Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
64 jader, 128 vláken a 7nm výrobní proces. AMD předvedlo monstrózní procesor

64 jader, 128 vláken a 7nm výrobní proces. AMD předvedlo monstrózní procesor

Události

Je to monstrum. Bez nadsázky. Nový procesor řady Epyc má představovat to nejlepší v nabídce společnosti AMD. Jde o čip vyrobený 7nm procesem, který má k dispozici úctyhodných 64 jader, respektive 128 vláken.

Nový čip s kódovým označením Epyc demonstrovala šéfka AMD Lisa Su na setkání s novináři v USA. Jde o rekordní procesor s 64 jádry a 128 vlákny. Má jít o vážnou konkurenci pro chystaný 48jádrový čip od Intel, který by se měl na pultech obchodů objevit v průběhu příštího roku. AMD nicméně funkční vzorky modelu Epyc demonstrovalo již nyní.

Představení čipu AMD Epyc

 

Čip staví na architektuře Zen 2 a budoucí konkurenci od Intelu překonává o 16 jader, což by se mělo pozitivně promítnout do celkového výkonu čipu. Na praktické testy si ale budeme muset pochopitelně ještě nějakou dobu počkat. Již nyní se dá nicméně předpokládat alespoň to, že novinka od AMD se v prodeji objeví dříve než konkurence, upozornil server Guru3D.

Rekordních 64 jader se podařilo do jednoho čipu výrobci vtěsnat především díky novému 7nm výrobnímu procesu. V podstatě tedy procesor staví na čipech předchozí generace, které jsou však zmenšené natolik, že se jich podařilo pod tepelný rozvaděč vtěsnat hned dvakrát tolik. Jeden procesor se tedy skládá z osmi čipů, z nichž každý má osm nativních jader a 16 vláken.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čip AMD Epyc

 

Jak se miniaturizace promítne do oblasti chlazení a dalších provozních vlastností čipu, ukáže samozřejmě až čas. Zajímavé jsou nicméně i další parametry, například podpora osmikanálového zapojení DDR4 pamětí s kapacitou až 4 TB. Všechny přednosti by měly z AMD Epyc učinit nejvýkonnější serverový procesor na světě.

Přestože AMD Epyc není určen pro koncové uživatele, je důležitým dílkem v celé skládačce. Ukazuje totiž možnosti 7nm výrobního procesu, který dříve či později přijde i do klasických desktopů a notebooků. A zase zvedne laťku výkonu o notný kus směrem vzhůru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přednosti nového procesoru ukázala šéfka AMD Lisa Su

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (5)

Nepřehání to amd?

Upřímně mám amd rád ale pomalu mne to začíná zavánět monopólním chováním byl jsem hodně rád že vyšel Ryzen jsem rád za konkurenční boj ale docela se bojím že intel neudrží krok když to nejlepší co teď vydává je skyline refresh refresh refresh a na 10nm jsi asi ještě nějakou dobu počkáme ale u amd je 7nm docela blízko aby jsme neskočily jako před vydáním ryzenu kde jedna firma vyrábí CPU a druhá nestíhá.

@pejchar1: To bude jak v Římě, během roku 69 měli tzv. rok 4 císařů, řekl bych že se budou v čele střídat podobně

@pejchar1: Tak snad třetí generace Ryzen bude 7 nm,potom upgrajduju...

@pejchar1: Normální konkurenční prostředí.
Čeho konkrétně se bojíte? AMD má sotva 10 procent světového trhu. Až bude mít 70, začal bych se bát. :-)
A to říkám jako mnohaletý Intelista.
Přeju AMD hodně štěstí, z konkurenčního prostředí vytěžíme hlavně my, zákazníci. To co dělal Intel posledník cca 5-7 let je ostuda.

Server CPU od AMD?

AMD začalo fušovat do serverů? To je ale trošku pozdě, ne? Předstih Intelu s velmi úspěšnou, reálným prostředím a dlouhými léty prověřenou, řadou Xeonů, už prostě nedožene... Chtěl bych vidět toho manažera, který by... až ta c64/t128 kostička přijde do prodeje..., na ní založil nějaké výpočetní centrum, když by mohl sáhnout po prověřené konfiguraci 2 či 4 CPU na jedné desce od Intelu, které taky budou umět 4TB RAM a kdo ví co ještě, ale už ví, že mu může věřit! A co teprve ten socket? Přítlak CPU? Distribuce proudu? Load balancing a s tím spojená disipace tepla a tepelné dilatace? Myslím, že je to výstřelek. Na světě je spousty výstřelků, které nás ohromily, zazářily... A pak upadly v zapomnění, prostě protože tomu lidi neuvěřili. A zároveň si myslím, že až přijde intel s něčím takovým, půjde to okamžitě na dračku. Prostě jsme takový! Intel si takhle vychoval a dál vychovává generaci za generací solution design inženýrů a IT specialistů... Čísla podílu na trhu mluví už dekády velmi jasnou řečí. Příjemnou zábavu!

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru