Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Toshiba Portege Z830-11M: nejtenčí ultrabook na světě

Toshiba Portege Z830-11M: nejtenčí ultrabook na světě

Recenze

Nabídka ultrabooků na tuzemském trhu se velice rychle rozrůstá. V dnešním testu se podíváme na zoubek nejtenčímu modelu na světě – ultrabooku Toshiba Portege Z830-11M.

Ještě před samotnou recenzí si osvětlíme, co se pod slůvkem ultrabook skrývá. Přeci jen první přístroje této kategorie přenosných počítačů, kterou vymyslela společnost Intel, se na tuzemském trhu objevily teprve na konci loňského roku. Označení ultrabook mohou mít jen přístroje, které splňují určitá pravidla.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Toshiba Portege Z830- 11M

Řeč je například o nízké hmotnosti (méně než 18 mm, při rozměrech displeje do 14“), extrémně rychlém startu (Technologie Intel Rapid Start, která umožňuje bleskurychlý návrat z režimu i toho nejhlubšího spánku. Uživatel tak má bezprostřední přístup k datům a aplikacím, navíc se tím šetří i baterie.), delší výdrži baterie (ultrabooky nabízejí výdrž baterie 5 až 8 hodin, a to dokonce i ty nejtenčí. Baterie vydrží podstatně déle než při využití v tradičním notebooku) či výkonný proces (zařízení napájí procesor Intel Core).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaný ultrabook zaujme tenkým profilem

To vše splňuje jeden z nejnovějších ultrabooků na tuzemském trhu Toshiba Portege Z830-11M, který nabízí proti konkurenci několik zajímavých předností. Lehčí a tenčí ultrabook byste v současné nabídce hledali jen velice těžko, navíc novinka disponuje ohebným displejem. Pojďme se ale podívat na kompletní technické parametry modelu Portege Z830- 11M:

Testovaný model: Toshiba Portege Z830- 11M
Displej: 13,3“, 1366 x 768 pixelů, matný
Procesor: Intel Core i5 2467M (1.60/2.30GHz)
Grafická karta: Intel HD Graphics
Operační paměť: 4 GB DDR3
Pevný disk: 128 GB SSD
Konektivita: WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth, ethernet 10/100/1000, HDMI, D-Sub, USB
Operační systém: Windows 7 Home Premium x64
Rozměry: 227 x 316 x 15.9 mm
Hmotnost: 1,12 kg

Obsah balení

Kompaktním rozměrům a nízké hmotnosti dostála společnost Toshiba nejen u samotného ultrabooku, ale také co se obalu týče. Na test do redakce dorazila černá kartónová krabice, ve které se kromě samotného počítače a napájecího adaptéru ukrývalo také jednoduché cestovní pouzdro.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení ultrabooku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Součástí dodávaného příslušenství je i jednoduché látkové cestovní pouzdro

Vzhled a kvalita zpracování

Toshiba Portege Z830-11M může na první pohled kvůli svým kompaktním rozměrům působit chatrnějším dojmem, opak je ale pravdou. Díky tomu, že šasi laptopu je vyrobeno ze slitiny hořčíku, je velice odolné a zvládne i méně šetrné zacházení. Nezanedbatelný podíl na vysoké odolnosti hraje také ohebný displej. Nemyslete si ale, že z něj budete moci skládat vlaštovky jako z papíru.

Ohebný displej v podstatě znamená, že po celé jeho ploše jej můžete až o několik stupňů vychýlit z roviny. Například rohy displeje je možné skutečně mírně ohnout. Vhod tato technologie přijde především na cestách, kdy méně šetrné zacházení nutně neznamená poničení displeje, na rozdíl od konkurenčních přístrojů.

Vytknout nemáme ani co kvalitě slícování jednotlivých částí, stejně jako vzhledu ultrabooku. Ten totiž působí v ocelově šedé barvě velice elegantním a neokoukaným vzhledem, což koneckonců můžete posoudit sami díky následujícím fotografiím.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Barva ultrabooku Toshiba Portege Z830- 11M je rozhodně neukoukaná

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na pravé straně je umístěn rychlý port USB 3.0

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na čelní straně okolo touchpadu si můžete všimnout jemného prolisu, který usnadňuje otevírání ultrabooku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zvukový vstup a výstup se nachází na levé straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hned vedle audio konektorů je umístěna vestavěná čtečka paměťových karet

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zbylá konektorová výbava je umístěna na zadní straně ultrabooku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kromě dvou USB konektorů je na zadní straně umístěn analogový i digitální video výstup

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na rozdíl od konkurenčních ultrabooků nechybí ani síťový konektor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Toshiba Portege Z830- 11M v celé své kráse

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na tenký profil ultrabooku

Zběhlejší čtenáři si jistě u fotografií testovaného ultrabooku všimli jeho další přednosti. Řeč je samozřejmě o bohaté konektorové výbavě. Toshiba Portege Z830- 11M má totiž vše, co potřebujete pro každodenní práci, přitom někteří konkurenti nedisponují v základu ani síťovým konektorem a je nutné jej připojit prostřednictvím USB. Jediný konektor, který by mohl některým uživatelům (především z řad businessmanů) chybět, je slot pro připojení dokovací stanice na spodní straně laptopu. Tu je samozřejmě možné připojit i prostřednictvím USB portu.

Klávesnice a touchpad

Po představení vzhledu a kvality zpracování je čas se podívat na ergonomii přístroje. Velice příjemná na psaní je klávesnice ultrabooku Toshiba Portege Z830-11M, a to především díky tomu, že lávesy mají velice přesný a lehký stisk. Svůj podíl na velice dobrém psaní mají i drobné rozestupy místo zkosení okrajové hrany klávesy. Samotná klávesnice se drží v střídmém duchu standardu QWERTY, respektive počeštěné verze QWERTZ. Kvůli tomu, že je lapop vybaven 13,3“ displejem, bohužel se už na klávesnici nevešel numerický blok – ten ale nenaleznete u žádného modelu s takto malou úhlopříčkou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rozložení klávesnice

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na uchycení a zdvih kláves

Dobře použitelný je i touchpad zařízení, který je velice prostorný. Přesně reaguje na váš stisk, a to včetně dvou tlačítek, které nahrazují funkce pravého a levého tlačítka myši. Touchpad navíc podporuje multidoteková gesta. Například pomocí dvou prstů vedle sebe tak můžete v dokumentech nebo na internetových stránkách scrollovat, nebo roztažením dvou prstů od sebe přibližovat obrázky nebo zvětšovat internetové stránky (opačným způsobem je zase zmenšíte).

Pod touchpadem je umístěno sedm indikačních diod, které informují o činnosti ultrabooku. Zjistit tak díky nim jednoduše můžete, že se Toshiba Portege Z830-11M nabíjí, že je aktivní WiFi, či že pracuje pevný disk, respektive SSD jednotka. Mezi tlačítky touchpadu je umístěna praktická čtečka otisků prstů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Součástí touchpadu je i čtečka otisků prstů

Displej a jeho kvality

O přednostech displeje ultrabooku, konkrétně o jeho ohebnosti a odolnosti, jsme se přesvědčili už v části o vzhledu a kvalit zpracování. Teď je ale načase zjistit, jak je na tom Toshiba Portege Z830-11M s kvalitou zobrazení. Hned na úvod musím předeslat, že 13,3palcový panel s rozlišením 1366 x 768 obrazových bodů je matný, což je na současném trhu přenosných počítačů již poměrně vzácnost. Díky tomu netrápí obraz ostré světlo ani při pohledu ze strany, jako je tomu u lesklých panelů. To je krásně vidět na ukázkových fotografiích níže, které byly pořízeny v pravé poledne přímo u okna bez žaluzií – dodejme, že v podobných podmínkách se na lesklých panelech nedá prakticky vůbec pracovat.

Co se podsvícení týče, to je tvořeno pomocí LED diod a je poměrně rovnoměrné. V dané cenové kategorii je kvalita pozorovacích úhlů při přímém pohledu i v rámci vertikálních pozorovacích úhlů velice dobrá. Pouze vrchní pozorovací úhly jsou trochu světlejší a spodní přechází do inverze, stejně jako je tomu u konkurenčních modelů. Obrázek o kvalitě displeje si můžete udělat sami díky následujícím fotografiím:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Displej notebooku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Horní pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled zleva

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled zprava

Výkon, výkon a zase výkon

Otázku mobility splňuje Toshiba Portege Z830-11M na výbornou, jinak tomu není ani, co se výkonu týče. Novinka totiž patří k těm nejvýkonnějším ultrabookům na trhu. Srdcem tohoto modelu je procesor Intel Core i5-2467M pracující na frekvenci 1,6 GHz, který se v případě potřeby dokáže díky technologii TurboBoost sám přetaktovat až na 2,3 GHz. Rychlý chod ultrabooku zajišťuje také 4GB operační paměť typu DDR3 a SSD jednotka s kapacitou 128 GB.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hodnocení operačního systému Windows 7

Jak je z výčtu technických parametrů již patrné, výpočetní výkon novinky je více než dostatečný. Práce na přístroji je v prostředí operačního systému Windows 7 plynulá a popravdě za celou dobu práce jsem nikdy neměl pocit, že bych musel na odezvu laptopu nějak výrazně čekat. Tak by tomu ale mělo být vzhledem k nárokům Intelu na kategorii ultrabooků prakticky u libovolného konkurenčního modelu.  Koneckonců některé další ultrabooky jsou vybaveny dokonce i výkonnějšími Core i7 procesory. Tomu ale pochopitelně odpovídá i jejich pořizovací cena.

Bližší představu o výkonu ultrabooku Toshiba Portege Z830-11M si můžete udělat díky výsledkům následujících benchmarků:

3D Mark 06 CPU: 2314 bodů
Super Pi 1M: 18 vteřin
Super Pi 2M: 42 vteřin
Super Pi 32 M: 986 vteřin
PC Mark Vantage: 7836 bodů
Cinebench R10 multiple CPU 32bit: 5 884 bodů
Cinebench R10 multiple CPU 64bit: 7007 bodů

Provozní hluk a výdrž baterie

Ještě před závěrečným hodnocením se podíváme na dvě poslední kritéria, které u mnoha zákazníků mohou rozhodnout, zda si ultrabook koupí či nikoliv. Chlazení zajišťuje malý ventilátor na spodní straně. Ten se točí neustále, a to i v klidovém stavu. Nutno však podotknout, že pokud vysloveně nepřiložíte ucho na chladící otvor, práci chladiče prakticky neslyšíte

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ultrabook chladí kompaktní ventilátor

Větrák je slyšet až při vyšším vytížení. Naštěstí při práci produkuje ventilátor spíše hluboký tón, na rozdíl od některých konkurenčních modelů, jejichž větráky jakoby pískají, což je při používání velice nepříjemné. Teploty modelu Toshiba Portege Z830-11M se během testů pohybovaly při kancelářské práci okolo 30°C. Při maximálním vytížení se jeho provozní teplota zvýšila o deset stupňů. Většina tradičních notebooků s takovýmto výkonem přitom topí často i o několik stupňů více.

Vzhledem k výkonu hardwaru si poměrně slušně vedl notebook v otázce výdrže baterie. Při běžné práci s třetinovou intenzitou podsvícení a vypnutou WiFi se notebook vypnul po 8 hodinách a 16 minutách. Pokud jsme WiFi zapnuli, zvýšili jas na maximum a s ultrabookem běžně pracovali a občas přehráli nějaké video z SSD jednotky, obešel se laptop od Toshiby 6 hodin a 32 minut. To je velmi slušný výsledek – ale u kategorie ultrabooků nejsou takto vysoká čísla ničím výjimečným.

Klady a zápory

+ elegantní vzhled
+ kompaktní rozměry a nízká hmotnost
+ výdrž baterie
+ matný displej

- některým uživatelům může chybět dokovací konektor

Závěrečné hodnocení

Toshiba Portege Z830-11M je velice zajímavým laptopem, který však není určen pro každého. Ocení jej především lidé, kteří často cestují, nebo chtějí elegantní a stylový notebook s vyváženým výkonem, tenkým vzhledem a nízkou hmotností. Tyto dvě kategorie zastává Toshiba mezi všemi ultrabooky nejlépe. Naopak po novince nejspíše nesáhnou jedinci, kteří touží po co nejnižší ceně a rozměry u nich nehrají žádnou roli.

Ultrabook Toshiba Portege Z830-11M můžete zakoupit v našem obchodě (zde). Nyní k němu navíc zdarma získáte Mobilní internet od O2 na 3 měsíce zdarma v hodnotě 895 Kč.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (4)

Tak by to mělo vypadat

Takhle by měl vypadat soudobí notes, dokina by otevřela dveře firemní klientele, ale věřím, že je otázka měsíců, kdy je velký hráči uvedou na trh. Trochu zamrzí konektor pro mikrofon, zvlášť dnes, když má každý po kapsách sluchátka od smartfonu.. tam si toshiba lehce přispala.až si říkám, že je škoda, že nikam notes nenosim, jinak bych si ho musel pořídit :)

@L.Sirotek: Parada je LAN port a dost lidi oceni u klasicky D-SUB a ne nejake zmensene varianty, kdy ma clovek redukci vzdy jinde, nez ji zrovna potrebuje :)
Nizke rozliseni na 13" by mi ani nevadilo, ale za tu cenu uz bych tam rad videl IPS panel.

Otázka vkusu

Osobně spíš vnímám Vámi uvedené klady jako zápory. Design se mi absolutně nelíbí a matný displej, s malým rozlišením mě také příliš nenadchne.Navíc považovat segment ultrabooků za půl roku starou novinku, je také trochu zavádějící, když první řada MacBook Air je mezi námi už 4 roky ...

Klávesnice

Každému samozřejmě vyhovuje něco jiného, ale jestli se mi na téhle Toshibě něco nelíbí, tak je to právě klávesnice. Překvapilo mě, že je v recenzi napsáno "přesný a lehký stisk", moje zkušenost je opačná - nejistý a tvrdý. Přijde mi, že jí chybí "odezva" - při zmáčknutí nedokážu říct, jestli jsem klávesu opravdu zmáčknul. A musím psát důrazněji, jinak mi "vypadávají písmenka". Takhle jsem si to teda nepředstavoval.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru