal kvůli chybovosti dodávat některému velkému výrobci pevné disky, ale pokud je to pravda, tak rok zpět ještě nebyla série disků Spinpoint F1 v prodeji a tak je možné, že starší disky problémy měly.

@Tomáš Hort: Porucha se může objevit i kdykoliv později než po spuštění systému.
Osobně bych disky od Samsungu nebral i kdyby byly sebevíc levnější.

@kecafon: Ja som vedel, ze som nieco zabudol spomenut... klasicka krivka pravdepodobnosti poruchy v tvare "vanicky" - najvyssia sanca poruchy na zaciatku a po istom case... medzitym je mensia - ale vylucit sa neda... takze zalohovat, zalohovat a este raz zalohovat ;)

@Tomáš Hort: To, ze se Vam nove disky zdaji spolehlive je zase subjektivni pohled ale kdyz to srovnavate tak, tak je rozdil, kdyz vam selze 80GB disk a 1TB disk. Jiste ze cena data mohou mit velikost treba jen par kilo ale radsi bych stratil 80Gb nez jeden TB...takze myslet si, ze dnesni disky jsou neporuchove je zcestne.Co se tyce zaruky, tak Seagate ma 3+2 roky prakticky na vsechny disky, dalsi vyrobci jen na nektere, Samsung na zadne. Pokud si myslite, ze tato zaruka o nicem nevypovida, tak si musite uvedomit, ze pokud by disky dosahovali velke chybovosti, tak vyrobce na teto zaruce bude tratit nemale penize. Kdyby to bylo jedno, tak vsichni (i Samsung) daji zaruku treba 10 let...ale ono to jedno neni. Kazdy ruci za vyrobek tak aby na tom neprodelal...To, ze vyrobce uvedl novou radu disku (Spinpoint F1) si duveru rozhodne neziska. Zvlaste pokud jde o dnesni kapacity...Vzhledem k cene bych o Samsungu uvazoval jen pokud by disky byly zapojene do RAIDU (tam se preci jen chybovost disku trochu kompenzuje).Ale neveste hlavu - clanek jste napsal pomerne slusne, takze se poucte a priste to bude jiste ohodne lepsi. Psat recenze je holt nevdecna prace...

@el.cid: Dobrý den,naopak - psát recenze je povětšinou vděčná práce, neb běžní uživatelé jsou rádi za každou. Jako nevděčnou práci bych spíše považoval hledání i malých chyb v textu či smyslu recenze, neb to se nezmění. Každá recenze má nějaký smysl, který předem recenzent stanoví.Zajímalo by mě, co považujete za selhání disku. Jistě každý disk se může pokazit, ten se zárukou 3 roky i ten se zárukou 3 roky + 2 roky u výrobce. Naposledy jsem absolutní selhání viděl chybou zdroje, který zkratoval a vzal si nenávratně všechny komponenty s sebou, ale jinak se většina poruch dá odstranit i s tím, že data nebudou poškozena a mohou být vyzvednuta zpět. Je škoda, že se snažíte obhájit si, jak jsou pevné disky poruchové, když tomu reálně tak není a 99% kupujících nebude mít žádný problém.Výrobce Samsung je stejně kvalitní jako všechny ostatní společnosti. Už proto, že je to společnost násobně větší než všechny ostatní z oblasti pevných disků. Spinpoint F1 je kvalitní série, kdo by pochyboval jako vy, má na výběr další, sporadicky spolehlivější výrobce.Tímto končím diskuzi na téma spolehlivost pevných disků.

@Tomáš Hort: Bohuzel je hodne lidi, kteri si to msli stejne jaky vy a pak "bezne uzivatele" krmite bludy, ktere si sam nejste schopen obhajit...Myslim ze se dohadovat o tom, co je selhani disku je snad jasne, ne? Delka zaruky neukazuje jen na to, po jakou dobu vam bude produkt bezplatne servisovan ale take do sebe vklada duveru vyrobce, kteri ve svuj produkt veri. Stale nevim kde berete svoje udaje jako je 99%. Pokud by jste mel nejake zkusenosti, tak vite, ze velci vyrobci PC maji problem s HDD nekdy velke problemy a chybovost disku muze prekrocit 10% (to uz ale nevidite, protoze jsou tyto vady zachyceny pri vyrobe). Takze si prosim vase uvahy a dohady nechte pro sebe, kdyz je nemate cim podeprit...Hodnotit kvalitu vyrobce podle toho, co vsechno firma vyrabi je uz vrchol toho co dokazuje vasi fatalni neodbornost. Kdyby to bylo jak rikate, tak zbozi prodavane na trznicich z cinske manufaktury by podle vas muselo byt uplne nejlepsi. Kouknete se prosim vas jakou praxi a zkusenosti maji s HDD ostatni vyrobci a zjistite, ze Samsung je oproti nim naprosty novacek. Navic uplne ignorujete zastoupeni techto vyrobcu na trhu a dalsi tiskove zpravy. Ze se tady o tom s vama jeste bavim...

@el.cid: Dobrý den,
byl bych nerad, aby se nám tu z toho stal flame. Myslím, že v testu není nic důležitého zamlčeno a má určitou vypovídací hodnotu. Je popsána metoda, jakou byla data získána, což je podstatné. Špatné by bylo, kdyby autor napsal data a již neřekl, jak měřil. Spolehlivost disků obecně je velice choulostivé téma. Vždy platí to, že Vám disk odejde v nejméně vhodnou chvíli, protože žádná není vhodná. Zakončil bych to slovy jendoho mého kolegy: "Uživatelé PC se dělí na dva tábory. Jedni co zálohují a ti druzí, co budou zálohovat."S pozdravemVáclav Vaněček

@el.cid: Podla seagate.com ma aj Baracuda ES.2 1TB (ST31000340NS) zaruku 5 rokov (mozno ze si posledne 2 roky ju treba uplatnovat priamo u vyrobcu, ale ma). Osobne by som skor veril RMBF ako dlzke zaruky - a to ju aj seagate aj WD RE3 maju rovnaku - 1.2 mil. hodin - rovnako ako aj Hitachi Ultrastar serie A7K1000.

750GB - 5 hlavicek?

Kde vzal autor informaci, ze 750GB Samsung ma stejne plotny jako 1TB model?
Podle ruznych testu to spis vypada, ze ma 3 plotny s nizsi kapacitou (250GB/plotnu).

@zivan: Dobrý den,na tento komentář není lehké odpovědět. Při vydání disků Samsung série F1 dal výrobce k dispozici údaje a specifiakce jednotlivých disků. U disků 320GB,640GB,750GB a 1000GB bylo uvedeno, že obsahují nové 334GB plotny. Vycházelo se tak z toho, že u 750GB je více než půlka jedné plotny vyřazena z provozu (což není neobvyklé viz třeba procesory Intel a jejich cache). Napsal jsem tedy oficiální stanovisko společnosti. Bohužel nelze zjistit, nakolik je to pravda či není.Podle výsledků v testech nejen tady se zdá, že pevný disk používá tři 250GB plotny, a proto jsou jeho přenosové rychlosti menší. Zjištění proběhlo například zde:http://www.silentpcreview.com/article843-page3.htmlRozebráno je podrobně, že Samsung 750GB zřejmě (což nikdo nemůže říci na 100%) neobsahuje plotny s hustotou zápisu 334GB. Ani my to nemůžeme na 100% říci. Podle testů je ale pravda, že spíše ne.

@Tomáš Hort: U jinych disku se zmensuje kapacita pouzitim jen jedne strany plotny, ale to u kapacity 750GB neodpovida. 2,5 plotny by bylo 835GB. Ja bych se priklanel k tem 250GB plotnam.
V clanku to vypada jako jista informace :-)

@zivan: Dobrý den,vypadat to má, protože ač se některé redakce ve světě (viz můj odkaz na test) přiklání teorií k 250GB plotnám, tak jsem nikde neviděl (a podle mě není) informaci oficiální, kde by bylo něco jiného než 334GB na plotnu. Přímo na mnou zmiňované stránce máme, že se to jinak než přes technika Samsung nedá zjistit, a technik Samsung nám toho moc neřekne. Také se vzhledem k rychlostem zápisu a čtení přikláním k dobrým 250GB plotnám.

@Tomáš Hort: No neviem - nejak sa mi nezda, preco by sa vyradovala "viac ako polka platne" - pochopim jeden cely povrch a potom su/boli disky s neparnym poctom hlaviciek ale ta cast platne mi nesedi. A ked to porovnavate s cache u procesoru, tak by to bolo s vyradovanim celeho jedneho povrchu lepsie prirovnanie - tam sa tiez neda vyradit cast bloku (prirovnanie je sice irelevantne k usporiadaniu disku, ale... :) ). Takze IMHO su v tej serii pouzite 334 GB platne, ale nie pri vsetkych modeloch z nej.

@zivan: to me by tez zajimalo

Za úvodníkem

Děkuji za recenzi, ovšem ten úvod by se hodil spíše o pár let zpátky, 1TB dnes už není nijak oslnivá kapacita.
"Velkost stejná jako skoro 213 běžných DVD médií" Když už srovnáváte moderní HDD, nebylo by fér jej srovnat s moderním médiem = blueray?

@dr6se2: Dobrý den,1TB je podle mě hodně velká kapacita. Rozhodnutí, zda se jedná o "oslnivou" kapacitu nebo ne, musíme brát z pohledu více osob. Samozřejmě že zákazník znalý vývoje technologií v IT si řekne, že 1TB je normální, možná i málo, ale na druhou stranu běžný uživatel PC má místo na fotky, nějaká videa, dokumenty a už 500GB je pro něj nepředstavitelný prostor. Přesně tyto případy znám osobně a myslím, že jich není málo. Musíte si představit danou situaci také za někoho jiného, ne jen za sebe.Přirovnání k DVD je dle mě na místě. Blu-Ray formát je sice větší, novější, ale Blu-Ray vypalovačku nebo čtecí mechaniku vlastní jen malý zlomek lidí, takže přirovnání k DVD je mnohem lepší a pochopitelnější. DVD tu s námi ještě nějaký ten rok bude. Cena 6,-Kč za kvalitní DVD médium je přeci jen pořád někde jinde než 250,-Kč za kvalitní Blu-Ray disk.

@Tomáš Hort: Jistě je to čistě subjektivní názor. Ale uživatel používající PC na fotky, videa si zase nebude kupovat to "nejlepší" co je na trhu dostupné. A i ty videa (a fotky) budou zabírat pořád více místa, díky lepší kvalitě. HDD navíc není dobré zaplňovat na max kapacitu, ale tak 10% nechat volno, kvůli fragmentaci souborů.
Já jsem prostě přesvědčen, že zatím nebyl žádný HDD, který by měl dostatečnou kapacitu v danou dobu. Vždy se totiž najde spousta věcí, která se dá na HDD skladovat.Srovnání s DVD jsem myslel přesně tak, že DVD je starší formát a tento HDD je daleko novější a za tu dobu musel vývoj nějak pokročit. V době uvedení DVD byly HDD o kapacitě nějakých 20Gb.

@dr6se2: Dobrý den,osobně jsem se dost těšil na větší médium pro skladování dat (HD DVD nebo Blu-Ray), ale myslel jsem, že doba pokročí rychleji a technologie bude rychleji dostupná.V té době co popisujete byla CD-RW mechanika za cenu dnešní DVD-RW, filmy se prodávali na kazetách a hry na jednom, maximálně dvou CD. I přesto mi přišlo, že DVD se prosadilo lépe a rychleji (prostě bylo potřeba). Dnes to zatím až tak potřeba pořád není. Většinou se dá vystačit s dvouvrstvým DVD.

@Tomáš Hort: OK. Máme oba pravdu a každý svůj pohled. Ten hlavní důvod mého příspěvku byl, že by bylo fér srovnat současné technologie. A médiem současnosti je blu-ray a HDD mají kapacitu 1TB. Rozhodně nechci tvrdit, že DVD je mrtvé. Každopádně přeji další zajímavé recenze.

@dr6se2: Dobrý den,tak určitě máme každý svůj pohled a hlavně já s tím nic moc nemužu udělat, i kdybych chtěl :). Jsem rád, že jste to pochopil a vzal tak jak to je a děkuji za to. Kéž by byl každý takový :(

@Tomáš Hort: Tak rikat ze "500GB je pro něj nepředstavitelný prostor" :-)Pro BFU co jen surfuji na netu mozna...ale do techto pocitacu se nedavaji tak velke disky. Dnesni doba je takova, kde instalace jedne hry zabere vice jak 10GB, Windows i s Hyberfile si sezerou 30GB a vic a bezne HD filmy, ktere jsou jiz v silnem kompresnim formatu maji 4,8,12GB...Blu-ray je za tu cenu vazne smesny...pri dnesni cene HDD je BR docela nezajimave. V cene za GB porad vede DVD pred diskem ale vsichni vime, kolik pro ma HDD...

4 vodice doprostred disku

no neviem, ale nezda sa mi, ze by tie vodice zabezpecovali tok udajov od hlaviciek - skor uz napajanie motoru krutiaceho platnami. Jednak kvolu pohode (hlavicky budu koncit asi niekde inde) a neviem, ci su paskove vodice tak kvalitne, ze by zvladali prenasat "tak jemne" informacie, ako cita hlavicka (cisto moj dohad).

@melo79: Také myslím že se bude jednat o napájení pohonu ploten. Hlavičky budou někde u kraje disku, a ano taky se používá velice podobný páskový vodič.

@kecafon: Dobrý den,máte pravdu to je přepis. Ty vodiče jsou k pohonu motorku. Když se podíváme na obrázek s vnitřkem disku tak vidíme, že datový pásek je uprostřed uvnitř disku a jeho vyústění je přímo do SATA portu.

@Tomáš Hort: Dobrý den,
datový pásek půjde do plošného spoje/ elektroniky. Určitě ne na sata port.

Kousek pravdy

to se pise porad ze ten je lepsi a ten je lepsi aby se udelala reklama ! to je u kazdeho vyrobku stejne !kdyz vyjde ten tak napisou ze ten je lepsi a kdyz zas dalsi tak zas ten ! kazdej ma svuj nazor a na kazdem je trosku pravdy a lzi !!! nebo to tak neni

@fdo: je to tak...

@fdo: Za reklamu se tvrdě platí.

Pokrok Samsungu

Pametam si disky Samsung 80GB, ktore sa montovali do HP dekstopov a chybovost bola vysoka, cca 3%. V tej dobe by som Samsung neodporucal nikomu, dnes o jeho kupe vazne uvazujem. Sice len 320GB model ale diskusie ma presvedcili ze tato spolocnost za poucila a zapracovala.

@kikloop: Dobrý den,děkuji za informaci o starších sériích. Myslím, že se společnost řekněme naučila výrábět pevné disky, které nejsou jiné (myšleno spolehlivostí) než ostatní konkurenční kusy.

@Tomáš Hort: Mám Samsung asi půl roku sice jen 250MB a jsem spokojen s jeho rychlostí a hlučností.Dřív jsem měl WD a taky kvalita.

@Radess: 250MB disk? xD nebylo náhodou myšleno 250GB? =) já mám doma takových disků s kapacitami typu 61,40, 170MB plno.

@kikloop: No vté době se si na doporučení koupil seagate 80GB a ten mi luxusně vyhořel a to doslova... Samsung co mám nejstarší je 160GB a jede v provozu 24/7 a to už 4 roky a zatím nic.

Samsung Spinpoint F1 HD103UJ ­- 1TB SATA II.

Doporučuji interní pevný disk HDD 3,5“– 2ks: celkem 2,00TB,
Da­tový: 2TB = 2 x Samsung Spinpoint F1 HD103UJ ­- 1TB SATA II­/ nízká cena 2 x 2.525,­-Kč = 5.050,­-Kč, spotřeba energie max.2 x 8,60W = 17,20W.
Disky řady SpinPoint F1 1TB jsou moderní, rychlé, tiché, s maalou spotřebou, ale přesto velmi výkonné disky s vysokou kapacitou pro náročné aplikace jako je zpracování obrazu a zvuku, disková pole a podobně. Připojení přes moderní vysokorychlostní Serial ATA II s podporou technologie NCQ pro optimalizaci trasy čtecích hlav. Disk podporuje druhou generaci tohoto rozhraní s maximální přenosovou rychlostí až 300 MB/s. Kapacita disku 1000 GB a nadstandardní vyrovnávací paměť 32 MB je zárukou nízké latence a rychlé odezvy.Výhodou je i exkluzivní technologie Samsungu pro tichý provoz disku. Protože při práci jsou některé disky velmi slyšet, vymysleli vývojáři technologii SilentSeek, která má právě pohyb těchto hlav co nejvíce ztišit pomocí elektromagnetického "brzdění" raménka s hlavičkami.Ve své kategorii patří tento interní pevný disk k nejlepším.

Mám podobný HDD a jsem velmi spokojen

Mám podobný HDD a jsem velmi spokojen

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru