Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Apple ukázal tři nové počítače, všechny běží na čipu M1 Události
Apple MacBook Air 13, M1, 8GB, 256GB, 7-core GPU, stříbrná (M1, 2020) Servisní pohotovost – vylepšený servis PC a NTB ZDARMA + Apple TV+ na rok zdarma + Kuki TV na 2 měsíce zdarma + Elektronické předplatné deníku E15 v hodnotě 793 Kč na půl roku zdarma
Apple MacBook Air 13, M1, 8GB, 256GB, 7-core GPU, stříbrná (M1, 2020)
24 785 Kč 29 990 Kč
Apple MacBook Pro 13 (Touch Bar), M1, 8GB, 512GB, 8-core GPU, vesmírně šedá (M1, 2020) Servisní pohotovost – vylepšený servis PC a NTB ZDARMA + Apple TV+ na rok zdarma + Kuki TV na 2 měsíce zdarma + Elektronické předplatné deníku E15 v hodnotě 793 Kč na půl roku zdarma
Apple MacBook Pro 13 (Touch Bar), M1, 8GB, 512GB, 8-core GPU, vesmírně šedá (M1, 2020)
37 182 Kč 44 990 Kč
Apple Mac mini M1/8GB/512GB SSD/8-core GPU/Big Sur (M1, 2020) Servisní pohotovost – vylepšený servis PC a NTB ZDARMA + Apple TV+ na rok zdarma + Kuki TV na 2 měsíce zdarma
Apple Mac mini M1/8GB/512GB SSD/8-core GPU/Big Sur (M1, 2020)
23 132 Kč 27 990 Kč

Apple ukázal tři nové počítače, všechny běží na čipu M1

autor: Stanislav Holý
Dnes večer se konala velká tiskovka společnosti Apple, na které byly k vidění hned tři nové počítače s logem nakousnutého jablka. Vše se přitom točilo kolem nového procesoru Apple Silicon, který nese v produkčním provedení název M1.

Hned na úvod se sluší zmínit, že dnešní slavnostní akce byla již třetí v pořadí, pokud tedy počítáme podzimní tiskovky. Přitom v minulosti měl americký počítačový gigant vždy pouze dvě akce. Hned čtyři nové iPhony s číslovkou 12 v názvu si odbyly premiéru již minulý měsíc, v září se pak americký počítačový gigant pochlubil dvěma novými iPady a také ukázal dvoje hodinky Apple Watch.

Listopadové novinky Applu očima našich GEEKů

 

Prim na dnešní tiskovce hrály nové počítače, především tedy nový čip Apple M1. Šéf podniku Tim Cook prohlásil, že s ním Apple startuje „novou éru počítačů“. O tom, že tento počítačový gigant dá vale procesorům od Intelu, víme již od léta. Teprve nyní se ale ukázaly první nové počítače.

Pojítkem všech novinek je právě SOC čip M1, od kterého má Apple velké očekávání. Jde v podstatě o podobnou architekturu, na které staví současné mobily a tablety, ve srovnání s klasickými x86 procesory by ale novinka známá dříve pod označením Apple Silicon měla přinést vyšší energetickou efektivitu a zároveň i citelně vyšší výkon. Jedním dechem je ale nutné dodat, že nové procesory budou vyžadovat speciální aplikace, nebudou na nich tedy fungovat ty, které byly určené pro platformu Intel.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čip Apple M1

 

MacBook Pro 13 pro náročné

O tom koneckonců svědčí fakt, že se novinka objeví dokonce i ve špičkovém MacBooku Pro 13. U něj narostl výkon díky novému procesoru až 2,8krát, v případě integrovaného grafického jádra dokonce až pětkrát. Součástí tohoto SOC řešení je také Neural Engine, který umožňuje až 11krát rychlejší strojové učení. Grafická část má osm jader a procesorová také, Neural Engine jich má pak 16. Výrobce slibuje výdrž až 20 hodin – to je nejvíc ze všech Maců.

Jak již samotný název napovídá, novinka sází na 13,3palcovou obrazovku. Ta nabízí u novinky rozlišení 2560 x 1600 pixelů a technologii TrueTone. To jsou stejné parametry, jakými se chlubil i předchůdce – koneckonců také vzhled je totožný, a to včetně Touch Baru s fyzickou klávesou Esc a integrovanou čtečkou otisků prstů na pravé straně.

MacBook Pro 13 má klávesnici Magic Keyboard, se kterou jako první přišel 16palcový MacBook Pro. U ní je zdokonalený nůžkový mechanismus s 1mm zdvihem, který umožňuje pohodlné a tiché psaní s přesnou odezvou. Nechybí ani podsvícení jednotlivých tlačítek.

V prodeji se objeví různé konfigurace, které se od sebe budou však lišit pouze velikostí úložného prostoru – k dispozici bude 256 a 512GB SSD jednotka. Případní zájemci přitom budou moci i nadále vybírat mezi modely s procesor Intel Core.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

MacBook Pro 13

 

Kompaktní dvojka: MacBook Air a Mac mini

Dalším strojem, který se pochlubí čipem M1, je MacBook Air. To je stále nejmenší přenosný počítač s logem nakousnutého jablka. Nyní ale díky novému procesoru nabídne ještě vyšší výkon. V porovnání s předchůdcem je čip M1 v rámci procesorové části až 3,5krát rychlejší a u grafické opět až pětkrát.

Případní zájemci mohou opět počítat kromě vyššího výkonu i s lepší výdrží baterie – v praxi slibuje Apple až 18hodinovou výdrž, což je proti předchůdci nárůst o nezanedbatelných šest hodin. Navíc se MacBook Air obejde i bez aktivního chlazení.

Poslední novinkou je Mac mini. Tento kompaktní stolní počítač se podle vedení společnosti změní díky čipu M1 k nepoznání. Zatímco doposud byl vnímán spíše jako jednoduché multimediální PC, s novými součástkami se má stát výkonnou pracovní stanicí, která bude kromě práce stačit na hraní her i tvorbu obsahu. CPU je výkonnější 3krát, GPU až šestkrát a Neural Engine dokonce až 15krát.

Se startem prodeje všech tří novinek se počítá ještě v průběhu listopadu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

MacBook Air

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mac Mini 

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru