Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Apple, Intel, AMD i TSMC. Technologičtí giganti se otočili k Rusku zády

Apple, Intel, AMD i TSMC. Technologičtí giganti se otočili k Rusku zády

Události
autor: Petr Kirs

Okupace Ukrajiny ruskými ozbrojenými silami není lhostejná ani předním technologickým společnostem. Řada z nich se proto rozhodla, že přestanou do Ruska dodávat svoje produkty.

Patrně nejvýraznějším odpůrcem ruské agrese je americká společnost Apple, která už nyní nedodává do Ruska ani šroubek. „Jsme hluboce znepokojeni ruskou invazí na Ukrajinu. Už minulý týden jsme zastavili veškerý export našeho zboží do Ruska,“ stojí v prohlášení Applu, které citoval zpravodajský server CNN.

Není to přitom jediné opatření, které si výrobce iPhonů, iPadů a Maců připravil. „Zároveň jsme omezili fungování platební služby Apple Pay a smazali z App Storu zprávy ruských vládou podporovaných televizních stanic RT News a Sputnik News, abychom zabránili šíření dezinformací,“ vypočítali další opatření pracovníci Applu.

Google zasáhnul také

Zároveň americký podnik deaktivoval dopravní zpravodajství na Ukrajině v Apple Maps. Ke stejnému kroku se odhodlala již na přelomu minulého a tohoto týdne společnost Google, když se ukázalo, že tyto údaje mohou být zneužívány armádou.

Profesor Jeffrey Lewis z Institutu pro mezinárodní studia v Middlebury, že právě informace o aktuální dopravní situaci na Google Mapách zaznamenaly ruské jednotky mířící směrem k ukrajinským hranicím několik hodin předtím, než ruský prezident Vladimir Putin oznámil útok. Z map to sice nebylo na první pohled poznat, ale zpětně je zřejmé, že ruské tanky společně s dalšími bojovými vozidly vytvořily v mapové aplikaci zácpu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto aktuálně vypadá Ukrajina v Google Mapách.

Fungovat by to přitom mohlo pochopitelně i obráceně. Dopravní informace na Google Mapách by ruským jednotkám mohly prozradit pohyby ukrajinských ozbrojených sil.

Google připravil také hned několik opatření. Přestal ve své službě News zobrazovat weby ruských státních médií, blokuje jejich aplikace v Google Play v Evropě a zároveň i kanály na YouTubu. Ruská státní média také nesmí využívat nástroj Google Tools pro umisťování reklamy.

Stopka od výrobců čipů

Patrně ještě větší ránu bude ale pro Rusko představovat stopka od výrobců čipů. Zástupci USA, Evropská unie a Spojeného království se shodli na zákazu exportu procesorů a dalších čipů do Ruska. V praxi to znamená, že do země už nebudou dováženy procesory od AMD a Intelu, ale také čipy od společností TSMC, NXP, Bosch či X-Fab.

Sankce by se nicméně měly týkat primárně pouze čipů, které by mohly být využity ruskou armádou, nikoliv běžných uživatelů. To je ale logisticky velmi složité. Očekává se proto, že všichni výrobci nejprve odstřihnou všechny dodavatelské kanály a poté je budou postupně obnovovat, aby se jejich výrobky skutečně dostaly pouze k běžným uživatelům, kteří se na okupaci Ukrajiny nijak nepodílí. Firmy ale své kroky zatím podrobněji nekomentovaly.

Intel ale údajně už varoval svou distribuční síť v Číně, že přeprodej čipů do Ruska je přísně zakázán. Při zjištění pochybení by se sankce s největší pravděpodobností dále rozšiřovaly.

Přerušení dodávek čipů již potvrdila ruská Association of Russian Developers and Electronics Manufacturers (ARPE). Stopka od výrobců čipů by se měla dotknout nejen počítačů, ale také další elektroniky a například i leteckých součástek.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru