Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Extrémní výkon i pro notebooky? Nvidia umí připojit nejlepší grafiku externě

Extrémní výkon i pro notebooky? Nvidia umí připojit nejlepší grafiku externě

Události

Notebooky se rok od roku ztenčují a dostat do nich dostatek výkonu není úplně jednoduché. Obzvláště to platí o výkonných grafických kartách. Nvidia však nyní ukázala, že to není nic nemožného, připojí se jednoduše externě.

Nový grafický standard, prostřednictvím kterého půjde připojit i ty nejvýkonnější grafické karty externě k notebooku, ukázala společnost Nvidia na akci SIGGRAPH 2017 v americkém Los Angeles. Zástupci přímo na akci demonstrovali, jak s tenkým ultrabookem dokážou pomocí speciálního docku spolupracovat nejvýkonnější grafika Titan Xp i profesionální modely z edice Quadro.

Použití externího řešení je podle Nvidie naprosto logické a v podstatě nezbytné. Tvůrci se totiž nechali slyšet, že fenomén extrémně tenkých a lehkých notebooků je nezastavitelný. Snadná přenositelnost a dlouhá výdrž baterie je zkrátka pro uživatele tak velkým benefitem, že příliš další parametry neřeší.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Externí box pro připojení extrémně výkonných grafik

 

Teprve ve chvíli, kdy potřebují na tenkém stroji skutečně pracovat, mohou narazit na limity v otázce výkonu. A právě v takovou chvíli se bude hodit externí box s pořádně velkou dávnou výkonu. A toho má zmiňovaná karta Titan Xp skutečně na rozdávání.

Pracuje s čipem GP102, který dokáže běžet v boostu až na 1531 MHz. Základní pracovní frekvence je u něj 1417 MHz. Velmi výkonné jádro doplňuje 12 GB GDDR5X paměti běžící rychlostí 11.4 Gbps. Podtrženo, sečteno. Titan Xp nabízí výkon rovných 12,15 TFLOPS, což zatím žádná jiná jednočipová karta nenabídla.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Titan Xp

 

Jaké budou ztráty výkonu v případě použití externího boxu, není zatím jasné. Na reálné testy si totiž budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Výrobce totiž dokonce zatím tají celou řadu důležitých technických parametrů, a to včetně pořizovací ceny. Lze nicméně předpokládat, že výkonné grafiky se budou k notebookům připojovat pomocí Thunderbolt 3. Připojit se tak budou dát k notebooku s využitím jediného kabelu.

Teoreticky by bylo možné nárůst výkonu využít i pro hraní her. Zástupci společnosti Nvidia se však nechali slyšet, že spíše počítají s využitím tohoto systému pro pracovní nasazení. Především tedy pro chod systémů virtuální reality, fotorealistické renderování, případně systémy využívající umělou inteligenci.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na technické detaily o boxu si budeme muset ještě počkat

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (10)

Novinka...

no věřím že je úžasné že už to umí nvidia ale amd tohle zvládá už nějakou tu chvíly, a o tom se nezmíňily...
...jakoby funkci Xconnect přes thunderbolt 3 amd nevymyslelo už nějakou tu chvíly předtím...
#nicprotiNvidii

@BC13: očividně se to ale moc nerozšířilo, jinak externi upgrady byly nedavno u Lenova, ktere to utlo a i mnohem drive i u jinych grafik,ale vetsinou to zalezelo na vyrobci notebooku nez na vyrobci grafik.navic toto reseni ma smmysl pro cpu se 4 a vice jadry, 2jadra na notasech to nezvladnou obslouzit

@svataK: Hmm...a vůbec titan pto notebooky, trochu trhlý....

Ověřený GEEK - level 3

@BC13: Ono je vůbec blbost propojovat Titan nebo cokoliv nad 1060Ti přes Thunderbolt 3. To rozhraní nemá dostatečnou propustnost a velký overhead, že to z Titanu ukousne dobrých 30% výkonu.
O brzdění grafiky mobilními CPU raději ani nemluvě.Až bude Thunderbolt 4 tak možná, ale do té doby je to neefektivní, drahé a zbytečné.

@BERNADIC: Tak ono to není až tak na to, abychom na tom honili 4K hry, jako spíše výpočetní výkon pro dané úlohy že:)

Ověřený GEEK - level 3

@Uni: On i výpočetní výkon je ořezán, když se dostanu domů a budu na to pořád myslet, nahodím test na MacOS a Windows, kde testovali degradaci výkonu nejen ve hrách, ale i programech, které využívají GPU akcelerace.
Opravdu na to není pěkný pohled a sám se divím, že třeba Apple cpe tuto funkci pro hraní, VR a vývoj softwaru - v tomhle stavu to fakt nepůjde.

@Uni: výpočetní výkon pro dané úlohy - tak to pobavilo a hodně .

@holcat: Proč? Je spousta úloh, které se dají řešit jenom na grafické kartě s tím, že přenos mezi počítačem a kartou je potřeba jenom na začátku úlohy, aby se do paměti karty poslala data, a na konci, aby se z paměti karty vytáhly výsledky. V takovém případě je skoro jedno, jak rychle je karta připojená ke zbytku, jde o její hrubý výkon.Pravda, není to univerzální využití, ale zrovna tak to není nesmysl a využití by to mělo. I když si myslím, že i tento box skončí v zapomnění, pořád bych uvítal nějakou rozumnou technologii, jak notebook obohacovat o novější komponenty.

@dohnalek.pavel: Skonci v zapomeni jako vsechny externi boxy na vga za poslednich 15 let. Drahe a jen pro nekoho.

@BC13: titan x :D proč , proč ne 1080ti když je to moderní nástupce titána x :D

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru