Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Asus F3SV – rychlý, moderní a levný?

Asus F3SV – rychlý, moderní a levný?

Recenze
ASUS F3SV-AP198C_231332270
ASUS F3SV-AP198C
Produkt není určen k prodeji.

Již několik málo měsíců se v naší nabídce pyšní pohledný stroj, notebook společnosti ASUS s modelovým označením F3SV-AP198C. Je to jeden z nejvýkonnějších a nejpohlednějších notebooků současnosti s poměrně zajímavým poměrem cena / výkon. Zkrátka ve své cenové kategorii nemá konkurence, tedy alespoň podle technických specifikací a několika málo ilustračních fotografií. Jaká je ale skutečnost doopravdy?

Firma ASUS je renomovaným výrobcem nejrůznějších základních desek, ultramobilních a cenově příznivých notebooků, výtečně zpracovaných kapesních počítačů, výkonných grafických karet, optických mechanik, nejrůznějších chladičů a promyšleně zhotovených počítačových skříní. Tímto výčtem bychom mohli pokračovat až do nekonečna. Zkrátka a dobře neexistuje snad oblast hardwaru, které by se společnost ASUS nevěnovala. V dnešním článku se však zaměříme čistě na segment mobilních technologií, konkrétně si vezmeme na mušku celkem aktuální notebook společnosti Asus, model F3SV-AP198C. Ten ve zkratce nabídne dvoujádrový procesor Core 2 Duo, 2048 MB operační paměti, dedikovanou grafickou kartu 8M, 200 GB pevný disk a k tomu ještě integrovaný TV tuner. To vše je zabaleno v slušivých plastech s přívětivou cenou. Pokud vám tedy dnešní „menu“ připadá zajímavé, rozhodně nepřestávejte číst.

Obsah balení

Notebook společnosti ASUS je již tradičně dodáván s veškerým příslušenstvím hned v několika kartónových krabicích. Z nichž ta která v sobě skrývá notebook, je navíc vystlána kartonovými zábranami. Notebook je tedy i během méně opatrného transportu chráněn na výbornou, stejně jako veškeré ostatní dodávané příslušenství. Desénových motivů výrobce se dočkáme až na poslední vnitřní krabici, v níž je uložen samotný notebook. NA jejím povrchu je krom modrých obrazců výrobce umístěna i samolepka Windows Vista Ready. Krabice je také šikovně opatřena plastovou úchytkou pro pohodlnější transport krabice bezprostředně po zakoupení. Firma ASUS si dělá renomé své značky množstvím příslušenství, které přidává přímo k zařízení. Ani tento notebook není výjimkou, a tak se je rozhodně na co těšit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení notebooku, respektive jedna z krabic.

V balení tedy naleznete:

* Notebook ASUS F3SV-AP198C

* Bateriový akumulátor notebooku

* Síťový napájecí zdroj pro dobíjení notebooku

* Praktickou brašnu pro bezpečné přenášení notebooku

* Externí IRDA přijímač

* Dálkový ovladač notebooku

* 3V baterii dálkového ovladače

* Externí anténu integrovaného TV tuneru

* USB myšku

* CD nosiče s dodávaným softwarem a drivery

* Návod k použití

Vzhled, ergonomie a kvalita dílenského zpracování

Při prvním pohledu na testované zařízení vás možná napadne, že obdobný design jste již někde viděli. A je tomu opravdu tak, většina notebooků společnosti ASUS je opravdu vyvedena v podobných křivkách a obdobném vzhledu. Hned na první pohled si však můžete všimnout několika zásadních změn, jako je otočná kamerka, a tak dále. Ale abychom nepředbíhali – rozměry notebooku dosahují cifer 365 mm šířka x 270 mm hloubka x 40 mm výška. Hmotnost zařízení činí 2,96 kg. Kvalita použitých materiálů je celkem ošemetná. U produktů společnosti ASUS jsem byl vždy zvyklý na poměrně robustní plasty, které se povětšinou prohýbaly jen při opravdu silnějším přítlaku, a to ještě pouze na vnější středové části víka. U tohoto modelu je však celá skutečnost trochu jinak. Šasi notebooku je mírně měkčí, a tak při vyšším přítlaku cítíte oproti předchozím modelům poměrně citelný rozdíl. Hovořit můžeme přesněji o celém víku notebooku a oblasti okolo touchpadu. Vytknout však nic nemůžeme kvalitě dílenského zpracování, neboť ta se drží na opravdu vysoké úrovni – všechny plasty na sebe přesně doléhají a nikde nevznikají jakékoliv škvíry, ani podobné nešvary.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

První seznámení s testovaným strojem.

Pokud jste se zarazili nad rozměry notebooku, musím podotknout, že naměřené hodnoty jsou vždy nejvyšší naměřená hodnota. Abyste pochopili, notebook není pravidelný kvádr, ale je plynule po stranách zahlazen do úzkých hran, což ve výsledku působí opravdu efektivně. Rozměry notebooku se tedy zdají podstatně menší, než je tomu ve skutečnosti. To je samozřejmě jen a jen dobře, i když za alespoň nepatrně menší rozměry a nižší váhu by se asi nezlobil nikdo. Celé zařízení je vyvedeno v odstínech černé a antracitové barvy. Obě zmiňované barvy nalezneme taktéž na vnější straně víka displeje. Přesněji je víko vyvedeno v odstínech antracitové barvy, pouze v oblasti pantů je umístěn širší pruh černé barvy – i tento prvek však přispívá k celkovému dojmu menších rozměrů. Plochu víka narušuje ještě stříbrné logo společnosti ASUS v samotném prostředku a stříbrná kamerka ve vrchní části vnějších prostorů víka. Ptáte se, jak může být kamerka umístěna na vnější straně víka? Tím se dostáváme již k první zvláštnosti zařízení. Kamerka notebooku je totiž polohovatelná, respektive otočná. Této problematice se však budeme věnovat v další části článku. Víko je k tělu notebooku uchyceno pomocí dvou robustních pantů a dvou jezdců. Ti však nejsou posuvní. Zcela netradičně se posouvají západky na těle notebooku. Tlačítko pro uvolnění západek je umístěno na čelní straně zařízení. Kvůli tomu je tedy obtížné otevírat notebook pouze jednou rukou, neboť jednou rukou je nutné stisknout zmiňované tlačítko, zatímco druhou vyzdvihnout víko.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní strana zařízení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana notebooku.

U čelní strany zařízení ještě chvíli zůstaneme, neboť ta v sobě ukrývá krom zmiňovaného tlačítka pro uvolnění víka notebooku také část konektorové výbavy. Konkrétně zde nalezneme dva audio-konektory (sluchátkový výstup a mikrofonní vstup), jeden USB 2.0 konektor a čtečku paměťových karet 7-v-1. Umístěno je zde však i posuvné tlačítko pro zapnutí / vypnutí bezdrátových adaptérů, jako je Bluetooth a WiFi. Protilehlá zadní strana nabídne slot bateriového akumulátoru, dvojici USB 2.0 portů, konektor napájecího adaptéru a výdechy vestavěného chladiče. Levá strana v sobě ukrývá dvířka optické mechaniky a bezpečnostní slot Kensington Lock. Pravá bočnice je oproti tomu opatřena zbylou konektorovou výbavou, jenž je opravdu bohatá. Čítá v sobě modemové rozhraní RJ-11, síťový konektor RJ-45, D-Sub i DVI video-výstupy, S-Video výstup, konektor interního televizního tuneru pro připojení výkonnější externí antény, IEEE 1394 (FireWire), poslední USB 2.0 port a rozšiřující slot typu Express Card.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Levý bok notebooku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravá bočnice testovaného zařízení.

Spodní strana notebooku je opatřena celkem pěti vysokými gumovými podstavci pro pohodlné usazení notebooku na stůl, či jinou podložku. Díky tomu zařízení perfektně drží na většině typech povrchu a navíc vyšší nožičky přispívají k efektivnějšímu chlazení všech hardwarových komponent. Samozřejmě na této spodní straně nalezneme krom plastových krytek jednotlivých hardwarových součástí taktéž sériové čísla operačního systému a jednotlivých samotného notebooku. Pokud notebook rozevřeme, rozzáří se na nás lesklý displej s úhlopříčkou 15,4“. Ten je vsazen do vcelku mohutného rámu. Větší rozměry jsou nejspíše způsobeny integrací otočné kamerky. Díky ní, však nepatrně širší rám nebudete ani vnímat. Hned vedle kamerky stojí za povšimnutí drobný otvor integrovaného mikrofonu. Po celém obvodu displeje je umístěno několik gumových podložek, které chrání monitor při zavřeném stavu notebooku proti otlakům od klávesnice. Černý rám displeje elegantně doplňuje antracitové okolí klávesnice a touchpadu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Otevřený notebook.

Klávesnice a touchpad

Bezprostřední okolí klávesnice je vyhotoveno stejně jako jednotlivé klávesy v odstínech černé barvy. Bílé popisky kláves jsou na černém podkladu dobře čitelné. Trochu hůře viditelné se můžou jevit modré popisky, znázorňující funkce kláves se stiskem tlačítka FN. Nízký zdvih kláves je velice jemný a přený. Během použití klávesnice nevydává jakékoliv rušivé zvuky, či chcete-li hluky. Samotné rozložení klávesnice se drží v střídmém duchu standardu QWERTY, respektive počeštěné verze QWERTZ. Ochuzena je však o numerický blog klávesnice, který je nahrazen společním stiskem klávesy Fn a dalších příslušných kláves. Všechny „textové“ klávesy mají příjemný rozměr 15 mm x 15 mm, jenž dovoluje pohodlné ovládání celé klávesnice za většiny okolností. V levém dolním rohu je umístěna klávesa Ctrl a hned vedle nalezneme již zmiňovanou klávesu Fn. Tlačítko Windows je přítomno pouze na levé straně klávesnice. Na obou stranách nalezneme plnohodnotný nezkrácený Shift. Tlačítka F1 – F12 nejsou jakkoliv rozděleny do skupin, což nepatrně zhoršuje orientaci při jejich použití. Funkční klávesy Scroll, Pause, Insert a Delete můžete vidět v pravém horním rohu klávesnice, zatímco klávesy Home, Page Up, Page Down a End lemují celý pravý okraj klávesnice od jednořadového Enteru až k šipkám.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rozložení klávesnice a detailní pohled na polohovací zařízení notebooku.

V pravém horním rohu nad klávesami nalezneme pět multimediálních kláves a tlačítko pro zapnutí / vypnutí celého notebooku. Nad nimi jsou umístěny i čtyři zeleně svítící indikační diody, jež vás informují o práci pevného disku a stavu kláves Num Lock, Caps Lock a Scroll Lock. Další indikační diody naleznete na hraně základny notebooky přímo pod polohovacím zařízením. Ty vás informují o pohotovostním stavu notebooku, zapnutém / vypnutém Bluetooth adaptéru, zapnutém / vypnutém WiFi adaptéru a stavu bateriového akumulátoru. Touchpad notebooku je velice příjemný na použití. Jeho dotekový povrch je velmi hladký, přestože na první pohled působí díky puntíkatému vzoru poněkud drsně. Barvou vám výrobce vyznačil i pravou část prostoru pro pohodlné scrollování v dokumentech, apod.. Celý touchpad je lemován stříbrným kovovým rámem, který prostupuje až k tlačítkům, jež nahrazují funkce pravého i levého tlačítka myši. Osobně jsem nikdy příliš neopěvoval kovové verze tlačítek, neboť jejich stisk byl poměrně tuhý a tedy i nepohodlný. Společnost ASUS se však nejspíše poučila ze svých chyb, a tak je stisk tlačítek velice jemný a příjemný. Mezi pravým a levým tlačítkem nalezneme i integrovanou čtečku otisků prstů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na multimediální klávesy zařízení – všimněte si čtveřice indikačních diod.

Dodávané příslušenství

Jak jste si již z výčtu dodávaného příslušenství mohli vyčíst, výrobce opravdu k notebooku dodal vše, co byste mohli potřebovat. Nyní si tedy vyzdvihneme ty periferie a doplňky, které za to stojí. Předně dostanete k notebooku slušivou látkovou brašnu s plastovými výztužemi. Ta v sobě ukrývá hned několik užitečných kapes. Prvně je zde samostatné uložiště pro dokumenty a další prostor pro vložení notebooku, jež je navíc upevněn suchým zipem. v těchto prostorách nalezneme i dvě menší kapsičky pro uložení nejrůznějších drobností, jako je myš, externí anténa televizního tuneru, a tak dále. Poslední samostatnou kapsou je prostor pro uložení kancelářských potřeb, vizitek, dokladů a koneckonců třeba i svačiny. Brašnu můžete nosit buďto přes rameno, nebo pomocí dvojice úchytek v ruce, jako běžnou aktovku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Brašna, respektive aktovka dodávaná společně s notebookem.

Dalším vhodným doplňkem je i drobná myška, která komunikuje s notebookem pomocí rozhraní USB. Přestože na šedém těle myšky se hrdě leskne logo společnosti Asus, na spodní straně můžete z výrobního štítku vyčíst informace, že se jedná o počin známého výrobce počítačových periférií, firmy Logitech. Konkrétně se jedná o model M-UAG120. Myška padne i přes své drobné rozměry perfektně do dlaně, a to jak pravákům, tak i levákům – díky svému symetrickému tělu. Tlačítka myši (pravé a levé) jsou od sebe oddělena náklonným scrollovacím kolečkem. V dokumentech, a nejen v nich, se tak velice jednoduše a pohodlně můžete přesouvat ve všech čtyřech směrech. Spodní strana myšky je obdařena optickým snímačem pohybu a čtyřmi hladkými podložkami pro plynulý pohyb myšky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Myška společnosti Asus, nebo Logitech?!

Vítaným a rozhodně nadstandardním doplňkem je dozajista externí anténa vestavěného TV a FM tuneru. Bez ní je totiž tato periferie nefunkční. Tento prvek není bohužel příliš mobilní, zato je velice citlivý, a tak není příjem signálu žádný problém. Běžný koaxiální konektor antény se k notebooku připojuje pomocí speciální redukce, jež je taktéž součástí balení. Na černé plastové anténě toho již není příliš co k popisu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Externí anténa k integrovanému digitálnímu TV a FM tuneru.

Co by to však bylo za multimediální stroj, kdyby nedisponoval vkusným dálkovým ovladačem? Ten samozřejmě nechybí ani ve výbavě tohoto stroje. Dokonce s podobnou periférií jsme se všichni již setkali, a to v recenzi „HP Pavilion – lesklý elegán“. Dokonce si dovolím podotknout, že ovladač je na chlup stejný, jakým disponuje právě zmiňovaný notebook HP Pavilion. Na ovládání máte k dispozici celkem 23 tlačítek, jsou zde zastoupeny šipky, enter, tlačítko napájení, ovládací tlačítka pro přehrávání, ovládání hlasitosti, a další. Velkým kladem je, že můžete celý notebook opravdu i zapnout tímto jednoduchým ovládáním, a to i v případě, že je zcela vypnut (nemusí být tedy v úsporném režimu). Ovládání je velice příjemné a rychle si na tento komfort zvyknete. Nebojte se však, že by Vám Ovládání zabíralo cenné místo ve Vaší brašně při cestování, přenášet jej totiž můžete v rozšiřujícím slotu ExpressCard. Celý koncept dálkového ovladače má však dvě vady na kráse. První je absence nabíjení v tomto slotu - kdyby se ovládání dokázalas nabíjet přímo z notebooku, bylo by bez nejmenší chybičky. Celé dálkové ovládání je napájeno jednou plochou 3V baterií. Druhou vadou na kráse je celkové zpracování ovládání. Zatímco u notebooku společnosti Hewlett Packard stačilo ovladač vyjmout ze slotu a ihned s ním pracovat, kvůli absenci IR portu na testovaném notebooku k němu musíte vždy připojit přes USB externí IR přijímač. Ten má sice slušný výkon, dokáže přijímat signál v 360°, avšak je zkrátka příliš rozměrný, což je u mobilní periferie rozhodně na škodu. Příliš celou situaci ani nezlepšuje fakt, že k přijímači můžete připojit hned další dvě IR čidla. Koneckonců rozměry a proporce IR přijímače můžete posoudit sami pomocí následující dokumentační fotografie.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na dálkový ovladač notebooku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dálkový ovladač s prostorově výraznějším IR přijímačem.

Technické parametry

Testovaný produkt

ASUS F3SV-AP198C

Kód eshopu

49735

Part Number

F3SV-AP198C

Úhlopříčka displeje

15,4“

Rozlišení monitoru

WXGA / 1280 x 800 pixelů

Procesor

Intel Core 2 Duo

Frekvence procesoru

2200 MHz

Operační paměť

2048 MB DDR2

Grafická jednotka

nVidia GeForce 8600M GS

Optická mechanika

DVD±RW/RAM DL s LightScribe

Pevný disk

200 GB (4200 ot. / min.)

Konektivita

Modem (RJ-11), gigabitový ethernet (Lan), Bluetooth 2.0, WiFi 802.11 a/g/n

Konektorová výbava a rozhraní

2x audio-konektory (sluchátkový výstup a mikrofonní vstup), 4x USB 2.0, čtečka paměťových karet 7-v-1, modemové rozhraní RJ-11, síťový konektor RJ-45, D-Sub i DVI video-výstupy, S-Video výstup, konektor interního televizního tuneru pro připojení výkonnější externí antény, IEEE 1394 (FireWire), rozšiřující slot typu Express Card, čtečka otisků prstů

Multimediální vybavenost

Otočná webkamera o rozlišení 1,3 MPix, integrovaný mikrofon, vestavěný TV tuner

Operační systém

Windows Vista Home Premium

Rozměry

365 mm šířka x 270 mm hloubka x 40 mm výška

Hmotnost

2,96 kg

Orientační Cena*

34 800,- Kč včetně DPH a všech dalších poplatků

* uvedená cena je pouze orientační a platí k datu vystavení článku

Základní deska, operační paměť a procesor

Celý notebook je postaven na platformě Santa Rosa, což koneckonců dokládá už samotný procesor Core 2 Duo společnosti Intel. Konkrétně je totiž použit dvoujádrový model T7500 s frekvencí 2200 MHz. Ten nese kódové označení Merom a nabídne FSB 800 Mhz a L2 cache paměť o velikosti 4 MB. Usazen je v socketu základní desky s čipovou sadou Intel Crestline-PM PM965 (Severní můstek), respektive Intel 82801HBM ICH8-DO (Jižní můstek). V desce jsou vsazeny dva paměťové moduly s celkovou kapacitou 2048 MB, každý z nich tedy dosahuje kapacity 1024 MB. Použity jsou konkrétně moduly Qimonda 64T128021EDL3SB2 typu DDR2-667, které samozřejmě pracují v dualchannel režimu. V případě zájmu, může být však deska osazena až 4 GB operační paměti. Více vám výkon jednotlivých komponent nastíní výsledky následujících testů a hodnotících programů.

Windows Vista – systém

* Index hodnocení procesoru systémem Windows Vista: 5,1 bodů

* Index hodnocení operační paměti systémem Windows Vista: 4,8 bodů

PC MArk 2004 – systém

* Hodnocení procesoru pomocí benchmarkové utility PC Mark 2004: 3375 bodů

* Hodnocení operační paměti pomocí benchmarkové utility PC Mark 2004: 3645 bodů

* Celkové hodnocení programu PC Mark 2004: 3279 bodů

Grafická jednotka a displej

Notebook ASUS F3SV-AP198C nabídne svému majiteli dedikovanou grafickou jednotku nVIDIA GeForce 8600M GS s jádrem G86M, jež je taktováno na 540 MHz (Geometric Domain), respektive 1080 MHz (Shader Domain). Jednotka je vyrobena 80 nm technologií a se základní deskou komunikuje pomocí rozhraní PCI Express x16. RAMDAC takt dosahuje hodnoty 400 MHz. Grafická karta má k dispozici 256 MB operační paměti typu GDDR2 se skutečným taktem 399 MHz, respektive 799 MHz efektivně. Šířka sběrnice pamětí se pochlubí hodnotou 128 bit. Samozřejmostí je hardwarová podpora rozhraní Direct X10. Lepší obraz o výkonu grafické karty si můžete udělat podle následujících výsledků testů.

Testy 3D Mark

* Hodnocení programu 3D Mark 2001: 16 567 bodů

* Hodnocení programu 3D Mark 03: 6 317 bodů

* Hodnocení programu 3D Mark 05: 3 924 bodů

* Hodnocení programu 3D Mark 06: 2 069 bodů

Windows Vista – grafika

* Index hodnocení výkonu pro plochu AERO systémem Windows Vista: 4,7 bodů

* Index hodnocení výkonu pro 3D aplikace systémem Windows Vista: 5,1 bodů

PC MArk 2004 – grafika

* Hodnocení grafické jednotky pomocí benchmarkové utility PC Mark 2004: 1 396 bodů

Zařízení disponuje širokoúhlým lesklým LCD monitorem s modelovým označením Chi Mei N154I2-L02 (ID monitoru: CMO1526). Ten dosahuje velikosti 15,4“ a rozlišení WXGA (1280 x 800 pixelů). Poměr stran 16:10 tedy nabídne maximální viditelnou plochu 33 cm x 21 cm. Hodnotit klady a zápory lesklých, či matných displejů by bylo na delší diskuzi, přičemž ve výsledku by stejně každý uživatel zvolil to, co mu bude vyhovovat více. Proto místo hodnocení pouze vyzdvihnu zmíněné přínosy a neduhy lesklé varianty. Díky lesklému povrchu je monitor náchylnější k odleskům světla. Na druhou stranu však nabídne o poznání věrnější a hezčí podání barev se sytějším kontrastem a ostrostí. Pro přehrávání videa, či prohlížení fotek bych tak spíše obecně doporučil lesklý povrch. Celková kvalita displeje a jeho pozorovací úhly spadají jednoznačně do běžného průměru, za který se výrobce nemusí stydět, ani nikterak nenadchne. Intenzitu podsvícení je možné regulovat celkem v 16ti krocích, a to ve dvou různých režimech (speciální nastavení pro napájení ze sítě a chod na baterii). Při maximální hodnotě je podsvícení dostatečně intenzivní, také při nejnižší hodnotě zůstává displej stále ještě mírně podsvícen. Použitý displej svými kvalitami víceméně jakkoliv nevybočuje ze zaběhlého standardu střední třídy.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na displej notebooku.

Nosiče dat

Zařízení disponuje optickou mechanikou společnosti Hitachi-LG s modelovým označením HL-DT-ST DVDRAM GSA-T20L ATA Device (sériové číslo: KY9757E3453). Ta je opatřena vyrovnávací pamětí o velikosti 2 MB a se základní deskou komunikuje pomocí rozhraní ATAPI. Zvláštností může být podpora zápisu LightScribe, umožňující vypálení obrázku na nedatovou stranu speciálního CD / DVD disku. Maximální rychlosti čtení jsou; 24x CD-ROM, 8x DVD-ROM, 5x DVD-RAM; zatímco rychlosti zápisu dosahují hodnot; 24x CD-R, 4x CD-RW, 10x HS CD-RW, 10x US CD-RW, 8x DVD-R, 4x DVD-R (Double Layer), 4x DVD-RW, 8x DVD+R, 4x DVD+R (Double Layer), 4x DVD+RW, 5x DVD-RAM. Mechanika je během práce (čtení i vypalování) poměrně tichá. Hladina provozního hluku je samozřejmě nepatrně vyšší během zápisu. I tak však působí optická mechanika oproti konkurenci velice kultivovaně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na optickou mechaniku notebooku.

Pro vaše data je v notebooku umístěn pevný disk FUJITSU MHY2200BH (Sériové číslo: K43JT7925949) o formátu 2,5“. Ten dosahuje celkové kapacity úctyhodných 200 GB, respektive v počtech neformátované kapacity 190 782 MB. Se základní deskou komunikuje pevný disk skrze rozhraní S-ATA, přičemž nabídne vyrovnávací paměť o velikosti 8 MB. Vysoká kapacita disku je v tomto případě bohužel vykoupena jeho pomalou rychlostí, která je rovna hodnotě 4 200 ot. / min.. Tato rychlost je opravdu pro pohodlnou práci nedostačující, a tak bych vám rozhodně doporučil dokoupit nějaký výkonnější disk. Vhodného kandidáta můžete nalézt v naší dřívější recenzi věnující se této problematice s názvem „Pevné disky pro notebooky – 4x střední třída se SATA rozhraním“. Vyjmutý pevný disk poté můžete doplnit o externí USB rámeček a získat tak lehce přenosné externí datové uložiště s celkovou kapacitou 200 GB. Vzhledem k pořizovací ceně nového disku v porovnání s nárůstem výkonu se tato investice rozhodně vyplatí. Pro otestování kvalit pevného disku jsme tradičně použili benchmarkový program HD Tune, tentokráte však ve verzi 2.54. Výsledky si můžete prohlédnout na následujícím screenu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovací program HD Tune ve verzi 2.54.

Multimediální využitelnost

Jednou z největších předností notebooku je dozajista polohovatelná kamerka s rozlišením 1,3 Mpix. Popravdě dokud jsem notebook nezačal testovat, nedovedl jsem si představit, k čemu může být polohovatelná kamerka vůbec vhodná. Avšak využít se dá opravdu pestře – například pokud sedíte v čekárně na vlakovém nádraží a naproti vám sedí sličná mladá dívka a vy na ni nechcete hloupě zírat, jednoduše protočíte kamerku o 180° a o zábavu máte postaráno. Kamerka je vítaným doplňkem také při videokonferencích, obzvláště pokud podotknu, že je doplněna o integrovaný mikrofon. Kvalitu webkamerky můžete posoudit sami podle pořízené fotografie pod tímto odstavcem. Pouze doplním, že kamerka disponuje červenou indikační diodou, jež vás informuje o pohotovostním stavu. Případné „špionážní akce“ si tedy s rozmyslem naplánujte.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovací slon Pepa. „Pepo, pozdrav čtenáře!“

Za zmínku rozhodně stojí také zvukové schopnosti integrovaných reproduktorů. Kvalita reprodukovaného zvuku je naprosto v běžných normách většiny dnes prodávaných zařízení tohoto druhu. Svou kvalitou tedy interní reproduktory nikoho neurazí, nabídnou vcelku plochý zvuk, z kterého značně přečnívá středové frekvenční pásmo. Nevyrovnaný zvuk, přesněji potlačené výšky a středy vás příliš neuspokojí při poslechu hudby, zatímco v otázce sledování filmů jsou zvýrazněné středy přínosem. Hlasové frekvence běžné mluvy jsou totiž příjemně zvýrazněny. Maximální intenzita hlasitosti je však naprosto dostačující. Kvality integrovaného mikrofonu se opětovně drží zcela v běžných normách. Vyzdvihnout si dozajista zaslouží taktéž integrovaný TV tuner, kterému jsme až doposud nevěnovali příliš pozornosti. V podstatě se jedná o drobný DVB-T tuner, jež je usazen v jednom ze dvou miniPCI Express slotů (druhý je okupován bezdrátovým WiFi adaptérem). Ten nabídne obstojnou kvalitu obrazu, která je víceméně závislá na intenzitě signálu. Samozřejmostí jsou standardní funkce tuneru, jako je záznam, či poslech rádia.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na otočnou webkamerku.

Provozní hluk a teploty

Notebookům společnosti ASUS je často vytýkán provozní hluk a často se přehřívající komponenty. Testovaný model se však v těchto ohledech do jisté míry liší. Provozní hluk je i během zátěže na velice nízké úrovni. To je způsobeno především tím, že interní ventilátor nehučí, ale „bručí“. Fakticky tedy zmiňovaný chladič pracuje na velmi nízkých frekvencích. To v praxi znamená, že jej uslyšíte pouze za naprostého ticha, případně pokud přiložíte ucho k výdechům chladiče. Míra provozního hluku je tedy ve výsledku vcelku snesitelná. Mírně horších výsledků dosahuje notebook během zátěže, tedy alespoň co se provozních teplot týče. Koneckonců naměřené hodnoty naleznete na následujícím grafu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Provozní teploty – mřeno v jednotce °C.

Výdrž baterie

Neboť notebook je ryze mobilním zařízením, je velice podstatná maximální výdrž zařízení na jedno nabití. Tento fakt však neplatí především u strojů, kde je kladen důraz na vysoký výkon, neboť se zvyšujícím se výkonem samozřejmě klesá celkový výdrž bateriového akumulátoru. Koneckonců každý hráč potvrdí, že baterie herního notebooku slouží především k uložení rozehrané pozice, dojde-li k selhání či poruše napájecího zdroje. I přes mírně výkonnější komponenty si však notebook zachovává dostatečnou dávku mobility, alespoň tedy co se výdrže bateriového akumulátoru týče. Ten totiž vydržel na jedno nabití s vypnutým WiFi adaptérem a střední hodnotou podsvícení pracovat po dobu 3 hodin a 32 minut, což je na takto výkonnou pracovní stanici velice slušný výsledek.

Klady a zápory

+ slušivý design

+ DVB-T tuner

+ obstojná konektorová výbava

+ otočná webkamera

+ výdrž bateriového akumulátoru (vzhledem k použitému hardwaru)

+ množství dodávaného příslušenství

- vyšší provozní teploty (jsou však stále v bezpečných mezích)

- mírně měkčí použité plasty

- průměrné rozlišení displeje

- pomalý pevný disk

Závěrečné hodnocení

Notebook ASUS F3SV-AP198C je vcelku zajímavým strojem s doslova maximální výbavou, alespoň v dané cenové kategorii. Svým výkonem dokáže tento stroj uspokojit choutky tvrdých pracantů i náruživých hráčů. Bohužel celkově obstojný výkon znevažuje použitý pevný disk, který je zbytečně pomalý. Daleko více by se k tomuto stroji hodil disk s rychlostí alespoň 5 400 ot. / min.. Jinak však nelze notebooku prakticky nic podstatného vytknout. Pokud se tedy nebudete ostýchat koupě nového pevného disku, nezbývá mi, než vám tento stroj vřele doporučit. Potěší i množství dodávaného příslušenství, na což jsme však již u společnosti ASUS zvyklí.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (42)

Grafika - výkon

Teda překvapil mne výkon grafiky 8600M GS. Co jsem zkoušel GT v podobné konfiguraci, tak je o dost silnější. Jenže jak tak koukám, do ntb je montuje jenom Acer v řadě Aspire, která je poměrně dost hnusná...
Taky mě pobavilo, že stejný model s koncovkou AP202C má 250GB disk 5400rpm a je o chlup levnější :o)

@Fenris: Dobrý den. Rozdíl grafických karet ve verzi GT a GS je opravdu značný. Bohužel většina uživatelů při výběru nového stroje nevěnuje těmto dvěma podstatným písmenkům přílišnou váhu. Co se notebooků týče, samozřejmě jsem již zaznamenal výhodnější nabídku prakticky totožného notebooku. Avšak ten bohužel v době zadávání a vyhotovování recenze ještě nebyl na pultech našich obchodů. Nicméně bude samozřejmě lepší volbou, neboť nabídne stejné parametry i výkon, s přidáním většího a rychlejšího pevného disku, a to za příznivější cenu. Přeji hezký den.

@Saša Ševčík - CZC: Zdravím,mám zájem o notbook v této konfiguraci nebo aspon hodně totožné,co by ste mi doporučil jako alternativu?Píšete zde že jste zaznamenal výhodnou nabýtku totožného notbooku prosím o jeho značku a označení předem děkiji

@ASUS: Dobrý den. Nejsem si zcela jist, zdali moje reakce není příliš opožděná, ale jednalo se o tento model:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=50064
Přeji hezký den.

@Fenris: a je levnejsi :-D S tm lepsim diskem...

@Fenris: tak to je super to jehodne

PEPA

Úplně nejlepší je PEPA. Že ho pozdravuji :)

@unitrak: Dobrý den. Pozdrav jsem předal :) Přeji hezký den.

@unitrak: Jo, foto s Pepou je nejhezčí! ;)

@unitrak: ne ze bych proti asusu neco mel, ale souhlasim se vsemi, Pepa je tady nej:-)

Hezký

Pěkné akorát mi vadí ten nápis Vista ready

@oly4: ty samolepky jednoduše sloupneš ;)

@frantisek.popelka: dobre ty

Postřehy

Mám sice nižší model, ale vzhledově totožný. Dle mého je touchpad naprosto tragický-špadná odezva na scroll a u tlačítek, kovový povrch se nechutně zahřívá. Visty (nebo ovladače)jsou neodladěné, NB je pomalý neustále swapuje na HDD (přešel jsem na XP). Klávesnice by ušla nebýt těch trapných kláves vpravo - což jsem při koupi samozřejmě věděl, ale podcenil. Horní stříbrný kryt (jistě, efektní barva) se odře při sebemenším kontaktu. Celkově nyní Asus NB považuji za 2.ligu a víckrát bych do něho nešel (přešel jsem z Thinkpadu).

Vykon supr, zpracovani nic moc

Mam doma NB Asus serii F3. Vykon ujde, ale ta kastle... Porovnavam s 5let starym HPckem a Asus mu nesaha ani po paty. Nicmene pro nekoho kdo ho ma jen na stole muze stacit. Za velmi kratkou dobu se sesoupe barva z krytu, delaji se oderky na krytce webkamery a tlacitka klavesnice se nesmazatelne obtiskavaji do leskleho displeje. Take mu nesvedci drzet ho jen jednou rukou za okraj, to pak nehezky povrzava. Obzvlast ze zacatku s nim byly problemy (konstrukcni i firmware). Uz trikrat byl na reklamaci. Diky bohu ze CZC ma naprosto perfektni a profesionalni pristup k zakaznikum...

@tmsk: Dobrý den. Na méně bytelné plasty jsem už upozorňoval v samotném článku, a tak mi nezbývá, než Vám dát za pravdu. Samozřejmě nemohu posoudit oděrky plastových částí, neboť ty jsou patrné až po delší době používání. Přeji hezký den.

@Saša Ševčík - CZC: souhlasím že na HP nemá...jde o poměr výkon/cena...ten je celkem snesitelný...u HP je kvalitní zpracování náležitě oceněno...což je pro určitou skupinu lidí finančně neskousnutelné

@binkoz: Kdyby mi 2 HPčka během roku neodešly pod rukama tak bych ti i věřil... Obě v ceně kolem 30-35 tis. Zato domácí rozvrzanej Asus za 17 (před rokem a něco) vypadá že bez poblémů přežije alespoň tu záruku.

@Petr_Nový: to jsou zajmavé zkušenosti...čekal bych že to bude přesně naopak...ale co...sám ho mám takže doufám že vydrží dlouho

@tmsk: Musím souhlasit. Také vlastním F3 (F3F-AP013) a to zpracování je opravdu slabší. Po roce a dvou měsících se mi z šasi vylomil levý pant, tak je NTB teď v servisu, uvidíme co s tím udělají.K asusům se člověk musí zkrátka chovat hodně šetrně. Ale i tak si myslím, že poměrem cena/výkon jsou na tom velmi dobře.

@tmsk: Souhlas, ještě by se hodila recenze někoho, kdo ho užívá po delší dobu.

Win XP

Je tu nejake moznos koupit toto zařízení s win XP, nebo nainstalovat zaroven i XP?

@Daag: ano je proc by jako nemelo byt to je vsude

@Daag: Dobrý den. Pokud je mi známo, tak model s OS Win XP se neprodává. Nicméně by neměl být problém dodatečně tam Windows XP doinstalovat. Přeji hezký den.

@Saša Ševčík - CZC: bohuzel to problem je, pokus o instalaci s SATA v compatible mode konci modrou obrazovkou, pri enhanced mode XP vubec disk nenajdou, a potom k tomu samozrejme nejsou ovladace - nebo hledam spatne, pokud mate nejaky trik tak prosim poradte protoze s vistama jsou jenom potize :-(

Výdrž???

Tři hodiny a 30 minut?? To se mi nějak nezdá...vzhledem k tomu co je uvnitř je to až moc podezřele vysoké číslo. Dvě hodiny bych věřil, tohle je moc.

@Petr_head: Dobrý den. Testy výdrže opravdu odpovídají tomu, co je uvedeno v článku. Koneckonců, absolvoval jsem jich s notebookem několik. Dle mého mínění to však v dnešní době není u takto výkonného stroje nadstandardní hodnota. Samozřejmě je nutné pracovat v energeticky šetrném režimu, kdy je podsvícení nastaveno na max. poloviční hodnotu, vypnutý WiFi adaptér a jsou podtahovány výkonnostní jednotky – zkrátka prostředí, jaké je dostačující pro běžnou kancelářskou práci. Přeji hezký den.

@Saša Ševčík - CZC: Dobrý den. Vzhledem k nedostupnosti F3SV ke konci roku jsem si pořídil F3SA. Bohužel jsem zklamán jeho hlučnosti; brzy po zapnutí se spustí ventilátor a v podstatě bez ohledu na nastavené schéma napájení běží konstantní rychlostí, případně se při zatížení ještě zrychlí. S předchozím ASUS řady M600 jsem byl spokojen, ale k výměně jsem se odhodlal právě kvůli zvyšující se hlučnosti. Ve Vaší oddpovědi k výdrži mě zaujala věta "jsou podtahovány výkonnostní jednotky". Hledal jsem nějaký způsob, jak snížit výkon procesoru nebo grafické karty od čehož bych očekával snížení hlučnosti, ale nic rozumného jsem nenašel. Můžete mi poradit jak snížit hlučnost i za cenu snížení výkonu?

Teploty bych neřešil

Mně jede v Asusovi Sempron 24/7 na 100% a při tom topí na 75-80 stupňů. Jednou sem si nevšim už zanesenýho větracího otvoru a asi tejden jel přez 90 stupňů než sem se rozhoupal a vyčistil ho. Takže nějakejch 50 :-))))))

Rychlost disku FUJITSU MHY2200BH

Dobrý den. Podle specifikace výrobce i podle specifikací na internetových obchodech je rychlost disku FUJITSU MHY2200BH 5400 ot/min. Jaká je tedy rychlost tohoto kritizovaného disku u testovaného notebooku ?
Děkuji.

@ikr: Dobrý den. Předně děkuji za podnět k diskuzi. Bohužel testovaný notebook již nemám k dispozici, a tak nemohu ověřit správnost svého tvrzení. Nicméně výrobce disku opravdu uvádí rychlost 5400 ot./min.. Po překontrolování výsledků testů se musím k hodnotě 5400 ot/min. taktéž přiklonit. Překvapivě však disk subjektivně pracoval výrazně pomaleji, než jeho stejně rychlé ekvivalenty. Prosím Vás tedy o strpení, než zjistím přesné informace, které budou podložené. Přeji hezký den.

@Saša Ševčík - CZC: Asus dělá tři verze F3Sv. Dvě verze(tato je jedna z těch dvou a liší se od sebe pouze verzemi Wi-fi - konkrétně možností Draft-N) mají 200GB HDD 4200ot./min. s kolmým zápisem. Verze F3SV AP-202C má disk Hitachi 250GB 5400ot./min. a je bez Wi-fi Draft-N, pouze A/B/G.

@prima-men: Ale já mám v tomto notebooku disk FUJITSU MHY2200BH, o kterém výrobce tvrdí, že má rychlost 5400.

Grafika-výrobní proses

Nedokážu pochopit proč do notebooků davaj takovej paskvil jako grafické jádro vyráběné 80nm technologii! kdyz je jiz 55nm vyrobni proces? myslim ze by tento cim s mizernym vykonem rozhodně neměl 74°C a celý notebook by mohl být i o něco málo levnějsí .. nebo naopak dražší dokážu si žiě představit "ultra low temperature!" :)

@PlayerX: dobre ty

Infraport

Teda ten infraport je fakt monstrózní, tohle u Asusu dost nevychytali.

Wauuuu

Zakolik že je????? Fakt hodně dobrý...

Digitální TV a FM tuner

Dobrý den. Není mi jasné přez jakou aplikaci sprovozním tu TV - naladím a přehraju...

Milan_Kubeš-CZ

Neví tu někdo náhodou cenu??????????

@Milan_Kubeš-CZ: Dobrý den. Aktuální cena k dnešnímu dni je přibližně 31 323,- s DPH. Bližší informace o dostupnosti a přesné ceně získáte zde:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=49735
Přeji hezký den.

Nespolehlivé

Z osobních zkušeností bych asus nevolil, je to hodně muziky za málo peněz,akorád občas nehraje :-)

AsusF3SA

Používám Asus F3SA skoro denně. Nikdy jsem neviděl horší notebook! Plasty hrozný, dělá kravál a hrozně skřípe! Grafika s ničím nespolupracuje, web kamera svítí při spuštění některých programů, baterka je tak na hodinu a hlavně je zpracovaný jako vietnamský rádio. Do své firmy jsem pak nepoučen koupil další ASUS a to F3JR a je to to samý. Hnus! Nikdy už ASUS nechci a nekupujte je, nebo budete opravdu nešťastný. Další dva notebooky jsem koupil už od nejlevnějšího výrobce od Toshiby a nestačil jsem se divit. Ty notebooky jsou nejlevnější, nejkrásnější a mají v sobě snad uplně všechno, všechno funguje a je krásně zpracovaný. Znám dalších 6 lidí co je mají taky a mají stejný názor.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru