AMD bude vyrábět své procesory s dvěma jádry 90nm technologií

Ostatní 98 % hodnotilo 11 uživatelů 21. 1. 2005 10 komentářů

Společnost AMD uvolnila první střípky informací a jedné z nejočekávanějších novinek tohoto roku - procesorech s dvěma jádry.

Velmi dobrá zpráva je, že spotřeba těchto procesorů bude na úrovni dnešních procesorů s jedním jádrem. Jeden z dokumentů vydaných Advanced Micro Devices hovoří totiž o Opteronech řady x75 a x80 (2,20 a 2,40GHz), které by měly mít tepelný výkon (TDP) 95W. Stejnou hodnotu uvádí AMD i pro Opterony s jedním jádrem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokud to srovnáme s informacemi, které nedávno vydal Intel, potom je rozdíl nezanedbatelných 35W ve prospěch řešení AMD a to už nejde přehlédnout.

Maximální příkon dual-core procesorů bude 80A, což je opět hodnota shodná s dnešními procesory Athlon64, zatímco napětí na jádře se sníží z momentálních 1,40V na 1,35V. Dále se materiál zmiňuje o řadě nízkonapěťových procesorů Opteron, které poběží na frekvenci 1,6GHz a budou odebírat pouhých 30A. Ty Vám zatopí přijatelnými 55W.

Podle parametrů je tedy jasně vidět, že AMD má momentálně nad Intelem u desktopových procesorů navrch. Stejný nabízený výkon při nižší frekvenci a tedy i nižších nárocích na napájení. Avšak je otázkou, jak dlouho tento stav vydrží. Pomalu se totiž rozšiřují fámy o příchodu Pentia M na desktopy ve velkém, nejspíš v roce 2006. A to by byl velmi nepříjemný protivník. Další názorový proud upozorňuje na to, že výkon procesorů pro některé úkony (kancelářské aplikace) je víc než dostačující a není tedy potřeba hnát se pouze za vysokým výkonem. Důkazem toho je společnost VIA, která nabízí procesory se směšnou spotřebou v porovnání s Athlony nebo Pentiem a navíc je to ideální procesor pro internetové kavárny a strojaře. Možná se právě začíná otevírat nový segment trhu - procesory pro nenáročné.

Zdroj: Tomshardware

Ohodnoť článek:

Diskuze k článku (3)

Máte otázky k tomuto článku?
Zeptejte se v diskuzi.

falcon2 FAL

Strojař?

falcon226. 1. 2005 18:38

Jak chcete srovnavat aplikace pouzivane v i-kavarnach s aplikacemi, ktere pouziva strojar?? :)

jljklkjlkjkl JLJ

Chyba

jljklkjlkjkl26. 1. 2005 16:15

"dvěma"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Koli KOL

Spotreba Intel vs. AMD

Koli23. 1. 2005 17:56

Mozno by som upresnil, ze rozdiel v spotrebe bude este vacsi, kedze Intel pri svojich procesoroch uz tradicne udava ako TDP (Thermal Design Power) nie ma…


Odměníme poukazem 42 nákupů stavebnic LEGO® Odměníme poukazem 42 nákupů stavebnic LEGO®