Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
24“ monitory: Benq G2400W vs. Hyundai N240W, 1/2

24“ monitory: Benq G2400W vs. Hyundai N240W, 1/2

Recenze
BenQ G2400W - LCD monitor 24"_59769907
BenQ G2400W - LCD monitor 24"
Produkt není určen k prodeji.

Budete-li uvažovat o koupi nového LCD monitoru s úhlopříčkou 24“, pak by vám tato recenze mohla poskytnout náhled na dva cenově dostupné monitory od společnosti Benq a Hyundai. V této první části recenze bude probrán obsah balení, vzhledy a technologické možnosti obou monitorů.

Velikost je v dnešní době informatiky velmi váženou veličinou. Miniaturizace je uplatňována čím dál více na mobilní telefony, přenosné počítače, čipy, obvody a tak dále, mohl bych jmenovat spoustu různých věcí, které se dnes zmenšují. Nás ale v této recenzi nebude zajímat zmenšování, nýbrž opak. Monitory jsou opakem dnešních trendů a tím je zvětšování. U počítačů platí, že čím je menší, tím je dražší (samozřejmě v závislosti na výkonu), u monitorů je to čím větší, tím dražší. V této recenzi budou představeny a probrány dva monitory s úhlopříčkou 24“. Tato hodnota již napovídá, že monitory nebudou zrovna v té nejlevnější cenové skupině, ale vzhledem k své velikosti jsou cenově dostupné. Z pohledu cenového rozsahu 24“ monitorů, bych recenzované zařízení zařadil mezi levnější, ovšem nemohu s klidnou myslí říci, že by byly přímo nejlevnější.

První monitor je od společnosti Benq, která se proslavila jako rovnocenný protivník společnosti Verbatim. Na rozdíl od Verbatimu tato firma působí i v oblasti optických mechanik, monitorů, myší, klávesnic a dokonce projektorů. Právě monitor od společnosti Benq s názvem G2400W byl vybrán do této recenze.

Druhá společnost je jednou z největších v oblasti výroby automobilů. Přesněji její sesterská společnost Hyundai Motor, která vyrábí světoznámé vozy Hyundai. Společnost Hyundai IT se zabývá vývojem informační technologie a do této recenze bylo vybráno jejich zařízení s názvem Hyundai N240W.

Oba dva monitory jsou si velmi rovnocenné. V mnoha případech doplňuje vybavení jednoho monitoru, monitor druhý. V průběhu recenze vám střídavě představím veškeré funkční a technologické možnosti obou monitorů a na vás zůstává rozhodnutí, zdali byste o takovém monitoru uvažovali, co se vám líbí, či nelíbí a jaké vybavení postrádáte.

Obsah balení

Krabice obou monitorů jsou klasického světle hnědého provedení a tak nečekejte grafický zázrak. Oba dva monitory jsou upevněny do polystyrénových boxů, které zařízení chrání před menšími otřesy při manipulaci s krabicí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obsah balení monitoru Benq G2400W

Po rozbalení krabice od společnosti Benq naleznete samotný monitor, který je chráněn igelitovým pytlem, dále kabel pro napájení a taktéž pro rozhraní VGA i DVI, podstavec monitoru a manuál s médiem CD-ROM. V obsahu balení produktu G2400W byste měli naleznout vše, co potřebujete k bezproblémovému provozu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obsah balení monitoru Hyundai N240W

Balení monitoru od společnosti Hyundai v sobě skrývá monitor, který je zakryt polyethylenovým pytlem, napájecí kabel, kabel pro rozhraní VGA, propojovací audio kabel, podstavec monitoru a manuál s médiem CD-ROM. Z možností, které zařízení nabízí, i zde nechybí žádné příslušenství, potřebné k bezproblémovému provozu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Manuál s médiem CD-ROM Benq G2400W

Tištěný manuál dostupný u zařízení společnosti Benq poskytuje pouze nepatrné množství informací. Pokud bych měl být přesný, pak se zde dočtete vesměs několik základních pokynů a to jak monitor správně připravit k užívání a lehké připomenutí správného rozlišení pro tento monitor s úhlopříčkou 24“. V druhé brožurce manuálu naopak najdete velmi stručné návody na správné zacházení se zařízením a hlavně se zobrazovací oblastí. Třetí nepatrná knížečka vám poskytne informace o servisních střediscích společnosti Benq v několika zemích, včetně České a Slovenské republiky. Médium CD-ROM poskytuje pro uživatele příručku ve formátu HTML, která slouží jako rozcestník pro několik jazyků. Naleznete zde příručky na několik modelů monitorů od společnosti Benq, doplňující informace a instalaci programu Adobe Acrobat Reader. V elektronických manuálech formátu pdf naleznete jak základní, tak rozšířený manuál pro příslušný monitor. V rozšířeném manuálu se pak dočtete o užívání ovládacích prvků nebo specifikacích monitoru. Veškeré manuály jsou dostupné hned v několika jazycích a ani zde nechybí české nebo slovenské prostředí. Společnost Benq prostřednictvím média CD-ROM nabízí automatické nastavení obrazu monitoru, pomocí utility AUTO Key. CD-ROM dostupný u manuálu monitoru Benq G2400W tedy nepochybně nabízí opravdu široké množství doplňujících informací.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Manuál s médiem CD-ROM Hyundaie N240W

Společnost Hyundai je na tom s tištěným manuálem v českém jazyce trochu pozadu, jelikož žádná brožurka dostupná u monitoru nenabízí český překlad. Umíte-li však nějaký hlavní cizí jazyk, dočtete se zde o připravení zařízení k užívání, respektive instalaci podstavce, nebo připojení příslušné kabeláže. Médium CD-ROM dostupné u manuálu nabízí program Acrobat Adobe Reader, ovladače pro Windows XP a rozšířené manuály pro obě verze dostupného monitoru. Tyto verze se rozlišují podle dostupného video rozhraní. Recenzovaný monitor má dostupné dva klasické konektory VGA, známé jako D-sub, bohužel žádné rozhraní DVI, proto tedy spadá do první kategorie produktu a to právě bez konektoru DVI. Rozšířený manuál ve formátu pdf, který naleznete na médiu CD-ROM, poskytuje informace o veškerých možnostech ovládacích prvků a specifikacích monitoru. Zde také nenaleznete český nebo slovenský jazyk. Co se týče dalších informací, které společnosti poskytují na svých webových stránkách, obávám se, že pokud neumíte korejsky, pak nic nenaleznete. Jsou známé hned tři adresy, nesoucí označení Hyundai a spojující se s Hyundai IT Corp. www.hyundaiit.com, www.hyundai-it.com nebo www.hyundaiiq.com a ani jeden server neposkytuje pádné informace jejich zákazníkům. Druhou adresu uvádí společnost přímo na krabici svého produktu, ale stejně jako u ostatních adres zde nenaleznete potřebné informace. Pokud mi unikl jakýkoliv fakt, týkající se oficiálních stránek společnosti Hyundai, pak se předem omlouvám.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kabelové příslušenství u monitoru Benq G2400W

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kabelové příslušenství u monitoru Hyundai N240W

K monitoru Benq G2400W dostanete napájecí kabel a propojovací kabely VGA a DVI. Propojovací kabel HDMI zde bohužel nenaleznete, takže pokud byste si kupovali tento monitor s úmyslem propojení přes HDMI, mějte příslušný kabel připravený. Z běžného hlediska není kabel HDMI nutným příslušenstvím, protože stále toto rozhraní využívá zlomek uživatelů.

U druhého monitoru naleznete propojovací audio kabel s 3pólovými audio konektory jack3,5M. Monitor Hyundaie má audio vstup a výstup ve formě dvou 2wattových reprobeden. U Hyundaie N240W není dostupný konektor DVI a proto si budete muset vystačit pouze s VGA a dostupným propojovacím kabelem VGA. Nakonec samozřejmě nesmí chybět ani kabel do sítí střídavého napětí s evropskou koncovkou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vrchní pohled podstavce monitoru Benq G2400W

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní pohled na podstavec Benqu G2400W

Podstavec Benqu G2400W je z plastového materiálu. Sám o sobě je tento podstavec velmi lehký. Klasické uchycení nohy v zadní části podstavce, střídá rozpracované upevnění celé plochy ve spodní části. Designové zpracování podstavce není z fotografií patrné, ale výška objektu je pojata do oblouku. Šířka dosahuje 26,8 cm a délka 14,5 cm (měřeno bez výčnělku).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vrchní pohled na podstavec monitoru Hyundai N240W

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní pohled na podstavec Hyundai N240W

Podstavec Hyundai N2400W je velmi netradiční a zvláštní. Celá konstrukce je z kovového materiálu a připevňuje se k noze monitoru pomocí šroubu. Pokud byste chtěli šroub dotáhnout ručně, jelikož je na šroubu přidělán příslušný drát pro ruční šroubování, přeji pevné nervy, protože je tuhost celého drátku velmi vysoká. Pro zajímavost je šířka podstavce po změření ve střední části 29,5 cm a délka 21,8 cm. Hmotnost samotného podstavce není nijak závratná a oproti podstavci prvního monitoru opravdu nepatrná, jelikož je celá konstrukce zhotovena z lehkého litinového kovu.

Přední pohled

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Monitor Benq G2400W

Monitor Benq G2400W má úhlopříčku 24“, celé zařízení je vyrobeno z tvrdého černého plastu, na přední straně s jemnějším povrchem, v zadní části s hrubším. Technologie zobrazení je u tohoto monitoru TFT, spotřeba 55 W v běžném režimu a méně než 2 W v režimu úsporném. Doba odezvy je 5ms a výrobce udává i hodnotu 2ms Gray To Gray. Celkové promyšlení monitoru je mírně řečeno obyčejné, ale mnohdy i obyčejnost v sobě skýtá jistou krásu a s elegantním spodním lemem tohoto monitoru, i nepatrnými detaily, by si mohl najít své příznivce. Start monitoru trvá přibližně pět sekund.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Monitor Hyundai N240W

Monitor Hyundai N240W má taktéž úhlopříčku zobrazovací části 24“ a vyroben je z černého tvrdého plastu, místy se stříbrnou kombinací. Boční hrany jsou stříbrné, stejně jako noha a podstavec. Volba barevné kombinace je zajímavá, nebýt ovšem stříbrných prvků monitoru, vzhled by byl velmi strohý. Díky ovládacím prvkům ve střední části a zmíněným stříbrným lemům je vzhled ve „slušném“ stylu. Lidově řečeno, v jednoduchosti je krása, ať se jedná o Benq G2400W, či Hyundai N240W. Monitor Hyundai je taktéž vyroben zobrazovací technologií TFT s odezvou 5ms. Společnost neuvádí, zdali je tato hodnota Gray To Gray, takže ji takto chápat nebudeme. Toto zobrazovací zařízení má v sobě implementováno dva reproduktory, každý o výkonu 2 W. Výkon monitoru samotného je 100 W v běžném a 2 W v úsporném režimu. Po zapnutí zařízení se obraz zobrazí přibližně za tři sekundy.

Ovládací prvky

Ovládací prvky jsou jedny z nejcitlivějších věcí celého monitoru, protože pokud vám bude toto ovládání nepříjemné, může být celkový dojem ze zařízení velmi negativní. Pokud ovšem nejste typ, který by se vysloveně zajímal o nastavení barev, přidávání hlasitosti výstupního rozhraní audia, či jiné přednosti, pak neberte má slova vážně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ovládací prvky monitoru Benq

Ovládací prvky monitoru Benq jsou jednoduše řečeno velmi špatné. Tento monitor je v prvních pohledech hezký, ovšem do té doby, dokud si nebudete chtít spustit funkci Auto, či další možnost ovládacích prvků. Hlavní problém je totiž v tom, že názvy jednotlivých tlačítek jsou vylisované a nejsou nijak zvýrazněné. Tím pádem, pokud nemáte velmi dobré osvětlení, či orlí zrak, pak jen těžko přečtete tyto názvy. Z detailu jde velmi dobře vidět, jaké nápisy nad tlačítky jsou, ovšem při normálním pohledu, respektive vzdálenosti, nebudete dobře poznávat popisky tlačítek. Velmi by pomohlo, kdyby se tlačítka zvýraznili třeba stříbrnou, či bílou barvou. Možná, že bychom tímto zkazili tmavý design celého monitoru, ale uštědřili bychom si tak tento zásadní problém. Samotná tlačítka jsou dobrá, hezky a jednoduše se mačkají, v tomto ohledu nevidím problém. Indikátor umístěný uprostřed ovládacích prvků, přesněji uprostřed tlačítka pro zapínání a vypínání, svítí po zapnutí zařízení zeleně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ovládací prvky monitoru Hyundai

Hyundai vsadil na jednoduché ovládací prvky, které doplnil o velmi jednoduché a výstižné popisy. Tlačítka jsou zapuštěny do plastového krytu, takže nevyčnívají z monitoru. Při manipulaci s ovládacími prvky tohoto monitoru byste neměli mít větší problémy, mně samotnému se ovládaly velmi pohodlně. U ovládacích prvků obou recenzovaných monitorů, by neměli mít problém ani lidé s většími prsty, jelikož jsou tlačítka široká, jako u Hyundaie N240W, nebo přiměřeně daleko od sebe, jako v případě Benq G2400W. Indikátor umístěný napravo za ovládacími prvky (na fotografii je již mimo obraz), je velice malinký a po zapnutí zařízení svítí slabě modrou barvou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detail konektoru

Monitor Benq poskytuje prostřednictvím rozhraní HDMI audio rozhraní pro sluchátka, které naleznete na pravé straně monitoru. Díky této maličkosti máte možnost připojit svá sluchátka přímo k monitoru a to se hodí tehdy, mají-li krátký kabel. Nebo takto můžete využívat více zapojených audio zařízení, například využíváte-li často sluchátka a občas je vyměníte za reprobedny.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Roh monitoru Benq G2400W

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Roh monitoru Hyundai N240W

Doplňující fotografie jsou pro jednodušší představu celého provedení obou monitorů. Monitor Benq obsahuje velmi jednoduché prvky, takže se snaží zaujmout svojí jednoduchostí. U druhého monitoru od společnosti Hyundai vidíte ve spodní části stříbrné lemování a větrací otvory. Při čelním pohledu jsou oba monitory bez větších zakřivení a zvláštních znamení.

Zadní aspekty monitoru Benq G2400W

Monitor Benq G2400W má celkem tradiční rozestavení zadních aspektů. Materiál, z kterého byl monitor vyroben, je matný, takže na sobě zanechává stopy po dotyku prsty.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní pohled na monitor Benq G2400W

Větrací otvory monitoru jsou umístěny standardně ve vrchní části, dále na bočních stranách a vedle napájecího konektoru. Samotné zařízení podléhá řadě evropským standardů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na dostupné konektory

U tohoto produktu od společnosti Benq naleznete konektory DVI, HDMI a D-sub. Díky HDMI můžete využít čtvrtý konektor pro sluchátka, který je dostupný na pravém boku zařízení (při čelním pohledu). Velkým plusem je právě přítomnost rozhraní HDMI, jelikož je v dnešní době čím dál větší poptávka po tomto způsobu nekomprimovaného přenosu audio a video signálu, ale stále jej využívá menšina uživatelů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Střední část monitoru Benq G4200W

Pod tímto víkem se skrývají čtyři šrouby umístěny v rozích. Rovněž zde naleznete otvory pro přichycení držáku na zeď, ovšem ne klasickým způsobem VESA. Pokud budete chtít monitor s kódovým označením G2400W umístit na zeď, pak musíte zakoupit příslušný fixní držák.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detail štítku monitoru Benq G2400W

Štítek umístěný na zadní straně monitoru není ničím zvláštní, ale hodí se tehdy, když nemáte nikde napsáno, o jaký monitor se jedná nebo chcete-li se dozvědět další specifické informace. Zde naleznete údaje jako datum výroby, kódové označení, informace pro napájení zařízení nebo sériové číslo.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Noha monitoru Benq G2400W

Celá konstrukce nohy monitoru je pozoruhodná a díky dobrému promyšlení dovoluje monitor předklonit do netradičních hodnot. Záklon těla zařízení je z hlediska relativních možností klasický. Ve střední části fotografie můžete pozorovat držáček pro uchycení kabelů. Jednoduše veškeré kabely, které zapojíte do monitoru, sepnete pomocí této spony a uspořádáte tak zapojenou kabeláž. Tuto velmi jednoduchou možnost opravdu oceňuji, jelikož se tímto dokáže nádherně využít nevyužitý prostor v zadní části nohy monitoru. Jednoduché a pro mnoho lidí užitečné.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na větrací otvory

Větrací části monitoru byly již zmíněny a zde máte doplňující obrázek, na kterém je vidět boční a horní část, díky které se zařízení chladí, respektive odvádí teplo do prostředí. Zařízení se v pravé vrchní části zahřívá na 41 °C, okolo na hodnotu kolem 36 °C. Vespod zařízení nebylo zjištěno jakékoliv zahřívání.

Zadní aspekty monitoru Hyundai N240W

Monitor Hyundai má zadní část vyrobenou z podobného černého matného materiálu, jako monitor Benq G2400W. Celá zadní část je poměrně netradičně zkonstruována, respektive tvoří sourodý povrch, díky kterému je celá tloušťka zařízení poněkud větší, nežli u druhého recenzovaného monitoru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní pohled na monitor Hyundai N240W

Zadní část monitoru skýtá hezký a uspořádaný prostor. Kdybychom odstranili stříbrné barvy a vyměnili je za černou, pak by se nám naskytl netradičné obyčejný design. Přední strana monitoru je totiž skutečně plochá. Mnoho monitorů využívá různé výstupky, zaoblení a podobně. Zde nečekejte nic výjimečného, protože si monitor schovává vše pro výkon zobrazení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na dostupné konektory

U tohoto monitoru máte k dispozici dva klasické konektory D-sub, což nabízí připojení dvou video výstupů. Systém monitoru nabízí přepínání mezi těmito rozhraními. Recenzovaný monitor Hyundai N240W nabízí pouze VGA rozhraní, ale v prodeji je dostupná verze, která nabízí i DVI rozhraní. V pravé části naleznete vstup pro audio, díky kterému máte možnost využívat dvou 2wattových reprobeden umístěných ve vrchní části monitoru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detail štítku ve střední části

Budete-li chtít umístit monitor na šikmou plochu, tedy například na zeď, můžete tak učinit po zakoupení příslušného držáku. V tomto případě máte k dispozici klasické uchycení držáku VESA. Štítek, umístěný mezi připravenými závity pro držák na šikmou plochu, udává informace o modelu zařízení, napájecím rozsahu, sériovém čísle, či datu výroby. Dále zde naleznete bezpečnostní pokyny psané v anglickém jazyce a standardizované evropské značky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na nohu monitoru Hyundai G2400W

Noha monitoru je zkonstruována ze stříbrného kovového materiálu, který je pevně připevněn k samotnému tělu. Tuhost této nohy je velice vysoká a i po nainstalování postavce jsou jakékoliv náklony velmi tuhé. Noha zařízení je vyrobena do mírného oblouku, ale právě kvůli těsnému připevnění k tělu monitoru dosáhnete pouze mírného předního náklonu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na větrací otvory

Větrací otvory zařízení jsou ve vrchní a spodní částí zařízení. Díky enormní tloušťce monitoru jsou větrací otvory postačující pro odvod tepla ze zařízení. Zde se také schovávají dvě 2watové reprobedny dostupné u recenzovaného produktu od společnosti Hyundai. Co se týče zahřívání, pak byla naměřena hodnota v rozsahu 46° ve střední vrchní části zařízení. Spodek zařízení se stejně jako u monitoru Benq G2400W nezahřívá.

Naklonění monitorů

Naklonění monitorů je vážná záležitost, protože nemůžeme být odkázání pouze na jednu polohu displeje. Faktem ale zůstává, že každému uživateli vyhovuje jiný podhled. Někdo se dívá na monitor mírně vzhůru, jiný přímo nebo mírně dolu. Ve skutečnosti nám možnosti naklonění redukují pozorovací úhly displeje. V mnoha případech pak nepotřebujeme monitor nijak naklánět, bohužel toto pravidlo platí jen málo kdy, protože ať chceme, či nikoliv, ne všechny pohledy vypadají stejně. Naklonění monitorů se hodí nejvíce na pozorování videa, či seřízení obrazu před dotěrným vnějším světlem. Nutno podotknout, že jsem ani u jednoho z recenzovaných monitorů nenašel údaje o udávaných stupních naklonění. Díky tomu jsem byl nucen osobně změřit možnosti naklonění. Za předpokladu, že jsou následující fotografie pořízeny ze stejného úhlu se zachovanými vlastnostmi, je možné zjistit úhly naklonění z pořízených fotografií. Vycházím z předpokladu, že jsou mé fotografie věrohodné a reálné. Díky tomu máte před sebou pouze zmenšený model skutečného monitoru. Úhly náklonu se s velikostí objektu nemění a tak je možné provést měření i na této zmenšené ilustraci náklonů monitoru. Pozorované úhly naklonění byly změřeny v programu AutoCAD, za pomocí kolmice a dvou přímek. Naměřené hodnoty nejsou na 100% přesné, takže se můžou skutečné hodnoty lišit zhruba v rozmezí 1–4°.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ilustrace náklonů monitoru Benq

Monitor Benq G2400W má vskutku výborné možnosti naklonění. Po změření náklonů jsem zjistil 26° po přední náklon a 22° pro náklon zadní. Ilustrace náklonů monitoru věrně ukazují maximální možnosti naklonění. Z tohoto obrázku vidíte, co umožňuje tomuto monitoru takové hezké náklony. Je to právě konstrukce nohy, která dovoluje nevšední přední náklon monitoru. Celková stavba je velmi dobrá, i rozložení sil. Na této ilustraci můžete zpozorovat jedny z velmi důležitých vlastností celého monitoru. Když je monitor nakloněn do své maximální přední polohy, podle normálního pohledu by měl mít tendenci se převrátit. Ve skutečnosti je díky konstrukci nohy a podstavce velmi ustálený. Rovněž si zde můžete všimnout tloušťky celé podélné oblasti zařízení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ilustrace náklonů monitoru Hyundai

Monitor Hyundai N240W je na tom, co se týče předního náklonu, velmi podoben monitorům jiným. Přední náklon má hodnotu 5° a zadní 23°. Maximální možné přední naklonění mohlo být očekáváno a to hlavně kvůli tloušťce monitoru ve spodní části v závislosti na konstrukci nohy. Jak vidíte, ilustrace věrně ukazuje, jak je monitoru široký a s porovnáním ilustrace náklonů monitoru Benq je tloušťka mnohem větší. Na druhou stranu monitor Hyundai tvoří pěkný sourodý tvar, který však má své výhody i nevýhody. Výhodou je jednotvárný dojem, nevýhodou pak možnost předního náklonu a zřejmě i větší hmotnost. Díky větracím otvorům pouze v horní a spodní části, by mohl mít monitor větší tendenci se nestandardně zahřívat.

Hmotnost

Z hlediska hmotnosti jsou na tom recenzované monitory následovně. Monitor Benq G2400W byl zvážen na digitální váze a jeho hmotnost byla přesně 6 kg. Naopak u druhého recenzovaného monitoru Hyundai N240E bylo naměřeno 7,4 kg. Monitor Hyundai je o pár kil těžší, a to hlavně díky své konstrukci a to i přes použití litinové nohy s podstavcem. I zde záleží pouze na vás, čemu dáváte přednost. Pokud nejste omezeni nosností vašeho stolu, pak si myslím, že není co řešit.

Velikost

Šířka monitoru Benw G2400W dosahuje hodnot 55,7 cm, výška 38 cm a tloušťka 2,5 cm (6 cm ve střední části). Okraje monitoru mají velikost 1,8 cm po stranách a nahoře, dole pak 3,4 cm. Čistá zobrazovací oblast je 51,9 cm široká a 32,6 cm vysoká. Druhý recenzovaný monitor Hyundai N240W je 57,4 cm široký, 39 cm vysoký a 7,1 cm tlustý. Okraje monitoru mají společnou šířku v levé, pravé a horní části o hodnotě 2,7 cm. Spodní část měří 3,8cm. Šířka čisté zobrazovací oblasti je 51,9 cm a výška 32,2 cm. Z těchto údajů byste měli získat podrobný přehled o celkové hrubé velikosti obou recenzovaných produktů.

Specifikace

Nyní bychom se věnovali poněkud odborné záležitosti a to specifikacím monitorů. V tomto případě se jedná o přesný opis specifikací, který udává výrobce. Specifikace Benqu jsou na velmi vysoké úrovni a tak k nim nemusím dodávat nic víc, než že jsem se nikde nedočetl maximálního předního a zadního náklonu. Naopak specifikace Hyundaie jsem musel alespoň hrubě přeložit, jelikož nejsou k dispozici s českým překladem. Udávané informace jsem musel doplnit o známé údaje, které ovšem společnost nezahrnula do obecných specifikací.

Benq G2400W

Typ LCD

Širokoúhlý 24“, aktivní, TFT

Rozlišení (max.)

1920 x 1200 (WUGA)

Velikost bodu

0,264 mm

Počet barev

16.7 milionu

Horizontální kmitočet (max.) kHz

31-94

Vertikální kmitočet (max.) Hz

50-85

Šířka pásma videosignálu (MHz)

25-135

Pozorovací úhly (vlevo/vpravo, nahoru/dolů)

160/160

Zobrazovací plocha

518,5 x 324 (mm)

Sledovatelná úhlopříčka

611,32 mm

Kontrastní poměr

1000:1

Jas

250 cd/m2

Doba odezvy (tr/tf)

5ms

Barevná teplota

Reddish/sRGB/Bluish + user mode

Vstupní signál

D-Sub

Maximální odběr (příkon)

55 W

Režim úspory energie

<2 W

Vstupní signál

RGB analogová 0,7 Vš-š/75 Ohmů kladných

Digitální: DVI-D, HDMI (volitelná)

Teplota (provozní)

Vlhkost vzduchu (provozní)

0- 40 °C

10-90%

Napájení

integrované

Hmotnost

6.15 kg

Rozměry (Š x V x H)

558 x 442,7 x 170,5 mm

Příslušenství

VGA kabel

Funkce

Senseye + Photo Technology

5ms response time

Vista Basic Certification

Kensington Lock

VESA wall mounting 100 x 100 mm

Řízení spotřeby

VESA DPMS, EPA

Třída

TCO'03

Provozní napětí

Napájecí zdroj s automatickým přepínáním,

100-240 V, 50-60 Hz

Hyundai N240W

LCD Panel

TFT barevný LCD

Rozměr LCD

24“ širokoúhlý

Jas

400 cd/m2

Kontrast

2000:1

Pozorovací úhly

160 / 160

Výkon reproduktorů

2x 2 W

Hmotnost

7,1 kg

Maximální rozlišení

1920 x 1200 @60Hz

Doporučené rozlišení

1920 x 1200@60Hz

Horizontální frekvence

30-82 KHz

Vertikální frekvence

56-75 KHz

Aktivní zobrazovací oblast

518,4 x 324 mm

Velikost bodu

0,270 x 0,270 mm

Zobrazované barvy

16,7 milionu

Plug & Play

VESA DDC 1/2B

Napájení

100~240 V AC, 50/60 Hz

Šířka pásma

166 Mhz

OSD funkce

Exit, OSD Adjust, Language, Reset, Auto, Color select, Focus, V-Pos, H-Pos, RGB color temperature Contrast, , Phase, Clock Brightness, Display information

Vstupní konektory

D-Sub 15pin

DVI-D 24pin (verze s DVI)

Environmental Considerations

Operating Temp.: 0-40 °C

Storage Temp.: -20-60 °C

Operating Humidity: 8-95%

Spotřeba (max.)

100 W

Rozměry

574,4(W) x 447,2(H) x 218,9(D) mm

Konec první části

V první části jste si mohli prohlédnout fotografie monitoru Benq G2400W a Hyundai N240W. Oba dva monitory mají stejnou úhlopříčku, a to 24“. Dále znáte váhu, veškeré rozhraní, provedení a další specifické údaje. Postupem času získáte podrobný pohled na oblast zobrazovacích zařízení. Mezitím se musíte rozhodnout podle vlastních pocitů. Nemusíte být nutně člověk, který chce koupit monitor, a proto čte recenze, ale pokud jste alespoň zběžně zahlédli jméno produktu, jste potencionálním zákazníkem a tak byste se měli rozhodnout co nejlépe. V další části budou probrány možnosti ovládacích prvků, pozorovací úhly a zobrazovací testy. Bohužel nemám k dispozici příslušné elektronické měřicí přístroje, ale i přesto se pokusím co nejlépe zastihnout kvality zobrazení obou recenzovaných monitorů.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (32)

Bez DVI nebrat

U monitoru bez DVI vzdy hrozi, ze nebude obraz nejlepsi. Navic pri takhle vysokem rozliseni. Ten Hyundai je tak nepouzitelny :-(

@zivan: přesně tak, když už dělají 24'' tak přece nemůžou šetřit na DVI konektoru ... :(

@mtmccox: U tehle monitoru uz se snad pouziva HDMI ne :o))

@+Nikitk@+: Bohužel, u toho Hyundai monitoru je pouze D-SUB, což z toho monitoru dělá hračku pro děti :(

@DMComp: čéče, ctěl bych mít takovýho tátu, co mi dá na hraní čtyřiadvacítku...

@Fenris: jo já taky ale pravděpodobně nemáme na mysli to samé :))

@FrankieCZE: Tak to se povedlo :), ovšem u té Vaší čtyřiadvacítky by mi absence DVI ani D-SUB nevadila :)

@DMComp: asi tak :D ale hlavně aby byla v bílem provedení a ne v černém nebo dokonce ve žlutém :D

@mikihans: hmm nepohrdl bych ani peknou asiatkou

@FrankieCZE: Ono asi záleží co jak a s čím je člověk zvyklý si hrát a hlavně čeho je těch 24 :-D

@DMComp: dneska bych 100% monitor bez DVI nebral... u D-SUB je nejhorši že při každá změně rozlišení se vám obraz rozjede a musít 5 vteřin čekat než se zpraví... já rozhodně fandím BenQ protože s nim mám dobry zkušenosti. HYUNDAI mám taky doma ale má takovy divny barvy (mluvím o obou monitorech 17" takže u novejch to už muže byt uplně jinak). a taky se dívám na hodně rozdílnou spotřebu. 55 a 100 W už je kur.. velkej rozdil :)

@mikihans: A jak často měníš rozlišení?

@Mastodont: Pokud má někdo slabší grafickou kartu, tak ho mění třeba při hrách. Propojovat dvě digitální zařízení analogovým kabelem je mírně řečeno neefektivní. Asi jsou ty D/A a A/D převodníky s D-sub konektorem levnější než jeden DVI-I konektor a jeho zapojení ...

@MOJMIRVOLF: je jasný že výrobci se snaží snížit cenu určitých low-endových monitorů na minimum, když je v této oblasti velká konkurence, ale chudáci ti neznalí zákazníci potom.....

@Semajz: a hlavně si nebudu připojovat monitor přes nějakou debilni redukci DVI -> D-SUB když mam na grafarně 2x DVI. To LCDčko co mám jsem kupoval před rokem a pul a na to že patřil do levnější kategorie rozhodně nelituju že sem si ho koupil. odezva 6ms, krásny podání barev, a hlavně to DVI.

@+Nikitk@+: jo melo by ale levnejsi 24 maj pouze analog a to na todle rozliseni fakt nestaci

@+Nikitk@+: nwim jestli sem se nevšim ale hdmi v monitoru neni ne_?

@zivan: Souhlasím bez DVI nebrat.přes analog se nedaj hrát hry.Obraz nestíha.

@Radess: co to je za blbost ze obraz nestiha? :D

Vypadá to dobře

Pěkný duel mezi LCD Monitory:).A navíc jsou 24˝palcové a jde jsou idenalní v tété době:)jako velikostně.Zatím to vypadá na pěknou recenzy a uvidíme co nám ukáže 2 část, ale jistě vyvrcholení:D:D.Pěkná recenze.

@michal tomastik: ja bych asi sel stejnak raci co toho beng ;-) nevim proc ale uz ta znacka mi pride lepsi :-)

Mazec

To musi by tasi dobry na hry ne ??

Hyundai 60Hz?

Není to málo 60 Hz?
Nejsem si jistej jestli to s tou obnovovací frekvencí je i u LCD, ale u CRT je 60Hz dost otřesný pro oči...

@Jethro01: u LCD je to uplně něco jinyho. tam rozdil mezi 60 a 75 Hz nepoznáš a obraz je uplně krásnej a vubec ale vubec žádny blikání

@Jethro01: LCD bude mít stabilní a neblikající obraz i na 10 Hz. Obnovovací frekvence má u LCD spíš význam kolik fps se do LCD dá odeslat za sekundu.

Hh

doporucoval bych autorovi ujasnit si pojmy roztec a uhlopricka.

@eukalypt: Dobrý den,děkuji za upozornění a omlouvám se, vůbec mi nedošlo, jakou pitomost jsem do článku napsal.Přeji hezký den

@tichovskymartin: I mistr tesar se nekdy utne:)

@eukalypt: hlavně ,že už v tom mám jasno..uvažovala jsem nad tím,ale pak jsem si přečetla další příspěvky..

Kvalita?

Prvni dojem co na mne tyto dva panely v clanku udelali je ze jde o opravdu tu nejnizsi moznou kvalitativni tridu.Uz jen samotne zapojeni, kdyz vim jaky je rozdil u FullHD mezi VGA a DVI resp. HDMI - cistota obrazu a presnost je s analogem prakticky mytus, to je vhodne tak do 1280x1024 ale vyse uz je to opravdu znat. Dale pochybuju o kvalite vhodne na fotografie i hry. Na filmy to bude pecka, pokud byl clovek zvykly na deformovane obrazy z CRT jinak asi taky zadna hitparada. Radeji bych doporucil tem co nechteji utracet moc penez at pockaji az i technologicky lepsi displeje cenove padnou. Podporovat vyrobce v masivnim nasazovani TFT panelu do domacnosti a oblbovani uhloprickou to opravdu nehodlam.Osobne pouzivam uz dva roky 24" HP SPVA LCD a dosud jsem si lepsiho za ty penize nevsiml a cenove spadnul dost (je i tady na CZC webu), takze bych doporucil na tyto dva uz ted historicke a na cokoliv krome textu nevhodne displeje zapomenout. Ale kdyz jsme u toho textu, tak je opravdu velmi pohodlne si otevrit treba celou A4 ve wordu a vedle firefox. Hodne toho pisu a prekladam, takze pro praci s primhourenim obou oci, proc ne? :-)

Mám ho

Mám ten Hyundai, model s DVI vstupem (LCD bez DVI je za trest, to je nad slunce jasné). Monitor je skvělý na kancelářskou práci, prostě plocha 1920*1200 je konečně pořádná plocha. V tomto smyslu mohu jenom doporučit.
Na druhou stranu je to jenom TN, takže na fotky slabé a na grafickou práci nepoužitelné, obraz se z úhlu kazí do červena.
Tloušťka je o malinko větší, ale oproti CRT 19" je to furt srandovní.
Menu je strohé, ale když monitor krmíte nativním rozlišením přes DVI, stejně toho není moc co nastavovat.

Nejvetsi

hele jakou uhlopricku mam nejvetsi monitor??

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru