Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Abit AN8 Ultra - socket 939 s heatpipe

Abit AN8 Ultra - socket 939 s heatpipe

Recenze
Abit AN8 Ultra - nForce4 Ultra_2133860177
Abit AN8 Ultra - nForce4 Ultra
Produkt není určen k prodeji.

Abit AN8 Ultra je inovativní základní deska pro socket 939 (Athlon 64, Athlon FX, Athlon X2) zaměřená nejen na segment overclockerů, ale i ty z nás, co chceme především tichý počítač. Většina výrobců řeší chlazení hodně hřejících NVIDIA NFORCE4 chipsetů aktivním větráčkem, který po pár měsících používání ve svých 7.000 rpm nepříjemně bzučí a vrčí, ovšem Abit se u desky AN8 Ultra vydal cestou pasivního chlazení pomocí heatpipes.

Nutno říci, že podobné řešení, tedy chlazení pomocí heatpipes, nabízí na svých deskách již delší dobu Asus, a to konkrétně na svém topmodelu ASUS A8N-SLI Premium - nForce4 SLI v ceně 5.700 Kč (s DPH).

Abit AN8 Ultra je na tom s cenou 4.400 Kč podstatně lépe než Asus, obsahuje ovšem jen levnější chipset NFORCE4-ULTRA, namísto NFORCE4-SLI (nicméně pokud nehodláte provozovat dvě NVIDIA grafické karty v SLI zapojení, ten rozdíl nepoznáte), pouze jednu 1Gbs síťovou kartu, méně použitelných PCI slotů a nemá dodatečný SATA řadič. Pro běžné použití je ovšem jeho výbava zcela dostatečná.

Layout a výbava Abit AN8 Ultra

Abit AN8 Ultra mě přivítal v brčálově zelené krabici, která moc kladných emocí nevzbuzuje. Kdybych Abit neznal jako společnost vyrábějící velice kvalitní a "overclockers-friendly" základní desky, podle obalu bych si ji nekoupil. V základním balení jsou i 4 SATA kabely, jeden PATA kabel, a jeden FDD kabel.

Dokumentace k desce je společná pro všechny socket 939 desky od Abitu, a přestože je srozumitelná, z důvodu mixování několika základních desek v jednom manuálu není zrovna ideálně přehledná. Nezbývá než podotknout, že třeba zmíněný ASUS dělá podobné věci lépe, je zde vidět, že Abit se přece jenom řadí k těm menším výrobcům, kteří díky menšímu rozsahu produkce musí šetřit na nákladech v těch méně podstatných věcech.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Abit AN8 Ultra

Vlastní layout Abit AN8 Ultra je poměrně slušný, rozhodně o třídu lepší než u desek DFI, ale přesto nedosahující kvalit ASUS desek. Na Abit A8N Ultra je možné instalovat libovolně velký chladič procesoru, řešení chlazení NFORCE4 chipsetu pomocí heatpipe je vysoce funkční, pozice pro 4 SATA-II disky není blokována grafickou kartou (jako na jiných deskách), rovněž 24-pin ATX 2.0 napájení i PATA konektory jsou umístěny vzorně.

Mezi nevýhody patří pozice pro FDD konektor, která téměř koliduje s posledním PCI slotem, velice nevhodná pozice PCIe 16x slotu pro grafickou kartu (pokud na kartě máte PrimeCooler chladič či Artic Cooling NV5 chladič tak sousední dva PCI sloty nejsou použitelné, a nemáte tedy šanci instalovat TV kartu a třeba Soundblaster kartu, protože volný PCI slot je pouze jediný), a rovněž sloty pro paměti by mohly být dále od sebe pro lepší chlazení.

layout Abit A8N Ultra (klikněte na obrázek pro zvětšení)

Nicméně řada výrobců, jmenovitě DFI (popřípadě výrobci jako ECS, Epox, a další) nabízí mnohem horší layouty. Abit se zde drží toho lepšího průměru.

Některým lidem bude obšem vadit absence legacy portů (COM1, LPT1), osobně nevidím pro tyto porty v dnešní době použití, ale některá zařízení z minulého století je stále obsahují.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

"radiátor" pro heatpipe chlazení a chybějící legacy porty

Komponenty Abit AN8 Ultra

Abit AN8 Ultra je (kromě použití heatpipes) poměrně jednoduše navržená deska. Je na ní ovšem vidět výrazné zaměření na overclockerský potenciál, obsahuje velice kvalitní japonské Rubycon kondenzátory a velké pasivní chladiče na tranzistorech. Rovněž "radiátor" u heatpipe chlazení je více než dostatečně dimenzován.

K použitým chipům patří kromě NFORCE4-ULTRA chipsetu dále 1GBs LAN prezentovaná VITESSE chipem, Winbond chip, externí Realtek ALC850 zvukový chip a vynikající Abit µGuru chip.

Zvuková karta je formátu 7.1, a je dodána na externím modulu. Výrobce vznešeně říká, že je to kvůli rušení od základní desky, a karta má tak nabízet lepší zvuk, skutečnost je ale samozřejmě taková, že prostě konektory nebylo jak vydat na základní desku, tak je výrobce šoupnul na externí kartu, a doplnil k tomu trošku toho marketingového povídání. Tato "externí" karta prostě hraje stejně dobře či stejně špatně jako jakýkoliv jiný Realtek ALC850 chipset, na integrovaný zvuk je to dobré, ve srovnání s high-endovou Creative X-Fi je to špatně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Realtek ALC850 externí audio modul

Vynikající a pro Abit typickou inovací je ovšem µGuru chipset, tento dovoluje ovládat až 6 větráků napojených na základní desku, a provádět přetaktování základní desky za jejího chodu. Abit µGuru chipset umí také zobrazit až 256 stavů desky na integrovaném LCD displeji.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

konektory

Instalace Abit AN8 Ultra

Instalace Abit AN8 Ultra je naprosto bezproblémová, jen bych doporučoval odmontovat chladič na NFORCE4 chipsetu, a běžně používanou nepříliš efektivní teplovodivou pásku nahradit něčím kvalitnějším.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

odmontovaný heatpipe chladič na chipsetu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

vlastní NFORCE4 Ultra chipset

Následně již nic nebrání instalaci třeba velice rozměrného Scythe Ninja chladiče, a spousta místa je i na vedení kabelů. Jedinou výjimkou je FDD kabel, který se nachází na dolní straně desky, pod posledním PCI slotem, a rovněž výměna pamětí s instalovaným Scythe Ninja chladičem je v podstatě nemožná:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

instalovaný rozměrný (a velice účinný) Scythe Ninja chladič

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Abit A8N Ultra v počítači

Mnohem horší situace je ovšem s instalací PCI karet. Abit A8N Ultra je deska s potencí na stavbu mimořádně tichého a přitom přetaktovaného počítače, a k tomu patří i netovární chladič na grafické kartě. Problém je, že s testovanou kartou NVIDIA 7800GTX a Primecooler chladičem už na desce zůstane volný jen jeden PCI slot.

Pokud tedy máte jak zvukovou kartu, tak třeba DVB-T televizní tuner, máte smůlu, na Abit A8N Ultra desku (a na řadu dalších desek) je nevydáte.

Zde je zcela bez konkurence již dříve zmiňovaný ASUS A8N-SLI Premium, jeho layout nemá pro socket 939 soupeře.

BIOS Abit AN8 Ultra

Abit AN8 Ultra má naprosto luxusní BIOS, mírně stydět by se zde mohlo i jinak téměř dokonalé (v BIOSu, ne v layoutu či chlazení) DFI. Přítomno je nejen vše potřebné pro extrémní overclocking (což má i DFI), ale i pro tiché a výkonné chlazení (což DFI naopak postrádá).

Abit A8N Ultra umožňuje kontrolovat a hlídat díky µGuru chipsetu nejen veškerá napětí a otáčky až 6 větráků, ale i regulovat tyto otáčky podle určené teploty. V praxi jsem například Primecooler chladič grafické karty zapojil rovněž na konektor základní desky, a nastavil jeho automatické seřizování otáček µGuru chipsetem podle teploty uvnitř skříně. Stejně je možné nastavit otáčky větráku CPU, zdroje, a dalších komponent. Výsledkem je absolutní ticho ve 2D a rozumný hluk ve 3D.

Takto vypadají nejdůležitější nastavení BIOSu:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

CPU voltage až do 1.650V

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

DDR voltage až do 3.40V

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Minotoring a upozornění na napětí mimo stanovenou mez

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Monitoring otáček až 6 větráků

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Automatické nastavení otáček/napětí větráků dle teplot

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bohaté možnosti nastavení časování DDR pamětí

V případě BIOSu není skutečně co vytknout, je to kromě heatpipe chlazení chlouba této desky. Snad v nastavení DDR pamětí by bylo vhodné uspořádat položky ve standardním DDR400 CL2.5-3-3-5 pořadí, což je pro nezkušené overclockery přece jenom jednodušší.

Drobný problém nás čeká jen v BIOSu NFORCE4 chipsetu, tento totiž nepodporuje RAID-5, k dispozici je jen RAID-0, RAID-1, a jejich kombinace. V desce jsem měl přitom aktualizovanou poslední BIOSu (verze 17), přičemž BIOS NFORCE4 chipsetu je v této verzi z ledna 2005, což není právě nejnovější.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

NVIDIA RAID neobsahuje oblíbené RAID-5

Zprovoznění Abit AN8 Ultra a problémy s NFORCE4

Testována byla následující sestava:

Položka

Hodnota

CPU

AMD Athlon X2 4400+ s Scythe Ninja chladičem

RAM

4x Kingmax Hardcore DDR500 CL3.0

GPU

Inno3D NVIDIA 7800GTX s Primecooler chladičem

HDD

2x Hitachi T7K250 SATA-II NCQ v RAID-01x Hitachi T7K250 SATA-II NCQ samostatně

DVD

LG 4163B DVD-RAMHP DVD writer 640i

PWR

Thermaltake Purepower TWV 500W

OS

Windows XP SP2 CZ

Driver

NFORCE4 6.67FORCEWARE 81.84

Mojí původní ideí bylo, že z počítače během 10 minut vytáhnu standardně používanou ASUS A8N-SLI Premium desku, během dalších 10 minut instaluji Abit AN8 Ultra desku, a bude se moci testovat. Jaký to omyl... Desky byly během 20 minut skutečně vyměněny, ale Windows XP SP2 se rozhodly na nové desce nenaběhnout, přestože chipset (NFORCE4) byl shodný.

Po zhruba hodině laborování a zkoumání se ukázalo, že Abit desce vadí PGP Desktop 9.0 Professional, konkrétně šifrování celého bootovacího disku ve spojitosti s hardwarovým Alladin eToken USB klíčem. Nabootoval jsem tedy počítač ze záchranné diskety, pustil si notebook, a začal diskové pole stolního PC dešifrovat. Tato procedura zabrala 22 hodin.

Po dešifrování disku Abit deska normálně naběhla. Zkusil jsem poté na jiný disk instalovat čerstvé Windows XP a zašifrovat kus disku, nicméně, Abit opět nenaběhl. Je zřejmé, že BIOS Abitu se s PGP Desktop 9.0 Professional nesnese, zatímco ASUS A8N-SLI Premium s ním nemá sebemenší problém.

Následova nová instalace (plně automatická, připravená pomocí nLite) Windows XP SP2 CZ, a to na RAID-0 pole. RAID-0 je základem výkonného počítače, disk je nejpomalejší částí dnešních počítačů, a RAID-0 subjektivně výkon stroje zdvojnásobí. Windows XP nabíhají na RAID-0 během 6 sekund.

Průměrná přenosová rychlost RAID-0 pole 102 MB/s a burst-speed na úrovni brutálních 340 MB/s je oproti jednomu disku dvojnásobná, využití CPU je přitom pouhých 4%:

Nicméně, jak už to bývá, není všechno zlato co se žlutě třpytí. Následně jsem nainstaloval Alcohol 120%, abych mohl namountovat image soubur, a počítač se při instalaci restartoval do blue-screenu. Vyzkoušel jsem tedy Daemon Tools 3.47, a zde byla situace ještě mnohem horší, virtuální SCSI zařízení se sice nainstalovalo, ale poté restartovalo počítač, a Windows už nenaběhly. Pomohla klávesa F8 a Nouzový režim, kde jsem fyzicky vymazal soubory Deamon Tools z system32\drivers.

NVIDIA RAID je zjevně nekompatibilní s řadou software, počínaje PGP Desktop 9.0, a konče SCSI emulacemi virtuálních jednotek. Nutno říci, že toto není problém testované Abit desky, ale obecný problém AMD+NVIDIA plaformy jako takové, pokud chcete absolutní stabilitu, jediná možnost je použít Intel chipset (a tedy i Intel CPU). Intel chipsety jsou o třídu lepší než libovolná konkurence, Intel Matrix RAID je pojmem ve své třídě, kdežto na profesionální použití se NFORCE4 chipset naprosto nehodí.

Další případ nekompatibilit byla Aver DVB-T televizní karta, která musela být umístěna v posledním slotu, a zde sdílela IRQ s grafickou kartou NVIDIA 7800GTX. Při instalaci software pro tuto kartu jsem opět zaznamenal "modrou smrt". Řešením by bylo přehodit DVB-T kartu do jiného PCI slotu a změnit jí tím IRQ, nicméně jiný PCI slot není volný, protože jsou obsazeny chladičem grafické karty.

Naprostá většina software ovšem na AMD+NVIDIA s RAID-0 (SATA-II a NCQ) funguje, včetně testů PCMark05:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Overclocking Abit AN8 Ultra

Přestože má Abit AN8 Ultra "jen" pasivní chlazení, je to jeden z králů overclockingu. Při testu nebylo problém dosáhnout FSB 330 MHz (ze standardních 200 MHz), což by u levného AMD 3000+ procesoru na 1.8 GHz dalo výslednou frekvenci 3.0 GHz (kdyby jí tedy běžně dosáhnul, což nehrozí). Nad FSB 330 jsem jít nezkoušel, nemá to praktický smysl.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zajímavá je i možnost přetaktování HT frekvence, tato nad 1000 MHz příliš zvyšovat u jiných desek nejde, přesto Abit A8N Ultra běžel zcela stabilně s HT na 1.200 MHz (FSB 300 x HT 4x).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Abit AN8 Ultra se tak může směle měřit v přetaktování s nejlepšími DFI deskami, ovšem oproti nim má lepší BIOS (µGuru chipset), poněkud lepší layout a bezhlučné chlazení. Pokud váháte mezi Abitem a DFI, doporučuji jednoznačně Abit.

Softwarová výbava Abit AN8 Ultra

K Abit deskám se dodává i poměrně bohatý software, který spolupracuje s µGuru chipsetem. Je to Abit EQ, pro sledování parametrů desky (napětí, teplota), který je plně funkční, ale poněkud obrovský, hodil by se i mini-panel, následně FlashMenu pro aktualizaci BIOSu z Windows a kontrolu jeho poslední verze z internetu, a OC Guru pro přetaktování desky z Windows.

OC Guru umí dokonce nastavovat různé profily pro různé aplikace, takže si můžete nastavit profil Supertiché PC pro běžnou práci a pro desítku her Turbo mód. Je možné vytvořit i 3 uživatelské módy, bohužel, možnost přetaktování se omezuje na nastavení napětí CPU a chipsetu a frekvence FSB, časování pamětí, HT násobič, a další věci z Windows není možné měnit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

hodnoty napětí, otáček větráků, teploty

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

aktualizace a flash BIOSu z Windows

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

overclocking z Windows

S deskou a µGuru chipsetem skvěle spolupracuje i poslední verze SpeedFanu, osobně se mi líbí více než Abit EQ aplikace, poskytuje stejné informace a nezabírá tolik místa na obrazovce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

výborná podpora ve SpeedFanu

Závěr

Abit AN8 Ultra je velice kvalitní deska pro platformu AMD a socket 939. Má vysoký overclockerský potenciál, a díky použití heatpipe pro chlazení NFORCE4 chipsetu a implementaci µGuru chipsetu pro ovládání celé desky a až 6 větráků má rovněž potenciál pro postavení velice tichého počítače.

Deska jako taková má pochopitelně pár neduhů plynoucích z použití NFORCE4 chipsetu, takže není za všech okolností stabilní (nekompatibilita s WDE u PGP Desktop 9.0 Pro, nekompatibilita RAID-0 s testovanými virtuálními SCSI mechanikami, problém s kolizemi IRQ u Aver DVB-T karty), ale pokud trváte na AMD+NVIDIA platformě, je to jedna z nejlepších voleb.

Druhým neduhem je umístění slotu pro grafickou kartu hned vedle třech PCI slotů, což v případě netovárního chlazení grafiky znamená, že moc PCI karet nebudete schopni instalovat (v mém případě jen jednu). Zde se poté jeví jako lepší volba ASUS A8N-SLI Premium, a to i tehdy, když SLI nepoužíváte, SLI desky mají totiž mnohem lepší layout vzhledem k PCI slotům, a ASUS je ze SLI desek v layoutu bezkonkurenčně nejlepší.

Pokud se Vám líbí Abit, je také dobré nezapomínat, že Abit dělá desky s µGuru chipsetem a pasivním chlazením i pro platformu Intel, takový Abit AL8 - Intel 945P obsahuje mimořádně povedený Intel ICH7R chipset pro RAID, což je pro diskové pole rozhodně lepší volba než NFORCE4 Ultra / SLI. A vynikající layouty pro AMD i Intel dělá tradičně Asus.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (31)

2 otazky:

Zdravim, tak nevim, co si myslet - "luxusni b?os" a tak celkove mi to zni trochu jako reklama, ale tezko rict, treba je to fakt tak uzasna deska...
Ja jsem mel totiz v planu si poridit DFI LanParty UT nF4 Ultra-D, ktera ziskala celou radu oceneni taky typu "kral overclockingu" a je ve stejne cenove tride. Trochu me tu odrazuje "jen" jeden gigalan. Pak me zajima: jak je na tom Abit s aktualizacemi BIOSu svych desek (chtel bych ho osadit Opteronem 144)? A dalsi otazka - FSB nejde zvysit nad 330 MHz? Protoze pri recenzi Opteronu 144 na jednom serveru se jim pry povedlo zvysit tuto hodnotu az na 341 MHz stabilne, a ja chci ze soustavy vyzdimat, co se bude dat...
S pranim hezkeho dne
KiRBEE

@Kirbee: Nad FSB 330 jsem netestoval, možná to jede i výš, a mimochodem Opteron 144 se dnes běžně prodává s TMax na 57C, takové "poněkud" horší modely, takže jde taktovat na max zhruba 2.6GHz.

@Kirbee: Zdar, luxusní BIOS Abit vždycky míval, alespoň co se týče možností nastavení pro taktování, takže zase tolik reklamy to bejt nemusí.Donedávna jsem měl NF7-S2.0 a to byla tehdy taky hodně povedená deska.Aktualizace BIOSu byly z kraje vydávaný docela často.U týhle je problém opravdu hlavně v PCI slotech při dvouslotovém chlazení grafiky, musíš zvážit co do PC vlastně potřebuješ dát.Mě osobně stačí jedna zvukovka, takže by mi to nevadilo, ale je fakt že pro dost lidí to může bejt málo.FSB nad 330 je ti opravdu celkem k ničemu.Je velmi malá až mizivá pravděpodobnost že téhle frekvence náhodně vylosovaný Opteron144 docílí.Např. můj má TCase 57 a jede plně stabilně přesně na 2600 a ani o chlup víc.Takže,ač to není zvykem:), souhlas s panem Hulánem.A když už jsem u toho souhlasu, musím přidat ještě jeden - spousta desek se žhavícím čipsetem NF4 jej má opravdu velmi nešťastně umístěn v pozici kolidující s objemnější grafickou kartou a pak jsou potíže s alternativním chlazením.Sám jsem tento problém řešil u své DFI Ultra Infinity - jinak výborné a levné desky.

@cml11: PS: Pokud si projdu např. nabídku CC, je Abit jedinej!!! výrobce kterej nemá čipset v kolizní pozici s grafikou.Špatně přístupný PCI sloty jsou evidentně daní za výborný umístění čipový sady.

@CML11: Chtel bych se te zeptat jak si to vyresil s tim chlazenim na nf4 infiny.
uvazuji o ni do complu.

Fdd

fdd u toho pci slotu dole bych taky nevidel jako problem, kdo dnes pouziva floppynu? Ja ji obcas potrebuju, stejne jako com port (jednoho casu sem potreboval najednou tri com porty), ale na to snad muzu mit doma starsi plechovku ne? proste z pod postele vytahnu Pentium 166MMX, ktery ma 2x com, floppy a sitovku ... no a pri te prilezitosti rovnou zaparim treba Blooda, Duke3D ... :-D
Dyt k cemu je dneska floppy? Na boot neni treba, to same muze bejt z cd, z usb ... Na prenos je to nevhodne (male, pomale, kazdej druhej pochod venkem to smaze ...), na archivaci to taky nejde pouzit ... Podle me by to mely na deskach vyresit jako na noteboocich -> vyprdnout se na floppy, kdo ji chce, tak si za par supu koupi externi do usb

@skipped1: Ta pozice FDD není problém. Tedy není to velký problém, dá se instalovat FDD kabel i PCI karta, jen to nejde tak snadno.Za vše asi mluví to, že jsem si nakonec Abit A8N-Ultra do jednoho firemního počítače zakoupil, pro AMD+NVIDIA platformu JE to vynikající deska.A mimochodem vyšel na ni BIOS 18, opravuje nekompatibilitu s X-Fi.

@skipped1: Floppy se hodí třeba při instalaci RAID řadiče.Navíc s Vaším přístupem by se Vám za chvilku postel mohla zvedat nad kupou různých starších PC ;-)

@skipped1: naprosto souhlasim, fdd je na hov**, je to asi stejny jako kdyz se v dobe mp3 stale delaj prehravace na kazety...

Z mého pohledu ...

Při koupi základní desky nejde přehlédnout vyjádření CC v diskuzi pod v recenzi vychvalovanou ASUSkou : "Dobrý den, poruchovost této desky je větší než u jiných." ... to mi osobně stačí :-)Jsem majitelem recenzované základní desky ABIT AN8 Ultra. V podstatě s recenzí souhlasím, jen bych ještě více zdůraznil ten nevhodně umístěný konektor pro FDD a nešťastně umístěný slot PCIe pro grafiku. Mám grafiku s poměrně nízkým pasivním chlazením ASUS Silencer 6600, ale i tak by byl velký problém umístit do slotu PCI pod ní další kartu ... a v případě, že by to fyzicky nakonec šlo, tak bude pasív pěkně ukrytý a bude po chlazení.U větráčků lze nastavit teplota pro nízké otáčky a teplota pro vysoké otáčky. Zde jsem však byl zklamán. Pokud je nastavená teplota pro nízké otáčky nižší než aktuální v reálu, tak se nerozeběhnou pouze větráčky OTES1 a OTES2, zatímco zbývající čtyři jedou při každé teplotě. Logicky by se měly rozběhnout stejně jako v případě OTES1/2 až při dosažení teploty pro nízké otáčky. Navíc je spodní limit napětí OTES1/2 6V, zatímco u ostatních 8V. Tato zdánlivá maličkost však komplikuje nastavení PC s možností "zcela" tichého "bezvětráčkového" nastavení po turbínu s 6 větráčky naplno.

Stabilita intelu....

Když chcete ABSOLUTNÍ stabilitu tak jedině intel, no co na to říct, snad jenom že absolutní stabilitu nedosáhnete absolutně nikdy :-))), jediný co můžete, tak sníži riziko za nepřiměřeně vysoké náklady. Takže asi tak k vychvalování Intelu (teda né že bych proti němu něco měl, na kombinaci Celer 400+i440BX si nemůžu stěžovat, běží perfektně dodnes).

Chlazeni NForece4 pasivem

Dobrý den, zas tak bych s tím chlazením chipsetu nebláznil. Mám doma v jednom PC desku Asuss tímto chipsetem. Opravdu perverzní ventilátor, který výrobce použil selhal asi za 6 měsíců normálního provozu. Byl i dost halabal přidělanej. Tak sem ho sundal, očistil čip a nanesl kvalitně pastu. Pak sem na to dal asi 50 gramový pasiv. Vysoký cca 5-6cm. Koupený zde v C za nějakých 100Kč. Bedna větraná tichým větrákem za dalších 100Kč. Je to dost vytížený počítač na hry atd. Zceůa stabilní a tichý. Myslím, že chipset se te'd trápí spíš míň. Takže bych to azs tak nehrotil. Původně tam sice byl aktiv, ale pasiv pod ním bal asi 3-4 menší, než je ten novej. Totéž řešení mám v jiném počítači s NForce 2 ultra. NENÍ TO ALE PŘETAKTOVAE!! NA To asi pozor!!
PS: Stejný chladič bezpečně zvládne grafickou kartu ATI 9550 nebo 6000. Opět ne O/C!! Vřele doporučuji, výbornej pasiv. Nehroťte to. ((-:

@Pavel Fara: Souhlasim. Na Asusce A8N-SLI mě ta malá zabudovaná "helikoptéra"(průměr odhadem 25mm, ale otáčky dosahující až 8000 otáček) taky donutila, abych ji vyměnil. Dal sem tam pasiv Primecooler asi za 96 korun a jede v pohodě a hlavně tiše. Tehdy mě mrzelo, že verze s heat-pipe chladičem na NB nebyla k dostání.

440BX

vím že to sem moc nepatří, ale mám P2 400MHz + i440BX +256MB Samsung RAM Maxtor 5.4krpm.
Nabíhá to rychleji než:
XP2000+ Palomino, Asus A7V333 768MB Transcend 333MHz HDD Seagate 7.2krpmi440BX je nejlepší chipsat kterej kdo kdy vyrobil.TO ALE NEMĚNÍ NIC NA TOM, ŽE JINÉ CHIPSETY INTELU (810,815 a novější) NESTOJÍ VŮBEC ZA NIC.

@quido.speedy@centrum.cz: Dobry den, otazkou vsak je, v jake kondici se nachazi operacni system na techto 2 rozdilnych konfiguracich, stejne tak na defrgamentaci disku, ci pritomnosti dalsich pridavnych karet, ktere start zbrzduji svou inicializaci a zavadenim ovladacu.

RAID

Mam v PC HHD v raid (Striping), cca tyzden. Este nemam s tymto skusenosti. Ake je odporucana velkost nastavenich blokov? PC sa pouziva ako bezne PC v domacnosti: haranie, pozeranie filmov, neaka ta praca vo win a v ofisoch... Ak mozete mi poradit alebo ma odkazat na stranky s touto tematikou bol by som rad. Dakujem.
PS Da sa pomocou Ghostu ulozit image z raid disku? A nasledne to nahrat znova?

@Pista_T: Ne myslel jsem to jinak SLI deska ma jinak usporadany PCI-E x16 (x8) sloty a tudiz teoreticky pri osazeni jen jednou grafikou nezasahuje tato do prostoru PCI slotu ale jen do pripadnych x1 slotu kdyz je tam zrovna ma (mezi grafikami) nevim jesli to vysvetluji dobre, to je fuk;)
Nevite co ten druhy dotaz??? Ohledne prenosu instalaci na win?

@Orgic: Používám na to program Laplink PC Mover, před nějakým měsícem na něj byla akce jako na freeware, ale už neplatí..

@f-art: Jo super hlavne jsem potreboval vedet ze neco takovyho vubec existuje. Diky moc.

Diody

Daji se nejak vypnout ty cervene diody na desce? Pripadne jak, Bios nebo primo nekde na desce?

Dilema...

Hezký den,
až do dneška jsem si myslel, že pro můj v blízké době kuopvanej comp bude jasnou volbou (pekařina byla pro mně jasná volba!) deska Gigabyte GA-K8N Ultra-9, jako jediná - kvalitní - pasivně chlazená. Teď docela váham... tak kterou byste NEOVERCLOCKEROVI, ale člověku hledajícímu tichej počítač doporučili? http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=31029 nebo http://www.czechcomputer.cz/product_doc-4F2097003E864350C12570060077D88B.html + tady je porovnání parametrů: http://www.czechcomputer.cz/product_compare.jsp?artno1=31029&artno2=31852&artno3=
Díky moc az odpovědi, Dan.

@dan.straka: Dobry den, z meho pohledu jsou obe dve desky stejne kvalitni. Zalezi tedy pouze na Vas, kterou zvolite.

@Václav Vaněček - CZC: Díky za názor... budu rád, když se vyjádří třeba majítelé těchto desek, nebo i kdokoliv jiný...

@dan.straka: Pokud byste se rozhodl pro ABIT, tak bych měl jednu měsíc starou (zde zakoupenou) na prodej.

Prodám

Protože jsem se rozhodl ještě pro menší obměnu PC a potřebuji koupit formát microATX, tak tuto desku zakoupenou před měsícem zde na CC prodám za 4.500,-Kč. Vyzkoušena s Opteronem 144. V případě zájmu možná i s procesorem Opteron 144 a chladičem Thermaltake SonicTower.
Email : marben@centrum.cz

@marben: Jesli ji ještě máš tu desku-i s procesorem Opteron 144 a chladičem Thermaltake SonicTower,a zakolik.

Vymena desky+spusteni windows

Doporucuji po *kazde* vymene desky dat z wxp cd repair instalace. I pri vymene desky za temer identickou. Jeste jsem nezazil ze by pc s nejakou novou nabehlo. Ale na tohle clovek holt prijde zkusenostma :)

@Falewick: No vidíte, a já bez problémů s reinstalací měnil Pentium 4 HT za Athlon 64 a ten za Ahtlon X2 :-)

Mezera mezi pameti a vetrakem na Scythe

Rad bych se zeptal autora, zda je mozne mi rici, kolik milimetru je mezi vetrakem na Ninje a RAMkou co je pod nim. Samozrejme v nejuzsim miste. Jde mi o to, zda bych "pod" Ninju nacpal i do vysky rozmernejsi pamet. Predem diky.

@EDC: Při použití Kingmax Hardcore 500 s pasívem je tam ještě cca 8 - 9 mm. Zda se tam vydá OCZ s nesmyslnýma diodama netuším.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru