Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
GEEK tip: Když senzory hlídají spánek, teplotu i bezpečnost

GEEK tip: Když senzory hlídají spánek, teplotu i bezpečnost

Recenze

Nejrůznější senzory dokážou být v dnešní době velmi nápomocné. Dokážou hlídat vymezený prostor, posílat do chytrého telefonu informace o aktuální teplotě nebo třeba monitorovat spánek a budit nás v nejlepší možnou dobu. Důkazem je toho třeba trojice barevných senzorů Sen.se, na kterou se dnes podíváme.

Internet věcí s sebou přinesl celou řadu zajímavých vychytávek, které dokážou usnadnit a zpříjemnit každodenní život GEEKa. Důkazem toho jsou i senzory od společnosti Sen.se. Jak už samotné názvy napovídají, GuardPeanut se stará o zabezpečení věcí, ThermoPeanut důsledně monitoruje teplotu a SleepPeanut zase hlídá uživatelům ideální spánek.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Trio senzorů Sen.se

 

Co je malé, to je hezké

Senzory od společnosti Sen.se učarují na první pohled svými kompaktními rozměry. Ty jsou bez nadsázky dech beroucí. Jen málokoho by totiž napadlo, že do útrob tak miniaturního zařízení se vejde tak sofistikovaná elektronika.

Tyto chytré placičky jsou dodávány v různých barevných kombinacích. Spodní strana je vždy bílá a horní pak červená, zelená, nebo modrá. To kvůli tomu, aby uživatel na první pohled odlišil, o jaký senzor se zrovna jedná.

Jedince, kteří raději budou chtít všechny senzory barevně sladit, potěší patrně informace, že součástí balení je další náhradní kryt jiné barvy. V kartónové krabičce se navíc ukrývá také oboustranná lepenka, aby bylo možné senzor snadno připevnit na jakoukoliv plochu – například zeď, ale zároveň také speciální plastový nástavec s úchytkou. Díky němu je pak senzor možné přichytit například na kapsu u kalhot, kufr či cokoliv jiného.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Senzory jsou barevně odlišené

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Všechny modely jsou velmi kompaktní

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana jednoho ze senzorů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Součástí každého balení je oboustranná lepenka, náhradní kryt a v neposlední řadě také nástavec pro snadné uchycení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Senzory vložené do nástavce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto je možné senzor uchytit například na zavazadlo

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přidělat jej je možné ale klidně i na zeď – to se hodí například při měření teploty

 

V hlavní roli bluetooth

Senzory se automaticky připojují po prvním spárování k chytrým telefonům s operačním systémem Android 4.4 a vyšším a také s iOS řady nejméně 9.0. Připojení je realizováno prostřednictvím technologie bluetooth, přičemž dosah bezdrátového signálu je v ideálních podmínkách až 200 m2. My jsme senzory testovali v rodinném domě o dvou patrech a celkové rozloze 150 m2 a s dosahem signálu nebyl prakticky žádný problém. Jedinou výjimkou je GuardPeanut, u kterého je dosah pouze 60 m2. Jak si ale ukážeme níže, více koneckonců ani není potřeba.

Do mobilů je pochopitelně nutné stáhnout obslužný software. Díky němu je pak na displeji zařízení možné zobrazit údaje získané ze senzoru, a dokonce i vytvářet přehledné grafy. Obsluha mobilní aplikace je velmi přehledná a intuitivní, přestože je lokalizována pouze do angličtiny.

GEEKům jistě nebudou cizí ani útroby jednotlivých senzorů. Ukrývá se v nich totiž baterie CR2032. Ano, je to ten samý kulatý model, který dodává šťávu základním deskám. Výdrž jedné baterie by měla být zhruba tři měsíce až půl roku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Senzory si povídají s chytrými telefony pomocí bluetooth

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka aplikace Sen.se Peanut

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka aplikace Sen.se Peanut

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Baterie? Ta nebude pravděpodobně GEEKům cizí…

 

Je to jednoduché…

Jak je z řádků výše patrné, výrobce se snažil u všech senzorů o co možná nejjednodušší funkčnost. Nepočítejte tedy, že by senzory Sen.se Peanut dokázaly řídit nějaké činnosti v bytech, jako domu jinak u sofistikovanějších systémů pro chytré domácnosti bývá.

Na druhou stranu, pokud se zajímáte o internet věcí a chytré domácnosti, může být Sen.se Peanut zajímavým startovacím kitem, který vám pomůže lépe sledovat věci okolo sebe. ThermoPeanut sleduje teplotu v určených prostorech. Díky získaným datům pak například můžete upravovat teplotu v místnostech a šetřit tak energií.

GuardPeanut se stará především o zabezpečení věcí. A je jedno, jestli se bavíme o kufru, kabelce, tašce s notebookem, kočárku či nákupní tašce. Pokud je senzor zapnutý, upozorní vás na případný pohyb – jednak zobrazí notifikaci na displeji telefonu, jednak spustí výstražný zvuk s intenzitou 90 dB.

Vhod může přijít i SleepPeanut. Tento senzor podrobně sleduje spánek uživatele, respektive jeho fáze a uživatele vzbudí v tu nejvhodnější dobu, aby měl co možná nejpříjemnější den. Samozřejmě na mobilu si je možné vytvářet statistiky, jak jste který den spali.

Senzory Sen.se můžete zakoupit v našem obchodě.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Senzory Sen.se

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (5)

Zajimavé

Cena?

@nipape: Dobrý den, senzory mají jednotnou cenu 849Kč.
https://www.czc.cz/sen-se/prislusenstvi/zboziHezký den

Dosah

Od kdy se dosah měří v m2?

@Zdekra: Chápu to tak, že 200 m2 zní o dost lépe než dosah 8 m...? (60 m2 vs. 4,4 m)

@Zdekra: Dobrý den, jde spíše o to, jakou plochu je schopný senzor pokrýt.Hezký den

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru