Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Acerovo PDA n10 - malé a šikovné, aneb proč s sebou tahat sekretářku? Recenze
Acer n10 - Pocket PC 2003 CZ
Acer n10 - Pocket PC 2003 CZ
Produkt není určen k prodeji.

Acerovo PDA n10 - malé a šikovné, aneb proč s sebou tahat sekretářku?

Firma Acer na nás zaútočila dalším špičkovým výrobkem, který přestože patří do nejnižší cenové kategorie tohoto typu zařízení, tj. Pocket PC, má rozhodně co nabídnout.

První pohled a design

Přístroj je založen na procesoru Intel PXA255 s taktem 300Mhz. Vestavěná paměť se dělí, jak již ostatně dlouho velí tradice těchto modelů, na dvě části: ROM (tzv. nesmazatelná) má velikost 32MB a interní RAM (tj. po úplném vybití baterie přijdete o všechna data v ní, kromě operačního systému, jež se Vám jako "čistý" zavede znovu z ROM) přístroje zahrnuje 64MB.

Transreflexivní dotykový TFT tvoří displej, který je velmi dobře čitelný i na ostrém sluci. Jeho podsvícení je dokonalé a můj starší Ipaq 3870 v tomto ohledu překonává na celé čáře. Na PDA je nainstalován software Microsoft Pocket PC Windows 2003, který mimo jiné obsahuje pocketovou verzi Excelu, Wordu, prohlížeč obrázků, karty Solitaire, atd... Dodejme, že aplikací pro PDA-asistenty jsou spousty a neustále vznikají nové a nové.

Určitě se shodneme na tom, že rčení "jsem malý, ale šikovný", v určitých situacích neplatí... U tohoto přístroje však kupodivu ano. Celý výrobek se Vám totiž klidně vejde do kapsičky u košile, což je však vyváženo jeho menším 3,5" displejem.

Šasi n10-tky tvoří tvrzený plast, ostatně se není ani čemu divit, protože kovový materiál patří přece jen do vyšší cenové kategorie, kam tento Acer rozhodně nemíří. Displej je zakomponován přímo do těla přístroje, v balení naleznete i ochrannou krycí fólii, která by se na něj dá nalepit - velmi doporučuji ji používat. Není totiž nic smutnějšího, než vidět novopečeného majitele poměrně drahého PDA, který po týdnu užívání zjistí, že si ustavičným psaním podřel displej natolik, že na něj už ani nevidí... A samozřejmě, že výměna této části PDA, pokud je vůbec možná, stojí leckdy tolik jako nový výrobek...

První dojem & Design: Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Podrobnější popis

Joystickové kolečko je pětisměrové, tzn. že je lze mačkat i směrem "dolů". Klávesy okolo něj slouží pro přímý přístup do již předdefinovaných aplikací (zleva doprava -domů, kalendář, kontakty, inbox). Samozřejmě že si místo nich můžete zvolit jiné. V horní části je umístěn reproduktor a klávesa Power on/off.

Pohled zespoda odhalí konektory (opět zleva doprava) pro nabíječku, port mini-USB (slouží pro spojení s počítačem namísto kolíbky) a hardwarový reset (používá se jen v případě, že Vám PDA zatuhne tak, že nepomáhá ani soft-restart, případně pro upgrade firmwaru, po použití tvrdého restartu automaticky ztratíte všechna svá data, jež byla obsažena v paměti RAM = situace úplného vybití baterie).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Střed PDA tvoří slot pro Compact Flash kartu typu I, po její levé straně naleznete stylus (pouze vytahovací), zatímco vpravo se nachází 3,5" konektor pro sluchátka.

Podlouhlé tlačítko po pravé straně přístroje je dalším vypínačem, stříbrné kolečko, či spíše jeho stisk, vyvolává funkci pro záznam zvuku.

Situace se malinko zkomplikovala, takže opět popořadě, tj. zleva doprava. Zaoblený černý obdélníček je Irda rozhraní, vroubkované kolečko slouží k posunu v aplikaci nahoru//dolů, stříbrné tlačítko je určeno k vyvolání základního menu a nakonec slot pro SD/MMC karty.

Rozložení ovládacích prvků: Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Multimediální výbava

Multimediální schopnosti: Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výkon a výdrž baterií

Osobně zastávám názor, že hodnotit aplikační výkon PDA zařízení je mírně řečeno zbytečností. Tyto výrobky jsou totiž primárně určeny k tomu, aby na nich bezproblémově jely aplikace typu Pocket Word, Excel, Explorer a jiné... Na platformě Pocket Windows 2002/2003 si bez sebemenších problémů spustíte i video se zvukem, samozřejmě se používá rozlišení 320x240 a zvuk v 16-ti bit. formátu. Výsledný dojem je asi takový, jako byste se dívali na televizi, ale s mnohem menší obrazovkou. Pro zajímavost - hodina filmu v tomto formátu (DivX, WMW9) zabere i se 16-bit. mono zvukovým výstupem kolem 40-50MB, což je naprosto ideální a umožní Vám si tak např. krátit dlouhé cesty vlakem či letadlem...

Při plném podsvícení vydržela n10-tka jet v kuse velmi dlouhých 5hod. 40min., plně nabitá byla za 2,5hodiny. Přehrávat video se zvukem bez přestávky pak dokáže po 4,5 hodiny. Tyto výsledky jsou pro PDA zařízení platformy Pocket PC naprosto vynikající.

Výdrž & Výkon: Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Závěrem...

Acer n10 toho za příjemnou cenu nabízí poměrně hodně, ovšem mezi jeho základní nedostatek určitě patří absence rozhranní Bluetooth. Klady ale několikanásobně převyšují, počínaje cenou, výborným displejem, dvěma sloty jak pro Compact Flash tak pro SD/MC karty, snadností obsluhy a dlouhou výdrží na baterie konče.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Klady

Zápory

Celkové hodnocení: Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Názory ostatních Geeků (8)

Canis Rufus CAN

Zaútočila?

Canis Rufus 12. 3. 2004 16:20

nechci se hádat, ale tenhle výrobek už je tak dlouho na trhu, že mě výraz "zaútočila" velmi pobavil :o)

Ondřej Grym - CZC OND

Njn

Ondřej Grym - CZC 12. 3. 2004 16:32

Ale stejně... Nebudeme se přece přít o slovíčka hmm?

slgkjl SLG

Neni zrovna nejmensi

slgkjl 13. 3. 2004 15:21

no ten Acer neni zrovna nejmensi PDAcko... vetsi jsou snad jen ty cihly s integrovanym WiFi+bluetooth

Rekor REK

Male

Rekor 13. 3. 2004 16:58

Ne - mam ho a je bezva. A kde je navic v clanku napsano ze je to nejmensi PDA acko? Si spatne ctu ? Je tam napsano ze je je male ne nejmensi:o)

dlkfshlkjh DLK
dlkfshlkjh 14. 3. 2004 11:27

@Rekor: to je takovy ustaleny obrat "male X neni zrovna nejmensi" a zkratka rikam, ze jestli nekdo hleda male PDA, tak tohle tedy nehleda. Vsechna PDAcka jsou samorejme v podstate mala, ale musime to porovnavat relativne k ostatnim, ne absolutne.

Ondřej Grym (CZC) OND

Rozměry...

Ondřej Grym (CZC) 14. 3. 2004 12:49

Porovnaval jsem s Ipaky.... Vzhledem k tomu, ze tato n10 má DVA sloty na paměťové karty, mimochodem mezera pro slot CF zaujímá dobrou 1/3 celého PDA, tak se vážně jedná o malé zařízení.. Myslím, že ještě titěrnější velikost by už byla spíše na škodu... A kam by se potom umístil displej??? Zajímalo by mne, co si představujete Vy osobně pod pojmem "malé PDA".

khgkjhg KHG
khgkjhg 15. 3. 2004 18:30

@Ondřej Grym (CZC): sakra bavime se tu blbostech ale dobre: iPaq 2210 (ma CF+SD, vybaveny lepe) je o par mm tenci a uzsi a o 1,5cm nizsi. A pod pojmem male pda si predstavuju iPaq 4150.

qw QW
qw 15. 3. 2004 19:23

@khgkjhg: nemuzu nic vic nez jen souhlasit. iPaq 4150 sám vlastním

Máš něco na srdci?

nahoru