Češi se připravují na DVB-T2: prodeje televizí rostou na CZC.cz o desítky procent

Praha, 11. 10. 2019 – Až polovina diváků stále není podle průzkumu e-shopu CZC.cz připravená na nový vysílací standard DVB-T2. Ten navýšil prodeje nových televizí a set-top boxů o desítky procent. Starých televizí se Češi zbavovat nechtějí, téměř polovina přístrojů najde nové uplatnění.

Podle průzkumu, který CZC.cz uskutečnilo na vzorku více než 700 zákazníků e-shopů skupiny Mall Group, by zájem o televize a set-top boxy neměl polevovat ani v příštích měsících. “Z průzkumu vyplynulo, že až 40 procent lidí stále nemá televizi kompatibilní s DVB-T2 a 10 procent zákazníků vůbec netuší, zda jejich stávající televize nový signál podporuje,” říká Tomáš Pilský. "Průzkum ukázal, že třetina z těchto lidí má v plánu si pořídit novou televizi, třetina set-top box a zbylá třetina se zatím nerozhodla,” dodává Tomáš Pilský.

Zvýšenému zájmu o nové televize čelí dvojka na online trhu s elektronikou už od začátku roku. “Každý měsíc rostou prodeje na CZC.cz ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o desítky procent. Nejvíce televizí se prodalo na jaře, kdy tržby rostly až o 80 %. V posledních dvou měsících trhají prodejní rekordy i set-top boxy. Průměrně zákazníci za novou televizi utratí deset až dvacet tisíc korun, ale máme i zákazníky, kteří zainvestovali do špičkové 8K televize. Cena těch produktů se pohybuje kolem sto tisíc korun za kus. Obecně se více daří prodávat prémiovou třídu v podobě televizí s Qled a Oled technologiemi,” říká Tomáš Pilský Obchodní ředitel CZC.cz. Největší zájem je standardně o 4K televize, které podporují smart funkce. Naopak design nebo výrobce je pro zákazníky nejméně důležité kritérium při nákupu nové televize. 

Průzkum dále ukázal, že starší televize, které nový standard vysílání nepodporují, se dočkají druhého života. “Téměř polovina domácností plánuje starou televizi využít jinak, například jako monitor nebo kabelovou TV. Necelá třetina daruje starou televizi dalším členům rodiny,” dodává Tomáš Pilský. Zbylých 13 % lidí dá starou televizi do elektroodpadu a jen desetina využije nabídku šrotovného. 

Pro zákazníky, kteří si nejsou jistí, zda jejich stará televize podporuje DVB-T2, připravilo CZC.cz rozcestník, kde si mohou ověřit, jak na tom jejich přístroj je. Na stránce czc.cz/prechod-na-dvb-t2-se-blizi stačí zadat název televize, který během vteřiny rozcestník porovná s tisíci údaji v databázi.

Akční nabídka Akční nabídka