Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Schopný parťák Acer TravelMate 5720G

Schopný parťák Acer TravelMate 5720G

Recenze
Acer TravelMate 5720G-101G16 (LX.TK30C.001)_761358560
Acer TravelMate 5720G-101G16 (LX.TK30C.001)
Produkt není určen k prodeji.
Acer TravelMate 5720G-302G16 (LX.TK30X.071)_786721043
Acer TravelMate 5720G-302G16 (LX.TK30X.071)
Produkt není určen k prodeji.

Hledáte-li výkonný notebook tradičních rozměrů 15,4“, který zastane pořádný kus práce, nelekne se ani aplikací typu CAD a CAM, není zbytečně předražený a vypadá k světu, může vás zaujmout nová řada notebooků Acer TravelMate. Model 5720G prošel podrobným testem, ve kterém jsme hledali jeho silnější i slabší stránky.

Nové přepracování šasi nepostihlo pouze multimediální řadu Aspire, ale také profesionální notebooky TravelMate. Slovo profesionální znamená, že jsou notebooky určeny pro pracující lid, tedy nikoliv na stůl studentů pařících CS: Source dnem i nocí, ale lidem požadujícím od počítače kromě výkonu také spolehlivost a reprezentativnost. Než odpovím na otázku, zda tomu tak skutečně je, notebook si řádně prohlédneme a rozebereme.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Acer TravelMate 5720G

Technické parametry

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hardwarově patří 5720G k tomu nejlepšímu, co za rozumné peníze můžete sehnat. Dvoujádrový procesor Intel C2D s taktem 2GHz a 4MB vyrovnávací paměti L2 musí stačit snad každému. Díky čipové sadě i965PM, která je momentálně na nejvyšším stupínku evoluční řady mobilních Intelů, pracuje notebook s FSB na 800MHz a paměťmi 667MHz v dvoukanálovém režimu.

Trošku mě zamrzelo, že použitý disk Hitachi točí pouze 5400 ot/min. Kdo tedy požaduje i maximální výkon disku, bude jej muset vyměnit. Faktem ale je, že si nevedl vůbec špatně, především v porovnání s podobným WD SATA diskem, a jak zjistíte, naměřené rychlosti jsou vynikající.

Hardware pod lupou

Pokud vás zajímá, jaké je vnitřní uspořádání notebooku a které díly přesně výrobce použil, připravil jsem rozbor použitých komponent. Pokud vás zajímá pouze jak si notebook vedl, doporučuji tuto kapitolu přeskočit.

Procesor a čipová sada – Core 2 Duo a i965PM

Pro zvětšení klikněte na obrázek

Použité Core 2 Duo T7300 patří mezi mobilní verze procesorů Intel nové platformy Santa Rosa a oproti stolnímu C2D je tu hned několik rozdílů. Používá nový socket P se 478piny, který není plovoucí (LGA), a tak piny najdeme stále na procesoru. Socket P není kompatibilní se staršími 478 paticemi. Ani heatspreader chránící jádro před poškozením tady nenajdeme. Předpokládá se, že notebooky sestavují profesionálové, ale důvodů je víc. Předně nižší hmotnost (kovové pouzdro váží nezanedbatelné gramy navíc), nižší profil procesoru zasazeného do patice a menší výrobní náklady.

Klikněte pro více detailů

Jádro samotné je prakticky identické s desktopovou variantou Conroe – zde pojmenované Merom. Jen pracovní napětí je o kousek sníženo a FSB místo 1066MHz běží na 800MHz. To vše kvůli snížení spotřeby.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čipová sada vedle Socketu P

Hned vedle socketu procesoru najdeme severní můstek čipové sady i965PM. Mezi jeho přednosti kromě podpory 800MHz systémové sběrnice patří i podpora PCI-E sběrnice a především potom grafického slotu PCI-E 16x. i965 spolupracuje s paměťmi DDR2 až do frekvence 667MHz. Jižní můstek podporuje dokonce i Matrix RAID, ale protože na desce je jenom jeden SATA konektor, těžko tuhle funkci využijete. Je vyhrazena pro velké 17“ notebooky s dvěma disky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Důkaz místo slibů – PCI-E má šířku 16 linek

Operační paměti – 2GB DDR2 Hynix PC5300

Pro zvětšení klikněte na obrázek

Acer byl osazen již 2GB operační paměti v režimu dualchannel. Paměti jsou evidentně vyráběny přímo pro Acer, neboť je na nich jediné logo firmy Hynix. Rozšíření je možné až na dva 2GB moduly. U Windows XP by to nemělo příliš smysl, neboť systém adresuje maximálně 2,5GB na aplikaci, ale u Windows VISTA je limit posunut.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Časování a frekvence pamětí

Moduly pracují s konzervativním časováním 5-5-5-15, které je pro notebooky zcela typické. Frekvence je opravdu reálných 333MHZ (667MHZ DDR). Kdo nevěříte, počítejte se mnou – FSB 200 / 3 * 5 (dělička 3:5) = 333.

Grafická karta – ATI Mobility Radeon X2500

Pro zvětšení klikněte na obrázek

Notebooků s vyměnitelnou grafickou kartou mohutně přibývá a TravelMate 5720G patří mezi ně. Samozřejmě díky použité čipové sadě. Sloty pro karty se však liší a existují celkem 3 specifikace. V tomto případě je PCI-E 16x typu MXM1. Označení najdete vytištěné pod slotem na desce zhruba uprostřed.

Frekvence pamětí a jádra. Klikněte pro zvětšení.

Karta označená Radeon X2500 budí na první pohled zdání, že patří do nové vlny DX10, ale není tomu tak. Jde o přejmenovanou X1700 (DX9.0c) – bohužel. Na druhou stranu je dobré si přiznat, že i kdyby karta DX10 zvládala, sotva se najde taková aplikace, která by na ní pod tímto API obstojně chodila.

X2500 má na sobě celkem 256MB paměti DDR2 s taktem 390MHz (780MHz DDR), zatímco jádro architektury X1000 běhá na 460MHz. Paměťových čipů je osm, a tak mě docela pobavilo, že horní čtveřice je chlazená, zatímco zbylé čtyři na druhé straně nikoliv.

Pevný disk – Hitachi 160GB 5400rpm

Klikněte pro větší foto. Vpravo silikonový rámeček disku.

Není disk jako disk. Není bez zajímavosti, že podobné disky Hitachi a WD se chovají po stránce výkonu dost rozdílně. Použřitý Hitachi jsem původně považoval za nějaký 7200rpm model, o to větší bylo překvapení, co jsem v útrobách našel – Hitachi TravelStar 5K160.

Disk je v notebooku umístěn netradičně v pastové ohrádce a proti vysunutí z konektoru je zajištěn silikonovým kvádříkem. Disk tedy není pevně přišroubován, ale sedí v měkkém hnízdě, které jej chrání před otřesy (sám disk zvládne 320g za chodu). Pro pracovní notebook velké plus.

Samotný disk disponuje 8MB vyrovnávací pamětí a podporuje NCQ. To byl možná právě důvod, proč se jevil rychlejší než WD, který NCQ v mobilní verzi neovládá.

Síťová karta – Intel PRO Wireless 3945ABG

Pro věší obrázek klikněte.

Bezdrátová síť je zastoupena v podobě PCI-E 1x karty od Intelu. Podporuje jak pásmo 2,4GHz (standardy 802.11b-g), tak i 5GHz bezdrátové sítě pracující se specifikací 802.11a.

Optická mechanika – LG T20N

Pro podrobné informace o podporovaných formátech klikněte na obrázek.

DVD vypalovačka původem od LG určitě nikoho neurazí. Umí totiž pálit a číst vše počínaje maličkými 8cm CD a konče DVD-RAM. Acer, zastánce formátu HD-DVD, plánuje do budoucna k některým modelům přidávat HD-DVD combo mechaniky.

Chlazení

Pro větší náhled klikněte.

Chlazení se u Aceru TM sestává z jednoho obvodu tvořeného plochu měděnou heatpipe, hliníkovými bloky (možná spíš bločky) pro grafickou kartu a procesor s čipovou sadou, to vše doplněno o pasivní blok 60 žeber ofukovaný malinkým odstředivým ventilátorkem.

Chvíli jsem nevěřícně koukal, jak něco tak malinkého může uchladit takové výkonné komponenty. Fakt je, že hluk vydávaný ventilátorkem pod zátěží patří už do kategorie ne zcela příjemné. Aby také ne, když musí přes žebra chladiče prohnat pořádnou dávku čerstvého vzduchu.

Ventilátorek je regulován ve třech stupních, ale hlučným začíná být opravdu až pod plnou zátěží na třetí rychlost. Při normální práci se drží na slušné úrovni. Vzduch nabírá tradičně zespodu v pravém zadním rohu, tak pozor na zakrytí inkriminovaného místa.

Přístup ke komponentám + baterie

Klikněte pro foto ve vysokém rozlišení.

Konstrukce notebooku s ohledem na výměnu komponent a údržbu se mi jeví téměř ideální. Vyměnitelné komponenty najdeme všechny jednoduše přístupné pod jedniným velkým krytem držícím na několika šroubcích.

Pro zběhlého šťourala, ale i pro běžného člověka technického typu, není problém vyměnit paměti, síťovou kartu, pevný disk, vyčistit chladič, a ti zkušenější se dostanou bez problémů i k procesoru a grafické kartě.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Li-Ion akumulátor s kapacitou 4800 mAh.

Baterie se nachází vpravo vepředu a vyvažuje tak případně zaklopený displej. Notebook se tak na peřině či polštáři nemá tendenci ponořit dozadu. Akumulátor o osmi článcích skýtá kapacitu 4800mAh. Není to nejvíc, ani nejmíň. Uvidíme, jak si povede v testu výdrže.

Vzhled a fyziologie Aceru TM 5720G

Pro více náhledů na notebook klikněte.

Nový design notebooků TravelMate bych označil jako střízlivý, nepodléhající módním trendům a především funkční. Základem laptopu je hliníko-hořčíkové tělo, které na dotyk opravdu chladí víc než plastové. Kovové šasi by také mělo lépe odvádět teplo a mít větší odolnost proti tlaku.

Klikněte pro větší fotografii.

Na přední části najdeme konektory zvukové karty (sluchátka, line in/out), sklíčko infra červeného portu IrDA, které raději vidím na straně, čtečku paměťových karet, separátní vypínače Bluetooth a WiFi a nakonec také dva malinké repráčky nevalné kvality. Víko se odjišťuje posuvným jezdcem uprostřed, což lze učinit jen jednou rukou.

Klikněte pro větší náhled.

Na zadní stranu migrovaly tři ze čtyř USB portů na celém notebooku. Takové rozvržení schvaluji, neboť myš bude mít uživatel na BT a 1 USB konektor zboku slouží pro flash paměť či pevný disk. Zadní konektory jsou tu pro zařízení jako tiskárna. K USB se přidal i výstup modemu RJ11, který se dnes již moc nepoužívá. Výčet uzavírá napájecí konektor. Vpravo si všimněte mřížky zakrývající chlazení – ohřátý vzduch tedy fouká dozadu a zbytečně nezatěžuje uživatele.

Klikněte pro zvětšení fotografie.

Pravou stranu si zabrala optická mechanika, nic jiného zde nenajdete. Mechanika má hodně utopené tlačítko otevírání, které se hmatem hledá hůř než jsem zvyklý. Má to ale tu výhodu, že mechaniku omylem jen tak neotevřete, například při zuřivém myšování.

Klikněte pro náhled ve větším rozlišení.

Levý bok Aceru skýtá vše, co jsem zatím neobjevili. To platí pro dva výstupy monitoru D-Sub (analog) a DVI-D (digitální bez analogu). K nim patří i S-video televizní výstup. Za nimi se nachází i RJ45 konektor síťové karty, netradičně zboku. Ale co, je až vzadu.

USB a FireWire jsou kousek od sebe, což při použití rozměrnějšího USB flashdisku může vést k odříznutí FireWire. USB si zaslouží pochvalu za to, že není utopené jako u mnoha jiných výrobců. Přístup k portu je absolutně volný.

Nejblíže uživateli se potom nachází sloty rozšiřujících karet ExpressCard a PC Card Type II. Jejich těsná blízkost si myslím nebude nikomu vadit. Sloty jsou, stejně jako čtečka karet vepředu, chráněny plastovými výlisky, nikoliv dvířky. Za lepší považuji dvířka, neb je nemožné je ztratit.

Klávesnice Aceru s ergonomickým prohnutím.

Klávesnice patří mezi to nejlepší, co TravelMate nabízí. Je lehce prohnutá pro lepší polohu rukou při psaní. Zároveň nejsou žádné klávesy zásadně zmenšeny. Stisk klade lehký odpor a klávesy jsou velmi tiché. Potěšilo mě umístění „Ctrl“ zcela vlevo. Jsem zvyklý na externí klávesnice a třeba ASUS doleva cpe funkční tlačítko „Fn“, které mě potom neustále vyvádí z koncentrace. Zde není nač si stěžovat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tlačítka rychlého spuštění.

Vlevo vedle klávesnice najdeme sbírku několika tlačítek rychlého spuštění. Spustíme tudy webový prohlížeč, ovládací program kamerky, poštovního klienta, nebo můžeme obnovit obsah okna aplikace či rychle počítač uzamknout. Tlačítka nijak nepřekáží a bohudík ani nesvítí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Šipky slouží k regulaci jasu a hlasitosti.

Pokud jste na šasi nenašli ovládání hlasitosti, je to proto, že se ovládá přes klávesnici stejně jako jas displeje nebo externí výstup na monitor. Nastavení funguje hardwarově – tedy i mimo prostředí MS Windows. Stačí jen stisknout funkční klávesu „Fn“ a šipkami nastavit patřičnou úroveň jasu/hluku.

Touchpad s poměry stran 16:9 odpovídá použitému monitoru. Když potřebujete skrolovat po stránce, stačí se ovladače dotknout u strany a můžete se vesele posouvat. Odezva je dobrá, stejně jako odpor, který při pohybu ploška klade. Umístěn je tak, že při psaní na klávesnici prakticky nepřekáží.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kamerka a mikrofon umístěné nad displejem.

Nad displejem, hned vedle bílého nápisu Crystal Eye, zaujala pozici webová kamerka s rozlišením 640x480. V rámu je pevně zasazena, takže snímá dění jen před displejem. Kvalita je vzhledem k jejím rozměrům dobrá, pouze za špatného osvětlení je obraz příliš tmavý. Vlevo od kamerky sedí mikrofon. Pro komunikaci přes VoIP taktéž dostačující.

Matný displej úhlopříčky 15,4“

Displej Aceru TravelMate s rozlišením 1280x800 bodů a úhlopříčkou 15,4“ používá matnou povrchovou úpravu rozptylující dopadající světlo. Acer správně pochopil, že při práci je lesklý displej pouze zdrojem nepříjemných odrazů. Podsvícení trpí nerovnoměrností z důvodu použití dvou podsvětlovacích trubic, jenže který notebook ne? Na kontrast, jas nebo barvy si nelze stěžovat. Pozorovací úhly jsou v horizontální rovině výjimečně dobré, ale vertikálně jas rychle ubývá. Je lepší na notebook koukat z podhledu než z nadhledu.

Ergonomie a zpracování

TravelMate působil po všech stránkách bytelně a dotaženě. Například umístění výkonových komponent vzadu způsobilo, že se notebook v oblasti dlaní zahříval jen mírně, převážně od baterie v době nabíjení a lehce od disku. Výdech horkého vzduchu směřující dozadu nefouká uživateli na ruku, jak tomu bývalo u Aceru dříve. Rozmístění konektorů považuji taktéž za zdařilé, i když jeden USB navíc vpravo by se určitě hodil.

Časté problémy u notebooků pocházejí z oblasti pantů – tady těžko soudit. Jde o dlouhodobou záležitost, která se u recenzovaného kousku sotva stihne projevit. Panty jsou nicméně široké a hodně tuhé, ale ne zas tak aby displej uzvedl základnu.

Marně jsem však hledal konektor pro dokovací stanici či portreplikátor. Ani jednu možnost rozšíření tenhle notebook nemá. Přeci jen je otrava pokaždé v práci připojovat myš, klávesnici, externí monitor, tiskárnu a kabel od sítě (pokud tedy nefungujete zcela bezdrátově).

Výkon poprvé – obraz ze života Uživatele

Uživatel přinese počítač domů a samozřejmě chce hned zjistit, jak výkonný jeho stroj je. V příručce se dozvěděl, že úžasný operační systém Windows Vista umí změřit jakýsi výkonnostní index počítače, který mu otázku zodpoví. Celý natěšený se hned vrhá do dobrodružství.

Uživatel: „Tak počítači, protože máš nainstalované Visty, necháme je změřit Vista Experience Index (VEI).“

TravelMate: „Jasně šéfe, už na tom pracuju. Jenom, kdyby vás to neobtěžovalo, zapněte mě do zásuvky. Jinak se test nespustí...“

Uživatel: „Uh, vždyť je baterie nabitá na 100%?“

TravelMate: „Já si to nevymyslel, to nějaký z těch Indů, co to programoval.“

Uživatel: „Uhm, eh? Dobře, zapojím“

Na obrazovce naskočí hláška, že test může trvat několik minut a upozornění, že by Uživatel na nic neměl chmatat. Po chvíli test proběhne a na monitoru zazáří následující okénko:

Vista Experience Index (VEI)

Uživatel: „Hurá, sláva, test dokončen. Tak co nám vyšlo?“

TravelMate: „Šéfe, dobrá zpráva. Náš index je parádních 4,3 podle nejslabší komponenty.“

Uživatel: „Jsem jakýsi zmatený, jak moc dobré takové skóre je?“

TravelMate: „Je... no prostě dobré. Pro bližší informace budete muset na internet. Tam se toho dozvíte, že vám bude hned všechno jasný...“

Uživatel: „Do háje, já chtěl vědět jestli počítač zvládne jakoukoliv novou gamesku a ne celý večer zase surfovat po netu!“

Uživatel stráví další půlhodinu hledáním informací v internetu, přičemž mu nejmenovaný prohlížeč MS Internet Explorer 7 dvakrát přestane reagovat. Nakonec se dozví, že čísla v rozmezí 4 až 5 charakterizují počítače s velmi vysokým výkonem, schopné se popasovat s HD multimédii a 3D hrami, neboť sem spadají především hi-end PC a notebooky DTR nahrazující stolní počítače.

Uživatel: „Hustý, hned tam vrazím Oblivion a trochu zapařím. Po tom lození po webu to jednomu pomůže zklidnit tep.“

Následuje dlouhá instalace, ale i ta dopadne dobře a TES4: Oblivion se překvapivě bez větších protestů spouští. Nažhavený Uživatel nastavuje rozlišení 1280x800, HDR efekty a solidní dávku detailů. Po spuštění hry strnule zírá na trhající se obraz.

Uživatel: „Počítači, co to má znamenat? Vždyť jsem dostal VEI přes 4. Tak proč se to xaskru trhá???“

TravelMate: „To víte šéfe, VEI určuje hlavně vhodnost hardware pro operační systém, nikoliv pro programy natož hry.“

Uživatel: „............“ // zbledne, zmodrá a vypadá to sním špatně

TravelMate: „Ale berte to z té lepší stránky, 3D náhled na plochu a průhledný okýnka vám budou chodit jako pod steroidama. No není to paráda?“

V pohádce by Uživatel Visty odinstaloval, nainstaloval by třeba Mandrivu a žil by šťastně až do smrti. Jenže realita je tvrdá, takže Uživatel zklamaně sníží rozlišení, sníží detaily, možná vypne i HDR a posmutněle šmidlá myší po podložce.

Výkon podruhé a lépe

Názorně jsme si ukázali, jak moc užitečná utilita Windows Experience Index ve skutečnosti je, a tak se vrhneme na testy produktů třetích stran. V následující tabulce naleznete přehled programů/her a jejich nastavení:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Porovnání proběhne s velmi podobným notebookem Acer řady Aspire modelového čísla 5920G. Ten má slabší procesor (1,8GHz), na chlup stejnou operační paměť, grafickou kartu GeForce 8600M-GT s pamětí 256MB a pevný disk Western Digital 5400rpm/160GB.

PCMark 05

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výkonnostně je na tom TravelMate 5720G velmi dobře, tedy s výjimkou grafického testu. Tam je na tom pouze dobře. Málokterý notebook dosahuje podobných výsledků. Za povšimnutí stojí rozdíl mezi pevnými disky, na který jsem už dříve upozorňoval.

3DMark 06

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ATI Radeon X2500 na konkurenční GeForce 8600M-GT ztrácí, ale to se dalo čekat. Notebook není určen pro hráče, kteří tedy raději zvolí Aspire 5920G. Do pracovního procesu je ATIna víc než dostatečná.

Herní testy

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obrázek je podobný tomu ze syntetického benchmarku. X2500 je karta na které si můžete zahrát slušně i novější hry, ale rozhodně to není její priorita.

CinBench 2003

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Benchmarkovací nástroj založený na aplikaci Cinema 4D ukazuje silnou stránku TravelMate 5720G. Radeon v aplikaci pod rozhraním Open GL přímo exceluje a GeForce značně drtí. Nejde jen o lepší procesor, jak dokazuje druhý test zaměřený na výkon procesoru. Pracujete-li v CAD aplikacích, je Radeon rozhodně lepší volbou.

EVEREST Ultimate Edition

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Poměřované notebooky mají stejné paměti, stejné čipové sady, a tak není divu, že výkon pamětí – propustnost při čtení, je zcela shodná. Zato výkon procesoru je přímo úměrný vyšší frekvenci.

Blaze Media Pro

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Při převodu HD videa z formátu WMV do DVD MPEG2 se ukazuje znovu výhoda disku Hitachi. Samotný procesor by takový rozdíl neudělal.

HD Tach – rychlost čtení

Tady se omlouvám, že nemám graf výkonu Westernu pro porovnání. Někde se mi nedopatřením zatoulal a notebook již fyzicky nemám. Měřený Hitachi vykazuje na 2,5“ disk s 5400ot/min velmi slušné výsledky. Na výkon desktopových disků však zdaleka nemá.

Výdrž na baterie

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

K měření posloužilo DVD s kultovním filmem The Godfather. Měření probíhalo v operačním systému Windows Vista Home Premium v přehrávači Media Player 11. Jas obrazovky byl stažen na minimum a řízení spotřeby nastaveno na výdrž – snížený takt procesoru. Zvuk jsem vypnul, takže v reálu musíte pár procent od výsledku ještě ubrat. Baterie je u obou testovaných notebooků stejná (4800 mAh). Měřil se čas, dokud se notebook samostatně nepřepnul do hibernace, tedy do nějakých 5% kapacity baterie.

Dvě hodiny při přehrávání DVD značí průměrný výsledek. Porovnávaný Aspire, ač multimediální model, kde se na výdrž tolik nehledí, byl naopak velmi dobrý. U TravelMatu za to může jednak žravější procesor a potom nejspíš i grafická karta ATI, která si při přehrávání DVD evidentně bere víc než GeForce.

V případě, že bychom testovali kancelářský provoz, dosáhneme s notebookem časů o polovinu lepších, ale hodně záleží na pracovním režimu a výkonu procesoru (nastavitelný ve třech krocích).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Označení modelu nad pantem displeje.

Hodnocení

Acer TravelMate 5720G považuji za povedený notebook. Z uživatelského hlediska není mnoho nešvarů na které si stěžovat. Jediná větší výtka směřuje na baterii. Hodně by notebooku prospělo, pokud by ji výrobce vyměnil za lepší a pozvedl notebook v tomto směru z šedého průměru. Tam naštěstí ale celkově nezapadá.

Šasi je velmi kvalitní, stejně jako ergonomie notebooku. Navíc přístupnost komponent a možnost rozšířit jej i o lepší grafickou kartu zvyšují jeho životnost oproti integrovaným řešením. Kdo překousne trošku hlučnější chladič, dostane za cenu přibližně 37 000 Kč s DPH opravdu slušnou porci výkonu. Jen nepočítejte s dokoupením dokovací stanice – to se u této řady TravelMatů nevede.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (16)

Dx

když je to ati 2500 znamená to že má teda DirectX 10?

@p3pino: ne už to vidim..jo se blbej.nic dobrý

@p3pino: Nemá je to jen označení. Ve skutečnosti to bude podobný 1500.

@vomys: Není to pravda, mobility radeon X2500 je uplně stejná jako desktopová X1650Pro

478 ci 479

v clanku se pise ze procesor pouziva patici 479 ale obrazek z cpuz naznacuje ze je pouzita paticee 478 tak kde je pravda? :)

@paja13: Děkuju za upozornění. Doplnil jsem si znalosti v tomto směru a jde o 478 pinový socket P. Co nevidět to v článku opravíme.

Použitý hrdware

Teda proti gustu žádný dišputát, ale přijde mi přehnané dávat do recenzí fotky hardwaru. Mnohem raději bych uvítal více fotek notebooku, to totiž bude zajímat většinu uživatelů daleko více.

@bobbobbob: Mně to přijde jako docela praktická věc, ukázat i z čeho se ten nebo onen notebook skládá. Fotky jako celku zde jsou taky a fotky hardwaru jen potěší. Osobně tenhle notebook mám ale nechtělo se mi odmontovávat celou "chladící soustavu" (od grafiky, cpu a chipové sady až k větráku) a přitom se rád podívám na hardware vlastního stroje. Této recenzi skoro nemám co vytknout.

@Angel Of Death: Není co vytknout? Když chce autor tak moc rozebírat detaily hardwaru, tak by si měl o nich něco zjistit. Chybná patice není jediný prohřešek, který autor udělal. A obávám se, že to není kvůli přehmatu, ale kvůli nevědomosti. V CZC by měli recenzi přečíst, než jí připíchnou na zeď. Pochopím pravopisné chyby, ale na technickým webu by chyby v hardwaru být neměli! A co ta pofidérní část článku "ze života uživatele"? To se nás autor snažil unudit k smrti, nebo to byl cílený záměr k prodloužení článku?! Mám rád drobné uvolnění recenze, nebo naopak, když je celá recenze pojata vtipně, ale všeho s mírou prosím!

@Petr Hrušinský: no jen tak mezi náma, i těch gramatickejch chyb je tam dost. Přijde mi, že ty rejpálci, co pořád otravujou s pravidlama českýho pravopisu asi nečtou recenze o noteboocích, protože jejich vtíravé příspěvky jsem v těchto recenzích nikdy neobjevil..

@death man 23: No já nevím, ale mě přijde, že pravopis se neřeší snad na žádným servru o IT.. To jen pořád nějaký inteligenti protestujou, co by udělali jinak :-/ ale sami nejsou schopný ani poskládat PC.. řešení je jednoduché, pokud potkáte primitova, co se ohání gramatickýma chybama v textu, vezměte si do ruky pravidla pravopisu a mlaťte ho jima do hlavy tak dlouho, dokud neřekne, že mu je to jedno - jen potom je vyléčen

@Petr Hrušinský: Dovolil bych si nesouhlasit - me osobne se clanek velmi libil.
Co se tyce chyb hardwaru, tak tech jsem si nevsiml (preci nejsem zadny fachman), nicmene pokud byste byl konkretnejsi, budu jenom rad, protoze si alespon rozsirim obzory.

Btw. pokud mate strach o to, ze vas zivot bude predcasne ukoncen autorovou rukou na klavesnici, doporucuju misto urazek pouzit kolecko na mysi ci chytry touchpad.

@Petr Hrušinský: Naopak, "Ze života uživatele" je vtipná hříčka, brnkající na podvědomí inteligentních uživatelů, kterým v hlavě zůstane "nainstaloval by třeba Mandrivu a žil by šťastně až do smrti.".Je vidět, že je pan Schaferling rozumný člověk, co v tom umí chodit ;)
Výborně, skvělá recenze.

Průměrná výdrž??

Nezlobte se na mě, ale napsat jako zápor výdrž je trošku mimo. Sám ho mam a při plném nabití vydrží s vyplou wifi v nečinnosti 5 hodin a při surfování na netu přes wifi 4 hodiny. To je na tak výkonný a přitom ne zas tak drahý ntb velice, ale velice slušná hodnota.Co možná mohlo ovlivnit výsledky vašeho měření bylo, že jste nenainstalovali ATI CCC. Tam lze totiž zvolit volbu pro podtaktování grafiky v klidu a to pak výdrž ve winech stoupla až o hodinu!

Výborná recenze!!!

Výtečená recenze, která se i velmi dobře čte! Thnx

@Kkozibboy: Naprosty souhlas! Neni nad dobrou recenzi.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru