Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Apple Watch umí měřit EKG. I v Česku Události
Apple Watch series 4, 40mm, pouzdro ze zlatého hliníku/růžový řemínek
Apple Watch series 4, 40mm, pouzdro ze zlatého hliníku/růžový řemínek
Produkt není určen k prodeji.
Apple Watch series 4, 44mm, pouzdro ze stříbrného hliníku/bílý řemínek
Apple Watch series 4, 44mm, pouzdro ze stříbrného hliníku/bílý řemínek
Produkt není určen k prodeji.
Apple Watch series 4, 44mm, pouzdro ze stříbrného hliníku/bílý provlékací řemínek
Apple Watch series 4, 44mm, pouzdro ze stříbrného hliníku/bílý provlékací řemínek
Produkt není určen k prodeji.
Apple Watch series 4, 44mm, pouzdro z vesmírně šedého hliníku/černý řemínek
Apple Watch series 4, 44mm, pouzdro z vesmírně šedého hliníku/černý řemínek
Produkt není určen k prodeji.

Apple Watch umí měřit EKG. I v Česku

autor: Stanislav Holý
Na jednu z nejnovějších vychytávek chytrých hodinek Watch series 4 od společnosti Apple si museli tuzemští zákazníci pár měsíců počkat, ale stálo to za to. Hodinky nově umí měřit EKG, a to i v Česku. Stačí aktualizovat operační systém.

Funkce měření EKG byla na hodinkách Watch series 4 aktivována v některých evropských zemích již koncem března. Tuzemští zákazníci se dočkali až nyní s příchodem updatu watchOS 5.2.1. Ten kromě Česka zpřístupňuje tuto zajímavou vychytávku také v sousedním Polsku, Chorvatsku a na Slovensku či Islandu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Elektrický a optický snímač tepové frekvence

Apple Watch series 4

 

Apple Watch mají od začátku optický snímač na měření tepové frekvence. Nový elektrický snímač srdeční činnosti, tvořený elektrodami v korunce Digital Crown a zadním sklíčku hodinek, umožňuje kdykoli si pomocí aplikace EKG změřit elektrokardiogram. A třeba ho rovnou poslat lékaři.

Měření trvá zhruba 30 sekund, načež hodinky zaznamenají tělesné elektrické impulzy ve formě elektrokardiogramu. Všechny naměřené údaje se uloží v aplikaci Zdraví, exportovat se nicméně dají klidně i do PDF. Praktická je možnost také automatické hlídání fibrilace síní, díky čemuž jsou Apple Watch schopné v určitých intervalech automaticky provést sken.

Profesionální zařízení z nemocnic hodinky samozřejmě nenahradí, nicméně pro uživatele s různými zdravotními problémy mohou být cennou pomůckou – uživateli při pravidelných měřeních koneckonců dovedou poradit, že je něco v nepořádku a doporučí mu návštěvu lékaře.

 

Apple Watch series 4 toho umí víc

V pořadí již čtvrtá generace chytrých hodinek od společnosti Apple toho umí ještě více. Watch series 4 mají o 30 % větší displej, díky čemuž se na ně vejde citelně více informací. Další vylepšení se týká výkonu, proti trojce by měla být novinka až dvakrát rychlejší. Hodinky obsahují také řadu pokročilých funkcí, které mají pomáhat sportovcům, ale například i seniorům.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Design chytrých hodinek od Applu se značně změnil

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

K dispozici jsou dvě velikosti

 

Dostupné jsou ve dvou velikostech. Přestože dotyková plocha se zvětšila, samotné proporce zařízení prakticky vůbec nenarostly. Toho se podařilo dosáhnout poměrně jednoduše, výrobce podobně jako u iPhonů použil velké obrazovky se zaoblenými rohy, které mají minimální rámečky. Připomeňme. že starší generace hodinek od Applu měly ostré rohy displeje.

Po designové stránce tedy ušly nové hodinky velký kus cesty, podařilo se mimochodem zmenšit také jejich tloušťku z 11,4 mm na 10,7 mm. Půdorys hodinek je však stále čtvercový. Výrobce se zkrátka nesnaží za každou cenu maskovat, že jde o chytrý model, jako někteří konkurenti. Místo toho všem jasně ukazuje – já jsem tady a umím toho hodně. Změny se dotkly také korunky Digital Crown, která slouží k ovládání některých funkcí hodinek. Nově korunka nabízí haptickou odezvu, díky čemuž je ovládání jistější a přesnější.

Více se o hodinkách Watch series 4 od společnosti Apple dozvíte v našem dřívějším článku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Apple Watch series 4

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na korunku hodinek

Názory ostatních Geeků (6)

avatar Ověřený GEEK - level 3

AKG AK47

BERNADIC Ověřený GEEK 15. 5. 2019 13:58

Vzhledem k přesnosti EKG u Apple Watch bych upozornil případné zájemce na toto video:
https://youtu.be/s0sv3Kuurhw
Jen abyste omylem nenabyli dojmu, že daná funkce funguje spolehlivě.

avatar Ověřený GEEK - level 3
Khalai Ověřený GEEK 15. 5. 2019 19:43

@BERNADIC: Z jednosvodového EKG nelze prakticky nic vyhodnotit. Orientačně jsou potřeba minimálně 3 končetinové svody. Jinak nelze hodntotit prakticky nic, nedejbože PR interval nebo repolarizační změny jakožto časné příznaky blokád převodního systému respektive ischémie srdečního svalu...

bauch tbauch BAU
bauch tbauch 15. 5. 2019 21:17

@BERNADIC: Vidím tebe u každého topicu.. :D Vždycky jenom negativní.. Jaké je rozlišení tohoto monitoru? Tvoje odpověď : Kup si radši tenhle monitor... :D

avatar Ověřený GEEK - level 3
BERNADIC Ověřený GEEK 15. 5. 2019 21:26

@bauch tbauch: Nebyl jsem líný a kouknul do historie posledních 5ti stránek příspěvků - tři se týkaly monitorů, ani v jednom nebyl doporučený jiný model.
.... hmmm?

avatar
holcat 16. 5. 2019 10:37

@bauch tbauch: Jaký je důvod vašeho příspěvku ?
Z toho duševního výplachu to není poznat, bohužel .

Lukas.Zavesky@email.cz LUK

Samozřejmě klasické EKG nenahradí

Lukas.Zavesky@email.cz 25. 6. 2019 10:42

Ve výzkumech, které srovnávaly aplikaci EKG na Apple Watch se standardním 12svodovým EKG pořízeným ve stejnou chvíli, se klasifikace srdečního rytmu a fibrilace síní podle aplikace EKG shodovala s klasifikací podle standardního 12svodového EKG.Schopnost aplikace EKG přesně na záznamu EKG klasifikovat sinusový rytmus nebo fibrilaci síní byla testována v klinických zkouškách s přibližně 600 subjekty a na klasifikovatelných měřeních vykazovala přesnost 99,6 % při klasifikaci sinusového rytmu a 98,3 % při klasifikaci fibrilace síní.Výsledky klinických zkoušek odrážejí používání v kontrolovaném prostředí. Používání aplikace EKG v každodenních podmínkách může vést k většímu počtu nejednoznačných a neklasifikovatelných měření.

Máš něco na srdci?

nahoru