Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Amiga se vrací v retro edici. Herní klasiky nechybí

Amiga se vrací v retro edici. Herní klasiky nechybí

Události
autor: Petr Kirs

Retro herní konzole jsou v posledních letech v módě. A jak se zdá, přeje jim i budoucnost. Na trh totiž nově zamíří Amiga 500 Mini (THEA500 Mini), za tímto zajímavým kouskem stojí autoři C64 Mini ze společnosti Retro Games.

Očekávání od nové retro edice jsou opravdu vysoká. Tento zajímavý kousek hardwaru se totiž hned po oznámení dočkal pochvalných ohlasů od Team17, který k éře Amigy neodmyslitelně patří. Je to dáno i tím, že možnosti mají být opravdu široké.

Amiga 500 Mini (THEA500 Mini)

 

Amiga 500 Mini se totiž svým vzhledem inspirovala u klasické pětistovky, navíc ale dovede emulovat modely A500+ a Amigu 1200. Novinka toho ale nabízí ještě víc – například funkci save/resume, možnost scalingu původních titulů do vyššího rozlišení, až 60Hz frekvenci či dokonce filtr imitující CRT obrazovku, který by měl navodit atmosféru původních herních pecek.

A tím se dostáváme k samotným titulům, které budou v retro konzoli předinstalované. Celkem jich má být 25. I když tvůrci zatím drží kompletní seznam pod pokličkou, už nyní je jasné, že se můžeme těšit na klasiky, jako jsou Alien Breed 3D, Another World, Battle Chess, Simon the Sorcerer, Worms: The Director’s Cut a Zool. Praktické je také to, že prostřednictvím integrovaného USB portu půjde spustit libovolný ROM.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

V balení naleznou případní zájemci také dvoutlačítkovou myš a gamepad inspirovaný modelem z Amigy CD32. Patrně není potřeba zdůrazňovat, že retro edice bude vlastně malým počítačem. Díky tomu budeme moci připojit i klasickou klávesnici.

Se startem prodejů se počítá zraje nadcházejícího roku. Cena byla stanovena na 130 eur. Za jakou cenu a kdy přesně se novinka bude nabízet v tuzemsku, však zatím není jasné. Stejně tak si budeme muset počkat na další informace o novince.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Názory ostatních Geeků (2)

akwky AKW

Škoda těch barev

akwky 11. 8. 2021 11:05

Za mě je škoda dělat plasty takhle schválně (a hlavně uměle) zažloutlé.Nejspíš to má přidat na "retro" dojmu, na mě to ale působí o to víc "fake". Staré počítače, když byly nové, byly krásně čistě šedé. Žlutá barva jsou jen stopy po slunci, které dnešní nadšenci naopak restaurují do původního stavu.

Martin K MAR
Martin K 6. 9. 2021 0:28

@akwky: Nechci Ti brát iluze, ale původní Amigy (když pominu speciální edice ve více barvách) a jejich perfierie byly opravdu s lehce okrovým nádechem už z výroby. Sněhově bílé byly až A600, A1200 a A4000. "Čistě" šedá byla pouze CD32. Patrně si to pleteš s Atari ST, příp. XE.

Máš něco na srdci?

nahoru