CES 2017: Kaby Lake je venku. Co umí desktopové procesory od Intelu?

Události 82 % hodnotilo 14 uživatelů 5. 1. 2017 1 komentář

Společnost Intel se na veletrhu CES v americkém Las Vegas opravdu vytáhla. Ukázala novou generaci procesorů s kódovým označením Kaby Lake. S nimi přijde úplně nová generace stolních počítačů

V pořadí již sedmá generace procesorů od společnosti Intel nese jméno Kaby Lake. Tuto architekturu použil americký čipový gigant pro nejlevnější modely řady Celeron a Pentium, stejně jako pro prémiové procesory řady Core i7. Ale pěkně popořadě…

Procesory z rodiny Kaby Lake jsou určeny pro socket LGA 1151. Intel tedy nebude nutit většinu uživatelů upgradovat celý počítač, nové čipy by totiž měly běžet i na starších základních deskách. Na nich bude stačit provést aktualizaci ovládacího softwaru. V každém případě se vyplatí kompatibilitu ověřit na stránkách výrobce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kaby Lake je tady!

 

Procesory z rodiny Kaby Lake využívají 14nm výrobní proces a přímo vychází z architektury svého předchůdce – Skylaku. Tu však značně vylepšuje a v mnoha ohledech překonává. Především by nové čipy měly nabídnout vyšší takty při zachování nižší spotřeby. Vyšší výkon je zásluhou vylepšené technologie Speed Shift, která se stará o rychlejší přepínání jader procesoru na vyšší frekvenci z klidového stavu.

Vyzdvihnout si čipy zaslouží také pro nativní podporu nových technologií, jako jsou USB 3.1 či H.264, stejně jako pro lepší práci se 4K videem. I když nové procesory budou fungovat na většině starších základních desek, zároveň přinesou zcela nové modely s čipovými sadami Z270 a H270.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Procesory z rodiny Kaby Lake

 

Jaký model zvolit?

Přestože procesory z rodiny Kaby Lake byly představeny teprve před pár hodinami v Las Vegas na veletrhu CES, je možné je již zakoupit v našem obchodě. Ceny startují na částce 1297 Kč v případě základního modelu Intel Celeron G3930. Za nejvýkonnější model Intel Core i7-7700K s odemčeným násobičem pak případní zájemci zaplatí 10 638 Kč (uvedené ceny platí k datu publikace tohoto článku).

Nabízí se otázka, jak si z nových procesorů vybrat? Podívejte se s námi, jakým uživatelům poslouží konkrétní modelové řady nejlépe.

 

Intel Celeron G a Pentium G

Samotný základ nabídky procesorů z rodiny Kaby Lake tvoří již tradičně čipy z kategorie Celeron G a Pentium G. V zásadě jde o čipy, které jsou ideální pro kancelářský provoz, čemuž odpovídá i jejich výkon. Samozřejmostí jsou u nich integrované grafické čipy přímo v jádře, konkrétně jde o modely Intel HD Graphics 610 nebo 630.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Intel Core i3

Nabídnout dostatek výkonu při zachování co možná nejnižší ceny? Přesně o se snaží procesory z rodiny Intel Core i3. V různých testech tak zpravidla po právu získávají ocenění za dobrý poměr cena/výkon. Jsou určeny především pro nasazení v domácnostech, kde podávají dostatek výkonu pro nejrůznější multimediální činnosti.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Intel Core i5

Čipy Core i5 bývají častou volbou mezi náruživými hráči. Jejich čtyři jádra zpravidla nabízejí v kombinaci se solidní dedikovanou grafickou kartou dostatek výkonu pro hraní i těch nejnovějších titulů plynule a bez sekání. Počítat u nich můžete až s takty 4,2 GHz v Turbo režimu a v nabídce samozřejmě nechybí ani model s odemčeným násobičem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Intel Core i7

Vrchol nabídky pak tvoří čipy Intel Core i7. Ty jsou tedy logicky určeny pro nejnáročnější uživatele, často z řad skutečných počítačových profesionálů, kteří zkrátka nemají čas nechat se brzdit svojí stolní sestavou při práci. Řeč je například o jedincích, kteří potřebují střihat videa ve 4K rozlišení, případně editují velké množství fotografií ve vysokém rozlišení. Core i7 je ideální volbou také pro uživatele, kteří chtějí využít potenciál moderních systémů pro virtuální realitu naplno.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

 

Kam dál? 

CES 2017: Herní bestie podle Aceru

CES 2017: Desítky nových notebooků dostanou herní grafiky Nvidia

CES 2017: Svátek všech počítačových nadšenců klepe na dveře

Diskuze k novince (1)

Máte otázky k dané novince?
Zeptejte se v diskuzi.

msoul MSO

H.264

msoul8. 1. 2017 17:03

nemělo být v textu uvedeno H.265 místo H.264?