Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Apple M1 v praxi: Jaké programy na něm fungují? Události
Apple MacBook Air 13, M1, 8GB, 256GB, 7-core GPU, stříbrná (M1, 2020) Servisní pohotovost – vylepšený servis PC a NTB ZDARMA + Apple TV+ na rok zdarma + Kuki TV na 2 měsíce zdarma
Apple MacBook Air 13, M1, 8GB, 256GB, 7-core GPU, stříbrná (M1, 2020)
Produkt není určen k prodeji.
Apple MacBook Pro 13 (Touch Bar), M1, 8GB, 512GB, 8-core GPU, vesmírně šedá (M1, 2020) Servisní pohotovost – vylepšený servis PC a NTB ZDARMA + Apple TV+ na rok zdarma + Kuki TV na 2 měsíce zdarma
Apple MacBook Pro 13 (Touch Bar), M1, 8GB, 512GB, 8-core GPU, vesmírně šedá (M1, 2020)
37 182 Kč 44 990 Kč
Apple Mac mini M1/8GB/512GB SSD/8-core GPU/Big Sur (M1, 2020) Servisní pohotovost – vylepšený servis PC a NTB ZDARMA + Apple TV+ na rok zdarma + Kuki TV na 2 měsíce zdarma
Apple Mac mini M1/8GB/512GB SSD/8-core GPU/Big Sur (M1, 2020)
23 132 Kč 27 990 Kč

Apple M1 v praxi: Jaké programy na něm fungují?

autor: Stanislav Holý
V obchodech se pomalu zabydlují tři nové počítače od společnosti Apple – kompaktní notebook MacBook Air, špičkový laptop MacBook Pro a také miniaturní PC Mac mini. Jaké programy si na nových strojích spustíte?

Pokud sledujete GEEK magazín pravidelně, patrně vám ani jeden z nových strojů neunikl. Pojítkem všech novinek je právě SOC čip M1, od kterého má Apple velké očekávání. Jde v podstatě o podobnou architekturu, na které staví současné mobily a tablety, ve srovnání s klasickými x86 procesory by ale novinka známá dříve pod označením Apple Silicon měla přinést vyšší energetickou efektivitu a zároveň i citelně vyšší výkon.

Jedním dechem je ale nutné dodat, že nové procesory budou vyžadovat speciální aplikace, nebudou na nich tedy fungovat ty, které byly určené pro platformu Intel. Aby lidé měli snadnější rozhodování, zda je nebudou nové stroje nějak omezovat v práci, vznikl server Is Apple silicon ready? Na něm lidé naleznou přehledný seznam stovek aplikací – u každé jde přitom uvedeno, zda nabízí nativní podporu, nebo alespoň podporuje Rosettu 2. Prostřednictvím ní je totiž možné spustit programy, které pro Apple M1 nenabízí nativní podporu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Server Is Apple silicon ready?

 

MacBook Pro 13 pro náročné

Jednou z novinek je MacBook Pro 13. U něj narostl výkon díky novému procesoru až 2,8krát, v případě integrovaného grafického jádra dokonce až pětkrát. Součástí tohoto SOC řešení je také Neural Engine, který umožňuje až 11krát rychlejší strojové učení. Grafická část má osm jader a procesorová také, Neural Engine jich má pak 16. Výrobce slibuje výdrž až 20 hodin – to je nejvíc ze všech Maců.

Jak již samotný název napovídá, novinka sází na 13,3palcovou obrazovku. Ta nabízí u novinky rozlišení 2560 x 1600 pixelů a technologii TrueTone. To jsou stejné parametry, jakými se chlubil i předchůdce – koneckonců také vzhled je totožný, a to včetně Touch Baru s fyzickou klávesou Esc a integrovanou čtečkou otisků prstů na pravé straně.

MacBook Pro 13 má klávesnici Magic Keyboard, se kterou jako první přišel 16palcový MacBook Pro. U ní je zdokonalený nůžkový mechanismus s 1mm zdvihem, který umožňuje pohodlné a tiché psaní s přesnou odezvou. Nechybí ani podsvícení jednotlivých tlačítek.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

MacBook Pro 13

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čip Apple M1

 

Kompaktní dvojka: MacBook Air a Mac mini

Dalším strojem, který se pochlubí čipem M1, je MacBook Air. To je stále nejmenší přenosný počítač s logem nakousnutého jablka. Nyní ale díky novému procesoru nabídne ještě vyšší výkon. V porovnání s předchůdcem je čip M1 v rámci procesorové části až 3,5krát rychlejší a u grafické opět až pětkrát.

Případní zájemci mohou opět počítat kromě vyššího výkonu i s lepší výdrží baterie – v praxi slibuje Apple až 18hodinovou výdrž, což je proti předchůdci nárůst o nezanedbatelných šest hodin. Navíc se MacBook Air obejde i bez aktivního chlazení.

Poslední novinkou je Mac mini. Tento kompaktní stolní počítač se podle vedení společnosti změní díky čipu M1 k nepoznání. Zatímco doposud byl vnímán spíše jako jednoduché multimediální PC, s novými součástkami se má stát výkonnou pracovní stanicí, která bude kromě práce stačit na hraní her i tvorbu obsahu. CPU je výkonnější 3krát, GPU až šestkrát a Neural Engine dokonce až 15krát.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

MacBook Air

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mac Mini 

Názory ostatních Geeků (2)

avatar

?

Nocron 29. 11. 2020 14:03

Přesně pár jich funguje tak 10%

avatar

Přechod na ARM

strox 2. 12. 2020 0:11

Už jsem zažil přechod z 68k na PPC a z PPC na x86. Vubec nemam strach. Za pul roku bu 80% aplikaci nativnich a za rok uz si na x86 nikdo ani nevzpomene.

Máš něco na srdci?

nahoru