Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Aplikace i operační systémy se převlékají do černé Události
Apple iPhone Xs Max, 64GB, šedá  + Apple TV+ na rok zdarma
Apple iPhone Xs Max, 64GB, šedá
Produkt není určen k prodeji.
Microsoft Windows 10 Home 32/64 bit, všechny jazyky
Microsoft Windows 10 Home 32/64 bit, všechny jazyky
2 660 Kč 3 219 Kč 2 471 Kč 2 990 Kč
Apple iPhone Xs, 256GB, zlatá  + Apple TV+ na rok zdarma
Apple iPhone Xs, 256GB, zlatá
Produkt není určen k prodeji.

Aplikace i operační systémy se převlékají do černé

autor: Stanislav Holý
Černá barva je hitem posledních let, alespoň co se aplikací a operačních systémů týče. Softwaroví tvůrci totiž temné barvy používají stále častěji – jsou příjemnější pro oči, a navíc v některých případech mohou šetřit i elektrickou energii.

Již před lety přidala společnost Microsoft tzv. dark mode – tedy temný režim – do operačního systému Windows 10. Tato nenápadná vychytávka dělá přesně to, co její název napovídá – přepne prostředí desítek do tmavších odstínů.

Do té doby totiž byla jednotlivá okna, nabídky a některé předinstalované programy světlé, což ale řadě uživatelů nevyhovovalo. Temnější odstíny jsou daleko příjemnější na pohled, což platí především v noci nebo ve tmě.

Nastavení temného režimu ve Windows 10: Zapnout temný režim ve Windows 10 je možné v Nastavení > Přizpůsobení > Barvy. Na samém konci této nabídky se ukrývá možnost zvolit světlý nebo tmavý režim.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Temný režim ve Windows 10

 

Do „temného světa“ vstoupil Apple i Google

S ohledem na přínosy – především tedy příjemnější pracovní prostředí – není divu, že černá barva zlákala i celou řadu dalších softwarových tvůrců. Patrně nejčerstvější přírůstky do „temného světa“ přinesly společnosti Apple a Google. Do temného módu je možné přepnout Android 10 a iOS 13.

Některé aplikace však navzdory nastavení systému tvrdošíjně zobrazují své prostředí ve světlých odstínech. Jedním z příkladů budiž Gmail, tedy e-mailový klient od společnosti Google. Nově je však i tuto aplikaci možné přepnout na obou zmiňovaných platformách. Níže si ukážeme, jak na to…

 

Přepnutí Androidu 10 do temného režimu: Nastavení > Displej > V horní části seznamu se ukrývá nabídka temného režimu.

Nastavení temného režimu Gmailu na Androidu 10: V Gmailu klikněte na nabídku (tři čárky) > Nastavení > Obecná nastavení > Téma > Zvolte tmavý režim.

 

Přepnutí iOS 13 do temného režimu: Nastavení > Displej a jas > V horní části obrazovky je možné zvolit temný režim.

Nastavení temného režimu Gmailu na iOS 13: V Gmailu klikněte na nabídku (tři čárky) > Nastavení > Téma > Zvolte tmavý režim. Pokud máte nicméně v iOS 13 nastavený Temný režim jako defaultní, Gmail by měl být do tmavých odstínů zbarven automaticky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Temný režim v iOS 13

 

Úspora energie

Jak vyzkoušel server PhoneBuff, temný režim není pouze příjemnější pro oči, ale v některých případech může uspořit energii. To přijde vhod logicky především u mobilních zařízení. Testy se týkaly konkrétně iPhonu Xs.

Telefon s logem nakousnutého jablka byl testován ve dvou různých nastaveních – se zapnutým světlým a tmavým režimem. Aby minimalizovali možnost ovlivnění výsledků zásahem uživatele, nechali oba telefony ovládat pomocí robotických paží. Po 7 hodinách a 33 minutách neustálé práce se telefon s nastaveným světlým režimem zcela vypnul, v případě modelu s tmavým režimem ale baterie ukazovala stále ještě 30 %.

Rozdíl je tak markantní především kvůli tomu, že iPhone Xs používá OLED displej. Tato technologie staví na jiném principu než LCD panely, nevyužívá podsvícení, protože světlo generují jednotlivé body. Tedy zjednodušeně řečeno, černé body jsou ve skutečnosti na obrazovce zhasnuté, což pochopitelně pozitivně ovlivňuje celkovou výdrž. Lepší výdrže by tedy mělo jít dosáhnout i u dalších telefonů, které mají OLED panely.

Názory ostatních Geeků (1)

avatar

To je mi teda novinka :D

FlashCV 25. 10. 2019 21:52

Noooo, hlavně že jsem černou měl již na svém prvním Samsung Galaxi S2 a moc se mi tam líbila a na S3 mě štvalo, že byla bílá a nešla změnit. Teď jedu v LG a ten má možnost nastavit High Kontrast a to znamená taky tmavé pozadí a vše. Rozhodně lepší než ta hloupá zářivá bílá a hlavně v noci :D

Máš něco na srdci?

nahoru