Vyzkoušeli jsme Intel SSD 750: nabízí špičkový výkon a obrovskou kapacitu

Jedním z nejrychlejších SSD na tuzemském trhu je Intel SSD 750. Novinka od kalifornského čipového gigantu navíc láká i na obří kapacitu úložného prostoru. Ale přesto není pro každého, jak jsme se přesvědčili během testování. 

Model SSD 750 nabízí společnost Intel v zajímavé verzi s rozhraním PCIe, díky kterému by tato jednotka měla nabídnout několikanásobně vyšší přenosové rychlosti, než jakých dosahuje běžné SSD s rozhraním SATA 6 Gbit/s. V základu slibuje rychlostí čtení až 2,2 GB/s (větší model dokonce až 2,4 GB/s). A přitom nabízí i velmi zajímavé kapacity – my jsme měli možnost testovat základní model, který přesto nabízí úctyhodných 400 GB. Fajnšmekři pak mohou sáhnout po kapacitě 1,2 TB. A to už je na poměry SSD opravdu úctyhodná porce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Intel SSD 750 ve verzi pro PCIe

 

Technické parametry

Testovaný model: Intel SSD 750, PCIe - 400GB

Kapacita: 400 GB

Rozhraní: PCI-Express

Druh disku: Interní

Rychlost čtení: 2 200 MB/s

Rychlost zápisu: 900 MB/s

MLC: Ano

 

Je to disk, nebo grafika?

Když vezmete Intel SSD 750 poprvé do ruky, nemůžete se ubránit pocitu, že nejde o disk, ale spíše o nějakou pasivně chlazenou grafickou kartu. Už po chvilce hledání si ale uvědomíte, že tady chybí jakékoliv konektory pro připojení monitoru, byť rozhraní PCIe by to naznačovat mohlo také. Popisky na masivním chladiči ale hned prozradí, že jde o SSD jednotku.

Ten masivní kovový chladič, který plošné spoje obklopuje z obou stran, má své opodstatnění. Stará se o důkladné chlazení testovaného kousku tak, aby bez problémů fungoval i při velkém zatížení. A jak jsme se přesvědčili během několikadenních testů, daří se mu to na výbornou. Chladič se nijak dramaticky nezapotil ani po několika hodinách v maximálním zatížení disku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešního testu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na logo Intel, které je vyryto na chladiči jednotky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chladič je poměrně masivní

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

S chlazením si jednotka částečně vypomáhá i zvenčí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Profil testovaného disku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na popisky jednotky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana SSD

 

Testovací sestava

Ještě než se pustíme do samotných testů, je třeba si představit celou sestavu, na které jsme SSD jednotku testovali. Pracovní tempo udával šestijádrový procesor Intel Core i7-5820K při frekvenci 3,3 GHz, respektive 3,6 GHz v Turbo režimu. Tento čip byl vyroben 22nm procesem a disponoval 15MB vyrovnávací paměti. Samozřejmě šlo o architekturu Haswell-E určenou pro socket LGA 2011-V3.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Základní deska ASUS X99-DELUXE

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Grafická karta ASUS STRIX GTX970-DC2OC

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výkonný a tichý chladič Noctua NH-D15

 

O chlazení procesoru se staral výkonný chladič Noctua NH-D15, který ale díky dvojici 140mm aktivních ventilátorů a masivnímu pasivu patří k nejtišším na trhu. Sestava byla dále osazena základní deskou ASUS X99-DELUXE, která je určena především pro herní počítačové sestavy. Jak již samotný název napovídá, je postavena na čipové sadě Intel X99, kterou jsme již dříve důkladně otestovali

Sestava byla dále doplněna grafickou kartou ASUS STRIX GTX970-DC2OC, která vyniká kromě slušného výkonu také ve většině případů nulovým provozním hlukem. Do určité teploty si totiž tato grafika vystačí s pasivním chlazením, jak jsme detailně popsali v jedné z dřívějších recenzí (zde). Z operačních pamětí jsme vybrali kit 4x4 GB od společnosti ADATA. Konkrétně se jednalo o DDR4 moduly XPG Z1 s celkovou kapacitou 16 GB, které pracují při taktu 2133 MHz (odpovídá PC4-17000) a časování CL15-15-15.

Celou sestavu poháněl napájecí zdroj CORSAIR RM Series RM850 850W, který disponuje certifikací 80Plus Gold a výkonem 850 W. Jeho hlavní výhodou je technologie Zero RPM Fan Mode. Tento režim zajišťuje, že se ventilátor netočí, dokud není dosaženo vysokého zatížení. Navíc je ventilátor navržen na míru pro nízkou hlučnost provozu, i když se točí. Pro úplnost dodejme, že testy probíhaly pod operačním systémem Windows 8.1 Pro.

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Operační paměti ADATA XPG Z1

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájecí zdroj CORSAIR RM Series RM850 850W

 

Testy výkonu

Výše zmiňovanou sestavu máme k dispozici na testy už nějakou dobu. Díky tomu můžete aktuálně naměřené hodnoty modelu Intel SSD 750 porovnat s dříve testovanými disky. Nejprve ale ještě trochu lépe vysvětleme technologii, kterou nabízí.

Výrobci v posledních letech tak trochu hledali, co bude nástupcem rozhraní SATA 6 Gbit/s.  Slot M.2 dával smysl díky svým kompaktním rozměrům, a tak se hojně rozšířil například v laptopech. Kompaktnost má ale samozřejmě také svoje neduhy – na desku s plošnými spoji nemůže výrobce umístit tolik paměťových čipů a tím se dostat na opravdu zajímavé hodnoty úložného prostoru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SATA? Ale kdeže, tady máme PCIe

 

V tomto ohledu má tedy SSD 750 od Intelu jasně navrch. Vysokou přenosovou rychlost je pak jednotka schopna zajistit kromě rozhraní PCIe také díky podpoře standardu Non-Volatile Memory Express (NVMe). A jak ukazují testy níže, zde se dostáváme k opravdu zajímavému bodu. Bez nainstalovaného driveru NVMe se totiž "sedmsetpadesátka" chová jako víceméně obyčejné SSD, pokud ale driver nainstalujete, rázem získáte úložný prostor, s jehož rychlostí se nemohou běžné jednotky s rozhraním SATA měřit.

V testech níže jsou uvedeny přenosové rychlosti při různých činnostech. Vždy při nich platí, že více znamená lépe. Pouze u přístupové doby v samotném závěru testování platí, že méně je lépe.

 

Intel SSD 750 – 400 GB

Intel SSD 750 (bez NVMe driveru)

Samsung SSD 850 Pro 128 GB

OCZ Vector 150 – 120 GB

PC Mark 8

465 MB/s

309 MB/s

294 MB/s

244 MB/s

Sekvenční čtení

1506 MB/s

751 MB/s

542 MB/s

511 MB/s

Sekvenční zápis

1298 MB/s

781 MB/s

502 MB/s

494 MB/s

Čtení 512K souborů

1051 MB/s

264 MB/s

419 MB/s

420 MB/s

Zápis 512K souborů

1116 MB/s

758 MB/s

463 MB/s

497 MB/s

Práce se 4K videi (čtení)

546 MB/s

507 MB/s

346 MB/s

352 MB/s

Práce se 4K videi (zápis)

472 MB/s

458 MB/s

326 MB/s

367 MB/s

Přístupová doba – čtení

0,042 ms

0,040 ms

0,045 ms

0,051 ms

Přístupová doba – zápis

0,031 ms

0,033 ms

0,038 ms

0,052 ms

 

Je skvělý, ale…

Z testů výše je zcela zřejmé, že Intel SSD 750 se aktuálně sluní na samotném vrcholku potravního řetězce. I když by se mohlo zdát, že testovaná jednotka najde uplatnění v datových centrech a serverech, kde je kladen důraz na co nejvyšší výkon, není to tak úplně pravda.

Společnost Intel totiž cílí s novinkou na koncové uživatele, samozřejmě z řad těch náročnějších. Při běžné práci ve Windows rozdíl proti klasickým SSD v rychlosti příliš nepoznáte, pokud ale pracujete s velkými datovými toky – například při práci s videi ve 4K rozlišení, rozdíl v rychlosti je už znatelný.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Intel SSD 750

 

Intel SSD 750 bude pro jedince z řad profesionálů nejspíše tou správnou volbou a jasně ukazuje, jakým směrem se svět datových úložišť pro osobní počítače bude ubírat. Běžný uživatel s multimediální sestavou ale svoje stávající SSD za novinku nejspíše měnit nebude. Tomu koneckonců napovídá i cena, která je daní za vysokou přenosovou rychlost a relativně slušnou kapacitu – základní 400GB model stojí více než jedenáct tisíc korun.

Zakoupit Intel SSD 750 můžete v našem obchodě (zde).

Ohodnoť článek:

Diskuze k článku (1)

Máte otázky k tomuto článku?
Zeptejte se v diskuzi.

To je sice hezké,

activatex 27. 6. 2015 0:25

ale testy 750 jsou dostupné na internetu a v odborných časopisech. Recenze by byla určitě zajímavější v zapojení do RAID 0, tedy jestli je to vůbec možn…


Nečekaně velký výprodej Uklízíme sklady