AMD Vega míří na grafický vrchol. Má se Nvidia bát?

Události 69 % hodnotilo 14 uživatelů 4. 3. 2017 59 komentářů

Jádra s architekturou Vega od společnosti AMD mají posunout výkon grafických karet zase o pěkný kousek výš. Má se začít konkurence od společnosti Nvidia začít bát? To se dozvíme patrně už za pár týdnů.

O grafických kartách Vega se mluví již několik měsíců. Mělo by jít o moderní grafiky, které udělají definitivní tečku za staršími modely postavenými na jádře Polaris a starší architektuře GCN. AMD však zatím drží všechny detailní informace o novinkách pod pokličkou.

Zástupci tohoto podniku se trochu více rozpovídali o nových čipech teprve nyní na veletrhu GDC 2017. A to v souvislosti s tím, jak je tento rok pro AMD výjimečný. Tento týden se totiž začaly prodávat procesory Ryzen 7, se kterými se výrobce opět vrací do segmentu extrémně výkonných desktopových čipů. První testy nových procesorů najdete mimochodem v našem dřívějším článku.

A nejen okolo procesorů se bude točit letošní rok. AMD chce totiž kromě Intelu vyzvat na souboj také konkurenční společnost Nvidia – tentokráte na poli grafik. A zde se dostáváme ke kartám využívajícím architekturu Vega. Zástupci společnost AMD se nechali slyšet, že půjde o extrémně výkonné modely, které budou stačit na plnohodnotné hraní ve 4K na ultra detaily. Přesně při takovém nastavení a v takovém rozlišení byla demonstrována ukázka v nejnovějším Doomovi.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jak bude vypadat Vega, zatím zástupci společnosti AMD neprozradili

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na veletrhu GDC 2017 zástupci podniku pouze potvrdili dostupnost a naznačili, jak na tom budou nové karty s výkonem

 

Vyšší výkon než GTX 1080?

Přesné technické parametry jsme se však zatím ještě nedozvěděli. V kuloárech se nicméně již nějakou dobu hovoří o tom, že Vega pokoří výkonnostně špičkový model Nvidia GeForce GTX 1080. Teoreticky by se tak výkon měl pohybovat okolo 10 TFLOPS. Informace o detailních parametrech však zatím chybí. Sluší se navíc podotknout, že karty s novou architekturou přijdou na pulty obchodů v různých výkonnostních kategoriích a všechny představené novinky tak patrně nebudou svižnější než zmiňovaný model od Nvidie.

Další zajímavou informací je, že bychom se Vegy měly dočkat doslova co nevidět. Nové grafické karty by totiž měly být uvedeny na trh během druhého čtvrtletí letošního roku, tedy během nadcházejících třech měsíců. AMD patrně k tomu uskuteční samostatnou tiskovku, na kterou svolá novináře z celého světa. Za patrně nejzazší termín, kdy bychom se měli kompletní informace dozvědět, lze považovat červen – právě tehdy se bude konat veletrh Computex a i na něm by se mohlo AMD s novými grafikami vytáhnout.

Otazník zatím visí nad cenovým zařazením karet. Právě cena bude přitom klíčová, protože rozhodne o tom, jak moc budou nové karty na trhu úspěšné. Na tyto informace si ale budeme muset ještě pár týdnů počkat…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Doom ve 4K na ultra detaily? Žádný problém...

 

Nvidia nelení

Na příchod karet Vega se nicméně již nyní připravuje konkurenční společnost Nvidia. Ta tento týden odhalila nového krále herního světa. Řeč je pochopitelně o modelu GTX 1080 Ti, o kterém jsme informovali již dříve.

U něj výrobce udává rychlost na 11,3 TFLOPS. Čerstvá novinka by tak měla být o 35 % výkonnější než zmiňovaný model GTX 1080 (bez písmenek Ti v názvu). Pro lepší představu o výkonu, oproti modelu GTX 1070 narostl výkon ještě dramatičtěji – o 78 %.

Jádro modelu GTX 1080 Ti má být u referenčních modelů taktováno až na 1,58 GHz (v boost režimu). Bude mít k dispozici 11 GB paměti typu GDDR5X. Není bez zajímavosti, že paměť běží na 11 GHz. Výrobce navíc tvrdí, že karta půjde velmi dobře taktovat, lze tak předpokládat, že i jednotliví prodejci v dohledné době nabídnou vylepšené OC edice.

Na trhu s grafickými kartami tak bude letos patrně velmi živo a bude zajímavé sledovat, jak AMD a Nvidia budou zápasit o přízeň zákazníků.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Šéf společnost Nvidia Jen-Hsun Huang ukazuje nového krále herního světa

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Porovnání výkonu s předchůdci

Diskuze k novince (1)

Máte otázky k k dané novince?
Zeptejte se v diskuzi.

avatar

Proč AMD dělá takové bubiny ?

-Libor-8. 3. 2017 16:07

Které stejně prasknou ! Bylo tomu tak u Ryzenu a věřím že tomu bude tak i u Vegy . "Zástupci společnost AMD se nechali slyšet, že půjde o extrémně výkon…